Race Results for
Black Fly Challenge
Inlet, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/11/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian/Wendy Sanders     431 
2 Ted/Liz Kidd/Cameron     430 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Sessler     943 
2 Bergmark Geoffrey     967 
3 Matthew McNamara     951 
4 Gerrot Platel     944 
5 Edward Speeckaent     968 
6 Eric Metzler     963 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Spring     957 
2 Joseph Julian     928 
3 Bret Young     953 
4 Bradford Kosich     926 
5 Jon Kosich     925 
6 Jon Kelly     952 
7 S. Benson Hans     974 
8 Richard DeGroat     929 
9 Robert Bachorik II     927 
10 Robert Kilmartin     948 
DNF Ken Turner   Loudonville, NY 206585  924 

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tad Norton     956 
3 Nick Bove     975 
4 David Morehouse     939 
5 Joe Montante     955 
6 Peter Gilbertson     934 
7 Cognetto Norm     946 
8 Gordon Jones     931 
9 Ed Ledda     973 
10 Sid Perkins     933 
11 Tom McNamara     950 
12 Field Richard     947 
13 Bill Blood     940 
14 Scott Allen     936 
15 Tom Macera     937 
16 Robert Horth     970 
17 Brad Young     954 
18 Patrick Fiorenza     960 
19 Richard Carlson     930 
20 Brian Landerberger     965 
21 Andy Smith     969 
22 Tom Crowley     958 
23 James Markert     961 
24 Eric Leskovec     938 
25 Michael Beacham     959 
26 Ray Brooks     962 
27 Andrew Zygmunt     972 
28 Michael Mansfield     966 
29 Jaquish Fred     949 
30 Bruce Setter     935 
31 Robert Gover   Queensbury, NY 175153  964 
32 Jim Cross     932 
33 Jud Speer     941 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Misevcis   Catskill, NY 140892  368 
2 Jay Scott   Sherburne, NY 122769  356 
3 Jimmy Lawrence   Windham, NY 193233  366 
4 Timothy Brahs   Camillus, NY 171423  362 
DNF Justin Lindine   North Ogden, UT 205717  371 was 367

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Dickinson   Watertown, NY 146472  370 
2 Jason Dellilo   Baldwinsville, NY 144900  369 
3 Gregory Radak   Canandaigua, NY 184421  363 
4 William Henke   Gansevoort, NY 93461  360 
5 Todd Tallman     357 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Smith   Plattsburgh, NY 99200  359 
2 Bruce Hayward   Victor, NY 102529  364 
3 Brandon Furber   Wolcott, NY 150009  358 
4 John Crumlish   Buffalo, NY 157071  361 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Porto     754 
2 Nathan Kasukonis     855 
3 Jared Woodin     798 
4 Ryan Veneberg     794 
5 Anesti Zakos     765 
6 Paul Calogero     755 
7 Aaron Yontz     793 
8 Zachariah Horan     792 
9 Jeff Tyo     857 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sperling     722 
2 Dean Reali     770 
3 Steve Tomb     771 
4 Jody Winch     852 
5 Joseph Morris     786 
6 Christian Mulik     723 
7 Brian Campbell     853 
8 Keith Gilbert     728 
9 Kenneth Gaylord     776 
10 Kyle Funke     724 
11 Eric Kessler     850 
12 Michael Blake     856 
13 Alberici Tony     760 
14 Marshall Mark     766 
15 Bruce Brach     778 
16 Bill Waite     725 
17 Suba Brian     759 
17 Jonathan Plunkett     727 
18 Bruce Mutch     774 
19 John Toldi     726 
DNF Shaun Montgomery     768 

Men - BG - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Bibeau     752 
2 Timothy Decker     750 
3 Legacy Scott     758 
4 Mike Mead     780 
5 Paul Campbell     779 
6 Bradley Kelly     746 
7 Michael Collins     854 
8 David Meemken     738 
9 Bob Earl     777 
10 Steve Empie     745 
11 Donald Witt     732 
12 Doug Bencze     730 
13 Dean MacLachlan     783 
14 Shuler David     764 
15 Wayne Royal     782 
16 Dan Griffin     735 
17 Paul O'Leary     742 
18 Andy Scarafile     733 
19 Gary Wilson     748 
20 Terry Mossin     799 
21 Rick Sears     785 
22 John Mahar     791 
23 John Rebisz     769 
24 Thomas Kopp     747 
25 Brian Roemer     731 
26 David Elsenbeck     743 
27 John Tarrant     737 
28 Gary Ludwiagen     796 
29 Greg Burker     740 
30 Wiehenstroer Eric     762 
31 Walsh Bill     761 
32 John Meehan     749 
33 Gary Dempster     788 
34 Tom Aceti     789 
35 Michael Kelly     775 
36 John Allen     781 
37 Hall Patrick     763 
38 Gordie Felt     849 
39 Howard Dorn     741 
40 Shaun Gagan     851 
41 Joe Crumlish     787 
42 Gene Sessler     744 
43 Ray Vanderjagt     734 
44 Stephen Olney     784 
45 James Deming     767 
46 Ogen Rick     756 
47 James Pawloski     772 
48 Keith Daniels     729 
49 Tom Shannon     751 
50 Kevin Funke     790 
51 Anthony Joseph     736 
52 Robert Vezendy     739 
DNF Robert Bachorik     773 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Thibado     810 
2 Mike Montana     817 
3 Arron Kopp   Schuylerville, NY 181259  812 
4 Anthony Crandall     814 
5 Matthew Carpenter     813 
6 Steve Veldman     820 
7 Douglas Setter     819 
8 Stephen Gadway     816 
9 Joshua Pawloski     815 
10 Dan Aceti     818 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelli DeGroat     942 

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Halliday     971 
2 Ellen Deprey     923 
3 Kim Kilmartin     945 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Vollkommer   Glens Falls, NY 175853  355 

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katina Walker   Tully, NY 31408  365 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Margaret Gloo     753 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Griffin     797 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Lindsay Julie     757 
3 Mary Toti     721 
4 Lori Vezendy     720 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Vezendy     811 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaShimanoOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee