Race Results for
2005 Wachovia Cycling Series Time Trial
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/04/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kody McCracken      Unattached
2 Jimmy McDermott   Wayne, PA 219126   Tri State Velo
3 Scott Miller      Guys Racing

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Coy   Atlanta, GA 207880   Red Rose Rockets
2 I Mitchell Witmer   Lancaster, PA 188686   Red Rose Rockets
3 Jeremy Shirock   Emmaus, PA 164378   Salamander Racing
4 Peter Muto   Fogelsville, PA 223052   Vortex Cycling Club
5 Joshua Klinger   Pottstown, PA 201421   Tri State Velo
6 Denis Nowak   Fogelsville, PA 70932   Vortex Cycling Club
7 Jordan Klinger   Pottstown, PA 201420   Tri State Velo
8 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   Upstate Velo
9 Max Lussenhop      Unattached

Men - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   Vortex Cycling Club
2 Shane Kline   Bally, PA 192584   Team FUJI
3 Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   Tri State Velo
4 Marshal Hartley   Clarks Mills 200787   North Hills Velo
5 Rick Sousa      RMS FitTech Racing

Men - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gordon   Wakefield, RI 194006   Arc En Ciel Racing Team
2 Christopher Ruhl   State College, PA 132649   Team Rio Grande
3 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   Tri State Velo
4 Evan Daney   Coatesville, PA 199114   Team Alliance
5 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   Drive Sports Racing
6 Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   Team Snow Valley
7 Gregory VanWagner   Dacono, CO 204811   Drive Sports Racing
8 Zach Adams   Shippensburg, PA 218549   Yellow Breeches Racing

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   Quaker City Wheelmen
2 Neal Stansbury   Orefield, PA 45968   Tri State Velo
3 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   Tri State Velo
4 James McDermott   Wayne, PA 48804   Tri State Velo
5 Christopher McHugh   Newton Square, PA 178864   Guys Racing
6 John Dalzell   King Of Prussia, PA 188836   Quaker City Wheelmen
7 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   Main Line Cycling
8 Randy Inglis    154237   Deep Blue/Team DRT
9 Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379   Tri State Velo
10 Michael Clark      Unattached
11 William Hottenstein   Kingston, PA 195465   Upstate Velo
12 Andrew VanKuren   Manchester, NH 63621   Main Line Cycling
13 David Hilton   Philadelphia, PA 226542   Cadence Cycling Club
14 Mark Featherman   Philadelphia, PA 60451   Guys Racing
15 Jeffrey Moore   Hatfield, PA 24921   Tri State Velo
16 Kevin Greene   Philadelphia, PA 61162   Quaker City Wheelmen
17 Vincent Calkins   Drexel Hill, PA 137884   Tri State Velo
18 Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   LSV - Kelly
19 Steve Klein      Swift Folder Racing
20 Thomas Laky   Schwenksville, PA 202576   Tri State Velo

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   Dynaflo Racing
2 Stuart Ross   Washington, DC 113835   Unattached
3 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   Guys Racing
4 Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   Lehigh Wheelmen Assoc.
5 Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   Tri State Velo
6 David Frankford   Merion Station, PA 183807   Main Line Cycling
7 James Weidner   Oley, PA 142834   Tri State Velo
8 Angelo Cilli   Atlanta, GA 177015   Velo Voodo
9 Thadeus Lewandowski   Reading, PA 76197   Tri State Velo
10 Thomas Licorish   Quakertown, PA 209930   Cadence Cycling Club
11 Thomas Grim   Boyertown, PA 58376   ERA Cycling
12 William Berezny   Coopersburg, PA 45079   Lehigh Wheelmen Assoc.
13 Andrew Buck   Dresher, PA 129809   Lehigh Wheelmen Assoc.
14 David Richwine   Wilton Manors, FL 187055   CHAMPION CYCLING SYSTEMS
15 Martin Lorenz   Jenkintown, PA 164676   Guys Racing
16 Bruce Bronsdon   Harleysville, PA 214960   Doylestown Wheelmen
17 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   Main Line Cycling
18 Charles Leinberry   Chester Springs, PA 20836   Tri State Velo
19 Martin Bolton      RMS FitTech Racing
20 Donald Yih   Narberth, PA 229229   Cadence Cycling Club
21 John Schaeffer   Ridgefield, CT 126574   Tri State Velo
22 Jonathan Hostetter   Lancaster, PA 197263   LATERAL STRESS VELO

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   Team Alliance Environmental
2 Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   Team Alliance
3 Richard Klosinski   Marlton, NJ 208134   Tri State Velo
4 Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   Nittany Velo Club
5 Matthew Heitmann   Park City, UT 149133   Cadence Cycling Club
6 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   Meredith Group-GPOA
7 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   Meredith Group-GPOA
8 Thomas Soladay   Glendale, CA 220775   Team Spirit
9 Christopher Rozdilsky   West Redding, CT 118267   Fiordifrutta
10 Adrian Gerrits   Gillette, WY 196680   Tri State Velo
11 Jack Basile   Macungie, PA 195711   Cadence Cycling Club
12 Stephen May   Lebanon, PA 134837   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
13 Russell Blake   Dover, PA 60238   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
14 Charles Totaro   Boulder, CO 202107   Breakaway Bikes
15 John Lenart   Wallingford, PA 105509   Team Alliance
16 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   Tri State Velo
17 Glenn Murray (1 - Cat2)   Abington, PA 168991   Tri State Velo
18 John Mahoney   Escondido, CA 80373   Tri State Velo
19 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   Meredith Group-GPOA
20 Mark Nielson   Bethel, CT 158768   Tri State Velo
21 Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   East Coast Velo
22 Jon Royal   Denver, CO 191334   Tri State Velo
23 Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   Main Line Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Wood   Los Angeles, CA 215017   Cadence Cycling Club
2 Michael Rea   Norwich, VT 214496   Unattached
3 Ted Slack   Philadelphia, PA 195787   Quaker City Wheelmen
4 Brian Smith   York, PA 223324   World Cup Ski & Cycle Cycling Team
5 Stefan Miltchev   Kirkland, WA 110680   Quaker City Wheelmen
6 Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA 64163   Quaker City Wheelmen
7 Gianmarco Cilli   Philadelphia, PA 213614   Cadence Cycling Club
8 Jeff Schnelle   Monroe, WA 205251   Charlottesville Racing
9 Francis Schlipf   Bristol, PA 97242   Guys Racing
10 Javier Pazos   Lansdowne, PA 187751   Guys Racing
11 Marc Regan   Plymouth Meeting, PA 204823   Tri State Velo
12 Matt Harris   Philadelphia, PA 208849   Breakaway Bikes
13 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   Breakaway Bikes
14 Bruno Neto   Derwood, MD 221645   Maryland Collegiate Cycling Team
15 Rolf Windh   Philadelphia, PA 195200   Guys Racing
16 Edward Brominski   Swoyersville, PA 204790   Upstate Velo
17 Kyle Novak   Gaithersburg, MD 179045   Evolution Cycling
18 Michael DeVuono   Philadelphia, PA 195238   Breakaway Bikes
19 Aaron Isom   Warrenton, VA 200064   Charlottesville Racing
20 George Chatyrka   Marlton, NJ 207710   Breakaway Bikes
21 Jonathan Hostetter   Lancaster, PA 197263   LATERAL STRESS VELO
22 Norman Connelly   Woodbury, NJ 145295   Guys Racing
23 Thomas Tomasello   Egg Harbor City, NJ 156997   Pro Pedals
24 Timothy Mullin   Philadelphia, PA 156820   Team Bicycle Therapy

Women - JR - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Hayduk   Kutztown, PA 200614   Lehigh Wheelmen

Women - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   Lehigh Wheelmen

Women - JR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sinead Miller   Pittsburgh, PA 171289   North Hills Velo
2 Lauren Shirock   Emmaus, PA 156050   Team FUJI
3 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   Team FUJI

Women - JR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Lakatosh   Trexlertown, PA 141441   Tri State Velo
2 Taylor Bishop   Harpers Ferry, WV 206871   List/Cardinal HP
3 Lauren Tracy   Arlington, MA 200164   Vortex Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Patchett      Unattached
2 Margaret Smigiel   Flourtown, PA 195721   Unattached
3 Maria Collazo   Philadelphia, PA 7390   Tri State Velo
4 Dana Hanchin   Philadelphia, PA 206328   Sturdy Girl Cycling
5 Sarah Charlesworth   Seattle, WA 197000   Tri State Velo
6 Michelle Suplick   Philadelphia, PA 142741   Tri State Velo
7 Diane Clinton   Lititz, PA 195982   GS Lancaster
8 Julia Klinger   Pottstown, PA 183888   Tri State Velo
9 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   Evolution Racing
10 Sally Poliwoda   Philadelphia, PA 203514   Sturdy Girl Cycling
11 Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022   Club Wissahickon
12 Cheri Balmer      Upstate Velo
13 Margo Stitz      Unattached
14 Cynthia McCullough      Tri State Velo
15 Kathy Platz   Abington, PA 202577   Tri State Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREUSACDFShimanoOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee