Race Results for
Alterra Coffee Bean Classic, WORS #9
Franklin, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/28/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Baumann   Green Bay, WI51:31.2 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI52:49.4 207074  1171 GMAC/Team 2
3 Sam Wellskopf   53:03.9  1074 Team Pedal Moraine
4 Aaron Brandt   Seboygan, WI57:06.6 209961  1127 Team Wisconsin
5 Kip Spaude   Watertown, WI57:18.3 199775  1133 Wheel & Sprocket
6 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL58:49.3 209173  1087 Hayes on Track
7 Kyle Jocabson   58:56.7  1939 Beans & Barley
8 Mitch Gantz   Green Bay, WI02:40.7 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
9 Erik Meier   03:42.5  1391 Moosejaw
10 Jon Schmidt   04:38.0  1073 Team NORDIK
11 Brian Braun   16:41.1  1149 Team East
12 Cody Shaide   Rice Lake, WI16:45.2 229145  1093 Adventure Racing
13 Matt Brandt     9052 Team Wisconsin
14 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
15 Aristotle P. Peters     2155 La Perla Racing
16 Ian Klosowiak     2927 Smart Cycling
17 Andrew Ignasiak     2237 Wheel & Sprocket
18 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
19 Joshua Heinecke     2110 
20 Jason Shong     2174 Bike Doctor
21 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
22 Dylan Weigel     2234 Hayes
23 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
24 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
25 Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
26 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
27 Kagen Mantz     2892 
28 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
29 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2189 
30 Scott Hollowell     2082 
31 Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
32 Thomson Remo     2882 Baraboo Sharks
33 Ashton Brackett     2872 
34 Evan Harris     2156 Team East
35 Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
36 Nick Carter     2926 Moosejaw
37 David Rossiter     2924 Moosejaw
DNF Sean Parker     2050 Team Extreme
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNF Cory Mayer     2240 Bike Doctor
DNF Erik Loberg     2928 Beans & Barley

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   51:47.8  1124 Hayes Disc Brakes
2 Breezy Willis   55:00.2  1386 White Knuckle Racing
3 Ted Hanes   57:13.2  1151 
4 Kelson Danielson   Brooklyn, NY58:36.3 199053  1035 Chainsmokers
5 Constantine Peters   00:42.3  1083 La Perla Racing
6 Peter Hurst   Norwalk, CT01:16.1 148404  1094 Skinny's
7 Toby Kruegel   01:33.3  1396 Sturmvogel Munich
8 Tim Jahn   02:18.2  1145 Mountain Outfitters
9 William Street   02:22.7  1147 PCW Cycling
10 Brandon Klos   03:22.5  1041 Pedal Moraine
11 Zachary Giffey   04:11.6  1140 Wheel & Sprocket
12 Adam Feltz   05:17.3  1678 
13 Zack Rielley   06:13.2  1389 
14 Allan Schimberg   09:13.5  1901 
15 Tony Wagner   West Bend, WI10:23.5 204671  1069 pcwcycling.org
16 Shawn Hoppe   11:44.9  1033 Fond du Lac Cyclery
17 Chris Bidlake   14:08.0  1142 Wheelfast Racing
18 Joe Hicks     2257 
19 Ian Mevis     2904 
20 Matt Gehling     2908 UW Madison
21 Brett Rindt     2930 UWW Cycling Team
22 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
23 Jordan Heimer     9053 
24 Derek Dobratz     2894 Team Extreme
25 John Patt     2914 Fond du Lac Cyclery
26 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
27 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
28 Taylor Bogdanske     2094 
29 Dan Hendricks     2885 UW-Whitewater
30 Brandon Hoeft     9051 
31 Chad Ament     2871 
32 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF John Beck     2131 
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF James Huber     9024 Team Muddy Cup

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Bailey   56:26.5  1118 Alterra Coffee
2 Cory Gwin   Madison, WI57:24.3 223072  1081 Michael's Cycles
3 Tony Pirolo   58:00.3  1004 Alpha Wings
4 Sanjay Ganju   58:04.0  1046 Alterra CoffeeBean Classic
5 Luke Batchelor-Clark   58:12.8  1199 Team Magnus
6 Jeremy Vogels   58:31.6  1117 Bellin Health
7 Jason Boynton   58:43.5  1131 Micheal's Cycles
8 Travis Olson   59:18.3  1014 PCW Cycling
9 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN00:58.3 208067  1100 Pacific Cycle
10 Daniel Lionberg   Fort Collins, CO02:08.4 195162  1400 Team Beans & Barley
11 Luis Maldonado   02:53.9  1082 Wheel & Sprocket
12 Eric Michaels   03:09.5  1904 Pacific Cycle
13 Kurt Bosben   04:36.6  1139 Team Magnus
14 Tim Booms   07:30.3  1020 Wheel & Sprocket
15 Toby Berg     2915 
16 John Strobel     2905 
17 Ryan Rysewyk     2264 TEAM RYZ
18 Ben Leach     2261 Team Lollipop
19 Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
20 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
21 Mike Kohnle     2213 Extreme
22 Adam Freihoefer     9050 
23 Jason Gosse     2139 
24 Jeff Petersen     2880 
25 Ron Knutowski     8086 Big Ring Racing
26 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
27 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
28 Isaiah Schroeder     2238 
29 Mark Sheperdson     2923 
30 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
31 Eric Olson     2912 
32 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
33 Dan Kaminske     2901 
34 Camillo Reyes     2896 
35 Joshua Giffey     9006 
36 Brett Ebben     2103 FDL/OSH Cyclery
37 Brook Campbell     2921 
38 Paul Sahagian     2920 
39 Jason Liegl     2898 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
DNF Michael Kohnle     2878 Extreme
DNF Derek Hughes     2903 
DNF Edward Englehardt     2918 
DNF Ryan Manske     8018 
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI55:13.5 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2 Mike Budd   56:41.4  1097 Wheel & Sprocket
3 Mark Walter   57:01.9  1157 Muddy Cup
4 Stafford Kramer   57:15.7  1141 Alterra
5 Kevin Plato   58:17.3  1096 Team Plato
6 Rick Glos   Hales Corners, WI59:56.8 225532  1040 Skinny's Racing
7 Pete Stinski   00:24.0  1807 Gear 'n Up
8 Joe Greatens   04:34.3 225378  1012 Team Nordik
9 William Livingston   06:44.8  1919 Michael's cycles
10 Garett Kipp   Madison, WI07:40.9 207957  1003 Chainsmokers
11 Bradley Byrge   08:18.3  1388 Pedal Moraine
12 Eric Pompeo   08:22.0  1025 Team Extreme
13 Christopher Schutte   09:07.8  1051 Polska-Cannondale
14 Jonathan Nehring   12:41.8  1029 Pedal Moraine
15 Michael Waisbrot   13:07.6  1903 Chainsmokers
16 Mark Szudrowitz   26:57.1  1811 Team Extreme
17 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
18 Kevin Herman     2177 Team AMB
19 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
20 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
21 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
22 Jess Kruchoski     2023 
23 David Knuff     2078 Team Extreme
24 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
25 Scott Howse     2909 
26 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
27 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
28 Rick Walls     9020 Team Extreme
29 Jeff Weyenberg     2060 
30 Chad Wilson     2142 Boneshaker's
31 Chad Thums     2054 Team Nordik
32 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
33 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
34 David Kuphal     2890 
35 Jeff Steckbauer     8006 Fat Tires & Beer
36 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
37 Lee Messersmith     2231 Wheel Fast Racing
38 Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
39 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
40 Tim Misavage     2907 Niu Cycling Club
41 Timothy Copeland     2913 
42 Marc Miller     2224 Which Way to Vegas
43 Brian Langdon     2897 
44 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
45 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
46 Dan Woods     8087 Snotfoot
47 Andrew Bakken     8084 
48 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
49 Phil Taylor     2095 
50 Troy Freund     2875 
DNF Nathan Schroepfer     1009 Mudy Cup Racing
DNF Jack Thompson     1805 Alterra
DNF David Schoenherr     1911 Muddy Cup Cafe
DNF Christopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
DNF Todd Weber     2883 
DNF Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   51:48.3  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 Donny Kay   53:14.7  1394 hayes Disc Brakes
3 John Lirette   55:28.7  1006 Hayes Disc Brakes
4 Mike Stanislaus   55:36.9  1064 gear'n up
5 Michael Beatty   57:19.2  1019 Chainsmokers
6 Ken Krebs   Saint Charles, IL57:46.2 193353  1092 Chicago Performance
7 Mike Curtes   57:53.5  1112 Big Ring Racing
8 Jason LaBella   Chicago, IL58:53.7 219648  1111 Alberto's
9 Brian Knutson   59:33.2  1095 DArcy / SRAM
10 Richard Rudolph   59:44.2  1905 Alterra
11 Thomas Flynn   Chicago, IL00:32.9 160053  1079 Funky Weasel
12 Benjamin Griggs   Green Bay, WI00:50.1 229175  1908 Team Muddy Cup
13 Dan Tavela   04:02.4  1072 Skinny's Racing
14 Ken Stuckart   06:14.2  1098 Team Extreme
15 Steve Miller   06:57.2  1062 
16 Timothy Smith   09:01.0  1812 D'Arcy / SRAM
17 David Reddington   21:19.5  1024 Williamson Chainsmokers
18 Bryan Reed   31:34.4  1395 R&D
19 Greg Jones     2200 Junk
20 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
21 Jeff Hammond     2179 Team AMB
22 Bryan Merrill     2906 High Gear
23 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
24 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
25 Dave Volpentesta     2176 
26 Tim Sutherland     2893 
27 Kyle Tomilin     9055 Hayes Disc Brakes
28 Jeffrey Aksland     2911 Deefield Cyclery
29 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
30 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
31 Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
32 Wade Flisram     2169 Team Extreme
33 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
34 Todd Hill     2900 Team Extreme
35 Steven Kuphal     2114 
36 Sean Miller     2895 Michael's Cycles
37 Nathin Davisson     2891 
38 Kevin Putzke     2171 Hayes
39 Brian Rummelhart     2058 
40 Pete Fioravanti   Scottsdale, AZ 165635  2874 
41 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
42 Myron Taylor     2925 
43 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
44 Eric Gonstead     2262 Micheal's Cycles
45 Eric Froemming     2187 Muddy Cup
46 David Mennenoh     2256 
47 Brian Gill     8083 Hayes Disc Brakes
48 Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
49 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
50 Patrick Doornek     8011 
51 Troy Olm     2007 
52 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNF Scott Janssen     1122 
DNF David Sutton     1128 Darcy / SRAM Cycling Team
DNF Michael Jeschke     1399 
DNF Greg Boettcher     2001 Team Extreme
DNF Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
DNF Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
DNF Matt Bartholomew     2112 
DNF Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
DNF Mark Cheyne     2931 
DNF Randy Snyder     8008 
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL55:32.7 224373  1022 Team A.M.B.
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI55:58.8 210815  1200 Team Pedal Moraine
3 Doug Stahl   57:55.7  1045 Crank Daddy's
4 Robert Schlegel   58:21.3  1075 Michael's Cycles
5 Glen Stroik   59:05.1  1058 Skinny's Racing
6 Michael Geitner   59:11.2  1158 Team Extreme
7 Jeff Sympson   59:53.0  1135 Kegel's
8 Ron Kay   Rice Lake, WI00:01.7 210985  1015 Hayes Disc Brakes
9 Jeff Parker   00:58.6  1059 Pedal Moraine
10 John Miller   01:41.5  1018 Mountain Outfitters
11 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi02:13.5 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
12 Robert Dills   02:25.1  1390 
13 Russell Jobs   03:02.0  1804 Hayes Disc Brakes
14 John Shull   09:54.2  1679 Wheel & Sprocket
15 Chris Dimmick   14:52.7  1392 Turin / Moots
16 Mark Meier   17:03.4  1810 Moosejaw
17 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
18 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
19 Paul Rainey     2166 Team AMB
20 Mike Owens     2235 Alterra
21 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
22 Brad Babcock     2910 
23 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
24 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
25 Carl Cunningham     2917 
26 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 
27 Herb Cuene     2242 
28 David Hartig     2884 Chain Reaction
29 John Gregorski     2223 La Purla Racing
30 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
31 Tim Peters     2044 
32 Tom Labisch     2922 
33 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
34 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
35 Barron Gira     2876 
36 Troy Sable     2098 
37 Rory Noonan     2159 Recyclist
38 Jeff Riedel     2127 Success Video
39 Jon Holcomb     8015 Fatttires-n-beer.com
40 Brian Petted     2902 HBA
41 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
42 Dennis Malmanger     2071 
43 John Miller     2929 
44 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
45 John Gretzinger     2186 
46 Don Russell     2889 
47 Kevin Spiller     2916 Dirty Cranks
48 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
49 Rick Torres     8040 
50 Keith Wolf     8029 Team Extreme
51 Peter Chiappetta     2051 
52 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
53 Jeff Beck     8089 
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Sam Kuehnel     1090 Big Ring Racing
DNF Jeff Seifert   Wauwatosa, WI 226487  1113 Cyclesmith
DNF Gene Beil     1385 Turin Bicycle
DNF Mark Strasser     1397 Chainsmokers
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock
DNF Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
DNF Arthur Spurlock     2268 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Torgler   05:06.3  1132 Skinny's Racing
2 Samuel Tobias   05:18.8  1398 
3 Jon Hirsch   07:28.3  1143 Big Ring Racing
4 Jeff Chesmore   Janesville, WI12:03.3 228477  1105 Michael's Cycles
5 Mark Schimberg   14:24.5  1026 
6 Greg Dechant   19:38.6  1387 R&D
7 Kris Klapperich   27:49.8  1013 Team Pedal Moraine
8 Dave Wall     2046 
9 Jerry Leair     2047 
10 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
11 Dale Freund     2888 Cheep Team
12 Steve Kapaun     2117 
13 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
14 Rick Schnell     2919 Team Extreme
15 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
16 Bob Rassel     2899 
17 Marty Weigel     8031 
18 Dave Diamond     2192 Alterra
19 John Senkerik     2062 Team Extreme
20 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
21 Gary Schmidt     8088 
22 John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
23 Robert Maloney     8085 
24 Dennis Hoeft     2887 
DNF Marcum Martz     1063 
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Douglas House     9054 
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Derksen   Appleton, WI04:14.7 245217  1061 Wheel & Sprocket
2 Larry Reimer   04:50.9  1042 Michael's Cycles
3 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI08:46.2 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
4 Mike Wanek   Green Bay, WI11:49.2 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
5 Gary Meader   13:04.4  1102 
6 Larry Swanson   Loves Park, IL13:30.6 96326  1050 Kegels
7 Bill Delaney   Madison, WI16:28.3 210055  1010 Chainsmokers
8 Gary Bender   17:00.2  1393 
9 Peter Kot     2030 
10 Steve Ferguson     2111 
11 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
12 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 Velo Club Roubaix
13 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
14 Keith Westendorf     2263 Alterra Coffee
15 Paul Manley     2144 Chainsmokers
16 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
17 John Washburn     2053 Alterra Coffee
18 Gordy Kacala     2886 Hayes RPM
19 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
20 Mark Ullenberg     2168 
21 Dale Lenss     2083 Bellin Health
22 Rich Mennenoh     2173 
23 John Rosebush     2209 
24 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
25 John Spaude     2211 Wheel & Sprocket
26 Jim Shong     2175 Bike Doctor
27 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2270 
28 David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
29 Brad Swenson     2219 
30 Don Howell     2215 
31 Gary Smits     2378 Team Bellin Health
32 James Heinecke     2024 Brats N Beer
DNF Pete Noffke   Menasha, WI 189045  1055 Wheel and Sprocket
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN08:33.4 14705  29 Salsa Cycles
2 Brian Eppen   Iowa City, IA10:33.1 121702  Mercy - Specialized
3 Jesse LaLonde   Ely Mn12:26.2 203490  Gary Fisher
4 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI12:34.6 116304  48 
5 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI18:25.5 117449  27 Team Wisconsin
DNF Brian Matter   Sheboygan, WI 85929  pcwcycling.org
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi11:09.9 183112  GMAC/Specialized
2 Josh Kay   Shell Lake, WI19:59.8 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
3 Justin Schmidt   Saint Germain, WI28:04.3 229173  49 
DNF Jonathan Kay   Thornton, CO 212982  16 Hayes On Track

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI12:49.0 211689  Team Pedal Moraine
2 Carlos Haeckel   Madison, WI16:38.7 227622  50 
3 Ryan Ruhland   Madison, WI16:50.2 209987  FDL Cyclery
4 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI17:32.4 214936  63 Guerra Means War!
5 Dan Ajer   Cottage Grove, WI18:47.1 180160  79 Chainsmokers
6 Thomas Bender   Salt Lake City, UT20:49.8 230273  213 Team Wisconsin
7 Seth Lenss   Luxemburg, WI21:23.9 182019  Fuji Bikes
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  36 Muddy Cup Cafe

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL14:23.9 84647  Alterra Cycling
2 Maciej Nowak   Waukesha, WI19:22.9 182256  20 Polska Cannondale
3 Ronald Stawicki   Waukesha, WI20:23.8 212641  10 AlphaWings
4 Tim Drankus   Sheboygan, WI23:06.3 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
5 Michael Boehmer   27:10.8  209 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID19:48.2 202427  17 Chainsmokers
2 Mike Kelsall   Shorewood, IL21:43.1 175959  80 D'Arcy / SRAM
3 Josh Barrett   Whitewater, WI22:11.8 189760  43 Skinny's
4 Joshua Shively   La Crosse, WI24:13.5 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
5 Craig Manthe   Eau Claire, WI27:00.5 78139  72 Polska
6 Matt Silvia   Chicago, IL27:30.9 208232  58 Alberto's
7 Zach Stanford   Sedona, AZ30:14.6 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
8 Ryan Krayer   North Freedom, WI32:00.3 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
9 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL32:17.0 207117  12 SkinnyCow Racing Enterprise
DNF Kevin Klug   Evanston, IL 220282  24 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI16:58.6 166066  15 Pedal Moraine
2 Jack Nielsen   Racine, WI17:19.1 150412  77 Hayes
3 Ray Nelson   Woodstock, IL17:42.7 193027  56 Skinnys Racing
4 Eric Peterson   Wausau, WI20:55.8 208618  19 Wheel & Sprocket
5 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL21:16.4 194466  69 Team Wisconsin
6 Scott Peterson   Littleton, CO22:23.8 115185  87 Big Ring Racing
7 Bill Nigh   West Bend, WI23:23.7 197745  30 Team Pedal Moraine
8 John Gatto   Oak Forest, IL23:47.4 121461  39 D'Arcy / SRAM
9 Butch Welke   Lake Geneva, WI24:40.5 169422  66 Skinny's Racing
DNF Kevin Heppner   Modesto 188763  26 Killjoy Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Weintz   Lake Geneva, WI21:34.8 37599  74 RRB Cycle
2 Jerome Daanen   Racine, WI25:53.9 164575  35 RPM/Hayes
3 John Timm   Germantown, WI27:29.6 209235  211 Team Extreme /Trek
4 Andru Bittner   34:52.0  210 
5 David Poulton   Lake Forest, IL37:45.5 28536  212 Active Endeavors
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Hartig   Dubuque, IA47:05.1 219225  4769 Chain Reaction
2 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
3 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
4 Brett Poulton     6036 Active Endeavors
5 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6 Riley Shelton     6009 Hayes On Track
7 Nathan Barrett     6170 
8 Stephen Dechant     6165 
9 Garth Post     6167 
10 Zach Scholzen     6181 Hayes Brake
11 Riley Smith     4773 
12 Ryan Kay     6175 
13 Jeffrey Martz     6020 
14 Devon Guse     6017 FDL/OSH Cyclery
15 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
16 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
17 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
18 Jordan Hoeft     6178 
19 William Chiappetta     6035 
20 Calvin Henderson     6160 Hendu Rocket
21 Hiland Russell     6183 
22 Matthew Defatte     6169 
23 Brady Rollins-Jump     6013 
DNF Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
DNF Nick Halbur     6159 Team Halbur

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI44:06.6 209414  4750 hayes on track
2 Travis Brunner   44:11.7  4233 Hayes OnTrack
3 Brad Peterson   45:45.3  4007 Wheel and Sprocket
4 Myles Beach   Larsen, WI46:58.3 208348  4001 Gear-n-Up
5 Caleb Lenss   49:53.0  4040 Bellin Health
6 Kyle Warras     6164 
7 Garret Post     6034 Point Pursuit
8 Leif Byrge-Liebig     6172 
9 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
10 Conner Shelton     6008 Hayes On Track
11 Travis Johnson     6015 
12 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
13 John Martin     6179 Racine Cyclery
14 Max Rainey     6173 Team AMB
15 Jody Knoedler     6180 Racine Cyclery
16 Adam Kay     6174 
17 Nick Smith     6018 
18 Ryan Tiplett     6185 
19 Elan Maj     6037 TailWinds
20 Dru Bittner     6182 Rocket Riders
21 Connor Dechant     6166 
22 Ben Davisson     6186 
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT
DNF Mitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Voss   44:41.2  4079 Wheel & Sprocket
2 Paul Hahn   44:55.5  4025 91
3 John Kummer   45:30.8  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
4 Eric Dobberfuhl   46:32.9  4752 
5 William Griesbach   46:53.8  4024 Point Pursuit
6 Jonathan Bidlake   47:24.5  4137 
7 Greg Parker   47:57.5  4018 Team Extreme
8 Hunter Putzke   49:38.2  4089 Hayes on Track
9 Taylor Otto   49:39.7  4099 Recyclist
10 Matthew Green   49:59.9  4746 
11 Jonathon Vollmer   50:13.7  4091 Bike Doctor
12 Winston Xue   52:46.8  4140 WORS-JDT
13 Nate Beuschel   59:03.3  4756 
14 Ian Delaney   24:56.3  4120 WORS-JDT
DNF Tony Hoak     4770 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Livingston   43:39.8  4039 Crank Daddy's
2 Alan Johnson   44:02.2  4048 Eriks
3 William Marquardt   44:33.4  4774 
4 Joe Maloney   45:10.4  4799 
5 Kelby Shaw   Milwaukee, WI45:47.5 232522  4109 
6 Marcus Wilber   46:02.2  4136 Joe Bikeler Racing
7 Jonathon Cranford   46:04.4  4777 
8 Justin Riedel   46:28.1  4102 Success Video
9 Jeff Neal   49:06.1  4775 Lake geneva Cyclery
10 Emerson Nunez   50:50.1  4755 
11 Charles Rechner   51:47.4  4084 
12 Kevin Wypiszynski   54:41.3  4787 
DNF Matt Nowicki     4776 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Doherty   43:34.8  4098 
2 Chad Krenzke   43:36.1  4026 Team Extreme
3 Andrew Wiesner   44:17.8  4066 
4 Adam Goeden   45:02.9  4118 Team Pedal Moraine
5 Jay Millin   45:06.7  4055 Pedal Moraine
6 Mike Sheruen   46:15.2  4780 
7 Ying Chang   46:20.7  4786 Bellin Health
8 Alex Bird   49:12.0  4743 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Guerra   42:19.1  4087 Guerra Means War
2 Pete Ignasiak   43:16.6  4062 Wheel & Sprocket
3 Trevor Stellrecht   43:24.1  4231 Wheel & Sprocket
4 Spencer Strigel   44:17.6  4127 Polska Cannondale
5 Alan Schroeder   44:36.6  4758 
6 Ben Neubauer   45:47.3  4801 
7 Mark Schindel   48:57.1  4792 
8 Aaron Gretzinger   49:02.7  4042 Chainsmokers
9 Paul Westburg   49:29.3  4023 GMAC Mortgage/Team 2
10 Travis Steffen   49:33.2  4765 
11 Tim Edwards   50:20.1  4802 
DNF Gregory Hudy     4782 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Schroeder   43:21.8  4779 
2 Tyler Jahn   43:55.6  4121 
3 Jason Brozek   44:10.5  4115 Pacific Cycle
4 Miguel De Leon   44:23.8  4809 bikeguatemala.com
5 Tom Ales   44:30.9  4768 
6 Michael Jenich   44:34.9  4754 
7 Kirk Zahn   45:03.2  4113 
8 Jarrod Meyer   48:14.0  7075 
9 Rich Severson   51:19.0  4808 
10 Martin Zizka   52:48.9  4761 
11 Ryan McEneany   55:53.2  4088 Gear N Up
12 Eric Borchardt   57:17.7  7004 Trailhead
13 Justin Lisota   57:23.6  4030 
14 Chris Townsend   59:18.0  4778 
15 Matt Goetzke   01:22.2  4795 
DNF Mark Cullen     4745 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Jaehnig   43:28.3  4053 
2 Jeff Truax   43:49.5  4052 Wheel & Sprocket
3 Peter Cherchian   44:38.3  4004 Verizon
4 Jason Henry   44:48.5  4749 Lake Geneva Cyclery
5 Michael Rosser   46:36.3  4764 
6 Jeff Robinson   46:54.0  4114 
7 Joe Villalobos   47:56.3  4041 Success Video
8 Donald Lueck   47:57.9  4054 
9 Franklin Carr   48:01.6  4767 
10 Nicholas Mianecki   50:07.2  4013 
11 Hue Kong   51:15.3  4210 GenXCycling
12 Daniel Foster   53:41.1  4022 Team Cyclesmith
13 Joe Kitzman   56:30.3  4803 
14 Chris D'Aquisto   01:24.9  4796 
DNF Shane McDaniel     4797 
DNF Shawn McGuire     4798 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Meinke   42:25.2  4074 
2 Curt Demott   42:52.1  4222 
3 Jim Harbort   44:46.5  4110 
4 Samuel Beuschel   45:27.6  4757 
5 James McMahon   45:51.3  4781 
6 Tshengzoo Lor   46:40.6  4123 
7 Todd Engen   46:54.6  4794 
8 Tim Gullickson   47:38.5  4748 
9 Jay Ruckert   47:40.3  4071 
10 John Buran   48:11.2  4783 Hayes Brakes
11 Brian Lucas   49:00.1  7077 
12 Pete Gull   49:28.9  4751 
13 Neal Vogt   50:06.6  4804 
14 George Weyenberg   50:09.4  4784 Success Video
15 Joel Patenaude   50:19.1  4771 
16 Ric Jump   50:24.7  4034 Fond du Lac Cyclary
17 Collin Oneill   50:30.2  4788 
18 David Gee   51:49.0  7074 
19 Dean Truettner   51:57.4  4793 
20 John Merkel   06:12.3  7076 Cyclesmith

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   41:36.7  4032 
2 Kurt Kargel   43:21.8  4124 
3 Tom Wendland   44:16.0  4009 
4 Daniel Backley   Germantown, WI44:31.3 221070  4002 Velocity
5 Richard Doherty   46:52.2  4097 DDSportz
6 Michael Kaspar   46:58.8  4789 
7 Gordy Welch   47:07.3  4753 
8 Daniel MacIejewski   47:11.2  4759 
9 Gary Peterson   47:35.7  4763 
10 James Deboaer   49:00.5  4805 Big Ring Racing
11 Kevin Niesen   Burlington, WI49:40.8 221437  4011 
12 Mark Ignasiak   49:50.5  4807 
13 Michael Borchardt   49:59.4  7001 Team Extreme
14 Dan Getzen   50:22.2  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
15 Kris Maj   50:50.7  4232 Tailwinds
16 Michael Martin   50:54.2  4785 Racine Cyclery
17 Dave Montez   51:07.6  4766 
18 Gary Esko   51:36.0  4031 
19 Ray Heller   52:46.6  4790 Bob
20 Todd Thorn   52:58.9  7005 Moosejaw Pizza& Brewery
21 Jon Nedland   56:12.3  4791 Mike's Bikes
DNF Steve Baumann     4027 GMAC Mortgage / Team 2
DNF Rick Griesbach     7002 Point Pursuit
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Lemke   46:25.4  4069 Fond du Lac Cyclery
2 Barry Lengfeld   46:33.3  4094 
3 Ron Kapaun   47:07.1  4056 
4 Randy Borst   47:43.9  4028 GMAC/Team 2
5 Michael Giesen   48:52.3  4762 
6 Wayne Korte   49:38.8  7078 Racine Cyclery
7 Tom Kissner   50:10.9  4772 
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI50:27.5 204830  4100 Point Pursuit
9 Mike Green   50:38.9  4747 
10 Brian Butkiewicz   51:27.7  4806 
11 Thomas Stringfellow   52:11.6  4133 Chainsmokers
12 Thomas Cornils   52:34.6  4057 team extreme
13 Kevin Anderson   56:00.5  4015 Pedros Cheep Team
14 Tim Swanson   12:13.4  4760 
DNF Todd Pfander     4810 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   45:06.1  4047 Fond du Lac Cyclery
2 Jeff Cummisford   45:23.5  4106 
3 Gerry Butler   46:16.6  4095 Gear N Up
4 William Peters   47:11.2  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
5 Steve Manthe   48:46.2  4116 Chainsmokers
6 Bernie Parker   51:56.0  4019 Team Extreme
7 Neil Everson   51:58.3  4072 Team East
8 Tom Borchardt   53:08.1  4046 Trailhead Bikeand Skate
9 Don Bogdanske   55:06.1  4037 
10 Richard G Finch   58:39.9  4067 Rock Cut TrailCrew
11 Richard Wenborne   59:25.2  4012 GMAC Mortgage/Team 2
12 Jay Hoppe   06:50.3  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
13 David Vollmer   10:01.1  7011 Bike Doctor
DNF James Briese     4744 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau     3056 Team Wisconsin
2 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
3 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 Fond du Lac Cyclery
2 Katherine Ross   Bristol, TN 160047  3172 Momentwin
3 Jamie Buske     3050 Team Extreme
4 Jennifer Jones     3055 Mad FORCs
5 Madeline Poissant     3173 Muddy Cup
6 Anna Vickers     3174 Beans & Barley

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele McCalister     3176 
2 Terra Nicklas     3175 
3 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
4 Jessica Smulka     3027 
5 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM
2 Rebekah Stuckart     3045 Extreme
3 Denise McCormick     3036 
4 Tammi Stunkel   Sheldon, WI 233519  3040 Bike Doctor
5 Monica Maeta     9518 Athletico XXX Racing

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
2 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
4 Cathy Diamond     3019 Alterra CoffeeMTB Team
5 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
6 Lisa Leigh-Peterson     3051 Big Ring Racing
7 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
8 Natalie Modugno   Lake Forest, IL 228603  3170 
9 Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Oconnor-Leigh     3171 Freeflight Racing
2 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
5 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
DNF Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
DNF Terri Cornils     3016 Team Extreme
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI11:51.1 211208  511 bikehub
2 Jasmine House   Oneida, WI33:27.3 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI00:09.0 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
2 Holly Liske   Stanford, CA08:30.9 190109  509 Hayes Disc Brakes
3 Hannah Guerra   Oconomowoc, WI10:36.3 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI09:04.8 227849  524 Guerra Means War!
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI09:36.5 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3 Lori Hennessy   Avon, CO14:35.1 217023  561 
4 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI15:08.9 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska
5 Michelle Peariso   Amherst, WI25:37.2 227741  513 Gear N' Up
DNF Kristin Wentworth     560 Nova IS Corp

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ58:45.3 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Betz   Phoenix, AZ04:56.5 210738  512 Michael's Cycles
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI21:44.9 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA57:02.5 217761  502 Mercy / Specialized
2 Lori Sable   Thiensville58:25.3 226461  508 Team Wisconsin

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corie Berrigan   08:58.5  559 Stark Raven Madam
2 Toni House   18:51.1  521 Bellin Health
3 Colleen Westphal   Appleton, WI22:48.5 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek
DNF Laur Tesch     558 

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Stephanie Yost     6029 Pedal Moraine
5 Meghan Barrett     6171 
6 Elizabeth Brunner     6168 
7 Katie Ralph     6184 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Putzke   06:21.5  5023 Mad FORCs
2 Jessica Stanislaus     6163 gear'n up
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4 Katrina Hurst     6176 
5 Elizabeth Shull     6177 
6 Haley Elliott     6027 Team East
7 Andrea Wolf     5229 
8 Hillary Peters     6161 Skinny Cow
9 Abigail Henderson     6162 Hendu Rocket
10 Sara Goldman     6139 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   50:32.9  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   57:16.7  5025 Team Pedal Moraine
3 Sarah Henderson   01:53.3  5221 Hendu Rocket
4 Justine Atkinson   07:11.8  5239 Gary Fisher
DNF Molly Chiappetta     5020 Hayes Brake

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Hendricks   52:11.5  5231 
2 Becky Czechanski   54:12.6  5013 
DNF Rachel Snider     5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabrina Schneider   49:42.4  5238 Muddy Cup
2 Linda Muffler   49:53.9  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3 Renee Bach   51:54.6  5008 Team Ry-z
4 Jasha Diekmann-Smith   52:55.5  5017 Micheal's Cycles
DNF Gabriela Baranova     5010 

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Klanderman   51:36.7  5232 
2 Sarah Guse   53:41.6  5015 FDL/OSH CYCLERY
3 Ishel Quintana   54:54.8  5002 
4 Tina Olm   56:04.0  5230 Gen X Cycling
5 Rebecca Crocker   56:27.4  5235 GenericaUSA
6 Katie Missiaen   56:37.4  5223 
7 Ally Floyd   59:11.6  5224 
8 Lora Wilkinson   01:55.8  5242 
9 Jill Dorflinger   03:53.0  5219 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Erdmann   56:46.0  5226 
2 Bridget Cassidy   58:53.2  5240 Alterra
3 Christine Strahm   59:33.7  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Tara Meinke   02:02.8  5227 
5 Barbara Daanen   03:17.2  5019 RPM/Hayes
DNF Lori Bauman     5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   51:16.5  5031 
2 Cecile Labecki   51:41.1  5022 RPM hayes Brake
3 Suzanne Weigel   51:44.9  5237 
4 Roxanne Rogers   54:29.3  5003 Big Ring Racing
5 Cynthia Novak   56:19.2  5016 
6 Connie Holcomb   57:25.8  5228 Fattires-N-Beer
7 Berlinda Lopez   01:51.4  5241 Mad FORCs
8 Lynn Leroy   05:19.3  5236 
9 Caroline Dechant   09:42.7  5225 
10 Rebecca Welch   16:54.3  5005 Wheel & Sprocket
DNF Rachelle Halbur     5220 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Regine Freund   54:48.8  5233 
2 Amy Dykema   Evanston, IL55:10.5 10328  5055 Active Endeavors
3 Susan Borchardt   59:09.6  5001 Team Extreme
DNF Patricia Bauer     5114 Fattires-N-Beer / Fat Kats
DNF Cheryl Jeanpierre     5222 Pedal Moraine

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins   52:43.0  5006 Fondy Cyclery
2 Rose Lenss   57:23.5  5234 Bellin Health

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFShimanoSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee