Race Results for
BIG - M Cross Country
Manistee, MI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/07/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT STEINBERG   1:22:18.40  1241 TEAM FORD
2 ZACHARY EDWARDS   1:25:02.85  1242 TEAM CHIROPOWER
3 CJ ANTEN   1:27:20.86  1240 CROSS COUNTRY CYCLE
4 EZRA MULLEN   1:30:01.40  1436 CROSS COUNTRY CYCLE
5 JUSTIN FABER   1:30:52.95  1239 CROSS COUNTRY CYCLE
DNF COLIN VIS     1255 KENTWOOD CYCLING & fITNESS

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZANE BLAKEY   1:17:31.99  1034 MUSKEGON
2 MATT FRYMIRE   1:19:02.95  1036 SPRING LAKE
3 BROOKS GREENWAY   1:24:18.09  1029 TEAM FORD
4 KYLE TABOR   1:25:05.04  1030 TEAM SANDBAG
5 BRETT ATCHISON   1:28:19.38  27 MR. ATCHISON
6 DEREK WRATHELL   1:28:43.85  1031 TAILWIND
7 ALEX PINA   1:29:48.71  1043 EMPIRE
8 BRIAN HEMMEKE   1:32:12.58  1038 MIDDLEVILLE
9 NICK AFTON   1:35:15.04  1040 CHICAGO DRIVE CYCLING

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD BAUMANN   1:25:07.53  1035 DUKE RACING
2 ROBERT KELLER   1:30:34.32  1032 TEAM BILLYS
3 KEVIN LEZAN   1:34:20.94  1041 LANSING
4 HARVEY SANTANA   1:34:48.99  1033 TRAILS EDGE
5 ANDY FRISCH   1:40:57.21  1042 FARWELL
6 MARK FIEDLER   1:43:14.23  1039 TEAM SANDBAG

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT ROHRS   1:20:45.04  1158 TEAM FORD
2 JOHN VANALSBURG   1:25:17.40  1159 TEAM FORD
3 CRAIG JUNKIN   1:30:22.32  39 PAINT CREEK BICYCLES
4 DAVE LENTING   1:30:24.72  1179 GRANDVILLE
5 JON LEHNER   1:35:41.47  1175 WHERES WILKES
6 ANDY AMSTUTZ   1:39:20.93  1176 MANISTEE
7 PHIL ESEMPIO   1:39:38.86  1182 BURNING RIVER MTB TEAM
8 DENNIS WILLYARD   1:47:00.72  1180 MACOMB TOWNSHIP
9 STEVE BALOGH   2:09:07.90  1173 CANTON

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID COAR   1:20:40.23  1171 THREE RIVERS VELO SPORT
2 JIM DEWENT   1:22:42.13  1174 GRAND HAVEN
3 TIM BONNELL   1:25:49.50  1178 ADA BIKE
4 JIM TURNBOW   1:27:10.68  1172 MUSKEGON
5 ROY MELLING   1:27:51.38  1169 
6 SCOTT WILLIS   1:28:09.93  1161 PLANET CYCLE
7 MARK BECKER   1:28:54.82  1177 GUETTO TRASH RACING
8 KEVIN SKIPWORTH   1:32:15.35  1162 CITY BIKE SHOP
9 KEVIN BAXTER   1:34:11.31  1167 TEAM FORD
10 RANDY KNAPP   1:35:39.27  1168 WEST MI COAST RIDERS
11 DENNIS BAUER   1:39:14.44  1165 SCHAEFER & BIERLEIN
12 PATRICK SZUBIELAK   1:41:44.00  1170 CHICKY&WESLEYS CYCLE
13 JOHN KOWALCZYK   1:44:45.61  1163 RAPID WHEELMEN
14 STEVE HALL   1:49:27.35  1166 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HUGH MELLING   1:25:14.52  1243 HARBOR SPRINGS
2 RICH LEE   1:28:40.78  1249 ROCKY RIVER
3 TERRY KIHLSTRAND   1:29:04.35  1254 CYCLE FIT
4 MARK OSWALD   1:30:01.77  1246 BLIND SQUIRREL RACING
5 JOE REDDY   1:30:07.79  1252 ALGER RACING
6 ERIC DAVIDSON   1:30:19.36  1256 IRONS
7 GLENN WILLYARD   1:31:55.95  1253 
8 RON MORRIS   1:35:52.64  1250 HARRISON

Men - Single-speed - Expert/elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC TOMPKIN   1:16:02.83  1248 PLANET CYCLE
2 BRIAN NEELEY   1:17:17.69  1245 BATTLE CREEK
3 JOE KEDROWSKI   1:19:15.19  1244 MANISTEE
4 TERRY AVINK   1:21:37.45  1251 MUDBOTS

Men - Single-speed - Sport/beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN LAROE   1:31:21.25  1247 DEAD IN THE DIRT

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DERECK PRECHTL   1:55:31.45  67 BELLS BEER
2 ROB COTTON   1:56:13.00  49 SSE
3 PETER EHMANN   1:59:20.14  54 KONA MIDWEST/CBS
4 JUSTIN DESILETS   1:59:59.58  53 KONA MIDWEST RACING/CBS
5 JAMIE PARKER   2:01:03.87  52 KONA MIDWEST/CBS
6 JASON LUMMIS   2:01:08.31  61 BELLS BEER/TREK
7 TODD FREIDINGER   2:07:42.99  59 NORTH CONTRY CYCLE SPORT
8 JOE BRZUCHANSKI   2:07:43.48  56 PAINT CREEK BICYCLES
9 TRAVIS MULLEN   2:08:32.83  60 CROSS COUNTRY CYCLE
10 CHRISTOPHER FILIPIAK   2:09:39.51  57 KONA MIDWEST RACING/CBS
DNF TERRY RITTER     48 CITY BIKE SHOP
DNF JOREL HENDERSHOT     63 CANNONDALE MTB TEAM
DNF JIMMI MCMURRAY     51 RICISPORT
DNF SCOTT CHAMBERS     55 FOUNDERS ALES/ ALGER
DNF RUSS TILES     58 SLINGSHOT

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Slonecki   Comstock Park, MI1:41:18.72 218383  225 BENT CRANK
2  STEVEN BOWERMAN   1:43:17.29  222 SSE
3  SCOTT SHEEHAN   1:44:05.93  226 TRI CITY CYCLISTS
4  DAVID BEST   1:49:06.49  224 CITY BIKE SHOP
5  STEVEN WHITLEY   1:52:13.72  219 CITY BIKE SHOP
DNF  IAN SMITH     221 MICHIGAN STATE CYCLING
DNF  MICHAEL BEST     223 CITY BIKE SHOP
DNF  DAN SYPNIEWSKI     220 KONA MIDWEST/CONTINENTAL BS

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1  DON GALLIGHER   1:42:17.76  417 CHINO POWER
2  KEN BLAKEY-SHELL   1:43:43.54  415 BENT CRANK BIKE SHOP
3  BRIAN HARRIS   1:44:43.73  414 CROSS COUNTRY CYCLE
4  JASON BOWNE   1:44:50.17  418 CROSS COUNTRY CYCLE
5  ROBERT HAUSLER   1:51:25.33  416 ROYAL OAK
DNF  ERIC HENRICKS     419 KONA MIDWEST/CBS

Men - EX - Master - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1  PETE FAVATA   1:45:55.60  538 WHOLE FOODS/WSC
2  JEFF ZELLER   1:46:16.63  539 BENT CRANK BIKE SHOP
3  ERIC MALZAHN   1:49:17.55  536 POISE NORTHVILLE
4  DARREN ERSPAMER   1:52:20.77  533 CANNONDALE MIDWEST
5  ARMANDO VEGA   1:52:41.75  541 BLANCA VEGA
6  JEFF WITTBRODT   1:54:07.29  534 
7  JIM SCHOLEFIELD   2:01:06.05  540 KONA MIDWEST

Men - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1  GREG BOWER   1:46:12.08  731 
2  KEITH RIEGE   1:48:24.94  728 PAINT CREEK CYCLES
3  STEVEN TILES   1:49:35.94  730 T & Z BLUEBERRY FARM
4  DOUGLAS CORNELL   1:53:48.50  726 TEAM REVOLUTION CYCL
5  JEFF FABER   1:55:29.88  725 CROSS COUNTRY CYCLE
6  SCOT MAGNUSON   1:56:31.99  732 
7 JIM PRYOR   2:04:29.28  729 SAGINAW

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORDAN SMITH   1:10:55.89  2731 IMPERIAL BIKE SHOP
2 CHRISTOPHER HILL   1:15:01.19  2728 

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THOMAS MCGOVERN   1:25:44.02  1322 ADA
DNF JOSH NEIDER     1320 TEAM FORD

Men - BG - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JARAD TAYLOR   0:37:38.26  2917 
2 FORREST JOHNSON   0:55:39.39  2919 WATERFORD

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX ROTH   0:57:56.91  2726 
2 JUSTIN LESNIAK   1:04:31.03  2725 
3 SEAN MORRIS   1:06:01.57  2727 
4 TAYLOR ALLEN   1:12:32.49  2729 TEAM BILLYS
5 NATE MYYRA   1:18:08.55  2730 YPSILANTI

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROGER ANTHONY   0:53:05.58  2550 TEAM BILLYS
2 ANDREW BEAUDRY   0:57:54.36  2554 TEAM SANDBAG
3 PAUL NEDERVELD   1:11:00.46  2546 
4 BRIAN DANHOFF   1:22:28.27  2545 TEAM FORD

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DON ROTH   0:56:04.49  2549 
2 TODD POWERS   0:59:50.15  2552 TEAM SANDBAG
3 ZOLY BARABAS   1:00:30.27  2551 CROSS COUNTRY CYCLE
4 BRYCE KENNEDY   1:03:33.67  2553 
5 MIKE LIAGRE   1:06:46.35  2547 TEAM SANDBAG
6 SCOTT CALLENS   1:11:33.49  2548 TEAM TREE FARM

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT CLOUTHIER   1:01:03.20  2617 TEAM FORD
2 MICHAEL KASPAR   1:05:48.73  2620 DEERFIELD
DNF CHAD TAYLOR     2618 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT GARDNER   1:18:40.23  2619 BILLYS BIKE SHOP

Women - SP - 25-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIELLE BLACK   1:33:59.08  1433 TEAM FORD
2 MELISSA FRITZ   1:36:20.25  1437 DARK HORSE RACING

Women - SP - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANET FENDER   1:51:28.95  1438 PLANET CYCLE
2 DEBORAH SMITH   2:07:03.99  1435 AAVC SALON XLWOMENS

Women - PR/EX - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1  SUSAN SCHUBEL   1:48:45.07  956 DARK HORSE RACING
2  ERIN DISTERHEFT   1:48:49.15  959 TEAM RILLY
3  TONI MUSTO   1:55:36.32  957 SLINGSHOT
4  HEIDI HALBERT   2:03:04.95  958 IMLAY CITY
5  CHENOAH HENDERSHOT   2:04:43.29  961 CANNONDALE MTB TEAM
6  JANE RYNBRANDT   2:10:45.54  954 NORTH COUNTRY CYCLE & SPORT
7  SHIRLEY FINCH   2:12:01.32  953 CANNONDALE MIDWEST
8  LISA COTTON   2:19:58.01  960 SSE
DNF  BRINN POPE     955 DEAN USA
DNF  KETURA HENDERSHOT     962 CANNNONDALE MTB TEAM

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICTORY HARRIS   1:14:05.70  2918 CROSS COUNTRY CYCLE

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH SHAIR   1:20:56.35  2803 PLYMOUTH

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNNE BROWDER   1:11:24.73  2802 WATERFRONT BICYCLES

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyCUOREShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee