Race Results for
MNSCS #5 Bluff Riders Charge
ManKato, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/10/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Riley   1:22:29.7  1451 

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bret Romberg   1:09:26.5  1472 
2 Aaron Deutchman   1:15:57.0  1508 
DNF Noah Gostout     1448 
DNF Jeremy Lewerenz     1487 
DNF Bryan Randt     1492 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Oachs   1:40:38.9  2487 
2 Jason Wenk   1:42:06.5  2508 
3 Barry Tungseth   1:45:57.6  2480 
4 David Meyer   1:46:25.1  2495 
5 John Wenger   1:47:25.6  2492 
6 Paul Venable   1:52:38.8  2499 
7 David Osterhouse   1:54:37.0  2484 
8 Andy Schlicht   1:59:07.5  2506 
9 Karl Nelson   2:00:26.0  2496 
10 Matthew Kurke   1:04:48.6  1464 
11 Jeremiah Stevens   1:06:04.0  1463 
12 Bruce Martens   1:07:11.2  1471 
13 Rori Stumvoll   1:07:59.7  1450 
14 Aron Stumvoll   1:09:14.6  1452 
15 Raymond Nickles   1:10:17.8  1431 
16 Nate Ryder   1:10:31.2  1439 
17 Justin Reinbold   1:11:18.2  1441 
18 Erik Grove   1:12:01.6  1429 
19 Gregory Stanis   1:12:25.1  1498 
20 Ross Deopere   1:13:31.6  1477 
21 Nick Caliva   River Falls, WI1:14:40.9 227751  1455 
22 Steve Sturman   1:15:22.4  1466 
23 Paul Weiss   1:20:00.0  1445 
24 Chad Czmowski   1:21:21.8  1489 
25 Riley Proctor   1:23:12.3  1399 
26 Rob Lutterman   1:28:22.8  1482 
27 Steven Bergman   1:29:09.3  1410 
28 Isaac Mitchell   1:34:20.1  1433 
29 Dan Brazil   1:35:58.8  1486 
DNF Ryan Lee     2513 
DNF James Martens     1469 
DNF Ross Sailor     1476 
DNF Nicholis Statz     1354 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Stone   1:44:55.1  2489 
2 Jeff Lewis   Delano, MN1:47:17.6 211617  2504 
3 Marc Wiken   1:47:24.8  2493 
4 Richard Fiske   1:49:55.3  2494 
5 Jason Gaines   1:50:53.3  2483 
6 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN1:51:07.9 159664  2514 
7 Joel Ingvalson   1:52:31.9  2476 
8 Mario Minelli   1:52:44.2  2472 
9 Kent Karjala   1:53:26.7  2481 
10 Chad Peckels   1:54:10.5  2475 
11 Adam Emanoff   1:56:57.2  2474 
12 Jon Friedell   1:57:40.8  2490 
13 Brandt Elson   Breezy Point, MN2:00:04.2 208462  2488 
14 Robert Golin   2:03:27.1  2502 
15 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:06:03.8 228026  1456 
16 Mark Patridge   1:06:58.2  1467 
17 Matthew Johnson   1:08:58.3  1493 
18 Sean Nelson   1:09:30.3  1447 
19 Rick Ochs   1:09:36.0  1442 
20 Dusty Bennett   1:10:53.7  1506 
21 Matthew Busch   1:10:55.5  1436 
22 Ken Simonelic   Phoenix, AZ1:11:43.2 165334  1459 
23 Scott Schultz   1:11:52.3  1465 
24 Brian Longley   1:12:16.4  1426 
25 Matthew Horner   1:12:26.3  1412 
26 Chris Van Ert   1:12:50.5  1423 
27 Ton Tran   1:14:57.2  1509 
28 Jacob Huct   1:15:16.7  1353 
29 Brad Haugen   1:16:27.9  1475 
30 Chris Luehder   1:16:42.5  1499 
31 Michael Busch   1:17:23.5  1435 
32 Lee Bengel   1:18:11.1  1438 
33 Darren Bloch   1:19:22.3  1474 
34 Tom Anderson   1:19:24.5  1454 
35 Jim Jaglo   1:19:47.0  1494 
36 Brett Schleis   1:20:01.9  1468 
37 Rich Omdahl   1:21:05.9  1425 
38 Josh Squires   1:21:13.4  1437 
39 Lance Hauge   1:22:08.9  1507 
40 Tim Wiley   1:22:19.4  1483 
41 Brent Bruessel   1:22:51.5  1495 
42 Bruce Klehr   1:24:53.7  1417 
43 Neil Adams   1:26:50.9  1409 
44 Joe Pedersen   1:28:36.9  1444 
45 Michael Soderburg   1:31:28.7  1449 
46 Mike Roettger   1:33:38.4  1432 
47 Craig Juhnke   1:35:12.6  1490 
48 Tony Lema   1:36:21.8  1501 
DNF Shane Kullman   St Paul, MN 19986  2473 
DNF Craig Rudd     2503 
DNF Taylor Kearns     1457 
DNF Brian Lawrence     1481 
DNF Roger Danson     1500 
DNF Michael Seys     1470 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:47:58.3 209639  2497 
2 Thomas (Tom) Rinehart   Mankato, MN1:50:10.6 163255  2505 
3 Wallace Alexander   1:51:08.9  2509 
4 Rob Whiteford   1:51:35.1  2485 
5 Tom QUINN   1:54:44.2  2510 
6 John Romberg   1:54:44.9  2479 
7 Tim Boyle   1:55:07.4  2511 
8 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:56:33.2 147521  2491 
9 Brad Dettman   1:58:09.8  2512 
10 Paul Schoening   1:59:52.7  2501 
11 Thomas Rheineck   2:01:24.6  2498 
12 Gregg Pattison   1:05:51.9  1488 
13 Phil Rogers   1:08:25.9  1420 
14 Paul Santa Cruz   1:08:59.6  1419 
15 Gary Friedell   1:10:00.4  1496 
16 Dave Stoen   1:11:04.0  1497 
17 Andy Schweitzer   1:11:04.5  1453 
18 Jack Baker   1:12:25.8  1491 
19 Leon Sternberg   1:13:15.9  1505 
20 Rob Belz   1:13:50.0  1484 
21 Todd Trembley   Faribault, MN1:16:06.6 217961  1503 
22 Andre Chromey   Wanamingo, MN1:17:00.1 118064  1458 
23 Scott McClure   1:20:57.5  1446 
24 Ross Lubrant   1:23:29.0  1511 
25 Steve Johnson   2:00:34.5  1424 
DNF John Evingson     1414 
DNF Gary Smith     1434 
DNF Rick Diehl     1473 
DNF Todd Koukal     1462 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Ogren   1:57:03.6  2500 
2 Gary Sjoquist   2:25:19.2  2507 
3 Keith Kaufman   1:14:07.6  1485 
4 John Klug   1:16:13.8  1413 
5 Tom Bengel   1:16:17.2  1428 
6 John Schmidt   1:19:38.9  1478 
7 Gary Hakala   1:22:34.9  1460 
8 Maynard Johnson   1:22:51.6  1479 
9 Rodney Garayt   1:31:08.6  1422 
10 Paul Mihalko   1:40:22.5  1427 
DNF Dewayne Bonnett     2482 
DNF Dan Meyer     2486 

Men - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jeremy Venable   Ankeny, IA 194862  18 
DNF Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn 199197  594 

Men - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jesse Rients   Shakopee, MN1:55:09.2 147524  13 
4 Brady Larson   Mankato, MN1:57:58.6 230900  22 
5 Luke Nelson   Anoka, MN1:59:16.9 135538  12 
6 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:59:49.3 210366  27 
7 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:59:57.6 211093  598 
8 Tim Norrie   Minneapolis, MN2:01:49.1 101445  11 
9 Scott Ralston   Farmington, MN2:01:59.1 69393  597 
10 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:02:25.2 182827  
11 Benjamin Portilla   Oakland, CA2:04:22.2 208016  25 
12 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:09:51.3 210732  599 
13 Caleb Bonnett   Strawberry Point, IA2:10:45.2 218880  
14 Ben Moore   Boulder, CO2:11:53.2 228791  21 
15 Tom MILLER   2:13:43.5  19 
18 Mike Schroden   Saint Cloud, MN2:26:00.0 206703  
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  23 
DNF Matthew Kriegler   Honolulu, HI 199211  24 
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  596 

Men - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:04:13.7 98534  
2 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:04:41.3 160673  16 
3 Mark Hartney   Afton Mn2:11:16.6 15314  20 
4 Charlie Farrow   Duluth, MN2:12:17.8 134448  17 
5 Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:14:14.4 76843  14 
6 Tim Ek   Duluth, MN2:17:28.5 151367  591 
7 Eric Guse   St Louis Park, MN2:22:57.3 211199  15 
DNF Todd McFadden   Duluth, MN 134734  

Men - BG - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   42:06.1  3242 
2 Shea Franken   48:54.0  3219 
3 Jake Richards   54:22.9  3234 
4 Brady Moran   54:23.6  3240 
DNF Ian Mongeau     3250 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raleigh Goessling   38:33.4  3218 
2 Brian Jorgensen   43:31.7  3260 
3 Erik Jorgensen   46:44.0  3259 
4 Kellen Garrett   1:16:10.7  3233 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Smith   45:28.8  3257 
2 Ben Riley   46:09.0  3258 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hanzlik   41:17.1  3247 
2 Matthew Morse   43:18.6  3222 
3 John Schneider   44:48.2  3245 
4 Brian Splettstoeszer   46:15.1  3227 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas McDonald   40:40.8  3241 
2 Chris Boet   41:45.2  3226 
3 Eric Hawkinson   42:55.8  3244 
4 Shane Birch   44:23.1  3220 
5 Chad McGregor   55:24.4  3229 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Buscher   39:20.4  3228 
2 Kevin Knutson   46:08.7  3230 
3 Bill Franken   46:13.8  3225 
4 Keith Holloman   50:44.6  3231 
5 Duane Painney   51:03.6  3246 
6 Eric Finney   1:00:18.9  3238 
7 Jim Holst   1:01:09.0  3237 
8 Dan Garrett   1:16:10.9  3232 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Leighton   44:15.3  3221 
2 Charles Morrison   46:11.3  3223 
3 Mick Mohrlant   47:58.5  3255 
4 Bill Miller   48:22.1  3251 
5 Larry Marx   48:42.1  3224 
6 Rory Deutchman   55:16.8  3249 

Women - SP - Senior - 20-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
11 Andrea Bergman   1:30:30.4  1411 
12 Becca Jo Ryder   1:32:13.1  1440 
13 Jennifer Grant   1:33:13.8  1461 
14 Alison Maas   1:40:49.3  1480 
DNF Ingrid Melander     1430 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beckie Alexander   1:24:28.4  1510 
2 Tiffany Rittler Foley   1:29:29.3  1418 
3 Kris Brazil   1:29:33.0  1502 
4 Jodie Karjala   1:30:44.7  1504 
5 Lisa Pearson   1:43:12.1  1421 
6 Kim Wapola   1:56:05.2  1512 
DNF Kathie Evingson     1415 
DNF Kimberly Wack     1443 

Women - EX - Senior - 14-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maria Stewart   Honolulu, HI2:01:45.1 202383  10 
2 Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN2:04:20.0 212052  
DNF June Sayers   Duluth, MN 149107  595 

Women - BG - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Baker   52:19.4  3243 
2 Emily Seidl   56:01.6  3253 
3 Maxee Whiteford   58:03.9  3261 
4 Liz Seidl   1:13:41.3  3252 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Barrett   49:30.3  3235 
2 Danielle Deopere   1:06:36.9  3248 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Wilbert   49:56.4  3239 
2 Rebecca McClure   51:45.1  3254 
3 Andrea Horner   55:01.9  3177 

Women - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Koski   46:49.7  3236 
2 Bobbie Gostout   55:01.3  3256 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerCUORESpyOSMOShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee