Race Results for
GAP Early Harvest Race
Conyers, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Youth Series - JR - 5-6

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZACHARY COLLINS   0:14:26  326 
2 CASEY DELOUGHY   0:14:30  329 
3 GRIFFIN MCCAULEY   0:14:33  328 STONE MOUNTAIN VELO
4 ALEXANDRIA DOWNEY   0:14:36  330 
5 CHAD MYERS   0:14:39  325 
6 ELI MCCAULEY   0:14:41  327 STONE MOUNTAIN VELO

Men - Youth Series - JR - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ELI PURDUE   0:14:46  425 
2 NOAH MYERS   0:14:49  426 
3 JAKOB DELOUGHY   0:14:52  427 

Men - Youth Series - JR - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN SOUTHER   0:14:55  525 
2 BRIAN MONOZ   0:14:59  526 

Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Longenecker   1:37:19  600 N/A

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Sosebee   1:29:01  503 Biketown USA
2 MATT RYERSON   1:31:32  504 -
3 Ben Marshall   1:38:38  501 Cycle Youth/ Apalachee Cycl
DNF James Chaput     502 Northstar Bicycles
DNF Daniel Beard     500 Bob's Cycle Shop

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ETHAN QUEHL   1:17:49  114 CYCLEYOUTH/KENDA
2 Brian Matthews   1:25:07  100 Sunshine Cycles
3 THERAL MACKEY   1:25:58  115 -
4 Zach Durrett   1:26:14  107 Apalachee Cycles
5 DREW GENTEMAN   1:26:16  116 SUNSHINE CYCLES
6 JOSH VANDALL   1:26:27  111 RIDE EAT SLEEP REPEAT
7 BRIAN DICKEY   1:26:41  117 SUNSHINE CYCLES
8 Dave Mixon   1:27:41  103 MidSouth Cycling Team
9 CHARLIE MAFFITT   1:35:25  118 SUNSHINE CYCLES
10 Geoff Mitchell   1:35:59  102 MidSouth Cycling Team
11 Stephen Dean   1:40:37  101 NorthStar Bicycles
12 Charles Earl   2:06:44  105 unattached
DNF RICHARD ROBERTS     112 GEORGIA TECH CYCLING
DNF Michael McGinniss   Buford, GA 222511  106 -
DNF CHRIS COREN     110 -
DNF Adam Lawrence     104 South Georgia Cycling
DNF MICHAEL RILEY     113 FORUM
DNF William Pickens     109 -
DNF Robert Basha     108 unattached

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM OWENS   1:21:18  218 -
2 JAMES WIANT   1:21:36  217 -
3 ERIC WATSON   1:24:15  213 BIKETOWN USA
4 Brandon Woods   1:24:16  203 SLOWSPOKES
5 DAVID MUSE   1:24:17  214 BICYCLE OUTFITTERS
6 JIMMY POSS   1:24:21  216 -
7 SCOTT BEAM   1:24:54  215 L5FLYERS
8 RUSSELL HAGAN   1:25:03  212 -
9 Ladd Dunwoody   1:26:22  210 Kovachi Wheels
10 Grant Blankenship   Macon, GA1:26:24 210395  204 Max Cycling
11 Brad Jimison   1:28:12  205 Peachtree Bikes/Scarlett St
12 Chad Edwards   1:28:14  201 unattached
13 mark king   1:29:31  211 Aaron's/L5Flyers
14 Stephen Bracy   1:29:37  209 -
15 JASON PRUITT   1:39:32  219 -
DNF Scott Crosby     207 Atlanta Cycling
DNF DEREK IMES     220 THE HUB
DNF Scott Alexander     206 BMW of Chattanooga
DNF Griff Rogers     200 UNATTACHED

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jason childre   1:22:16  655 oconee outfitters
2 Thomas Young   1:22:56  654 @ The Hub
3 Darin Engle   1:22:56  656 UNATTACHED
4 Steve Julian   1:23:43  658 BOR/South Georgia Cycling
5 Wayne Gowens   1:26:44  653 UNATTACHED
6 Peter Molloy   1:28:03  651 AARONS/L5FLYERS
7 JOHN MCELROY   1:29:57  662 -
8 Jose Paredes   1:30:46  659 -
9 FORREST SPAIN   1:31:09  664 -
10 BARRY GILLEY   1:31:23  661 OUTDOOR CHATTANOOGA
11 Donny Myers   1:39:52  657 Cherokee bike shop / GA VEL
12 ROBERT MASON   1:49:37  663 -
DNF David Uhlman     660 -
DNF star bridges     652 John Deere
DNF PHILLIP KING     650 UNATTACHED

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANS PLUG   1:25:21  320 -
2 Cliff Murrell   1:26:32  307 Kennesaw State University
3 william Orisich   1:28:42  303 oconee outfitters
4 bobby thrash   1:29:08  309 bike better
5 Peter Uher   1:29:18  318 Napa Valley Bike Tours
6 Harvey Witt   1:29:35  310 Unattached
7 Asa (Monte) Marshall   1:30:33  302 Max Cycling Club - Macon. G
8 Fred Spring   1:31:28  308 unattached
9 Mark Johnson   Cumming, GA1:31:29 221666  300 Reality Bikes
10 Richard Smith   1:33:03  312 Biketown USA
11 ROBERT PRESS   1:35:14  311 CCM
12 Jono Senk   1:35:20  313 Team Hairy Scary Evolutions
13 Paul Firnschild   1:38:04  306 Morning Wood Lumber Company
14 Bill Whidden   1:38:31  314 -
15 mike stabler   1:40:07  316 northstar bikes
16 DAVID GOOD   1:40:11  321 VICIOUS FISH
17 Duane Longenecker   1:44:45  317 N/A
18 Jesse Dunn   1:47:40  305 Central Georga Cyclist
19 PETE GOLDEN   1:49:13  319 OCONEE OUTFITTERS
DNF William Feier     301 Pacesetter Steel
DNF PETER SAGAT     315 BIKE TOWN USA
DNF Jeff Duckworth     304 Arc Angel Adventures

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torre Smitherman   Gainesville, GA1:25:59 33326  706 None
2 Duane Dobesh   1:32:22  707 Cycleworks
3 DAVID JACKSON   1:33:09  708 THE HUB
4 John Burch   1:34:13  701 BMW Free Flite
5 PHILIP CHEEK   1:37:13  709 CYCLEWORKS
6 Donovan Spurgeon   1:37:54  703 Watermoc/Destructo Modulato
7 Dale Vaughan   1:39:40  700 Max Cycling Club
8 Byron (Bud) Merritt   1:43:04  705 Oconee Outfitters
9 CHANLIB MION   1:44:30  710 SLOWSPOKES
10 Barclay Rushton   2:00:10  702 -
DNF ALLEN SUMMERS     711 -
DNF donovan spurgeon     704 watermoc destructo modulato

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   1:53:46  CANNONDALE
2 DARRELL PRILLAMAN   1:53:55  SUNSHINE
3 Mikah Rust   2:05:01  Knox Velo

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Cowie   2:04:16  90 Northstar Bicycles
2 Zach Kovaly   2:13:11  93 Biketown USA
3 Charlie Bennett   2:23:11  91 Apalachee

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM BARRETT   1:54:56  12 GARY FISHER-FREE FLITE
2 Adam Kovaly   1:55:20  13 Biketown USA
3 TODD DAPRANO   1:56:21  -
4 JACK Younkins   2:08:33  ATLANTA BIKE COMMUNTER
5 MATT GENTRY   2:08:47  14 OCONNEE OUTFITTERS
6 Justin Fisher   2:09:35  unnattached
7 CHRIS MCGEE   2:14:34  10 BOB'S CYCLE SHOP
8 Nathan Haslick   2:30:28  None
DNF STERLING SLATES     11 MAX CYCLING CLUB
DNF DAVID SAGAT     BIKE TOWN USA
DNF ARTUR SAGAT     BIKE TOWN USA

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT GRAVES   1:53:23  31 SUBARU-FISHER-FREEFLITE
2 Peter Joski   1:55:10  29 Atlanta Pro Bike/Ga Spinal
3 SCOTT UNNOLD   1:55:33  35 BIKE BETTER
4 PATRICK JONES   1:59:17  34 Atlanta Pro
5 GREG TURNER   1:59:19  28 VELOVOODOO
6 Eric Jaskiewicz   2:01:19  30 -
7 George Miko   2:16:30  27 BOR
8 NOAH MEINEKE   2:20:06  32 SUNSHINE/PORTERFIELD
9 brian lord   2:23:11  26 B.O.R. / South Ga. Cycling
DNF GLENN KALNINS     33 MIKES BIKES/AMEX

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID WITHEROW   2:01:04  51 RBM
2 ERIC PURDUE   2:06:00  53 CYCLEWORKS
3 ERIC RITENOUR   2:08:36  52 CYCLEWORK

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE CRAIG   0:43:56  460 HFG
2 MARK SCHROEDER   0:44:42  452 
3 ROB MURPHY   0:47:23  457 AARONS/L5FLYERS
4 Bruce Ray   0:47:56  450 Apalachee Cycle
5 JEFF HAIRE   0:49:04  459 
6 CHRIS DEYTON   0:50:30  454 BIKE TOWN USA
7 jeff ingle   0:51:05  453 SORBA-NWGA
8 Scott Lupinski   0:53:26  456 Team Slowspokes/ BOD Bike
9 TOM HUGHES   0:59:06  451 BIKE TOWN USA
10 JOE GEIGER   1:05:45  458 
DNF chris smith     455 georgia clydesdales

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Goffi   1:28:56  405 unattached
2 CRAIG BAILEY   1:30:11  409 GA CLYDESDALES
3 Bill Riddle   1:30:34  404 South Gaorgia Cycling
4 Mark Duffus   Perry, GA1:35:12 224463  401 max cycling/bodytec fitness
5 JASON BROSCHE   1:37:05  408 GEORGIA CLYDESDALES
6 Chris SMITH   1:41:32  407 GEORGIA CLYSDALES
7 Chirs Hoback   1:43:59  402 Bike Town
8 Mitchell Hayes   1:44:24  400 NWGASorba/GaClydesdales
9 BILL STOVALL   1:48:29  412 NARC-FREE-FLITE
10 JAMES O'LEARY   1:48:30  410 GA CYCLESPORT/LOCOS
11 Kevin Bean   2:15:30  403 -
DNF JOE GOODMAN     411 GEORGIA CLYDESDALES

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Souther   0:47:45  630 Bike Town USA
2 Axel Smith   0:48:02  632 Biketown USA
3 EVERETT LINDNER   0:51:41  636 APALACHEE/CYCLE YOUTH
4 JAKE WISSELL   0:52:23  634 ARC ANGELS
5 Logan Souther   0:55:58  631 Bike Town USA
6 JANSEN LINDNER   0:56:19  635 APALACHEE CYCLE/CYCLE YOUTH
7 FRANCISCO BLANCO   1:02:47  633 -

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Higgins   0:43:42  553 ARC Angel Adventures
2 CODY MITCHELL   0:44:57  557 ADDICTIVE CYCLES
3 Sebastian Sinisterra   0:49:38  555 ___
4 TRENT HUGHES   0:53:41  552 BIKE TOWN USA
5 Jeff Stebell   0:57:55  551 Apalachee / Cycle Youth
6 SAMIE TRUONG   1:01:52  559 -
DNF MIKE ROBERTS     556 -
DNF Matt Neel     550 -
DNF Daniel Higgins     554 ARC Angel Adventures
DNF DREW WENDEL     558 ARC ANGELS ADVENTURES

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN PUCKETT   0:42:01  160 BIKETOWN USA/XS ENERGY
2 Yoni Pollack   0:42:25  155 MidSouth Cycling Team
3 Matthew Ellett   0:42:35  158 UNATTACHED
4 KIRK LINDQUIST   0:43:35  152 BIKE TOWN USA
5 John Best   0:44:02  151 unattached
6 Bryant Clay   0:44:52  154 MidSouth Cycling Team
7 BRYAN HARRIS   0:45:30  165 BIKE TOWN USA
8 Michael Garcia   0:45:36  153 unattached
9 Alan Farmer   0:46:18  156 -
10 DUSTIN BILTHOUSE   0:46:59  161 HIGH-GRAVITY
11 DANIEL ELZEY   0:47:28  166 BIKE TOWN USA
12 MARCUS SEYMOUR   0:48:13  157 GHOSTT CYCLING
13 SCOTT OWENS   0:49:12  164 UNC CYCLING
14 JACOB CORWINE   0:49:57  162 MAX CYCLING
15 KENLEY CLARK   0:50:59  163 -
16 Richard Wilks   0:51:36  150 unattached
DNF Dino Tufekcic     159 Bike Town USA

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Blau   Atlanta, GA0:43:42 151876  262 AARONS/L5FLYERS
2 Crispin Del Nero   0:43:50  258 unattached
3 Omar Rojas   0:44:34  256 Velociraptor
4 brian Deloughy   0:45:09  253 BOD / Slowspokes
5 SERGIO GRIPPO   0:46:00  261 MID SOUTH
6 Alex Hagianu   0:46:20  250 ATHENS BMW
7 Brent Noisette   0:46:24  208 sorba/rambo
8 Oscar Munoz   0:46:28  255 -
9 Michael Young   0:46:32  259 UNATTACHED
10 Michael Harris   0:47:01  252 Aaron's/L5Flyers
11 Travis Knight   0:47:33  254 Atlanta Bike Commuter
12 Todd Fisher   0:48:50  251 unattached
13 CHRIS MEADE   0:49:03  260 CSRA TRAILBLAZERS
14 JARROD PONDER   0:50:06  265 -
15 VINCE HARDY   0:52:13  263 -
16 Jeff Rhodes   0:53:17  257 unattached
17 JIMMY BRONSTEIN   0:59:24  264 CSRA TRAILBLAZERS

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE PHILLIPS   0:44:01  754 -
2 Carleton Langley   0:46:04  750 Mary's Dragons
3 TONY ARRIETA   0:48:23  753 -
4 Stephen Schein   0:49:28  751 UNATTACHED
5 JEFF KENNEDY   0:52:32  752 -

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RODNEY BARNES   0:43:12  367 SR-MTB
2 Tim Cheek   0:43:46  361 UNATTACHED
3 DALE VINCENT   0:44:54  368 APALACHEE CYCLE
4 Wayne Phillips   0:45:38  356 MidSouth Cycling Team
5 Paul Woolard   0:45:44  354 -
6 JORGE BLANCO   0:47:31  369 -
7 Brent Davis   0:47:40  365 Novo Nordisk. Inc.
8 Jeff Burmester   0:47:41  359 unattached
9 Bruce Morris   0:48:29  353 Watermoc Destructo Modulato
10 DARRYL CLARK   0:49:04  358 None
11 Derek Boyd   0:49:40  350 Arc Angel Adventures
12 John Larimer   0:49:59  357 MidSouth Cycling Team
13 Stuart Rackley   0:50:11  352 YABA
14 Michael McCauley   0:50:21  351 -
15 ERIC TULLY   0:51:29  366 MAX CYCLING CLUB/MACON
16 Eddie Rumsey   0:55:06  362 unattached
17 James Kovaly   0:56:38  360 Biketown USA
18 Jackie Souther   0:57:51  355 Bike Town USA
19 Brian Maxwell   0:58:36  364 new
DNF Joseph Robb     363 Sweetwater Brewery

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Mullins   0:49:49  974 SORBA/RAMBO
2 Lance Lewin   0:50:56  973 Mechanical Nightmares
3 Chris Callahan   0:50:57  970 Unattached
4 STEVEN COLLINS   0:58:15  975 ZACK ATTACK
5 Jim Holland   0:58:29  971 Max Cycling Club
6 BOBBY BURDETTE   1:03:51  972 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Cook   Roswell, GA1:37:55 225421  825 -
2 ASHLEY SUMMERS   1:44:54  827 GARY FISHER/SUBARU/FREEFLIT
3 Courtney Akin   1:49:14  826 Novo Nordisk Inc
4 RENEE MARTINEZ   2:02:57  828 MAX CYCLING

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracey Woods   Alpharetta, GA1:32:22 235688  851 SLOWSPOKES
2 LISA LEE   1:54:14  850 BIKE TOWN USA
3 Aimee Murphy   Decatur, GA1:55:48 221533  853 AARON'S/L5FLYERS
4 CATHY HALGAT   2:06:02  854 BIKETOWN USA
5 Nicki Sutherland   Columbus, GA2:07:01 223185  852 Mike's Bikes

Women - EX - Senior - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Krista Park   Madison, SD2:21:12 203842  77 Colavita/Titus/Addictive Cy
2 URSULA SANDEFUR   2:24:17  79 Free-Flite Fisher Subaru
3 DAYNA COTTER   2:44:00  78 FORUM CYCLING
DNF Samantha Kaine     75 Forum Cycling
DNF Kim Moore     76 Cycleworks

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAYLE-RAE TILLMAN   1:19:20  950 OUTDOOR CHATTANOOGA

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Mojica   1:05:32  901 
2 Alison Lowry   1:07:41  900 L5 Flyers

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Tillman   0:56:02  925 Outdoor Chattanooga/Scenic
2 Reiko Feaver   1:01:38  926 unattached
3 GRETCHEN UHLMAN   1:03:17  928 
DNF Beth King     927 Bike Town USA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee