Race Results for
Bloomsburg Town Park Criterium
Bloomsburg, PA
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/24/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Babik   Pittsburgh, PA 165571   Meredith Group-GPOA
2 Nathan Piekielek   Bozeman, MT 165561   Meredith Group/GPOA Cycling Team
3 Marc Anderson   Athens, GA 185669   Targetraining
4 Benjamin Miller   Alexandria, VA 105267   NMBRA
5 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
6 Stephen Badger   Roxbury, CT 62085   CRCA/Sakonnet Technology Elite
7 Philip Cable   Pittston, PA 5772   Upstate Velo
8 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756   Team Alliance Environmental
9 Richard Straub   State College, PA 126976   Guys Racing
10 Russell Blake   Dover, PA 60238   World Cup Ski and Cycle Cycling Team
11 William Elliston   Easton, PA 47232   Targetraining
12 Stephen May   Lebanon, PA 134837   World Cup Ski and Cycle Cycling Team
13 Frederick Billet   Langhorne, PA 54219   meredith group-GPOA
14 R Scott Hannan   Trumansburg, NY 63754   Spoke Post
15 Brandon Haines   West Chester, PA 51413   Team Alliance Environmental
16 Stephen Krisko   Binghamton, NY 70777   Tioga Velo Club
17 Steve Bedilion   Mcmurray, PA 212417   Trizilla
18 Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   Richmond Ciclismo
19 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   Main Line
20 Ryan Graff (1 - Cat2)   Perkiomenville, PA 119587   Meredith Group-GPOA
21 Drew Jubis   Shickshinny, PA 51379   Upstate Velo
22 Daniel Kane   Johnson City, NY 90690   Chenango Point Cycles/TVC
23 Mike Kulakowski   Philadelphia, PA 81775   Guys Racing
24 Michel Spuesens   Mifflinburg, PA 64737   Susquehanna Bicycle Racing Team
25 Michael Budjnoski   Harveys Lake, PA 52215   Morgan Stanley
26 James Perren   Ann Arbor, MI 47305   Quaker City Wheelman
27 Milton Johnson   Canandaigua, NY 63557   Susquehanna Bicycle Racing Team
28 Edward Burke   Macungie, PA 201698   Morgan Stanley
29 Mark Farrell   Exeter, PA 192234   Upstate Velo
30 Steven Speaks (1 - Cat1)   Millville, PA 55154   Team Alliance Environmental
31 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   Susquehanna Bicycle Racing Team
32 Jason Hilimire   Lafayette, CO 165165   Susquehanna Bicycle Racing Team
33 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Smith   York, PA 223324   World Cup ski and cycle Cycling Team
2 Matthew Spohn   West Chester, PA 219378   Penn State Cycling
3 Jesse Gydosh   Wyoming, PA 214212   Upstate Velo
4 David Hoyle   Rocky Hill, CT 223454   Guys Racing
5 Ronald Marquette   Mifflinburg, PA 115510   
6 Cory Hall      
7 Paul Burg   Kingston, PA 5484   Upstate Velo
8 Benjamin Garrett   Brooklyn, NY 66727   Drive Sports Racing
9 Matthew Smith   Airville, PA 230568   World Cup ski and cycle Cycling Team
10 Martin Carreras   West Chester, PA 127891   MLC - BiKyle
11 Brian Paugh   Shawnee On Delaware, PA 204748   Lynchburg College Cycling
12 John Hall      
13 Quentin Cummings      SVVC
14 Craig St Onge   Dover, PA 191645   White Rose Racing
15 John Beers   Danville, PA 73936   Susquehanna Bicycle Racing Team
16 Eli Smith      World Cup ski and cycle Cycling Team
17 Timothy Wynn   Danville, PA 53007   Susquehanna Bicycle Racing Team
18 Robert Piacine   Sellersville, PA 97730   Guys Racing
19 Gregory Ruch   Lehighton, PA 130074   Bike Line/ LWA
20 Rashid Sadki   Manassas, VA 200081   
21 Brandon Sisino   Brookline, MA 227437   Team Advanced
22 Greg Foster      Western Maryland Wheelmen
23 Arthur Nissen   Bloomsburg, PA 71918   Susquehanna Bicycle Racing Team
24 Eugene Tappeth      
25 Alan Brocious   York, PA 68149   White Rose Racing
26 John Panzitta   West Pittston, PA 223849   Upstate Velo
27 Mark Croneberger   Auburn, PA 92166   Susquehanna Bicycle Racing Team
28 Michael Morse      World Cup ski and cycle Cycling Team
29 Chris Hendershot   Sciota, PA 192754   Gotham Cyclists
30 jeff bolcavage      
31 Cyrus Bowman      
32 Dennis Stabley      
33 Aaron Stabley   Jersey Shore, PA 214160   Susquehanna Valley Velo Club
34 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   Upstate Velo

Men - Master - MR - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   Guy's Racing
2 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   Quaker City Wheelmen/Bike Addicts
3 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   Susquehanna Bicycle Racing Team
4 Paul Burg   Kingston, PA 5484   Upstate Velo
5 Todd Kapeghian   Vestal, NY 55357   MLC Team BiKyle
6 James Perren   Ann Arbor, MI 47305   Quaker City Wheelman
7 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   Susquehanna Valley Velo Club
8 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri-State Velo
9 Michael Tacci (1 - Cat3)   Downingtown, PA 50310   Main Line Cycling / BiKyle
10 Franciscus Verstraeten   Bloomsburg, PA 84669   Susquehanna Bicycle Racing Team
11 William Hottenstein (2 - Cat3)   Kingston, PA 195465   Upstate Velo
12 Mark Feher   Little Meadows, PA 48706   Upstate Velo
13 John Beers   Danville, PA 73936   Susquehanna Bicycle Racing Team
14 Timothy Wynn   Danville, PA 53007   Susquehanna Bicycle Racing Team
15 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
16 Robert Shultz   Geneva, NY 46484   Susquehanna Bicycle Racing Team
17 Mark Farrell   Exeter, PA 192234   Upstate Velo
18 Michael Budjnoski   Harveys Lake, PA 52215   Morgan Stanley
19 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   Main Line Cycling Club
20 ed burns      tioga velo
21 Tim Toms   Lebanon, PA 96371   MLC Team BiKyle
22 Steven Speaks (1 - Cat1)   Millville, PA 55154   Team Alliance Environmental
23 Edward Burke   Macungie, PA 201698   Morgan Stanley
24 Frederic Hoyle   Middlesex, NY 87546   Susquehanna Bicycle Racing Team
25 Jonathan Queitzsch   Sparks, MD 92934   First Capital Velo
26 Mark Croneberger   Auburn, PA 92166   Susquehanna Bicycle Racing Team
27 Keith Thomas      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050   Unattached
2 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   T.E.A.M. Fuji / Salamander
3 Maria Klemperer-Johnson (1 - Cat2)   Trumansburg, NY 191406   TVC Mission in Motion
4 Elizabeth Begosh (1 - Cat1)   Millville, PA 3176   Velo Bella
5 Pamela Gass   Saint Simons Island, GA 157134   Susquehanna Valley Velo Club
6 Dee Heefner   Carlisle, PA 221954   World Cup Ski & Cycle
7 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456   Team Alliance Environmental
8 Christa Blaser   Allentown, PA 156512   Liberty Cycle
9 Sami Fournier   Bend, OR 152592   Velo Bella
10 Nonnie Howard   Phoenixville, PA 132499   Verducci / Breakaway Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOShimanoSpyBonk BreakerUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee