Race Results for
Calumet Sun Run, WORS #8
Hilbert, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/14/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Brandt   Seboygan, WI1:14:49.6 209961  1127 Team Wisconsin
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:14:50.9 207074  1171 GMAC/Team 2
3 Sam Wellskopf   1:15:00.3  1074 Team Pedal Moraine
4 Dan Hanson   1:15:47.2  1023 
5 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:16:50.4 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
6 Derrick Martini   1:17:00.3  1119 Riverbrook
7 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:19:13.8 229145  1093 Adventure Racing
8 Jon Schmidt   1:20:57.3  1073 Team NORDIK
9 Jason Roelse   1:21:08.5  1017 PCW Cycling
10 Dillon Bera   1:21:18.7  1152 Bellin Health
11 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:21:36.3 209173  1087 Hayes on Track
12 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:21:37.8 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
13 Truman Purdy   1:21:46.1  1375 The Route
14 Chase Sova   1:22:59.7  1067 
15 Nathan Johnson   1:23:53.3  1146 Bike Doctor
16 Brian Braun   1:32:38.0  1149 Team East
17 Erik Meier     2839 Moosejaw
18 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
19 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
20 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
21 Warren Lyman     2018 Team Wisconsin
22 Joshua Heinecke     2110 
23 Dylan Weigel     2234 Hayes
24 Rob Reindl     2129 Bike Hub
25 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
26 Scott Hollowell     2082 
27 Chris Hurst   Lake Geneva, WI 229172  2189 
28 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
29 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
30 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
31 Evan Harris     2156 Team East
32 Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
33 Cory Mayer     2240 Bike Doctor
34 Sean Parker     2050 Team Extreme
35 Thomson Remo     2835 
36 Nick Carter     2838 Barababoo Sharks
37 Zach Geyer     2856 Stadium Bike
38 Lee Suring     2208 Team 2
39 Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
DNF Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNF Matthew Brandt   St Charles, MO 197984  9049 Team Wisconsin

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:13:35.8  1124 Hayes Disc Brakes
2 Ted Hanes   1:15:20.0  1380 
3 Breezy Willis   1:16:05.0  1370 White Knuckle Racing
4 Peter Hurst   Norwalk, CT1:17:40.3 148404  1094 Skinny's
5 David Hanes   1:18:07.6  1379 
6 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:18:16.7 199053  1035 Chainsmokers
7 Bill Street   1:18:41.6  1147 PCW Cycling/ Fattires N Beer
8 Dan Teaters   1:19:02.2  1381 PCW
9 Dylan Maho   1:19:19.5  1115 GMAC Mortgage / Team 2
10 Tim Jahn   1:21:48.9  1145 Mountain Outfitters
11 Constantine Peters   1:22:00.3  1083 La Perla Racing
12 Tony Wagner   West Bend, WI1:22:00.6 204671  1069 pcwcycling.org
13 Zachary Giffey   1:22:51.4  1140 Wheel & Sprocket
14 Joshua Schwartz   1:24:31.8  1077 Pedal Moraine
15 Jared Suster   1:28:02.0  1125 Bike Hub
16 Shawn Hoppe   1:32:24.5  1033 Fond du Lac Cyclery
17 Allan Schimberg   1:39:54.0  1901 
18 Darek Dudzinski     2266 Polska Jolka
19 John Beck     2131 
20 Jonothan Rowley     2836 Rowley
21 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
22 Carl Morse     2864 
23 Joe Hicks     2257 
24 Grant Erickson     2827 Spring Street Sports
25 Ian Mevis     2846 
26 Jim Cuhel     2026 
27 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
28 Justin Dhein     2260 Team Lollipop
29 Chad Kilawee     2857 
30 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
31 Jake Besley     2828 
32 Taylor Bogdanske     2094 
33 Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  2267 Big Ring Racing
34 James Huber     9024 Team Muddy Cup
35 Scott Monroe     2832 
36 Collin Stevens     9047 
37 Thomas Hanlon     2821 
38 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
39 Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Staab   1:16:04.8  1374 
2 Jeremy Vogels   1:17:04.3  1117 Bellin Health
3 Doug Bailey   1:17:05.7  1118 Alterra Coffee
4 Jason Boynton   1:18:01.7  1131 Micheal's Cycles
5 Sanjay Ganju   1:18:13.7  1046 Alterra CoffeeBean Classic
6 Tony Pirolo   1:18:15.3  1004 Alpha Wings
7 Luke Batchelor-Clark   1:18:23.6  1199 Team Magnus
8 Tim Booms   1:20:21.4  1020 Wheel & Sprocket
9 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:20:37.9 208067  1100 Team Pacific
10 Sean Fagan   1:21:17.2  1047 Michael's Cycles
11 Kurt Bosben   1:21:47.3  1139 Team Magnus
12 Luis Maldonado   1:21:56.8  1082 Wheel & Sprocket
13 Eric Michaels   1:21:58.7  1904 Pacific Cycle
14 Derek Hughes     2848 
15 Greg Cribb     2853 Bellin Health
16 Greg Stanis     2045 
17 David Volm     2015 
18 Ryan Rysewyk     2264 TEAM RY-Z
19 John Strobel     2847 
20 Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
21 Steve Kuchenberg     2193 Bellin Health
22 Adam Freihoefer     9046 
23 Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
24 Mike Kohnle     2213 Extreme
25 Fritz Klaiber     2861 
26 Zack Blankenheim     2227 
27 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
28 Ben Leach     2261 Team Lollipop
29 Jason Gosse     2139 
30 Andrew Edens     2248 Endeavour Cycling
31 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
32 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
33 Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
34 Eric Olson     2831 
35 Isaiah Schroeder     2238 
36 Robert Mautz     2852 
37 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
38 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
39 Joshua Giffey     9006 
40 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
41 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
42 Ryan Manske     8018 
43 Stephen Balsley     9048 
44 Paul Kekstas     8079 
45 Robert Hamblin     2855 
DNF Travis Olson     1014 PCW Cycling
DNF Dan Harvey     1836 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Jeremy Groeschl     2121 Oshkosh/Fond du Lac Cyclery
DNF Michael Klein     2866 Team Supreme

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Walter   1:15:08.8  1157 Muddy Cup
2 Jason Kozicki   1:15:29.1  1384 Bellin Health
3 Greg Cullen   1:15:31.0  1108 Gear 'n Up
4 Mike Budd   1:15:31.4  1097 Wheel & Sprocket
5 Joe Greatens   1:16:41.6 225378  1012 Team Nordik
6 Bradley Gruszynski   1:18:49.0  1109 Gear N' Up
7 Stafford Kramer   1:19:06.0  1141 Alterra
8 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:19:08.2 207117  1938 SkinnyCow Racing Enterprise
9 Kevin Plato   1:19:21.9  1096 Team Plato
10 Tom Flicker   1:19:55.7  1099 
11 Paul Weber   1:21:47.9  1068 Wheel and Sprocket
12 Rick Glos   Hales Corners, WI1:22:09.2 225532  1040 Skinny's Racing
13 Garett Kipp   Madison, WI1:22:11.6 207957  1003 Chainsmokers
14 Pete Stinski   1:22:14.0  1807 Gear 'n Up
15 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:23:19.4 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
16 Paul Kaczmarowski   1:23:26.7  1837 Wheel & Sprocket / Trek
17 David Schoenherr   1:24:17.4  1911 Muddy Cup Cafe
18 Eric Pompeo   1:25:23.2  1025 Team Extreme
19 John Brown   1:26:42.5  1103 Point Pursuit
20 Joe Verstegen   1:28:55.6  1367 BCOC
21 Mark Szudrowitz   1:31:26.6  1811 Team Extreme
22 William Livingston   1:39:56.9  1919 Michael's cycles
23 Aaron Swanson   Ashland, WI 209665  2269 Swanson Financial Services
24 Kevin Herman     2177 Team AMB
25 Chan Barden     2090 The Bike Hub
26 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
27 David Harris     2236 Alterra
28 Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
29 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
30 Richard Schell     2229 Wheel & Sprocket
31 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
32 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Olenka/Miodu/Mama-TEAM POLSKA
33 John Mangin     2843 
34 Rick Walls     9020 Team Extreme
35 Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
36 Jeff Weyenberg     2060 
37 Josh Bartoszuk     9008 Big Ring Racing
38 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
39 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
40 Tim Patterson     2104 Gear N' Up
41 Shad Young     2859 
42 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
43 Jeff Steckbauer     8006 FatTires-N-Beer
44 Michael Olm     2016 Red & White Racing
45 Marc Miller     2224 
46 Jason Lilyquist     2822 
47 Lee Messersmith     2231 Wheel Fast Racing
48 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
49 Brian Benson     8028 Fat Tires & Beer
50 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
51 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
52 Jim Liesen     9005 Muddy Cup
53 Chuck Cate     2829 
54 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
55 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2157 Team Extreme
56 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
57 Tony Hess     2845 
58 Jason Roberts     2863 Team Supreme
59 Ryan Wondergem     8035 fattires-n-beer
60 Christopher Hoyme     2163 mountain outfitters
61 John Duba     2849 
62 Jim Eggleston     2039 
DNF Nathan Schroepfer     1009 Mudy Cup Racing
DNF Chad Wilson     2142 Boneshaker's

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   1:16:21.4  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 Ric Damm   1:16:40.1  1044 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
3 John Lirette   1:17:04.3  1006 Hayes Disc Brakes
4 Mike Curtes   1:18:28.4  1112 Big Ring Racing
5 Mike Stanislaus   1:18:29.8  1064 
6 Fred Hubley   1:18:54.0  1377 
7 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:19:51.3 229175  1908 Team Muddy Cup
8 Thomas Flynn   Chicago, IL1:20:43.9 160053  1079 Funky Weasel
9 Randy Wegener   1:21:10.6  1378 Fond du Lac Cyclery
10 Chuck Cerull   1:21:33.8  1383 
11 Ken Krebs   1:21:56.6  1092 Chicago Performance
12 David Sutton   1:21:58.3  1128 Darcy / SRAM Cycling Team
13 Erich Gross   Milwaukee, WI1:23:05.4 165937  1910 Alterra MTB
14 Jeff Langlois   1:24:44.0  1373 Joe Bikeler's
15 Steve Miller   1:25:11.5  1062 
16 Dan Tavela   1:25:51.3  1072 Skinny's Racing
17 Jason LaBella   Chicago, IL1:25:53.7 219648  1111 Alberto's
18 Roger Eckes   1:30:26.0  1110 Alterra Coffee
19 Timothy Smith   1:35:16.9  1812 Darcy Cycling
20 Tim Lutz     2865 
21 Greg Jones     2200 Junk
22 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
23 Daniel Guse     2138 FDL/OSH CYCLERY
24 Matt Bartholomew     2112 
25 Jeff Hammond     2179 Team AMB
26 Don Slickman     2841 Wheel & Sprocket
27 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
28 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
29 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
30 Neil Adams     8034 Eriks Bike Shop
31 Dan Kutz     2130 Hayes Disc Brake
32 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
33 Troy Olm     2007 
34 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
35 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
36 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
37 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
38 Dave Volpentesta     2176 Wheel & Sprocket
39 Steven Kuphal     2114 
40 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
41 Lowell Johnson     2249 
42 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
43 Myron Taylor     2837 
44 Jeffrey Aksland     2825 
45 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
46 Brian Rummelhart     2058 
47 Brian Coppoek     2190 GMAC Home Finance
48 Bret Srock     2823 
49 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
50 Patrick Doornek     8011 
51 Andrew Spahr     2075 Alterra CoffeeMTB Team
52 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
53 Randy Snyder     8008 
54 Mark Cheyne     2867 
55 Ken Glaeser     2840 
56 Chris Cooper     8013 RPM / Hayes Disc Brakes
57 Will Robinson     8081 
58 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
DNF Scott Janssen     1122 
DNF Greg Duckett     1802 Alterra MTB Team
DNF Jon Moreau     2079 
DNF Wade Flisram     2169 Team Extreme
DNF Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
DNF Andrew Overeem     8026 Bellin Health
DNF Randall De Greef     8080 GMAC Finance

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Stroik   1:16:56.8  1058 Skinny's Racing
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:17:14.5 210815  1200 Team Pedal Moraine
3 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:18:15.3 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
4 Doug Stahl   1:18:17.0  1045 
5 John Miller   1:20:03.6  1018 Mountain Outfitters
6 Ron Kay   Rice Lake, WI1:20:07.4 210985  1015 Hayes Disc Brakes
7 Bill Colvin   1:20:07.8  1382 Wheel & Sprocket
8 Robert Schlegel   1:21:01.1  1075 Michael's Cycles
9 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:21:49.3 226487  1113 Cyclesmith
10 Jeff Parker   1:24:51.5  1059 Pedal Moraine
11 Russell Jobs   1:25:42.1  1804 Hayes Disc Brakes
12 Roland Rieflin   1:26:33.6  1007 Pacific Cycles
13 Brian Kaufman   1:27:48.6  1371 PCW Cycling
14 Mark Meier   1:31:48.6  1810 Moosejaw
15 Dan Murwin   1:32:53.4  1116 Michael's Cycles
16 Steve Manthey   1:33:34.4  1372 PCW Cycling
17 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:33:58.2 224373  1022 Team A.M.B.
18 John Bogdanske     9003 Chainsmokers
19 Paul Rainey     2166 Team AMB
20 Allen Brunner     9018 Hayes Brakes
21 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 RPM Hayes Rrake
22 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
23 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
24 Kerry Dekeyser     2851 
25 Arthur Spurlock     2268 
26 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
27 Mike Owens     2235 Alterra
28 Rick Biel     2243 Alterra
29 Mike Senderhauf     2833 
30 Dale Konkol     2057 
31 Troy Sable     2098 
32 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
33 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
34 John Shull     2216 wheel&sprocket
35 Rory Noonan     2159 Recyclist
36 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
37 Will Hollrith     2073 Team Extreme
38 Phil Therrien     2040 
39 Tim Peters     2044 
40 Barron Gira     2820 
41 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
42 John Gregorski     2223 La Purla Racing
43 Fred Young     2031 TeamFYR
44 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
45 Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
46 Peter Chiappetta     2051 
47 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
48 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
49 John Gretzinger     2186 
50 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
51 Timothy Blob     2830 
52 Aaron Cooper     2826 
53 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
54 Patrick Johnson     2824 
55 Keith Wolf     8029 Team Extreme
56 Mike Kazlauskas     2854 
57 David Geibel     9010 
58 Jeff Beck     8082 
DNF John Miller     1376 
DNF John Daming     1801 Bellin Health / Tower Clock

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Chesmore   Janesville, WI1:24:40.8 228477  1105 Michael's Cycles
2 Jon Hirsch   1:26:03.6  1143 Big Ring Racing
3 David Torgler   1:27:28.3  1132 Skinny's Racing
4 Marcum Martz   1:28:38.4  1063 
5 Mark Schimberg   1:29:06.7  1026 
6 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
7 Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
8 Rick Schnell     2870 Team Extreme
9 Steve Kapaun     2117 
10 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
11 John Senkerik     2062 Team Extreme
12 Marty Weigel     8031 
13 Bob Rassel     2842 
14 John Dabbeekeh     2072 Pedros/Cheepteam
15 Randy Feuillerat     2230 Michael's Cycles
16 Scott Bera     2862 
17 Mark Specht     8078 Recyclist
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dirk Derksen   Appleton, WI1:21:50.9 245217  1061 Wheel & Sprocket
2 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:26:10.3 176653  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
3 Pete Noffke   Menasha, WI1:26:50.4 189045  1055 Wheel and Sprocket
4 Mike Wanek   Green Bay, WI1:26:53.2 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
5 Larry Reimer   1:29:46.3  1042 Michael's Cycles
6 Bill Delaney   Madison, WI1:31:41.2 210055  1010 Chainsmokers
7 Jesse Voss   2:00:18.6  1153 Wheel & Sprocket
8 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
9 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
10 Steve Ferguson     2111 
11 Paul Manley     2144 Chainsmokers
12 Rod Swendsen     2844 
13 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
14 Peter Kot     2030 
15 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
16 Jeff Wentworth     2858 
17 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
18 Daniel Braun     2134 Team East
19 John Rosebush     2209 
20 Rich Mennenoh     2173 
21 Dale Lenss     2083 Bellin Health
22 Brad Swenson     2219 
23 Jim Shong     2175 Bike Doctor
24 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
25 James Simmons     2869 
26 Don Howell     2215 
27 David Joyce   Brevard, NC 148440  2041 Ripon College
28 Gary Smits     2378 Team Bellin Health
29 James Heinecke     2024 Brats N Beer
30 Robert Langlois     2167 Joe Bikelers
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Thomas Silbernagel     2085 Team Extreme Ski & Bike

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN1:22:07.9 14705  29 Salsa Cycles
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:22:09.0 145071  70 Trek Midwest
3 Brian Matter   1:24:10.9  pcwcycling.org
4 Brian Eppen   Iowa City, IA1:25:14.1 121702  Mercy - Specialized
5 Jesse LaLonde   Ely Mn1:25:46.5 203490  Gary Fisher
6 Chad Sova   Thiensville, WI1:26:08.5 189115  46 pcwcycling.org
7 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:28:11.4 117449  27 Team Wisconsin
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:25:14.9 183112  GMAC/Specialized
2 Jonathan Kay   Thornton, CO1:25:48.4 212982  16 Hayes On Track
3 Josh Kay   Shell Lake, WI1:31:13.3 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
4 Justin Schmidt   Saint Germain, WI1:34:57.8 229173  49 
DNF Jesrin Gaier     206 Riverbrook Bikes & Ski

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:24:41.2 211689  Team Pedal Moraine
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:27:35.0 182019  Fuji Bikes
3 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:29:24.6 183953  53 
4 Carlos Haeckel   Madison, WI1:30:46.0 227622  50 
5 Thomas Bender   1:30:52.7  203 Team Wisconsin
6 Chad Balthazar   West Bend, WI1:31:22.6 218593  28 Pedal Moraine
7 Mark LaLonde   Madison, WI1:31:38.1 226412  36 Muddy Cup Cafe
8 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:32:48.6 229174  51 Campus Cycle
9 Jordan Roessingh   Madison, WI1:34:20.5 170411  204 
10 Dan Ajer   Cottage Grove, WI1:36:43.0 180160  79 Chainsmokers
11 Kurt Refsnider   Boulder, CO1:36:58.6 135419  202 all9yards.com
12 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:39:16.2 214936  63 Guerra Means War!
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:27:23.9 211820  40 The Bike Hub /Fuji
2 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:28:26.5 212641  10 AlphaWings
3 Mike Phillips   Chicago, IL1:30:48.8 84647  Alterra Cycling
4 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:31:20.7 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
5 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:31:59.0 209153  34 Michael's Cycles
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:37:12.1 182256  20 Polska Cannondale

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Klug   Evanston, IL1:28:35.7 220282  24 Alberto's
2 Jerry Long   Moscow, ID1:29:42.8 202427  17 Chainsmokers
3 Chris Pagels   Kenosha, WI1:30:04.4 197743  65 Bike Hub
4 Mike Kelsall   Shorewood, IL1:32:51.6 175959  80 D'Arcy / SRAM
5 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:33:26.0 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
6 James Holmes   Madison, WI1:34:21.8 155854  76 Team EMU All9yards.com
7 Brad Jenks   Antioch, IL1:37:39.6 163973  23 Hayes Disc Brakes

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:28:18.7 166066  15 Pedal Moraine
2 Ray Nelson   Woodstock, IL1:29:01.1 193027  56 Skinnys Racing
3 Michael Spiro   Plymouth, WI1:29:12.4 59255  208 PCW Cycling
4 David Stahl   Deerfield, IL1:29:30.1 208045  22 Team Wisconsin
5 Jack Nielsen   Racine, WI1:29:57.8 150412  77 Hayes
6 Eric Peterson   Wausau, WI1:31:56.7 208618  19 Wheel & Sprocket
7 Bill Nigh   West Bend, WI1:32:21.6 197745  30 Team Pedal Moraine
8 John Gatto   Oak Forest, IL1:32:42.8 121461  39 D'Arcy / SRAM Cycling Team
9 Scott Peterson   Littleton, CO1:32:49.4 115185  87 Big Ring Racing
10 Randy Baily   1:32:49.7  207 
11 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:34:18.4 169422  66 Skinny's Racing
12 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:34:56.4 194466  69 Team Wisconsin
13 Kevin Heppner   Modesto1:39:32.0 188763  26 Killjoy Racing
14 Petar Tomich   1:41:34.8  88 Fox Valley Cycling

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI1:42:30.6 164575  35 Hayes
2 James Grant   Fountain City, WI1:42:34.4 134086  25 Independent Fabrication
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Jake Therrien     6156 
3 Andrew Senderhauf     6154 
4 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
5 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6 Pete Davis     6153 DD Sportz
7 Riley Shelton     6009 
8 Cody Borst     6140 
9 Jeffrey Martz     6020 
10 Parker Blob     6146 
11 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
12 Cade Whitman     6014 
13 William Chiappetta     6035 
14 Keegan Hollrita     6155 
15 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
16 Brady Rollins-Jump     6013 
17 Samuel Martz     6019 
18 Dakota Smith     6148 Michael's Cycles
DNF Devon Guse     6017 FDL/OSH CYCLERY
DNF Nick Halbur     6141 Team Halbur
DNF Ryan Kay     6150 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI0:52:14.3 208348  4001 gear n up
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI0:52:15.8 209414  4720 Hayes On Track
3 Travis Brunner   0:54:02.6  4233 Hayes OnTrack
4 Caleb Lenss   0:55:42.4  4040 Bellin Health
5 Brad Peterson   0:59:29.9  4007 Wheel and Sprocket
6 Jake Kaczmarowski   1:00:28.5  4126 Wheel & Sprocket
7 Nick Montee   1:00:30.7  4112 Hayes On Track
8 Kyle Bissen   1:11:31.1  4132 GMAC Mortgage/Team 2
9 Mitch Rowley     4731 
10 Mitchell Bogardus     6010 Team Wisconsin
11 Josiah Kay     6026 Hayes Ontrack
12 Jack Feuerstein     6006 Wheel & Sprocket
13 Conner Shelton     6008 
14 Shawn Rupnow     6149 
15 Garret Post     6034 Point Pursuit
16 Travis Johnson     6015 
17 Max Rainey     6144 AMB
18 Nick Smith     6018 
19 Jonathon Bittorf     6152 
20 Elan Maj     6037 TailWinds
21 Adam Kay     6151 
22 Tony Chiodi     6147 
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Stone   0:49:12.4  4736 
2 Paul Hahn   0:49:19.2  4025 91
3 John Kummer   0:51:51.2  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
4 Ryan Voss   0:52:12.1  4079 Wheel & Sprocket
5 Greg Parker   0:52:14.6  4018 Team Extreme
6 Samuel Priem   0:55:05.6  4093 Team Extreme
7 William Griesbach   0:55:10.5  4024 Point Pursuit
8 Dylan Steil   0:55:20.4  4727 
9 Taylor Otto   0:55:24.2  4099 Recyclist
10 Jonathon Vollmer   0:56:34.0  4091 Bike Doctor
11 Eric Dobberfuhl   0:57:42.1  4698 
12 Alex Grohmann   1:01:09.7  4005 
13 Sam Herr   1:11:36.0  4038 
14 Ben Specht   1:21:57.6  4732 Recyclist
15 Ian Delaney   1:28:41.4  4120 WORS-JDT
DNF Winston Xue     4140 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Livingston   0:49:15.9  4039 
2 Kelby Shaw   Milwaukee, WI0:50:23.6 232522  4109 
4 Marcus Wilber   0:52:06.3  4136 Joe Bikeler Racing
5 Joe Maloney   0:52:13.0  4741 
6 Alan Johnson   0:53:18.1  4048 Eriks
7 Mike Kubala   0:53:44.5  4695 
8 Landon Thomas   0:54:43.5  4107 
9 Craig Pulak   1:02:04.4  4224 Bellin Health
10 Charles Rechner   1:02:42.7  4084 
11 Byron Guerra   1:07:16.7  4086 Guerra Means War
12 Nicholas Rabe   1:15:14.0  4128 Fat Tires & Beer / Fat Kats
DNF Tylur Lengfeld     4691 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Bird   0:49:08.9  4738 
2 Chad Krenzke   0:49:09.2  4026 Team Extreme
3 Jim Doherty   0:51:00.9  4098 
4 Adam Goeden   0:51:03.5  4118 Team Pedal Moraine
5 Mike Sherven   0:51:24.7  4716 
6 Randy Ambacher   0:52:21.9  4021 
7 Jay Millin   0:52:31.2  4055 Pedal Moraine
8 Andrew Wiesner   0:53:10.0  4066 GMAC Mortgage/Team 2
9 Colin Keane   0:55:28.0  4709 
10 Adam Schwartz   0:56:37.2  4221 
11 Kory Zerba   1:06:39.0  4735 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Guerra   0:49:20.6  4087 Guerra Means War
2 Spencer Strigel   0:50:27.9  4127 Polska Cannondale
3 Brandon Hoeft   0:51:14.1  4708 
4 Eric Butler   0:51:23.6  4706 
5 Alan Schroeder   0:53:53.8  4699 
6 Michael Holbrook   0:53:54.0  4142 Joe Bikelers
7 Caleb Frostman   0:56:45.3  7070 
8 Mark Schindel   0:57:28.5  4722 
9 Nick Zieponis   0:58:35.3  4718 
10 Aaron Gretzinger   1:03:22.9  4042 Chainsmokers
11 Joe Van Ert   1:03:57.1  4704 Bike Doctot
12 Andy Berg   1:10:44.9  4719 
DNF Andrew Rieder     4105 FDL/OSH Cyclery

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Jahn   0:49:02.2  4121 
2 Thomas Ales   0:49:49.9  4687 
3 Jason Brozek   0:50:08.7  4115 Pacific Cycle
4 Anthony Dipiazza   0:50:16.1  4230 
5 Jason King   0:51:01.6  4702 
6 Kirk Zahn   0:53:52.6  4113 
7 Nick Schmidt   0:57:22.6  4737 
8 Brandon Meyers   0:59:47.1  4134 Lakewood Ski &Sport
9 Brian Seefeldt   1:02:26.4  4117 The Bike Hub
10 Ryan McEneany   1:06:22.0  4088 Gear N Up
DNF Jesse Shoemaker     7073 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Jaehnig   0:49:20.9  4053 
2 Eric Gorder   0:51:19.6  4073 
3 Brian Toltzmann   0:51:21.6  4065 
4 Peter Cherchian   0:51:28.8  4004 Verizon
5 Ryan Patano   0:53:36.4  7068 
6 Franklin Carr   0:54:51.5  4705 
7 Kevin Bradley   0:55:23.0  4721 
8 Adam Young   0:55:46.1  4693 
9 Anthony Dombrowski   0:57:22.9  4125 Pedros
10 Jeff Robinson   0:57:29.6  4114 
11 Donald Lueck   0:58:00.7  4054 
12 Gary Otkin   0:58:48.9  4701 
13 Aaron McGinnis   0:59:21.0  4723 
14 Hue Kong   1:02:20.7  4210 GenXCycling
15 Daniel Foster   1:04:05.6  4022 Team Cyclesmith
16 Scott Yurjevich   1:06:17.5  4139 Gen X Cycling
17 Joe Kitzman   1:07:45.1  4739 
18 Rob Yurjevich   1:09:33.9  4711 Gen X Cycling
19 Jason Brauch   1:15:37.6  4728 
DNF Ross Kellogg     4068 Team East
DNF Anthony (spt) Dombrowski     4713 Pedros

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Meinke   0:47:49.5  4074 
2 Todd Lindow   0:47:49.8  4726 
3 Scott Beduhn   0:48:49.6  4228 Gear N Up
4 Curt Demott   0:48:59.5  4222 
5 Jim Harbort   0:50:02.4  4110 
6 Sean Laughlin   0:50:10.7  4717 
7 Steve Grossenbach   0:51:16.1  4733 
8 Tshengzoo Lor   0:52:12.0  4123 
9 Gary McLean   0:54:39.2  4700 
10 Jay Ruckert   0:55:03.1  4071 
11 Barry Campbell   0:55:55.2  4697 
12 Jeff Bublitz   0:58:36.0  4688 
13 Dean Petersen   1:00:12.3  7071 
14 Ric Jump   1:03:12.3  4034 Fond du Lac Cyclary
15 Robert Ashley   1:07:40.7  4740 
16 John Merkel   1:25:03.5  7069 Cyclesmith
DNF Mike Hammers     4077 Wheel & Sprocket Appleton
DNF Brian Keller     4689 
DNF Matt Geibel     4694 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Kargel   0:47:50.3  4124 
2 Tom Wendland   0:48:42.8  4009 
3 Steve Baumann   0:49:41.3  4027 GMAC Mortagage/ Team 2
4 Daniel Backley   Germantown, WI0:50:34.9 221070  4002 Velocity
5 David Morgan   0:52:05.3  4082 
6 Dan Getzen   0:54:01.5  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
7 Gary Peterson   0:54:08.3  4692 
8 Joseph Gitter   0:54:09.4  4715 
9 Richard Doherty   0:54:48.1  4097 DDSportz
10 Daniel MacIejewski   0:55:32.8  4712 
11 David De Witt   0:57:09.1  4714 
12 Kris Maj   0:57:41.0  4232 Tailwinds
13 Gary Esko   0:58:09.2  4031 
14 Michael Borchardt   0:58:28.3  7001 Team Extreme
15 Kevin Niesen   Burlington, WI0:58:59.9 221437  4011 
16 Thomas Huffer   1:00:11.0  4710 
17 Rick Griesbach   1:01:04.6  7002 Point Pursuit
18 Greg Partington   1:10:54.9  4725 
DNF Phil Kirchner     4690 
DNF James Deboer     4730 Big Ring Racing
DNF Steven Adams     7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Lengfeld   0:50:43.2  4094 
2 Kevin Lemke   0:51:55.9  4069 Fond du Lac Cyclery
3 Michael Giesen   0:52:04.1  4703 
4 Mike Nault   0:52:54.3  4734 
5 Gary Schmidt   0:53:04.2  7009 
6 Randy Borst   0:55:40.3  4028 GMAC/Team 2
7 Dennis Hoeft   0:56:38.0  4707 
8 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:58:54.0 204830  4100 Point Pursuit
9 Thomas Stringfellow   0:59:07.7  4133 Chainsmokers
10 Kelly Noble   0:59:35.4  7072 
11 Thomas Cornils   1:01:50.1  4057 team extreme
12 Kevin Anderson   1:04:34.7  4015 Pedros Cheep Team
13 Rick Bissen   1:06:08.3  4044 GMAC Mortgage/Team 2
14 Ron Kapaun   1:06:40.0  4056 
15 Dan Dittrich   1:07:37.7  7003 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   0:48:46.6  4047 Fond du Lac Cyclery
2 Gerry Butler   0:49:35.0  4095 Gear N Up
3 Jeff Cummisford   0:51:04.3  4106 
4 Ron Kubala   0:52:07.3  4696 
5 William Peters   0:53:43.6  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
6 Mike Sherman   Box Elder, SD0:54:11.4 225605  4141 
7 Steve Manthe   0:54:22.2  4116 Chainsmokers
8 Ted Batzer   0:58:24.7  4096 
9 Tom Borchardt   1:00:23.8  4046 Trailhead Bikeand Skate
10 Bernie Parker   1:02:55.0  4019 Team Extreme
11 Don Bogdanske   1:05:19.8  4037 
12 Glenn Aavang   1:06:39.4  4729 
13 Richard Wenborne   1:10:41.7  4012 GMAC Mortgage/Team 2
14 Jay Hoppe   1:14:49.2  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
15 David Vollmer   1:25:31.8  7011 Bike Doctor
DNF Mick Mohrlant     4035 Team Metric
DNF Richard G Finch     4067 Rock Cut TrailCrew
DNF Franklin Lobello     4111 
DNF Larry Frostman     4724 Point Pursuit

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlin Antonneau     3056 Team Wisconsin
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post/Erik's
3 Murphykate Montee     9505 hayes on track
4 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
5 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
6 Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 fond du lac polska
2 Jamie Buske     3050 Team Extreme
3 Jennifer Jones     3055 Mad FORCs

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Hildebrand     3168 PCW Cycling
2 Rachel Eichers     3167 
3 Jessica Smulka     3027 
4 Shannon Treis     3165 All9Yards.com
5 Emily Kilsdonk     3002 Pacific Cycle
6 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup
7 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick     3036 
2 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM Cycling Team
3 Lacey Zills     3162 Gear 'n Up
4 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
5 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
6 Lisa Ropidlansky     3164 
7 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
8 Amy Heart     3047 Point Pursuit

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
2 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
3 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
5 Sarah Slickman     3163 Wheel & Sprocket
6 Lisa Leigh-Peterson     3051 Big Ring Racing
7 Candy Hofmann     3048 Team Extreme

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
2 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
4 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
5 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
6 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
3 Terri Cornils     3016 Team Extreme
4 Janis Heifner     3028 Recyclist
5 Lynne Joyce     3166 
DNF Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI1:30:00.5 211208  511 
2 Jasmine House   Oneida, WI1:40:11.1 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:28:15.6 190109  509 Hayes Disc Brakes
2 Abby Strigel   Madison, WI1:28:33.8 202434  519 Fond du Lac Cyclery / Polska
3 Hannah Guerra   Oconomowoc, WI1:35:16.8 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Wentworth   1:23:44.6  555 
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:27:45.2 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
3 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI1:30:50.0 202402  518 Fond du Lac Cyclery / Polska
4 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:37:15.2 227849  524 Guerra Means War!

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Betz   Phoenix, AZ1:26:48.1 210738  512 Michael's Cycles
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:37:09.2 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
3 Gina Kenny   Orland Park, IL2:00:51.8 210270  515 Team Extreme

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:17:35.9 217761  502 Mercy / Specialized
2 Lori Sable   Thiensville1:24:48.2 226461  508 Team Wisconsin
3 Toni House   1:42:14.7  521 Bellin Health
4 Colleen Westphal   Appleton, WI1:42:18.3 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Madeline Labecki     6021 Hayes On Track
3 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
4 Kayoi Johnson     6142 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Stanislaus     6145 Gear 'N Up
2 Moriah Griesbach     6012 Point Pursui
3 Haley Elliott     6027 Team East
4 Elizabeth Shull     6157 
5 Hillary Peters     6158 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:04:52.2  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   1:05:05.7  5025 Team Pedal Moraine
3 Emelye Storges   1:09:59.9  5217 
4 Chelsea Fullerton   1:13:32.5  5215 Adventures Racing
5 Molly Chiappetta   1:16:47.4  5020 Hayes Brake

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Srock   1:06:05.6  5209 
2 Kaylan Davey   1:24:26.4  5214 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   0:53:47.0  5024 Michael's Cycles
2 Rachel Snider   1:04:59.6  5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabriela Baranova   0:55:59.1  5010 
2 Linda Muffler   0:58:02.5  5004 Alterra CoffeeMTB Team
3 Jasha Diekmann-Smith   1:02:56.3  5017 Michael's Cycles
4 Elizabeth Legaspi   1:05:59.2  5021 Fattires-n-beer
DNF Renee Bach     5008 Team Ry-z

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Sedivy   1:00:22.5  5027 
2 Sarah Guse   1:01:48.2  5015 FDL/OSH CYCLERY
3 Krista Klanderman   1:05:01.6  5216 
4 Tina Olm   1:07:23.1  5211 Gen X Cycling

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Erdmann   1:05:20.2  5212 
2 Bridget Cassidy   1:06:01.1  5218 Alterra
3 Christine Strahm   1:13:21.5  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Barbara Daanen   1:17:22.2  5019 Hayes
5 Lori Bauman   1:17:46.1  5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   0:58:38.5  5031 
2 Cecile Labecki   1:02:03.0  5022 RPM Hayes Brake
3 Roxanne Rogers   1:03:48.8  5003 Big Ring Racing
DNF Rebecca Welch     5005 Wheel & Sprocket
DNF Rachelle Halbur     5204 Team Halbur

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:03:47.0 10328  5055 Active Endeavors
2 Cynthia Anderson   1:08:41.6  5213 Pedro's Cheap Team
3 Susan Borchardt   1:10:39.3  5001 Team Extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Blankenheim   1:07:55.2  5059 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Monroe   Boulder, CO1:17:35.6 178944  557 PCW Cycling
2 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:21:43.1 100571  506 Bike Hab

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoBonk BreakerCUORESpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee