Race Results for
Southeast Reg'l Champ AMBC #6
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/29/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Ellis   Mi Wuk Village, CA 220745   
2 Bret Pacheco   Asheville 213288   
3 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
4 ERIC DAVIS      
5 Charly Hermanson   Columbia, MD 191618   
6 Tobin McKnight   Gainesville, FL 217875   
7 Daniel Beard   Rome, GA 226630   
8 Adam Jones   Wilmington, NC 122160   
9 Max Trent   Powell, TN 184415   
10 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   

Men - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743   
2 JOSH HENNESSEY      
3 CRAIG BAILEY      
4 Mark Grobe   Fort Payne, AL 220878   
5 Mark Duffus   Perry, GA 224463   
6 ADAM BARKELOO      
7 JASON BROSCHE      
8 DAVID NEVELS      
9 WESLEY MILLER      
10 JEFF INGLE      

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 G Todd Park   Madison, SD 205620   
2 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
3 Tom Spence   Columbia, TN 113908   
4 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
5 William Ford   Cleveland, TN 209539   
6 KURT WEIGARD      
7 Thad Hoffman   Rockvale, TN 218482   
8 Kevin Taylor   Limestone, TN 138272   
9 DAVID FORSHEE      
10 Daniel Parrish   Pavo, GA 218637   
11 LEE SEBASTIAN      

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Everts   Harvest, AL 148545   
2 Alex Hawkins   Chapel Hill, NC 15474   
3 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
4 Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
5 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
6 MARTIN VISSER      
7 Jeff Bostic   Bessemer, AL 173103   
8 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
9 James Behning   Covington, GA 106306   
10 Mark French   Louisville, KY 128970   
11 DAVID PARRETT      
12 Ted Rapp   Nashville, TN 85799   
13 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
14 Kevin Trent   Powell, TN 195825   
15 William Feier   Canton, GA 203619   

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
2 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
3 Vick Dyer   Knoxville, TN 10321   
4 DOUG STEIN      
5 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
6 Steve McAuley   Lancing, TN 190451   
7 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
8 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
9 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
3 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
4 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA 189356   
5 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
6 Josh Whitmore   Sylva, NC 38071   
7 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
8 Neil Hankins   Memphis, TN 14923   
9 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
10 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
11 Troy Adams   Sylva, NC 157975   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Artur Sagat   Roswell, GA 207381   
2 Evan Piche   Holyoke, MA 194481   
3 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
4 TRISTAN CROWIE      
5 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   
6 CHRISTIAN PARRETT      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
3 Ben Richardson   Perryville, KY 176926   
4 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
5 Tim Barrett   Roswell, GA 152291   
6 Mikah Rust   Oak Ridge, TN 207552   
7 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
8 Eric Tittsworth   Chattanooga, TN 172636   
9 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
10 Brad Atkins   Brandon, MS 204797   

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyson Geren   Chattanooga, TN 137722   
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
3 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
4 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
5 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
6 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
7 Matthew Johnson   Asheville, NC 84895   
8 Joe Dunlop   Athens, GA 43212   
9 Paul Wallace   Murfreesboro, TN 104406   
10 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
11 Jason Buttner Howard   Chattanooga, TN 106530   
12 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
13 Jon McLaughlin   Cleveland, TN 140396   
14 Todd Rennie   Charleston, WV 210122   
15 Dennis Helton   Asheville, NC 137721   
16 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
17 CHAD SMITH      
18 David Reed   Bath, MI 170308   
19 MATTHEW RICE      
20 Brian Lord   Covington, GA 182406   
21 Jay Clinton   Asheville, NC 83913   
22 Michael Perry   Charlotte, NC 205880   
DNF Scott Cugno   Boca Raton  154900   

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
2 Will Scruggs   Chickamauga, GA 102889   
3 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
4 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
5 John Myers   East Point, GA 164658   
6 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
7 Rick Harmon   Columbia, TN 15115   
8 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
9 Scott Ewing   Destin, FL 111428   
DNF Don Newman   Athens, GA 205680   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Smith   Anthony, FL 224126   
2 JACOB BRACKEN      
3 Everett Lindner   Covington, GA 222457   
4 Jory Cunningham   Powell, TN 220149   

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
2 AUSTIN BERGER      
3 Axel Smith   Gainesville, GA 217969   
4 CORY RIMMER      
5 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUSSELL SOSEBEE      
2 SHAWN SCOTT      
3 Nathan Livesey   Oak Ridge, TN 226326   
4 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
5 TAYLOR STROUD      
6 BEN MARSHALL      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915   
2 Jamie Godfrey   Rutherfordton Nc 200675   
3 JONATHAN OWENS      
4 Jebediah Pooler   Cleveland, TN 151201   
5 DAVID LEVITT      
6 BRIAN BAILEY      

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
2 STEVE CHOCKLEY      
3 JASON MURRELL      
4 CHRIS PATRICK      
5 GREG ELROD      
6 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
7 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
8 CHIP PURCELL      
9 CHRIS YERGER      
10 PHILP BURGESS      
DNF SCOTT DODD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Poczynski   Naples, FL 195040   
2 JEFF HENSLEY      
3 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
4 JAMES CAPEN      
5 Neil Ashton   Chattanooga, TN 103183   
6 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170  HAMLET 
7 JOHN COSSU      
8 PHILIP IRWIN      

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEXIS DABROSKI      
2 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
3 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
4 HEATHER HATCH      
5 Julianne North   Stow , MA 165859   
6 Deb Sweeney Whitmore   Sylva, NC 189097   
7 Leesa Stefano   Florence, KY 217273   
8 AMBER JOHNSON      
9 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   
10 Kari Lindner   Covington, GA 221301   
11 KRISTI SANBORN      
12 PAM FORSHEE      

Women - PR/EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Burks   Chattanooga, TN 5542   
2 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   
3 Amylynn Peterson   Knoxville, TN 212603   
4 Krista Park   Madison, SD 203842   
5 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
6 Carey Lowery   Athens, TN 163722   
7 Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828   
8 Tracy Hambrick   Winder, GA 203938   
DNF Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
DNF Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
DNF Sara Welp (EX)   Lilburn, GA 164468   
DNF Kimberly Moore (EX)   Sharpsburg, GA 209709   
DNF Andrea Hilderbrand (EX)   Charlotte, NC 181423   
DNF Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   

Women - BG - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARNIE BYRD      
2 SARA BAXTER      
3 Amy Fessler   Franklin, TN 218742   
4 MICHELLE REAMES      
DNF EMILY PARKER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFShimanoSpyOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee