Race Results for
Firecracker 50 4th of July AMBC
Breckenridge, CO
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Sport Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAWYER KANE   4:25:45.16  26 On UR Left
2 Robert Batey   Boulder, CO4:28:03.41 217134  18 
3 BOUGIE AUTH   4:30:09.63  55 Arapaho Warriors
4 KANE MINARD   4:36:34.48  25 Team ZL
5 FINK CAMPOS   4:40:58.02  59 Campos/Fink
6 YAPKOWITZ GEWIN   4:48:52.34  54 
7 CLARK PETICA   4:51:00.21  16 
8 SALZER LASHINSKY   4:51:38.98  10 
9 LUDEMANN MADIGAN   4:54:43.99  13 
10 DILMAN ROMANIA   5:01:17.76  14 
11 KEISER MORAN   5:05:56.65  53 I'm With Stupid
12 FRANCT FLEEGE   5:11:43.85  24 
13 LOUTH MILLER   5:12:11.03  15 
14 O'CONNOR JARDIM   5:20:59.48  27 Avalanche Sports
15 MARKEL FEELY   5:21:36.97  19 
16 MARTIN RICHARDSON   5:24:51.31  17 
17 LILLY FOUBISTER   5:28:32.96  52 Dougfou
18 ROSS PROUDFOOT   5:29:34.41  21 
19 SYMON OETKEN   5:35:01.81  23 
20 VRIKAS LOCKE   5:39:41.64  20 
21 JENKS BELL   5:41:11.15  11 
22 VALENZIANO ELLIOTT   6:05:03.81  67 Elliott/Valenziano
23 JOHANSSON HUMPHREYS   6:25:49.13  22 Humphreys/Johansson
24 LIPPMAN VOSS   6:38:11.10  62 Voss/Lippman

Men - Sport Coed - Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Keane   Edwards, CO4:45:00.00 104101  68 Keane/O'Brien
2 OVERSTREET OVERSTREET   4:45:48.20  45 Wilderness Sports
3 HOLLINGSWORTH WADE   5:05:43.47  50 Mtn Sports Outlet
4 BRUNNER BRUNNER   5:08:25.87  40 
5 SCHWARCK SCHWARCK   5:09:22.63  57 
6 DENKINGER MILLER   5:16:50.52  44 Emminemm
7 HICKS DUCHESNEAU   5:17:33.17  61 Duchesneau/Hicks
8 Leslie Kehmeier   Golden, CO5:32:02.01 216768  39 
9 CAMPBELL HILL   5:47:52.74  58 
10 CHAPMAN STRICKLAND   5:57:14.84  46 ADHOCK
11 HEIL HEIL   6:07:24.95  41 
12 GARDINER LEGAULT   6:08:34.06  42 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo RANDOLPH   4:33:05.18  803 
2 Ian FONTENOT   5:08:21.04  488 
3 joe DROBNITCH   5:20:33.76  802 
4 Jimmy WILLS   5:28:36.96  805 
5 Ryan Marle   Aurora, CO5:36:38.34 227484  804 
6 Austin McKnight   Highlands Ranch, CO5:49:17.44 200014  801 
7 Craig ALTARE   5:52:53.67  800 
8 Adam SOTKIN   6:29:58.97  494 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher BELLONA   4:42:29.76  812 
2 Ryan HUTH   4:43:57.07  814 
3 Chad HANLEY   4:51:45.70  818 Iconix
4 Tim PAUTLER   5:05:05.73  816 
5 Chris JALABOWSKI   5:05:18.74  817 
6 Michael FITCH   5:09:21.54  809 
7 Randy McLain   Boulder, CO5:22:03.69 225043  815 Sports Garage/SMBA
8 Ramin RAZAVI   5:28:01.23  515 
9 Jonathan Chambers   Colorado Springs, CO5:31:48.21 80464  529 
10 Michael Giem   Colorado Springs, CO5:34:28.42 157100  811 
11 Alex MCCULLOCH   5:35:43.41  501 
12 Rich DiGeronimo   Greenwood Village, CO5:46:59.19 229611  810 
13 Rob PRINGLE   6:08:35.55  813 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike PORTER   4:21:50.84  880 Team Rio Grande
2 Geoffrey STACEY   5:00:15.85  479 
3 Jeff ZURAKOWSKI   5:03:22.55  861 
4 Sargent MCDONALD   5:03:34.55  879 
5 James RICHTER   5:03:57.39  497 
6 Lee Gerakos   Winchester, MA5:04:31.35 225659  864 
7 Stephen OLIVER   5:05:53.80  869 
8 Daniel DUNN   5:12:23.84  886 
9 Robert WOOD   5:12:56.62  883 Wood Racing
10 Gray MCGINNIS   5:19:06.05  866 
11 Rob MOREY   5:19:21.04  862 
12 Kelly KNOWLES   5:20:31.95  877 
13 Matt LAMM   5:22:41.42  858 
14 Matt Jones   Lafayette, CO5:23:07.66 229543  863 
15 Chris SKINNER   5:25:28.00  874 
16 Robby DOLBY   5:26:10.79  884 
17 Aaron EGGE   5:29:04.87  870 
18 Jim JONAS   5:30:11.85  502 
19 Kevin TERP   5:35:44.24  872 
20 Keith Wood   Lakewood, CO5:43:18.37 353  882 Gambro BCT
21 Michael HANNA   5:46:24.27  871 
22 Stu SELTZ   5:46:48.12  868 
23 John SHIPPEY   5:51:19.74  514 
24 Justino OCHOA   5:52:58.86  526 
25 Sam BREDE   5:55:50.94  875 
26 Michael KOPPEN   5:58:05.41  881 
27 Thad ELDREDGE   6:02:24.45  876 
28 Jeremy ASSALONE   6:04:39.90  860 
29 Nathan HUDSON   6:26:17.81  878 
30 Geoff EYER   6:26:48.90  856 
31 David Peters   Houston, TX6:48:40.92 219741  867 
32 Mark Mager   Colorado Springs, CO6:48:41.22 167235  486 
33 Tony FREEBURG   6:51:59.18  855 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott FORREST   4:41:50.02  824 
2 tim MAREK   4:45:03.07  833 
3 Danny TEODORU   4:46:51.63  854 Grt Adventure Sports
4 Calvin Rickard   Evergreen, CO4:50:18.51 29704  838 
5 Lance MILLER   4:50:28.76  849 
6 Kevin ROOP   4:53:28.40  887 
7 Mike BANIA   5:03:49.07  848 
8 Doug KARET   5:04:51.76  852 
9 John DELANEY   5:22:04.24  825 
10 Mark ELLER   5:27:35.29  428 
11 Joseph BUTLER   5:27:37.23  831 
12 Colin Trueman   Aspen, CO5:31:59.32 197511  819 
13 Paul CARROLL   5:35:56.27  828 
14 Mark Forgy   Lakewood, CO5:40:01.73 218959  851 
15 Scott PATTERSON   5:45:30.09  485 
16 William GRAY   5:45:49.90  840 
17 William Schaffer   Tucson, AZ5:46:59.94 166091  842 
18 Doug WALTER   5:49:54.68  827 
19 Ron Schuman   Lyons, CO5:50:23.23 214375  835 
20 Jeff LEE   5:52:50.00  832 
21 John GUILLAUME   5:53:56.15  836 
22 Sean RABORN   5:55:59.85  826 
23 David MOON   6:04:01.43  846 
24 David Scholz   Iowa City, IA6:05:09.49 227836  822 
25 Jeff JEWELL   6:07:38.70  830 
26 Rex RAIMOND   6:07:53.07  451 
27 lester PARDOE   6:12:19.34  837 
28 Gary OSBORNE   6:15:39.64  841 
29 Andrew RITTGERS   6:16:56.50  843 
30 James Ellis   Denver, CO6:24:38.77 192789  821 
31 Christopher CASTILIAN   6:35:01.86  834 
32 Bill GABRIEL   6:38:05.07  546 
33 Jonathan Lane   Lakewood, CO6:47:23.36 188999  845 
34 Kevin ZYGULSKI   7:02:12.66  463 
35 Daryn HARPAZ   7:02:15.06  847 

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan MONTGOMERY   4:48:33.71  896 Dam Riders
2 David TRUDELL   5:05:38.05  893 
3 Ron GRUBER   5:17:32.68  544 
4 John BULLIUNG   5:23:53.30  894 
5 Drew WACKER   5:30:14.80  551 
6 Larry FEINMAN   5:34:41.83  892 
7 barrows WORM   5:34:42.68  889 
8 charlie WANEK   5:46:12.88  890 
9 Larry Kintner   Harlan, IA5:57:39.00 19226  888 
10 Mike MARSH   6:16:09.67  839 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Cowell   Lakewood, CO4:59:31.85 174435  493 
2 Greg WETZEL   5:07:19.92  449 
3 John BAIRD   5:09:43.16  516 
4 Mark HORTON   5:28:58.26  409 
5 Arn MENCONI   5:38:01.27  531 
6 Jeffery BUCKWALTER   5:45:24.27  898 
7 Steven MALMBERG   5:45:29.12  483 
8 John BRUMLEY   6:03:05.81  899 
9 Andy FOLEY   6:07:06.79  897 
10 Dale Rabideau   Omaha, NE7:01:43.68 198205  461 Bike Masters

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary JOHNSON   5:19:31.95  475 Santa Fe Adv. Racing
2 Eckehart ZIMMERMANN   5:31:17.01  413 
3 Kent KRIEHN   5:57:31.54  505 
4 Gordy SILIANOFF   6:16:06.14  418 
5 Steve BARNES   6:33:40.24  499 
6 David TREINIS   7:39:38.29  416 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Baker   Boulder, CO3:58:15.10 186350  272 
2 Daniel Dombroski   Golden, CO4:01:59.49 81651  282 GS Ciao
3 Rick Blaser   Salida, CO4:02:50.83 110986  267 
4 Joseph Cooper   Superior, CO4:06:51.82 50587  281 Louisville Velo Club
5 Christian BALL   4:12:11.70  457 IF Grt. Adventure
6 Vincent Davis   Arvada, CO4:12:37.91 124587  276 
7 Daniel Murray   Telluride, CO4:13:25.00 187114  496 
8 Ryan Hamilton   Boulder, CO4:15:56.87 159329  266 
9 Brett Morgan   Yarmouth, ME4:17:38.20 150197  277 
10 Ted Geist   Highlands Ranch, CO4:18:56.93 73580  275 
11 Todd Carver   Lakewood, CO4:22:39.47 106694  268 
12 Spencer Powlison   Boulder, CO4:23:33.65 161897  280 Bliss Racing
13 Sean MADSEN   4:26:44.56  279 Sports Garage
14 Scott McCalmon   Boulder, CO4:36:43.25 164725  278 Team DEAN
15 Justin Maka   Albuquerque, NM4:37:02.62 164982  273 
16 Mark Ross-Bryant   Steamboat Springs, CO4:38:34.69 117522  270 
17 Jack Gervais   Frisco, CO4:47:03.03 149546  511 
18 Theodore Fleming   Tampa, FL4:47:44.48 175705  264 
19 Paul Bennett   Drake, CO4:48:27.28 122739  274 
20 Cullen Barker   Dillon, CO4:51:47.79 2589  480 WTB 29er
21 Fred Marmsater   Longmont, CO4:56:35.54 173453  506 
22 Thane Wright   Keystone, CO5:03:24.85 39060  489 KHS

Men - Single-speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason WEBBER   4:28:46.43  458 Haulin' Ass
2 Tim Faia   Breckenridge, CO4:37:33.17 40096  379 Ind. Fabrication
3 Jake Kirkpatrick   Boulder, CO4:41:31.00 187654  374 
4 David Averill   Fort Collins, CO4:48:25.25 61369  371 
5 John Stevens   Albuquerque, NM4:56:11.47 114119  376 
6 William PFAFFENDORF   4:59:30.62  372 
7 Ed ELLINGER   5:14:33.37  370 
8 Ryan SULLIVAN   5:15:03.91  380 
9 Don VANDAMIS   5:28:43.13  553 
10 Todd WALTON   5:31:19.01  542 
11 Scott HARRIS   5:42:12.32  377 
12 Dan BURNETT   5:53:25.44  378 
13 Thomas Ray   Aspen, CO6:00:01.39 213174  508 
14 Sam ACHESON   6:03:12.23  375 
15 Ken FINN   6:26:30.27  388 

Men - Expert Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LEE YOUCHA   4:20:28.33  56 Grt Adventure Sports
2 CURRAN CARLSTED   4:21:59.95  31 A Racers Edge
3 HORROCKS GILLEST   4:32:03.15  28 
4 SAUCIER OPPERMAN   4:34:10.11  29 
5 BUSHAW BOYD   4:36:07.83  30 
6 WOOD TURNER   4:36:19.34  33 Avalanche Sports
7 WASSERMAN BOURQUE   4:36:32.54  69 Red Rocks Velo
8 GALT BEVANS   4:48:53.00  32 Rocky Mnts/VeloWorx
9 MUELLER MOYER   4:52:15.51  60 Moyer/Mueller

Men - Expert Coed - Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COSTA COSTA   4:42:40.20  51 Gravitee.com
2 THOMPSON THOMPSON   4:44:27.47  49 
3 PIRWITZ LINDSTROM   5:20:03.12  47 
4 MOORE MOORE   5:47:36.14  48 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew OTTO   6:10:20.91  537 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Smith   Vail, CO4:12:18.53 163104  286 
2 Braden Bingham   Longmont, CO4:17:50.29 163524  285 
3 Daniel McKinnon   Boulder, CO4:23:05.27 185773  284 
4 Matt Schiff   Fort Collins, CO4:33:16.61 212546  288 
5 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA5:22:45.62 41895  287 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick GIBERSON   4:31:14.47  308 Grt Adventure Sports
2 Jake Wells   Avon, CO4:34:12.09 191242  299 
3 Martin GOLEMBIEWSKI   4:34:27.55  300 
4 Mike Sharkey   Steamboat Springs, CO4:35:23.53 151548  302 
5 Kris Lathrop   Carbondale, CO4:36:22.57 139701  297 
6 Walker Thompson   Durango, CO4:40:22.10 168832  296 
7 Michael PRITCHARD   4:46:05.35  303 
8 Henry Esperon   Eagle, CO5:03:06.85 10981  293 
9 David JANOWIEC   5:09:42.72  301 
10 Cody Cook   Colorado Springs, CO5:12:46.90 184423  295 
11 Dan SULLIVAN   5:26:26.02  306 
12 Brian JAHN   5:31:08.09  291 
13 Ben DOOM   5:44:35.80  289 
14 Ryan Feagan   Omaha, NE5:46:37.49 181860  290 
15 Evan SOARD   5:48:45.88  292 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dax Massey   Boulder, CO4:16:16.17 227442  333 Ellsworth
2 Ryan McFarling   Lafayette, CO4:20:35.64 215008  331 Aardvac Racing
3 Damon Gilbert   Manitou Springs, CO4:23:31.92 138631  320 
4 Neal Henderson   Boulder, CO4:27:55.54 94135  328 
5 Brian Krombein   Highlands Ranch, CO4:28:33.08 59443  332 Valdoro Mt Lodge
6 Bill Frielingsdorf   Fort Collins, CO4:31:49.35 199185  330 A Racers Edge
7 Jason Amrich   Louisville, CO4:31:53.11 191613  318 
8 Bernie Romero   Silverthorne, CO4:33:38.44 213483  464 Mt Sports Outlet
9 Andrew Wachter   Vail, CO4:35:04.58 168802  325 
10 Jack SWIFT   4:36:02.92  316 
11 Robert Powell   Colorado Springs, CO4:36:17.69 85350  525 
12 Taro SMITH   4:45:46.16  539 
13 Clayton Stevens   Evergreen, CO4:51:23.34 34074  314 
14 Thomas HOFFMAN   4:51:54.78  512 
15 James LINDENBLATT   4:52:28.42  459 
16 Adam DALMER   4:53:25.94  547 
17 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO4:55:25.93 149605  322 
18 David Lesage   Highlands Ranch, CO4:57:11.75 205197  312 
19 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO4:57:21.60 138206  323 
20 Jamie Kilcoyne   Louisville, CO4:59:35.33 104091  311 
21 jason SMITH   5:21:57.62  313 
22 Parker Macy   Longmont, CO5:24:00.00 138437  478 TSR
23 Dylan Netter   Denver, CO5:24:35.52 217334  309 
24 Brett Landin   Boulder, CO5:24:37.90 101469  327 
25 Bill LYNCH   5:34:03.75  324 
26 Steve NOWAK   5:35:41.09  319 
27 Jason Kompf   Breckenridge, CO5:41:12.80 139184  321 
28 Jefferey SNOOK   5:45:37.49  315 

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Smith   Breckenridge, CO4:12:09.31 40304  349 
2 Benjamin Wagenman   Carbondale, CO4:27:02.73 104096  527 
3 Jim MCQUARRIE   4:32:14.89  342 
4 Samuel TURNEY   4:33:22.28  344 
5 Kurt SORENSEN   4:34:23.86  474 Cody Racing
6 Matt RIDLEY   4:37:12.51  490 Riddler Racing
7 Kelly NIQUETTE   4:39:04.75  346 
8 Greg Finnoff   Lyons, CO4:40:07.83 11651  340 
9 Benjamin Clark   Steamboat Springs, CO4:41:49.70 173491  471 
10 Glenn Walton   Nathrop, CO4:45:51.61 136296  504 
11 Christopher LeGault   Longmont, CO4:47:29.65 93054  341 
12 Steve BOYD JR   4:49:16.90  350 
13 Eric OLSON   4:51:53.87  352 
14 Ethan FRANKLIN   4:52:30.68  519 
15 Gavin Gonzalez   Englewood, CO4:52:31.13 169867  337 
16 Dave Muscianisi   Littleton, CO4:54:12.75 25565  351 
17 Brad GROHUSKY   4:57:16.79  343 
18 Thomas MCKEEN   5:01:27.61  335 
19 Rob CRAWFORD   5:02:34.78  348 
20 Don DROGSVOLD   5:13:22.02  538 
21 Christopher Harry   Conifer, CO5:20:34.43 65614  334 

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bedell   Steamboat Springs, CO4:19:27.91 95867  357 
2 Cary Gold   Boulder, CO4:23:15.19 13524  355 
3 Lars JOHNSON   4:29:20.09  362 Grt Adventure Sports
4 Cully Todd   Coeur D Alene, ID4:30:47.35 97194  356 
5 Dan Buehler   Parker, CO4:31:59.11 5375  353 
6 James PHELPS   4:35:34.04  360 A Racers Edge
7 Brian REISE   4:45:47.45  359 
8 Greg BACHMAN   4:47:46.65  361 
9 Jay KOENEKAMP   5:00:43.90  491 Avalanche Sports
10 Jordan Chaney   Dallas, TX5:15:51.70 151023  354 
11 Darron Cheek   Breckenridge, CO5:16:53.51 192447  473 A Racers Edge
12 kevin BERTRAND   5:40:40.80  358 
13 Brent Choate   Granby, CO5:58:10.65 6816  498 
14 Karl KRUPP   5:59:33.32  503 

Men - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Johnny Biggers   Crested Butte, CO4:20:08.31 215319  364 
2 David Kraig   Santa Fe, NM4:39:39.79 58925  366 Rattle yer Dogs
3 Dawes Wilson   Vail, CO5:02:35.46 38516  368 Moots/Pedal Power
4 Vincent Fischer   Los Alamos, NM5:03:23.30 46738  363 
5 Phil SCHWEIZER   5:05:39.58  462 Koobi
6 Leon FETZER   5:12:22.54  367 
7 John WARNER   5:46:08.21  466 

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg EXLINE   5:02:55.65  387 
2 Todd Gillihan   Coralville, IA5:15:55.52 160140  382 
3 ralph KUHLMEIER   5:16:59.42  386 
4 Bryan CAYLOR   5:54:59.51  384 
5 Doug GILKEY   6:11:39.94  385 
6 Rick IHNKEN   6:16:06.42  540 
7 Chad MEINERT   6:25:38.14  383 
8 Kevin SMITH   6:41:12.09  447 Team Skin

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Dunlap   Dillon, CO1:15:46.35 222198  180 
2 George GRUBER   1:23:03.88  158 
3 Alex Kintner   Harlan, IA1:24:45.06 177427  152 
4 Andy Proctor   Dillon, CO1:24:45.43 218094  186 Gravitee.com
5 stuart VANDERKOOI   1:25:15.98  156 
6 Seth JACOBSON   1:25:46.38  157 
7 Gage FULLER   1:28:25.42  153 
8 Cullen MORAN   1:31:01.12  184 Mt Bike Little Leagu
9 Dylan JUNKERMEIER   1:41:28.02  181 
10 Nick RAYMOND   1:41:36.39  154 
11 Richard McAllaster   Breckenridge, CO1:54:24.13 230492  155 
12 Kevin HEIL   2:01:09.94  188 
13 Landon LONGENECKER   2:06:06.09  100 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin JENKS   1:28:24.53  185 
2 Braden SHOOP   1:45:17.62  102 
3 Calvin Berry   Boulder, CO2:13:35.57 226273  159 

Men - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niko CHIAPARAS   1:26:44.66  169 
2 Chris BLEES   1:30:25.89  168 
3 jeff GRAVES   1:41:44.40  166 
4 Eric SCHAFER   1:44:28.26  167 

Men - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason PEREZ   1:21:24.77  171 
2 John VINCZE   1:26:45.97  178 Wilderness Sports
3 francis BACH   1:27:15.10  176 
4 Gregg CRUGER   1:27:17.37  172 
5 Ian MACAULAY   1:28:02.43  177 
6 Robert LONGENNECKEDR   1:44:15.89  101 
7 Glenn CRUGER   1:44:16.67  173 
8 Billy BLACKBURN   1:51:24.84  175 
9 James ELLIS   1:59:00.53  170 
10 Ken FEDEL   2:02:32.98  192 
11 Jonathan BRIDGES   2:30:09.53  174 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 liam KILLEEN   3:39:29.09  260 
2 Jay Henry   Avon, CO3:39:55.28 15853  262 
3 Roan EXELBY   3:48:57.80  456 
4 Eric Jones   Salt Lake City, UT3:49:49.48 18172  452 Biogen-Idec
5 Andrew LEE   3:55:38.24  259 
6 Miles VENZARA   3:56:46.27  454 Healthfx
7 Ariel Lindsley   Aptos, CA3:57:20.84 134618  255 
8 Cale Redpath   Durango, CO3:58:30.80 29358  455 3D Racing
9 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO4:02:11.54 116613  481 Team Rio Grande
10 Aaron Potts   Fort Collins, CO4:05:26.73 28523  523 
11 Adam HOPPE   4:08:35.64  254 

Women - Sport Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MILLER ACKERMAN   5:30:53.20  63 Ackerman/Miller
2 CURNUTTE KANE   5:41:37.91  34 Team ZL
3 ANNIS KRAKOWIAK   5:56:52.43  35 Annis/Krakowiak
4 KANE BEHLEN   6:01:57.69  36 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOLLY HARVIN   5:38:52.63  423 
2 Janis Sandlin   Boulder, CO6:21:56.08 211344  420 
3 jill NAPIWOCKI   6:44:26.02  421 
4 Jaime GARNER   6:52:51.68  424 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna TIMMONS   5:22:31.00  438 
2 lisa GRANATOWSKI   5:38:31.43  437 
3 Jill PETERSON   5:52:11.46  426 
4 Darcy Sanford   Iowa City, IA5:59:52.23 219270  425 
5 Mindi SEAMAN   6:02:04.35  430 
6 Cat MORRISON   6:02:04.99  439 A Racers Edge
7 Catherine Chalecki   Boulder, CO6:07:19.45 226416  434 
8 Allison SEYMOUR   6:12:26.27  441 
9 jami HARTWIG   6:19:12.53  429 
10 Roxzanne Abbott   Omaha, NE6:19:20.28 168049  427 
11 Colleen Craig   Grand Junction, CO6:23:37.12 224897  431 
12 Mindi HOFFMASTER   6:25:10.61  432 
13 Peggy CHURCHILL   6:29:33.09  433 
14 Amy O'Neill   Boulder, CO6:35:12.01 221164  436 
15 Sasha Milhous   Boulder, CO6:45:25.01 173232  440 CoMotion
16 Sofia VENIARD   7:06:54.04  549 

Women - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jean GILPIN   6:25:51.53  442 
2 Deborah WERENKO   6:33:36.36  476 Bike N Sport
3 Cynthia FERRER   7:38:39.04  460 Team Evergreen

Women - Expert Team

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCHEIFLEY BLACK   5:02:12.73  38 MSO Divas
2 WOOD SHERM   5:09:12.42  12 CoMotion
3 STEVENSON PETERSON   5:48:42.53  37 Tokyo Joe's/GoLite

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Lyons   Lafayette, CO5:11:50.41 227871  465 Boulder Cycle Sport
2 Nina Mento   Frisco, CO5:19:55.96 208438  507 
3 Bridget Puchalsky   Breckenridge, CO5:33:24.24 227995  398 A Racers Edge
4 Erika Tieszen   Frisco, CO5:37:26.90 213486  450 A Racers Edge
5 Mary Thompson   Fort Collins, CO5:44:21.50 35456  395 
6 April Hayes   Longmont, CO6:19:37.77 209908  467 Sports Garage
7 Lynn Bush   Arvada, CO6:21:53.04 217462  397 
8 Nicole Davis   Jamestown, CO6:23:27.95 198771  396 
9 Tara Tiedemann   Steamboat Springs, CO6:45:35.92 223307  399 MTBChick.com

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christy Kopasz   Rico, CO5:01:28.30 175163  495 
2 Megan Castle   Denver, CO5:32:08.78 215415  394 
3 Linda Wells   Avon, CO5:34:05.65 13338  403 
4 Cindy Burkart   Dillon, CO5:41:29.59 5505  548 
5 Becky STIRLING   5:45:02.18  550 
6 Amy Robillard   Boulder, CO5:47:18.31 224790  400 
7 Melanie Long   Boulder, CO6:13:36.08 214563  405 
8 April ROSENCUTTER   6:33:40.11  401 

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fish TRUJILLO   5:42:09.39  407 

Women - BG - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kailey COTTON   1:33:08.11  189 
2 Sherri HUWER   1:47:19.67  179 
3 Michelle BISSIG   2:04:31.06  162 
4 Michelle SMITH   2:09:24.53  161 
5 Christina RINDERLE   2:18:37.49  160 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary ZUVELA   1:49:11.42  182 
2 Andria BRADFORD   1:51:02.98  165 
3 Christina Briseno   Leadville, CO1:53:08.89 240618  183 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen REEVES   4:31:57.53  541 
2 Monique MERRILL   4:45:26.49  522 
3 Julie Emmerman   Boulder, CO4:51:23.00 121552  391 
4 Rebecca Hodgetts   Dillon, CO5:08:49.98 199873  520 
5 Sonja Evers   Washington, DC5:09:49.03 144435  468 
6 Sue Abbene   Salt Lake City, UT5:10:01.57 221321  453 Biogen-Idec
7 Noel Weddle   Grand Junction, CO5:17:31.35 151521  393 
8 Cristina Begy   Marcoola5:23:00.75 3179  390 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerCUORESpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee