Race Results for
GS Tenzing Criterium
Fort Worth, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/29/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5 - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Benz   Austin, TX 216513   
2 David Armstrong   Nocona, TX 220770   
3 Mark Solewin   Dallas, TX 71494   
4 Dale Hubregs   Southlake, TX 223682   
5 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
6 Jim Byrd   Plano, TX 168658   
7 Thomas Chu   Richardson, TX 177024   
8 Unknown Unknown      
9 Sam Sealana   Denton, TX 72873   
10 Michael (Joe) Paugh   Fort Worth, TX 113065   
11 Eric Reyes   Fort Worth, TX 189434   
12 Danny Rangel   Watauga, TX 228745   
13 Kevin Tokarski (1 - Cat5)   The Woodlands, TX 192434   
14 Mark Whittier   Fort Worth, TX 129150   
15 Unknown Unknown      

Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory (Lawson) Craddock   Austin, TX 194685   
2 Eric Rasche   Cypress, TX 221325   
4 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
5 Devin DeTar   North Richland Hills, TX 226786   

Men - JR - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Walker   Orange, CA 170359   
2 Carmiel Schulman   Seattle, WA 200292   
4 Bennett Brown   Houston, TX 187726   
5 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   
6 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
7 Parker Craddock   Houston, TX 194686   
8 Matt Sauls   Mckinney, TX 199314   
9 Carlos Rivera   Sugar Land, TX 202539   
10 Shane Densmore   Denton, TX 219335   
11 Michael Carey   Sugar Land, TX 222130   
12 Evan Vaughan   Fort Worth, TX 219895   
13 Broday Walker   Wichita Falls, TX 218248   
14 Samuel Perez   Houston, TX 215581   
15 Clint Crawford   Bullard, TX 227933   

Men - MR - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
2 Norman Stapleton   Dallas, TX 204477   
3 Robert Sonora   Durango, CO 59786   
4 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
5 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   
6 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
7 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
8 Glenn Hill   Trophy Club, TX 192436   
9 John Bratton   Corpus Christi, TX 75060   
10 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   
11 Jimmy Olsen   Dallas, TX 49022   
12 Marc Corbin   Plano, TX 68600   
13 Philip Kroll   Dallas, TX 171661   
14 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
15 John LaSorsa   Lawton, OK 20450   

Men - MR - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Reade   Granbury, TX 49894   
2 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
3 William Allen   College Station, TX 46371   
4 Peter Staneland   Corpus Christi, TX 183239   
5 Kurt Arnould   Argyle, TX 1966   
6 Herb Feins   Houston, TX 102797   
7 Jeff Barrett   Frisco, TX 45060   
8 Kevin Lynch   Houston, TX 191662   
9 Aron Seiken   Ft Worth, TX 46634   
10 Bill Reilly   Sugar Land, TX 100385   
11 Mark Littell   Garland, TX 47431   
12 Jim May   Plano, TX 191145   
13 Dana Chamness   Houston, TX 61039   
14 Gary Woolfolk   Dallas, TX 195832   
15 Ken Pittaway   Midland, TX 28236   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Rogut   Tampa, FL 58176   
2 Charles Huff   Springfield, MO 132539   
3 Aaron Smathers   Oklahoma City, OK 32977   
4 Edgar Ibarra   Mesquite, TX 143756   
5 William Ross   Austin, TX 40280   
6 David Wenger   Austin, TX 89282   
7 Unknown Unknown      
8 Sol Ethan Frost   Austin, TX 165768   
9 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
10 Zach Fiocca   Austin, TX 157225   
11 Justin Wallace   San Francisco, CA 200983   
12 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   
13 Billy Kurtz   Georgetown, TX 20024   
14 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   
15 Thomas Hallock   New York, NY 166082   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Looney   Austin, TX 21569   
2 Steven Grife   Bentonville, AR 143663   
3 Johan Ordonez   Houston, TX 208395   
4 Julien Blond   Dallas, TX 207061   
5 Lewis Runnion   Montvale, NJ 197268   
6 Eric Prim   Frisco, TX 85789   
7 Richard Bonner   Austin, TX 194228   
8 Tristan Uhl   Austin, TX 168160   
9 Nathan Cotten   Frisco, TX 201622   
10 Dirk Fruhling   Richardson, TX 72927   
11 Timothy Tobbe   Hendersonville, NC 53594   
12 Patrick Robinson   Kansas City, MO 116245   
14 Thomas French   Tulsa, OK 179511   
15 Andrew Bradfield   Ft Worth, TX 184280   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
2 Shaun Dean   Austin, TX 220437   
3 Matt Wick   Coppell, TX 210035   
4 Stephen Riner   Lawton, OK 208009   
5 Joseph Giardano   Dallas, TX 214261   
6 Richard Miller   Dallas, TX 113870   
7 Sam Frost   Cedar Park, TX 168915   
8 Blake Harlan   Austin, TX 175637   
9 Erick Benz   Austin, TX 216513   
10 Marcus de la Fuente   Plano, TX 192585   
11 Adam Gaubert   Durango, CO 219159   
12 Gary Moore   Amarillo, TX 186504   
13 Mark Kuithe   Grapevine, TX 174738   
14 James Monday   Fort Worth, TX 214741   
15 Gordon Wilkinson   The Woodlands, TX 76681   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Crawford   Plano, TX 223860   
2 Michiel Espach   San Antonio, TX 222888   
3 Tony Hopkins   Fort Worth, TX 224876   
4 Jerry Murphy   Keller, TX 191491   
5 Brien Gonzales   Phoenix, AZ 13607   
6 Frank Everly   Las Colinas, TX 217774   
7 Vance Freeman   Dallas, TX 212670   
8 Michael Melder   Dallas, TX 213262   
9 David Morgan   Carrollton, TX 193997   
10 Jay Easley   Frisco, TX 198011   
11 Scott Wheeler   Dallas, TX 218708   
12 Ramon Galindo   Dallas, TX 213699   
13 Tom Bick   Bedford, TX 220664   
14 Don Gentry   Carrollton, TX 212852   
15 John Pouncy   Dallas, TX 168133   
16 Carl Hentschel   Hickory Creek, TX 187765   

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mindi Martin   Norman, OK 105609   
2 Stacey Bertsch   Billings, MO 133630   
3 Jennifer Purcell   Austin, TX 193628   
4 Shannon Koch   New Smyrna Beach, FL 175271   
5 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
6 Melissa Cox   Springfield, MO 214323   
7 Amy Tucker   Richardson, TX 151284   
8 Jo Adams   Dallas, TX 193297   
9 Lezlie Castleberry-Smith   Benbrook, TX 53560   
10 Laura Meichan   Cypress, TX 204643   
11 Melissa Brown   Austin, TX 201389   
12 Lisa Lodge   Austin, TX 207201   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terri Bidwell   Gainesville, FL 224545   
2 Cristin Walker   Houston, TX 170360   
3 Wendy Segrest   Dallas, TX 220114   
4 Ella Kerzhner   Frisco, TX 201628   
5 Katie Gebren      
6 Jennifer Czapko   Houston, TX 225019   
7 Shelby Reynolds   Cypress, CA 188007   
8 Lorinda Titchywy   Garland, TX 218998   
9 Audrey Wanger   Manvel, TX 223851   
10 Cindy Bucek   Pearland, TX 222675   
11 Unknown Unknown      
12 Shannon Heller   Brookfield, IL 217777   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoCUORESpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee