Race Results for
Kewaunee XC Adventure, WORS #10
Bruemmer Park, Kewaunee, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Hanson   1:33:12.8  1023 
2 Sam Wellskopf   1:34:12.3  1074 Team Pedal Moraine
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:34:17.6 207074  1171 GMAC/Team 2
4 Derrick Martini   1:36:57.4  1119 Riverbrook
5 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:41:42.2 229145  1093 Adventure Racing
6 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:45:45.1 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
7 Dillon Bera   1:51:58.1  1152 Bellin Health
8 Nathan Johnson   1:54:51.1  1146 Bike Doctor
9 Brian Braun   1:59:00.5  1149 Team East
10 Billy French     2950 New Moon
11 Joshua Heinecke     2110 
12 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
13 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
14 Jason Shong     2174 Bike Doctor
15 Dylan Weigel     2234 Hayes
16 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
17 Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
18 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
19 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
20 Aristotle Peters     2155 LaPerla Racing
21 Scott Hollowell     2082 Mountain Outfitters
22 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
23 Michael Heifner     2160 Recyclist
24 Zach Geyer     2935 Stadium Bike
25 Evan Harris     2156 Team East
26 Rob Reindl     2129 Bike Hub
27 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
28 Theodore E. Peters     2253 LaPerla Racing
29 Lee Suring     2208 Team 2
DNF Ryan Baumann   Green Bay, WI 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
DNF Jason Roelse     1017 PCW Cycling
DNF Jon Schmidt     1073 Team NORDIK
DNF Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:31:23.4  1124 Hayes Disc Brakes
2 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:35:23.3 229174  1682 
3 Scott Golomski   1:36:02.9  1680 
4 Ted Hanes   1:37:22.9  1151 
5 Peter Hurst   Norwalk, CT1:38:37.3 148404  1094 Skinny's
6 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:40:25.0 199053  1035 Chainsmokers
7 Tim Jahn   1:44:22.2  1145 Mountain Outfitters
8 Phil Ott   Marquette, MI1:45:33.5 227380  1060 Michael's Cycles Racing
9 Erik Carlson   1:45:34.8  1685 
10 Tony Wagner   West Bend, WI1:48:18.1 204671  1069 pcwcycling.org
11 Constantine Peters   1:50:14.6  1083 La Perla Racing
12 William Street   1:50:57.4  1147 PCW Cycling
13 Ben Dubay   1:51:22.3  1681 
14 Andrew Hanson   1:52:51.4  1906 Michael's Cycles
15 Allan Schimberg   2:00:16.5  1901 
16 Zack Rielley   2:07:11.5  1683 Turin
17 John Beck     2131 
18 Ian Mevis     2942 
19 Carl Morse     2953 Wheel & Sprocket
20 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
21 Chad Kilawee     2955 
22 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
23 Andreas Nickhorn     2147 Team Extreme
24 Nicholas Hardrath     2947 Hampshire Cycle Club
25 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
26 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
27 Joe Hicks     2257 
28 Andrew Czechanski     2143 
29 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF Thomas Hanlon     2939 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:32:49.7  1076 Gear N Up
2 Doug Bailey   1:36:52.8  1118 Alterra Coffee
3 Sanjay Ganju   1:40:05.7  1046 Alterra CoffeeBean Classic
4 Cory Gwin   Madison, WI1:41:50.2 223072  1081 Michael's Cycles
5 Jeremy Vogels   1:42:45.3  1117 Bellin Health
6 Luis Maldonado   1:43:22.8  1082 Wheel & Sprocket
7 Tony Pirolo   1:44:41.0  1004 Alpha Wings
8 Joseph Shanahan   1:45:36.8  1687 
9 Kurt Bosben   1:45:39.3  1139 Team Magnus
10 Luke Batchelor-Clark   1:48:53.6  1199 Team Magnus
11 Ryan Atkinson   Omaha, NE1:55:50.4 110532  1940 Gary Fisher
12 Derek Hughes     2945 
13 David Volm     2015 
14 John Strobel     2943 
15 Ben Leach     2261 Team Lollipop
16 Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
17 Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
18 Jason Gosse     2139 
19 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
20 Michael Kohnle     2213 Extreme
21 Steve Kuchenberg     2193 Muddy Cup
22 Jason Mathis     2937 
23 Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
24 Isaiah Schroeder     2238 
25 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
26 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
DNF Ryan Rysewyk     2264 TEAM RYZ
DNF Ryan Manske     8018 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:35:33.2 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2 Mike Budd   1:36:45.3  1097 Wheel & Sprocket
3 Mark Walter   1:38:55.6  1157 Muddy Cup
4 Christopher J. Schutte   1:39:07.7  1051 Polska-Cannondale
5 Stafford Kramer   1:40:15.1  1141 Alterra
6 Nathan Schroepfer   1:41:17.6  1009 Mudy Cup Racing
7 Rick Glos   Hales Corners, WI1:43:10.0 225532  1040 Skinny's Racing
8 Bradley Gruszynski   1:47:40.6  1109 Gear N' Up
9 Joe Greatens   1:47:47.6 225378  1012 Team Nordik
10 William Livingston   1:53:26.3  1919 Michael's cycles
11 Garett Kipp   Madison, WI1:58:13.5 207957  1003 Chainsmokers
12 Nate Woolever   2:18:44.0  1813 Moosejaw Brewery & Pizza
13 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
14 Chan Barden     2090 The Bike Hub
15 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
16 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
17 Kevin Herman     2177 Team AMB
18 Rick Walls     9020 Team Extreme
19 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
20 Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
21 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
22 Jeff Steckbauer     8006 Fat Tires -N- Beer
23 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
24 Jesse Jaehnig     2934 
25 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
26 Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
27 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
28 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
29 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
30 Phil Taylor     2095 
31 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
32 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
33 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
34 Randy Jennings     8091 Team Extreme
35 Troy Freund     2932 
DNF Eric Pompeo     1025 Team Extreme
DNF Mark Szudrowitz     1811 Team Extreme
DNF Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
DNF David Harris     2236 Alterra
DNF Travis Pagano     2952 
DNF Chad Wilson     2142 Boneshaker's

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Stanislaus   1:37:42.7  1064 
2 John Lirette   1:41:43.7  1006 Hayes Disc Brakes
3 Mike Curtes   1:42:45.2  1112 Big Ring Racing
4 David Reddington   1:43:01.1  1024 Williamson Chainsmokers
5 Michael Beatty   1:44:04.9  1019 Chainsmokers
6 Steve Miller   1:44:08.3  1062 
7 Erich Gross   Milwaukee, WI1:44:23.9 165937  1910 Alterra MTB
8 Ken Krebs   1:45:26.1  1092 Chicago Performance
9 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:48:11.4 229175  1908 Team Muddy Cup
10 Brian Knutson   1:49:51.3  1095 Darcy / SRAM
11 Richard Rudolph   1:50:29.8  1905 Alterra
12 Jason LaBella   Chicago, IL1:53:23.8 219648  1111 Alberto's
13 Scott Janssen   1:57:43.9  1122 
14 Dan Tavela   2:05:22.7  1072 Skinny's Racing
15 Timothy Smith   2:07:04.7  1812 Darcy Cycling
16 Brian Christensen     2958 PCW
17 Jeff Hammond     2179 Team AMB
18 Greg Jones     2200 Junk
19 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
20 Matt Bartholomew     2112 
21 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
22 Steven Kuphal     2114 
23 Dave Volpentesta     2176 
24 Troy Olm     2007 
25 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
26 Wade Flisram     2169 Team Extreme
27 Brian Rummelhart     2058 
28 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
29 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
30 David Mennenoh     2256 
31 Pete Esser     2940 
32 Jesse Shard     2936 
33 Steve Brossenbach     2956 
34 Patrick Doornek     8011 
35 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
36 Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
37 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
38 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
39 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
40 Michael Martin     2954 Racine Cyclery
41 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
DNF Anthony Gonzalez     1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
DNF Randall Wegener     1684 Fond du Lac Cyclery
DNF Greg Duckett     1802 Alterra MTB Team
DNF Greg Boettcher     2001 Team Extreme
DNF Scott Peterson     2944 
DNF Tim Gullickson     2948 
DNF Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
DNF Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health
DNF Neil Adams     8090 Eriks Bike Shop

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:38:07.0 210815  1200 Team Pedal Moraine
2 Glen Stroik   1:42:46.4  1058 Skinny's Racing
3 Doug Stahl   1:46:33.0  1045 
4 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:49:48.9 224373  1022 team A.M.B.
5 John Miller   1:50:13.9  1018 Mountain Outfitters
6 Ron Kay   Rice Lake, WI1:53:02.9 210985  1015 Hayes Disc Brakes
7 John Daming   2:05:09.3  1801 Bellin Health / Tower Clock
8 Mark Meier   2:14:14.0  1810 Moosejaw
9 Paul Rainey     2166 Team AMB
10 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
11 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
12 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
13 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
14 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
15 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
16 John Bogdanske     9003 ChainSmokers
17 Mike Owens     2235 Alterra
18 Dale Konkol     2057 
19 Chris Tamborina     2938 
20 Herb Cuene     2242 
21 John Miller     2951 
22 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
23 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
24 Rick Biel     2243 Alterra
25 Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
26 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
27 Rory Noonan     2159 Recyclist
28 Kent Wenger     2949 
29 Fred Young     2031 TeamFYR
30 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
31 Troy Sable     2098 
32 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
33 Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
34 Will Hollrith     2073 Team Extreme
35 Keith Wolf     8029 Team Extreme
36 John Gretzinger     2186 
37 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Russell Jobs     1804 Hayes Disc Brakes
DNF Peter Chiappetta     2051 
DNF Arthur Spurlock     2268 
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Chesmore   Janesville, WI1:48:39.0 228477  1105 Michael's Cycles
2 David Torgler   1:50:47.1  1132 Skinny's Racing
3 Jon Hirsch   1:53:23.4  1143 Big Ring Racing
4 Marcum Martz   2:01:01.4  1063 
5 Mark Schimberg   2:04:32.3  1026 
6 Rick Schnell     2941 Team Extreme
7 Steve Kapaun     2117 
8 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
9 Jerome Hamilton     2275 
10 Marty Weigel     8031 
11 Bob Rassel     2946 
DNF Samuel Tobias     1686 
DNF Don Freitag     2043 Big Ring Racing
DNF John Senkerik     2062 Team Extreme
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Reimer   1:49:15.3  1042 Michael's Cycles
2 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:51:27.4 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
3 Larry Swanson   Loves Park, IL1:52:59.6 96326  1050 Kegels
4 Gary Meader   1:57:25.7  1102 
5 Mike Wanek   Green Bay, WI1:58:28.0 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
6 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
7 Rod Swendsen     2957 
8 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
9 Peter Kot     2030 
10 Paul Manley     2144 Chainsmokers
11 Steve Ferguson     2111 
12 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
13 Mark Ullenberg     2168 
14 Dale Lenss     2083 Bellin Health
15 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
16 Rich Mennenoh     2173 
17 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
18 Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike
19 James Simmons     2959 
20 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2270 
21 Jim Shong     2175 Bike Doctor
22 James Heinecke     2024 Brats N Beer
23 Robert Langlois     2167 
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNF Pete Noffke   Menasha, WI 189045  1055 Wheel and Sprocket
DNF Dirk Derksen   Appleton, WI 245217  1061 Wheel & Sprocket
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Jesse Voss     1153 Wheel & Sprocket

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:51:39.6 85929  pcwcycling.org
2 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:52:36.7 135975  18 pcwcycling.org
3 Chris Peariso   Amherst, WI1:53:17.1 139566  45 Gear N' Up
4 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:56:50.0 117449  27 Team Wisconsin
DNF Matthew Kelly   Johnson Creek, WI 116304  48 
DNF Jesse LaLonde   Ely Mn 203490  Gary Fisher
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:52:23.6 183112  GMAC/Specialized
2 Jesrin Gaier   1:52:40.8  214 RIVERBROOK
3 Jonathan Kay   Thornton, CO1:54:37.5 212982  16 Hayes On Track
4 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:01:53.5 229173  49 
5 Josh Kay   Shell Lake, WI2:04:37.8 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Ruhland   Madison, WI1:53:19.9 209987  FDL Cyclery
2 Carlos Haeckel   Madison, WI1:54:36.7 227622  50 
3 Chad Balthazar   West Bend, WI1:59:11.1 218593  28 Pedal Moraine
4 Thomas Bender   Salt Lake City, UT2:01:50.1 230273  215 Team Wisconsin
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:03:52.2 214936  63 Guerra Means War!
DNF Anthony Ettmayer   Jackson, WI 211689  Team Pedal Moraine
DNF Seth Lenss   Luxemburg, WI 182019  Fuji Bikes
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  53 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:56:26.8 212641  10 AlphaWings
2 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:58:55.4 211820  40 The Bike Hub /Fuji
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:03:22.3 182256  20 Polska Cannondale
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:10:40.5 209153  34 Michael's Cycles

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID1:59:14.1 202427  17 Chainsmokers
2 Kevin Klug   Evanston, IL1:59:38.3 220282  24 
3 Zach Stanford   Sedona, AZ2:01:03.7 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
4 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:02:40.3 175959  80 D'Arcy Cycling/SRAM
5 Josh Barrett   Whitewater, WI2:02:46.2 189760  43 Skinny's
6 Joshua Shively   La Crosse, WI2:07:29.9 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
7 Chris Pagels   Kenosha, WI2:20:21.7 197743  65 Bike Hub
8 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:20:28.2 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:56:18.5 166066  15 Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL1:57:53.1 193027  56 Skinnys Racing
3 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:59:02.6 169422  66 Skinny's Racing
4 John Gatto   Oak Forest, IL1:59:16.1 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5 Jack Nielsen   Racine, WI1:59:38.2 150412  77 Hayes
6 Eric Peterson   Wausau, WI2:04:19.3 208618  19 Wheel & Sprocket
7 Bill Nigh   West Bend, WI2:05:01.8 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Team Wisconsin

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:59:03.4  52 
2 Jerome Daanen   Racine, WI2:16:56.2 164575  35 Hayes
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
2 Riley Shelton     6009 
3 Garth Post     6189 
4 Cody Borst     6187 
5 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6 Samuel Martz     6019 
7 Jeffrey Martz     6020 
8 Keegan Hollrith     6192 
9 Matthew Dutczak     6190 
10 Devon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
11 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
12 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
13 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
14 Dylan Griggs     6195 Muddy Cup
15 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
16 Ryan Krahn     6191 
DNF Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
DNF Nick Halbur     6188 Team Halbur

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brunner   1:01:23.8  4233 Hayes OnTrack
2 Myles Beach   Larsen, WI1:02:08.0 208348  4001 Gear-n-Up
3 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:02:50.4 209414  4143 hayes on track
4 Caleb Lenss   1:05:57.5  4040 Bellin Health
5 Nicholas Montee   1:09:24.2  4112 
6 Garret Post     6034 Point Pursuit
7 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
8 Travis Johnson     6015 
9 Conner Shelton     6008 
10 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
11 Nick Smith     6018 
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomson Remo   1:00:19.4  4815 Baraboo Sharks
2 Paul Hahn   1:00:19.5  4025 91
3 Ryan Voss   1:01:26.1  4079 Wheel & Sprocket
4 Eric Dobberfuhl   1:02:47.1  4816 
5 Greg Parker   1:02:55.9  4018 Team Extreme
6 Taylor Otto   1:04:30.3  4099 Recyclist
7 Winston Xue   1:07:28.4  4140 WORS-JDT
8 Ian Delaney   1:44:29.4  4120 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelby Shaw   Milwaukee, WI0:56:54.4 232522  4109 
2 Andy Livingston   0:57:39.1  4039 Crank Daddy's
3 Alan Johnson   1:02:10.3  4048 Eriks
4 Marcus Wilber   1:04:15.4  4136 Joe Bikeler Racing
5 Mike Kubala   1:05:52.9  4818 
6 Charles Rechner   1:06:45.6  4084 
7 Ian Brooks   1:12:34.3  4051 
8 Alex Smith   1:48:14.8  4837 
DNF Craig Pulak     4224 Bellin Health

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Doherty   0:57:04.9  4098 
2 Chad Krenzke   0:57:19.5  4026 Team Extreme
3 Andrew Wiesner   0:58:50.3  4066 
4 Mike Sherven   1:00:51.6  4825 
5 Ryan Witkowski   1:01:30.7  4846 
6 Jay Millin   1:02:10.4  4055 Pedal Moraine
7 Adam Schwartz   1:07:50.2  4221 
8 Randy Ambacher   1:11:40.3  4021 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Stellrecht   0:54:59.6  4231 Wheel & Sprocket
2 Kyle Guerra   0:56:15.2  4087 Guerra Means War
3 Alan Schroeder   0:56:48.1  4832 
4 Spencer Strigel   0:58:54.1  4127 Polska Cannondale
5 Michael Holbrook   1:00:16.1  4142 Joe Bikelers
6 Travis Steffen   1:06:55.5  4833 
7 Bryan Smith   1:08:37.1  4836 
8 Travis McFall   1:08:40.4  4822 
9 Andrew Pope   1:09:14.5  4843 
10 Aaron Gretzinger   1:09:17.3  4042 Chainsmokers
11 Jason Wieser   1:16:40.1  4845 
DNF Ben Neubauer     4835 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Dipiazza   0:57:47.4  4230 
2 Tom Ales   0:57:49.1  4844 
3 Michael Verhagen   0:58:05.5  4830 UW-Sheboygan
4 Tyler Jahn   1:00:15.8  4121 
5 Jason Brozek   1:00:52.7  4115 Pacific Cycle
6 James Schroeder   1:00:54.7  4834 
7 Jesse Shoemaker   1:09:11.4  7083 
8 Brian Seefeldt   1:13:23.0  4117 The Bike Hub
9 Ryan McEneany   1:18:20.6  4088 Gear N Up
10 Justin Lisota   1:24:58.2  4030 
11 Guillirmo Medina   1:27:01.3  4840 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Cherchian   0:58:18.2  4004 Verizon
2 Chad Klaus   0:58:30.2  4826 Team 2
3 Eric Gorder   0:59:02.1  4073 
4 Brian Toltzmann   0:59:24.8  4065 
5 Chad Hendrickson   1:02:17.4  4812 
6 Adam Weber   1:03:31.1  4842 
7 Jeff Robinson   1:04:17.3  4114 
8 Alan Jahn   1:05:13.5  4085 
9 Gary Otkin   1:05:28.4  4819 
10 Bernhard Pfaffenhuber   1:05:34.2  4841 
11 Anthony Dombrowski   1:08:03.3  4125 Pedros
12 Aaron McGinnis   1:08:44.7  4829 
13 Hue Kong   1:09:42.7  4210 GenXCycling
DNF Daniel Foster     4022 Team Cyclesmith
DNF Donald Lueck     4054 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Meinke   0:54:03.4  4074 
2 Curt Demott   0:57:22.0  4222 GMAC Morgages Team 2
3 Tshengzoo Lor   1:01:59.5  4123 
4 Brian Lucas   1:04:49.6  7080 
5 Mark Fritsche   1:05:49.1  4828 
6 Jeff Bublitz   1:06:32.9  4811 
7 Donald Poore   1:10:08.6  4823 
8 Brian Keller   1:17:16.8  4813 
9 Mark Licsh   1:21:56.6  7081 Team 2
10 John Merkel   1:38:31.1  7079 Team Cyclesmith
DNF Jim Harbort     4110 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Wendland   0:57:30.6  4009 
2 Steve Baumann   0:58:43.2  4027 GMAC Mortgage / Team 2
3 Richard Doherty   0:59:19.2  4097 DDSportz
4 Dan Getzen   1:00:25.3  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
5 Daniel Backley   Germantown, WI1:02:04.4 221070  4002 Velocity
6 Daniel MacIejewski   1:04:07.4  4831 
7 Shawn Schroeder   1:04:35.5  4827 
8 Kevin Niesen   Burlington, WI1:08:54.1 221437  4011 
9 Jeffrey Greatens   1:10:13.5  4838 
10 Brian Gill   1:12:31.1  4839 Tekbolt
11 Steve Krahn   1:38:24.5  4824 
DNF David Morgan     4082 
DNF Michael Borchardt     7001 Team Extreme
DNF Todd Thorn     7005 Moosejaw Pizza& Brewery
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Lemke   1:02:31.9  4069 Fond du Lac Cyclery
2 Randy Borst   1:03:11.2  4028 GMAC/Team 2
3 Ron Kapaun   1:04:04.4  4056 
4 Gary Schmidt   1:04:24.5  7009 
5 Chuck Schisel   1:05:30.7  4820 
6 Thomas Stringfellow   1:08:31.5  4133 Chainsmokers
7 Thomas Cornils   1:16:06.3  4057 team extreme
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:16:41.5 204830  4100 Point Pursuit

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   0:59:16.6  4047 Fond du Lac Cyclery
2 Gerry Butler   1:00:18.1  4095 Gear N Up
3 William Peters   1:02:35.3  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Ron Kubala   1:02:41.5  4817 
5 Steve Manthe   1:05:29.0  4116 Chainsmokers
6 Ted Batzer   1:08:29.2  4096 
7 Michael McCluskey   1:08:44.0  4092 
8 Bernie Parker   1:11:16.7  4019 Team Extreme
9 Tom Borchardt   1:12:37.5  4046 Trailhead Bikeand Skate
10 Richard G Finch   1:19:16.1  4067 Rock Cut TrailCrew
11 Glenn Aavang   1:21:40.1  4821 
12 Richard Wenborne   1:28:51.8  4012 GMAC Mortgage/Team 2
13 David Vollmer   1:57:02.0  7011 Bike Doctor

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
2 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
3 Chelsea Fullerton     3177 Adventures Racing

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3050 Team Extreme

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
2 Terra Nicklas     3178 
3 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Denise McCormick     3036 
3 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 The Bike Doctor
4 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
6 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
3 Antonia Leal     3034 Muddy Cup

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
2 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
5 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terri Cornils     3016 Team Extreme
2 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3 Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House   Oneida, WI2:25:17.8 183111  517 Team 2
DNF Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  511 bikehub

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:48:57.8 190109  509 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel   Madison, WI1:51:12.3 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
3 Anna Fink   New Berlin, WI2:14:41.5 202435  522 Fond du Lac Cyclery
DNF Hannah Guerra   Oconomowoc, WI 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:52:33.1 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
2 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI2:01:16.5 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:46:26.6 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Betz   Phoenix, AZ1:47:47.7 210738  512 Michael's Cycles
3 Lori Sable   Thiensville2:07:35.9 226461  508 Team Wisconsin

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Toni House     521 Bellin Health
DNF Colleen Westphal   Appleton, WI 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Maja Holcomb     6193 Fatties-N-Beer
5 Elizabeth Bronner     6194 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     6012 Point Pursui
2 Haley Elliott     6027 Team East
3 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:13:09.3  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   1:18:53.1  5025 Team Pedal Moraine
3 Justine Atkinson   1:45:18.6  5246 Gary Fisher
4 Molly Chiappetta   1:53:59.5  5020 Hayes Brake

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   1:01:10.0  5024 Michael's Cycles
2 Rachel Snider   1:33:16.4  5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriela Baranova   1:03:01.6  5010 
2 Linda Muffler   1:07:44.5  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3 Renee Bach   1:09:28.1  5008 Team Ry-z
4 Elizabeth Legaspi   1:21:50.3  5021 Fattires-n-beer

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Missiaen   1:11:46.9  5244 
2 Sarah Guse   1:13:54.4  5015 FDL/OSH CYCLERY

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Bauman   1:31:40.8  5028 
2 Barbara Daanen   1:32:33.6  5019 Hayes
3 Christine Strahm   1:34:28.1  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roxanne Rogers   1:08:29.2  5003 Big Ring Racing
2 Linette Davis   1:08:43.2  5031 
3 Cecile Labecki   1:14:06.9  5022 RPM hayes Brake
DNF Rachelle Halbur     5243 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:16:48.2 10328  5055 Active Endeavors
2 Pamela Malmsten   1:22:28.7  5245 
3 Susan Borchardt   1:24:06.3  5001 Team Extreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOSpyUSACDFBonk BreakerCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee