Race Results for
Chippewa Valley Firecracker WORS #5
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/03/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   1:28:12.2  1299 Riverbrook Bikes & Ski
2 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:30:35.3 207074  1171 GMAC/Team 2
3 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:30:35.6 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
4 Sam Wellskopf   1:31:35.7  1074 Team Pedal Moraine
5 Sean Beckman   1:32:11.6  1071 Hayes OnTrack
6 Dan Hanson   1:33:33.9  1023 
7 Jon Schmidt   1:38:19.7  1073 Team NORDIK
8 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:38:20.3 229145  1093 Adventure Racing
9 Truman Puray   1:38:25.4  1309 Route
10 Derrick Martini   1:39:07.7  1119 Riverbrook
11 Nathan Johnson   1:39:08.3  1146 Bike Doctor
12 John Hogue   2:03:08.1  1314 Eau Claire Cyclones
13 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
14 Dillon Bera     2184 Bellin Health
15 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
16 Jason Shong     2174 Bike Doctor
17 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
18 Chris Grosskopf     2203 
19 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
20 Tony Lemke     2065 Fond du Lac cyclery
21 Joshua Heinecke     2110 
22 Aristotle P. Peters     2155 La Perla Racing
23 Dylan Weigel     2234 Hayes
24 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
25 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
26 Michael Heifner     2160 Recyclist
27 Sean Parker     2050 Team Extreme
28 Aaron Deuchman     2683 
29 Brian Braun     2133 Team East
30 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
31 Casey Wampler   Oregon, WI 199788  2221 Eriks Bike Shop
32 Matt Steil     2690 
33 Cory Mayer     2240 Bike Doctor
34 Scott Hollowell     2082 
35 Brian Hackney     2681 
36 Tom Shaide     2188 Adventures Racing
37 Theodore E. Peters     2253 La Perla Racing
38 Lee Suring     2208 Team 2
DNF Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
DNF Evan Harris     2156 Team East
DNF Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
DNF Billy French     2706 New Moon

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Pacholski   1:30:34.2  1124 Hayes Disc Brakes
2 Jason Wenk   1:35:14.3  1321 
3 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:35:19.6 199053  1035 Chainsmokers
4 Dylan Maho   1:35:50.5  1115 GMAC Mortgage / Team 2
5 William Street   1:35:53.5  1147 PCW Cycling
6 Phil Ott   1:36:40.7  1060 Michael's Cycles Racing
7 Jerad Poling   1:37:34.3  1331 Eau Claire Bike & Sport
8 Zachary Giffey   1:37:37.8  1140 Wheel & Sprocket
9 Benjamin Rahoy   1:38:04.4  1088 Team Pedal Moraine
10 Peter Hurst   Norwalk, CT1:38:36.8 148404  1094 Skinny's
11 Ryan Lee   1:38:51.2  1326 Gravity Lab
12 Constantine Peters   1:39:07.4  1083 La Perla Racing
13 Tim Jahn   1:39:38.3  1145 Mountain Outfitters
14 Jacob Huot   1:40:43.6  1084 
15 Brandon Klos   1:41:31.4  1041 Pedal Moraine
16 Tony Wagner   West Bend, WI1:42:07.6 204671  1069 pcwcycling.org
17 Chris Bidlake   1:42:15.0  1142 Wheelfast Racing
18 Andy Ruhland   1:45:32.9  1315 Erik's Bike Team
19 Allan Schimberg   1:46:20.5  1901 
20 Joshua Schwartz   1:46:27.1  1077 Pedal Moraine
21 Shawn Hoppe   1:47:34.3  1033 Fond du Lac Cyclery
22 Darek Dudzinski     2735 Polska
23 John Eppen     2740 
24 Ted Hanes     2162 
25 Matthew Kurke     2717 
26 John Beck     2131 
27 Raymond Nickles     2704 
28 Grant Erickson     2715 
29 Marc Mayer     2254 Bike Doctor
30 Porter Million     2694 
31 Charlie Sinacek     2729 St. Olaf
32 Jonathan Watson     2691 
33 Jim Cuhel     2026 
34 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
35 Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
36 Zach Gostout     2732 
37 Andrew Rosch     2678 University of Minnesota
38 Joe Hicks     2257 
39 Joseph Nolan     9039 UW Platteville
40 Julian Kegel     9012 Wheel & Sprocket
41 Brandon Roth     2093 
42 Nick Sabel     2087 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
43 Justin Dhein     2260 Team Lollipop
44 Andrew Czechanski     2143 
45 Dan Brazil     2710 Outdoor Motion
46 Travis Christman     2689 
47 Chad Hoppe     2105 FDL/Oshkosh Cyclery
48 Taylor Bogdanske     2094 
49 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
50 Charlie Lukas     2400 UW Cycling
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  1188 UW-Madison
DNF Derek Olmscheid     2660 
DNF Julian Kegel     9037 Wheel & Sprocket
DNF Andrew Hanson     1906 Michael's Cycles

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Probst   1:28:47.0  1076 Gear N Up
2 Marty Wood   1:30:41.3  1334 
3 Dave Oachs   1:33:14.5  1322 Nicholetbike.com
4 Cory Gwin   Madison, WI1:33:58.8 223072  1081 Michael's Cycles
5 Doug Bailey   1:35:42.6  1118 Alterra Coffee
6 Jeremy Vogels   1:35:44.4  1117 Bellin Health
7 Tony Pirolo   1:35:46.3  1004 Alpha Wings
8 Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN1:36:26.6 201623  1316 Erik's
9 Travis Olson   1:36:28.4  1014 PCW Cycling
10 Sanjay Ganju   1:36:43.0  1046 alterra
11 John Wenger   1:37:07.1  1307 
12 Luke Batchelor-Clark   1:37:14.9  1199 Team Magnus
13 Kurt Bosben   1:38:46.7  1139 Team Magnus
14 Eric Michaels   1:39:19.0  1904 Pacific Cycle
15 Adam Rumphol   1:41:06.7  1313 
16 Joe Johnson   1:41:16.4  1306 Smiths Cycling
17 Sean Fagan   1:41:57.9  1047 Michael's Cycles
18 Luis Maldonado   1:43:45.1  1082 Wheel & Sprocket
19 Mark Farina   1:47:42.0  1052 
20 David Volm     2015 
21 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
22 Bruce Martens     2684 
23 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
24 Gary Colliander     2718 Ski Hut
25 Zack Blankenheim     2227 
26 Rori Stumvoll     2697 
27 Erik Olson     9021 Team Magnus
28 Ryan Rysewyk     2264 Ry-z
29 Steve Sturman     2709 
30 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
31 Isaiah Schroeder     2238 
32 Jason Gosse     2139 
33 Norbert Bajorek     2194 
34 Brett Ebben     2103 Fdl/Osh Cyclery
35 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
36 Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
37 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2070 Team Pedal Moraine
38 Nicholas Hayden     2686 Team Magnus
39 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
40 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
41 Gerrerd Abrams     2702 
42 Ryan Manske     8018 
43 Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
DNF Carter Shelton     1036 Team Pedal Moraine
DNF Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  1100 Pacific Cycle
DNF Ryan Mihm     1295 
DNF Martin Tikusis     1312 Pedal Moraine
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
DNF Chad Behling     2265 Fond du Lac
DNF Nate Grayson     2664 Team Seymour
DNF Octavio Villarreal     2741 
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI1:29:48.0 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
2 Greg Cullen   1:30:09.4  1108 Gear 'n Up
3 Bryan Butts   St. Paul, MN1:33:57.6 200975  1330 SPBRC
4 Hollywood Henderson   1:34:23.4  1934 Hollywood Racing
5 Nathan Schroepfer   1:34:49.4  1009 Ben's Cycleryg
6 Christopher Schutte   1:35:27.8  1051 Polska-Cannondale
7 Mark Walter   1:36:26.4  1157 Muddy Cup
8 Kevin Plato   1:37:33.0  1096 Team Wisconsin
9 Joel Ingvalson   1:37:40.2  1333 Wookie Juice
10 Adam Emanoff   1:38:02.8  1304 Bent Crank Racing
11 Mike Budd   1:38:58.7  1097 Wheel & Sprocket
12 Greg Johnson   1:39:36.0  1932 Wookiee Juice Racing
13 Kolyn Kirkham   1:39:56.1  1320 Peace Coffee
14 Rick Glos   Hales Corners, WI1:40:16.6 225532  1040 Skinny's Racing
15 Evel Handerson   1:41:08.2  1933 
16 Garett Kipp   Madison, WI1:42:05.1 207957  1003 Chainsmokers
17 David Schoenherr   1:43:50.8  1091 Muddy Cup Cafe
18 William Livingston   1:45:25.8  1919 Michael's cycles
19 Aaron Swanson   Ashland, WI1:46:15.3 209665  1323 Swanson Financial Services
20 Marc Wiken   1:46:43.0  1328 Bent Crank Racing
21 Brad Beyer   1:47:09.3  1148 Pedal Moraine
22 Brad Green   1:47:36.5  1070 Chainsmokers
23 Mark Fisk   1:49:28.9  1327 Gravity Lab
24 Nate Woolever   1:55:52.7  1813 Moosejaw Brewery & Pizza
25 Mark Partridge     2685 
26 Jack Zabrowski     2707 
27 Brendan Kealey     2738 
28 Chad Wilson     2142 Boneshaker's
29 Matthew Johnson     2731 Freewheel
30 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
31 Mark Balkenende     2125 GMAC Mortgage/Team 2
32 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
33 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
34 Jess Kruchoski     2023 
35 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
36 Jay Brown     2196 Rock Cut TrailCrew
37 Scott Schultz     8067 Erik's Bike Shop
38 Matt Nelson     2699 Peace Coffee
39 Shawn Brehm     2654 
40 Chad Thums     2054 Team Nordik
41 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2425 Team polska
42 David Knuff     2078 team extreme
43 Kevin Flanders   Minneapolis, MN 207226  2680 peace Coffee Racing
44 Ty McElvain     2719 Bent Crank Racing
45 Justin Braathen     2340 Pedros CyclingTeam
46 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
47 Jeff Weyenberg     2060 
48 David Rosenberger     2737 
49 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
50 Matthew Horner     2668 
52 Jeff Steckbauer     8006 Fat-Tires & Beer
53 Brian Smith   Janesville, WI 212540  8020 Michael's Cycles
54 Cal Collins     2048 
55 Brian Benson     8028 Team Buzz
56 Michael Olm     2016 Gen X Cycling
57 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
58 Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
59 Josh Squires     8063 
60 Michael Soderburg     8065 
61 Vince Purpero     8001 Pedal Moraine
62 Matt Cooper     8068 
63 Randy Jennings     9019 Team Extreme
64 Roger Danson     2727 
65 Christopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
66 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN 204459  9004 Hollywood Cycles
DNF Joe Greatens    225378  1012 Team Nordik
DNF Jeff Gau     2657 
DNF Keith Koehler     2658 
DNF Chuck Cate     2696 
DNF Tim Wiley     2662 Erik's Bike

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   1:33:52.6  1006 Hayes Disc Brakes
2 Mike Johnson   1:34:03.8  1310 Spring St. Sports
3 Scott McClement   Hinsdale, IL1:34:14.9 192184  1130 Active Endeavors
4 Michael Beatty   1:34:38.6  1019 Chainsmokers
5 David Reddington   1:36:22.8  1024 Williamson Chainsmokers
6 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:37:11.0 229175  1030 Team Muddy Cup
7 Jon Friedell   1:38:10.4  1324 Kenwood Racing
8 Greg Gentle   1:38:28.7  1317 Hollywood
9 Steve Miller   1:38:48.9  1062 
10 Steve Pribek   1:38:59.9  1032 
11 Richard Fiske   1:39:03.3  1302 
12 Jason LaBella   Chicago, IL1:39:15.1 219648  1111 Alberto's
13 Robert Golin   1:39:36.5  1305 
14 Erich Gross   Milwaukee, WI1:39:57.5 165937  1910 Alterra MTB
15 Dan Tavela   1:40:07.3  1072 Skinny's Racing
16 Carl Voss   1:40:55.7  1831 Peace Coffee Racing
17 Mario Minelli   1:41:37.3  1300 Peace Coffee Racing
18 Greg Duckett   1:42:16.3  1802 Alterra Coffeemtb. team
19 Brad Skillicorn   Winona, MN1:42:39.7 41870  1296 Brone's Bike Shop
20 Joel Nichols   1:44:22.4  1301 Peace Coffee
21 Rob McCready   Minneapolis, MN1:49:50.4 163928  1329 Peace Coffee
22 Ken Krebs   1:59:31.0  1092 Chicago Performance
23 Steven Frost     9013 Team Wisconsin
24 Lonie Sauber     2700 LCR
25 Jeff Hammond     2179 Team AMB
26 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
27 Greg Jones     2200 Junk
28 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
29 Rich Straub     2675 
30 Kevin Putzke     2171 Hayes
31 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
32 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
33 Matt Bartholomew     2112 
34 Erik Johnson     2693 Rock Cut TrailCrew
35 Kelly Longtine     2252 Chainsmokers WillyBikes
36 Jim Jaglo     2726 
37 Pat Batz     2701 
38 Shawn Houser     2688 
39 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
40 Troy Olm     2007 
41 Ton Tran     2692 Peace Coffee Racing
42 Kent Christensen     2677 
43 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
44 Steven Kuphal     2114 
45 Mark Pakan     2671 
46 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
47 Wade Flisram     2169 Team Extreme
48 David Mennenoh     2256 
49 Curtis Schlough     2676 
50 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
51 Troy Melhus     8069 Eriks
52 Randy Snyder     8008 
53 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
54 Mark Cheyne     2728 
55 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
56 Dean Eide     8062 Strange Brew Racing
57 David Blue     2199 Lake Geneva Cyclery
58 Tony Lema     2725 
59 Michael Cass     8060 
60 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
61 Cory Mostek     8064 Peace Coffee
62 Scott Meulebrueck     2679 Bent Crank Racing
63 Tad Bruckner     8010 Pacific Cycle
64 Peter Otterson     2687 
DNF Scott Janssen     1122 
DNF Greg Boettcher     2001 Team Extreme
DNF Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
DNF Jonathan Niebergall     2659 
DNF Neil Adams     8034 Eriks Bike Shop

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:35:53.8 224373  1022 Team A.M.B.
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:36:09.1 210815  1200 Team Pedal Moraine
3 Glen Stroik   1:36:47.4  1058 Skinny's Racing
4 Jeff Sympson   1:37:21.9  1135 Kegel's
5 Thomas Thornquest   1:37:24.7  1325 Kenwood Cycling
6 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:37:34.0 187394  1054 Bellin Health / InCompetition
7 Jon Suyko   1:38:15.2  1005 Kegel's Racing
8 Robert Schlegel   1:38:17.6  1075 Michael's Cycles
9 Jeff Hokeness   1:38:19.5  1832 a1bike.com-mankato
10 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:40:37.5 226487  1113 Cyclesmith
11 Ron Kay   Rice Lake, WI1:42:30.6 210985  1015 Hayes Disc Brakes
12 Russell Jobs   1:42:30.9  1804 Hayes Disc Brakes
13 Thomas Rheineck   1:43:08.6  1318 Erik's
14 Dave Hoglund   1:44:04.1  1303 Loon State Cyclists
15 Donald Hunley   Crystal, MN1:48:58.1 50986  172 Nature Valley / Penn Cycle
16 John Daming   1:50:04.6  1801 Bellin Health / Tower Clock
17 Paul Ayres   2:04:13.6  1297 Redflint Racing
18 Philip Rogers     2720 
19 Paul Rainey     2166 Team AMB
20 John Bogdanske     9003 ChainSmokers
21 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
22 Leon Sternberg     2708 
23 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
24 Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
25 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
26 Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
27 Patrick Rasmus     2667 Spring Street Sports
28 Mike Owens     2235 Alterra
29 Rubbie Rongstad     8066 Strange Brew Racing
30 John Shull     2216 Mikes Bikes
31 Tim Peters     2044 Skinnycow Racing Inc
32 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
33 Troy Sable     2098 
34 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
35 Scott McClure     2733 
36 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
37 Scott Kuehn     2665 
38 Rory Noonan     2159 Recyclist
39 Jon Holcomb     8015 Fattires-n-beer.com
40 Dennis Malmanger     2071 
41 Bruce Beckman     2698 
42 Timothy Brinkman     2742 
43 Todd Wanous     2705 
44 Keith Wolf     8029 Team Extreme
45 Rick Torres     8040 
46 Kraig Anderson     9038 
47 Steve Johnson     2716 
48 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Steve Laurel     1294 
DNF Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling
DNF David Geibel     9010 

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Whiteford   1:42:57.4  1319 Wookie Juice
2 Brad Dettman   1:43:04.8  1332 
3 David Torgler   1:43:37.1  1132 Skinny's Racing
4 Jon Hirsch   1:45:52.3  1143 Big Ring Racing
5 Mark Schimberg   1:54:42.2  1026 
6 Marcum Martz   1:57:30.7  1063 
7 Dave Stoen     2673 LCR
8 James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
9 Paul Santa Cruz     2674 
10 Thomas Gaier     2669 Riverbrook Bike
11 Dave Wall     2046 
12 Tom Tio     2714 
13 Gary Friedell     2722 Kenwood Racing
14 Jim Washatka     2721 
15 Jerry Leair     2047 
16 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
17 Steve Kapaun     2117 
18 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2730 
19 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
20 Kevin Foster     2655 Lifetime Fitness
21 Marty Weigel     8031 
22 Lani Leichty     2723 
23 Jerry Runland     2736 
24 Douglas House     9040 
25 Rick Schnell     2712 Team Extreme
26 Tim Speer     2035 
27 Jerry Washatka     2713 
28 Garrett Nolan   Chanhassen, MN 194861  8061 Eriks Bike Shop
29 Bill Goodman     2724 
30 Chris Rahn     2703 
DNF Jim Feuerstein     2006 Wheel & Sprocket
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Steve Hackney     2682 
DNF Richard Duncan     2711 
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   1:40:48.9  1144 Loon State
2 Larry Swanson   Loves Park, IL1:46:36.1 96326  1050 Kegels
3 Robert Ogren   1:46:40.9  1298 Kenwood Racing
4 Pete Noffke   Menasha, WI1:46:57.5 189045  1055 Wheel and Sprocket
5 Gary Meader   1:48:49.7  1102 
6 Larry Reimer   1:51:21.7  1042 Michael's Cycles
7 Mike Wanek   Green Bay, WI1:57:11.7 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
8 Keith Kaufman     2695 Bike Doctor
9 John Klug     2670 Tour Duh Moose
10 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
11 Tom Bengel     2653 SPBRC
12 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
13 Rodney Garayt     2656 
14 Steve Ferguson     2111 
15 Paul Manley     2144 Chainsmokers
16 Peter Kot     2030 
17 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
18 Keith Westendorf     2263 Alterra Coffee
19 Steve Week     2259 
20 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 wheel and sprocket
21 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
22 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
23 Dale Lenss     2083 Bellin Health
24 Mark Ullenberg     2168 
25 Jim Shong     2175 Bike Doctor
26 Rich Mennenoh     2173 
27 James Simmons     2734 
28 Lawrence Hurch     2739 
29 Daniel Braun     2134 Team East
30 James Heinecke     2024 Brats N Beer
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1010 Chainsmokers
DNF Randy Pallex     1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Dewayne Bonnett     1106 
DNF Gary Smits     2378 Team Bellin Health
DNF Robert Grayson     2663 Team Seymour

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:49:06.3 145071  70 Trek Midwest
2 Jeffery Hall   Farmington, MN1:49:27.1 14705  29 Salsa Cycles
3 Brian Matter   1:52:30.0  pcwcycling.org
4 Brian Eppen   Iowa City, IA1:52:36.8 121702  Mercy - Specialized
5 Jesse LaLonde   Ely Mn1:52:57.4 203490  Gary Fisher
6 Robert McVean   1:55:29.5  158 Ski Hut
7 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI1:56:01.2 116304  48 
8 Chad Sova   Thiensville, WI1:56:58.8 189115  46 pcwcycling.org
9 James (Jay) Richards   Callaway, MN1:57:26.9 29711  160 Maplelag
10 Luke Nelson   1:57:29.4  167 Penn Cycle / Nature Valley
11 Tim Norrie   Minneapolis, MN1:59:38.2 101445  182 Hollywood Racing
12 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:03:15.7 117449  27 Team Wisconsin
13 Jerry Cherra (1 - SM)   Duluth, MN2:04:12.4 149677  82 Team SkiHut
14 Randall McVean   Middleton, WI2:05:35.0 102673  164 LaX Velo
15 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN2:06:07.0 118046  170 Nicholetbike.com
16 Chris Peariso   Amherst, WI2:08:30.0 139566  45 Gear N' Up
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO2:00:16.1 212982  16 Hayes On Track
2 Eric Thompson   2:03:08.6  155 Penn Cycle
3 Cole House   Oneida Wi2:03:26.9 183112  GMAC/Specialized
4 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:04:52.7 229173  49 
5 Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn2:08:14.0 199197  159 
6 Josh Kay   Shell Lake, WI2:13:18.7 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:54:39.5 211689  Team Pedal Moraine
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:58:03.2 182019  Fuji Bikes
3 Brady Larson   1:58:56.4  169 
4 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:59:40.4 211093  81 salsa
5 Chad Balthazar   West Bend, WI2:01:19.2 218593  28 Pedal Moraine
6 Caleb Bonnett   Strawberry Point, IA2:03:28.1 218880  61 
7 Mark LaLonde   Madison, WI2:04:15.5 226412  36 Muddy Cup Cafe
8 Carlos Haeckel   Madison, WI2:10:49.3 227622  50 
9 Mike Schroden   2:13:07.7  157 Grandstay/out n about
10 Michael Loranty   Falmouth, MA2:13:27.3 177946  153 
11 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:15:29.0 183953  53 
DNF John Shultz   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  63 Guerra Means War!
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  83 Salsa
DNF Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  173 Cannondale MtnBike Team

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL1:54:44.5 84647  Alterra Cycling
2 J Ross Fraboni   Duluth, MN1:59:01.2 149739  166 Ski Hut
3 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:59:17.2 212641  10 AlphaWings
4 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:59:39.3 102633  163 Trek / VW
5 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:01:31.6 209153  34 Michael's Cycles
6 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:02:06.8 182256  20 Polska Cannondale
7 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:04:11.8 182827  161 
8 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:06:37.6 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
9 David Schuneman   Duluth, MN2:08:20.0 130941  171 Ski Hut
10 William Schwalbe   Duluth, MN2:13:41.9 143045  55 Team Ski Hut
11 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:15:09.1 210732  78 C.R. Conquistadors Racing
12 Harry Anderson   Duluth, MN2:17:42.2 111210  165 Ski Hut
13 Erich Ponath   Sheboygan, WI2:20:08.6 193031  90 Fattires-n-beer
DNF Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  162 Hollywood Cycles
DNF Benjamin Portilla   Oakland, CA 208016  168 U of M CyclingTeam
DNF Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT 147972  181 Penn Cycle

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Shively   La Crosse, WI2:01:30.5 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
2 Scott Stanke   Saint Paul, MN2:01:56.0 117497  176 Farm Team
3 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:03:20.7 175959  80 D'Arcy / SRAM
4 Zach Stanford   Sedona, AZ2:05:01.7 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
5 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:06:57.3 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
6 Adam Swank   2:07:25.9  178 
7 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:11:11.7 204288  44 Ski Hut
8 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:11:24.7 78139  72 Polska
9 Erik Paulson   Minneapolis, MN2:19:07.1 91958  174 
10 Matt Muyres   2:20:23.6  179 Nature Valley / Penn Cycle
11 James Holmes   Madison, WI2:31:38.5 155854  76 Team EMU All9yards.com
DNF Mat Bostelman   Sterling, IL 119153  57 
DNF Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  154 Nature Valley / Penn Cycle
DNF Kevin Klug   Evanston, IL 220282  24 Alberto's
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 Alberto's

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bushey   1:57:28.0  84 Ski Hut
2 Ray Nelson   Woodstock, IL2:01:29.7 193027  56 Skinnys Racing
3 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:02:09.5 169422  66 skinny's racing
4 Jeff Melcher   West Bend, WI2:04:50.6 166066  15 Pedal Moraine
5 Joe McGaver   2:04:53.7  85 Ski Hut
6 John Gatto   Oak Forest, IL2:06:02.3 121461  39 D'Arcy / SRAM
7 Bill Nigh   West Bend, WI2:07:01.7 197745  30 Team Pedal Moraine
8 Eric Peterson   Wausau, WI2:08:07.3 208618  19 Wheel & Sprocket
9 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:09:09.4 160673  175 Erik's MTB Team
10 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:09:56.4 194466  69 Team Wisconsin
11 Eric Guse   St Louis Park, MN2:16:59.8 211199  180 Penn Cycle / Nature Valley

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Farrow   Duluth, MN2:01:50.8 134448  156 Team Ski Hut
2 Scott Cole   Stevens Point, WI2:04:06.5 7340  31 Point Pursuit
3 Jan Rybar   2:04:51.5  52 
4 Jerome Daanen   Racine, WI2:05:42.8 164575  35 RPM/Hayes
5 Ronald Raymond   Roberts, WI2:09:17.6 102723  183 
6 Michael Haag   2:12:48.2  177 Ski Hut
7 James Grant   Fountain City, WI2:21:50.8 134086  25 Independent Fabrication
DNF Todd McFadden   Duluth, MN 134734  54 Trek VW
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
4 Ryan Kay     6114 
5 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
6 Riley Shelton     6009 Hayes Brake
7 Cody Borst     6111 
8 Mason Hegenbart     6124 
9 Jeffrey Martz     6020 
10 Nolan Wanous     6125 
11 Joshua Collier     6032 Team Wisconsin
12 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
13 Luke Eide     6118 Strange Brew Racing
14 Calvin Henderson     6112 Hendu Rocket
15 Samuel Martz     6019 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI1:00:27.1 208348  4001 Gear-n-Up
2 Brad Peterson   1:01:16.4  4007 Wheel and Sprocket
3 Caleb Lenss   1:03:15.9  4040 Bellin Health
4 Shea Franken   1:04:59.1  4532 
5 Jake Richards   1:07:28.4  4574 
6 Brady Moran   1:09:59.5  4564 
7 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 hayes on track
8 Garret Post     6034 Point Pursuit
9 Conner Shelton     6008 Hayes Brake
10 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
11 Elan Maj     6123 TailWinds
12 Adam Kay     6113 
13 Nick Smith     6018 
14 Luke Speer     6121 
15 Andrew Nolan     6115 Eriks Bike Shop
16 Sam Kmetz     6119 
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rhleigh Goessling   0:53:45.2  4541 
2 Paul Hahn   0:57:39.9  4025 Mounatin Outfitters
3 Zeb Rybar   0:57:57.8  4227 
4 Jonathan Bidlake   0:59:33.9  4137 
5 Taylor Otto   0:59:54.2  4099 Recyclist
6 Greg Parker   1:00:08.1  4018 Team Extreme
7 William Griesbach   1:00:31.1  4024 Point Pursuit
8 Matt Riley   1:02:31.9  4581 
9 Hunter Putzke   1:06:06.2  4089 Hayes on Track
10 Hayden Hougen   1:06:29.3  4590 
11 Ryan Fetting   1:07:50.7  4565 Michael's Cycles
12 Alex Grohmann   1:17:52.0  4005 
13 Jordan Mertz   1:18:47.5  4559 
14 Max Spooner   1:19:28.7  4592 
15 Sam Herr   1:30:03.9  4038 
DNF Ian Delaney     4120 WORS-JDT
DNF Winston Xue     4140 WORS-JDT
DNF Tony Hoak     4529 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Landon Thomas   0:56:57.8  4107 
2 Andy Livingston   0:59:24.3  4039 
3 Kelby Shaw   1:00:36.7  4109 
4 Alan Johnson   1:02:38.7  4048 Eriks
5 Eric Goetz   1:03:14.5  4169 Bike Doctors
6 Hank Hougen   1:03:24.5  4589 
7 Charles Rechner   1:04:06.0  4084 
8 Kenneth Smith   North Oaks, MN1:06:02.7 218493  4563 Gopwer Wheelmen
9 Jackson Hinde   1:06:26.1  4584 
10 Marcus Wilber   1:06:44.6  4136 Joe Bikeler Racing
11 Kyle Krause   1:06:54.3  4596 
12 Byron Guerra   1:14:24.6  4086 Guerra Means War
13 Sam Spooner   1:14:28.4  4593 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Doherty   0:56:40.4  4098 
2 Chad Krenzke   0:56:58.8  4026 Team Extreme
3 Adam Goeden   0:57:00.4  4118 Team Pedal Moraine
4 Andrew Wiesner   0:57:54.4  4066 GMAC Morgage/ Team 2
5 Mike Sherven   0:58:23.3  4534 
6 Jay Millin   0:59:00.3  4055 Pedal Moraine
7 Randy Ambacher   1:01:10.6  4021 
8 Sam Koerner   1:03:14.3  4546 Bike Doctor
9 Ryan Thompson   1:06:33.9  4573 
10 Benjamin Nolan   1:21:29.0  4516 Eriks Bike Shop
DNF Adam Schwartz     4221 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Stellrecht   0:54:31.2  4231 Wheel & Sprocket
2 Robert Kurth   0:57:22.7  4538 
3 Ryan Pauli   0:58:43.6  4566 
4 John Schneider   0:59:11.8  4526 Drunken Monkeys
5 Shane Axness   0:59:26.9  4602 
6 Matthew Morse   1:01:14.8  4587 
7 Jeff Beining   1:02:04.9  4525 
8 Jason Gillis   1:05:39.4  4542 
9 Chuck Krause   1:06:51.6  4599 
10 Paul Westburg   1:07:07.0  4023 GMAC Mortgage/Team 2
11 Caleb Frostman   1:07:38.8  7060 
12 Thomas Wagner   1:13:51.3  4583 
13 Brandon Remington   1:36:22.5  4577 
DNF Nicholas Seeger     4518 
DNF Erik Amundson     4598 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roberto Madrigal   0:53:16.0  4549 CR Conquistadors Racing
2 Mark Massicotte   0:53:20.4  4540 
3 Anthony Dipiazza   0:55:00.3  4230 
4 Jamison Beisswenger   0:55:07.9  4578 
5 Rick Larson   0:56:18.7  4567 Eau Claire Bike & Sport
6 Ryan Johnson   0:57:07.5  4515 Team Awesome
7 Jason Roggenbauer   0:57:12.5  4523 
8 Joshua Glovinsky   1:01:30.5  7008 
9 Chris Horsmann   1:01:43.0  4562 
10 Casey Koch   1:06:06.4  4576 
11 Joe Walvoord   1:06:44.2  4543 Team Big Blue
12 Duane Ives   1:09:15.6  7007 Pacific Cycle
13 Eric Borchardt   1:16:52.8  7004 
DNF Jesse Granius     4527 Team Cellcomm
DNF Joe Uhan     4554 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Koehler   0:56:59.2  4560 
2 Eric Gorder   0:57:11.0  4073 
3 Anthony Dombrowski   0:59:08.5  4125 Pedros
4 Aaron Walczak   0:59:55.0  4561 
5 Andrew Brandenburg   1:00:02.9  4588 
6 Brad Henderson   1:03:17.6  4512 Hendu Rocket
7 Hue Kong   1:04:22.0  4210 GenXCycling
8 Andrew Holle   1:04:38.3  4528 
9 Brad Miller   1:07:32.4  4513 
10 Aaron McGinnis   1:07:47.0  4548 
11 Ross Kellogg   1:10:46.6  4068 Team East
12 Michael Priem   1:21:20.9  4539 
DNF Jeff Robinson     4114 
DNF Scott Yurjevich     4139 Gen X Cycling

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Twiest   0:52:46.4  4556 Blacksheep
2 Curt Demott   0:55:13.9  4222 Team 2
3 Jim Harbort   0:55:15.6  4110 
4 Shawn Meinke   0:56:19.1  4074 
5 Frans Carlstrom   0:58:58.1  4579 Strange Brew
6 Chris Boet   0:59:16.8  4553 
7 Jeff Bublitz   0:59:53.0  4511 
8 Joseph Spooner   1:00:58.1  4594 
9 Tshengzoo Lor   1:03:53.3  4123 
10 Michael Ruff   1:16:05.3  4517 
11 Alewandro Monee   1:16:39.4  4550 CR Conquistador Racing
12 Paul Nettesheim   1:20:40.7  4524 
13 John Winegarden   1:23:30.4  4586 
DNF Paul Reid     4520 
DNF Matt Geibel     4521 Free The Weed
DNF Curtis Axness     4522 

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   0:53:10.1  4032 
2 Tom Wendland   0:53:55.1  4009 
3 Steve Baumann   0:57:58.1  4027 GMAC Mortgage / Team 2
4 Mark Stankowski   0:58:42.9  4519 
5 Daniel Backley   Germantown, WI0:58:58.3 221070  4002 Velocity
6 Kris Maj   0:59:37.4  4232 Tailwinds
7 Dan Getzen   0:59:42.8  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
8 Eddie Karow   0:59:56.1  4552 
9 Chris Terzich   1:01:22.8  4575 
10 Kevin Knutson   1:02:04.5  4555 
11 Robert Groshek   1:03:44.3  4597 
12 Gary Esko   1:04:30.7  4031 
13 Richard Doherty   1:05:38.2  4097 DDSportz
14 James Deboer   1:08:04.6  4530 Big Ring Racing
15 Bill Franken   1:08:48.4  4533 
16 Randy Eide   1:12:11.3  4601 Strange Brew
17 Rick Griesbach   1:13:50.4  7002 Point Pursuit
18 Steve Beach   1:16:18.3  4569 
19 Curtis Mertz   1:21:53.1  4558 
20 Michael Borchardt   1:25:56.1  7001 Team Extreme
21 Dewayne Combs   1:27:12.0  4604 
22 Steven Adams   1:29:58.5  7030 UW-Manitowoc
DNF Steve Prell     4075 
DNF David Morgan     4082 

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   0:55:37.0  4551 
2 Scott Buscher   0:55:41.4  4582 
3 Barry Lengfeld   0:58:02.6  4094 
4 Ron Kapaun   1:00:40.0  4056 
5 Kevin Lemke   1:00:41.4  4069 Fond du Lac Cyclery
6 Bruce Mosher   1:00:58.3  4535 
7 Peter Matt   1:02:52.4  4603 
8 Gary Schmidt   1:03:11.5  7009 
9 Randy Borst   1:03:41.2  4028 GMAC/Team 2
10 Neng Vang   1:04:45.8  4122 
11 Jeff Krause   1:08:34.9  4595 
12 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:12:06.8 204830  4100 Point Pursuit
13 Joel Nordrum   1:12:53.5  4557 
14 Steven Phillips   1:15:42.9  4571 
15 Tim Kilness   1:18:19.9  4544 
16 Mark Sontag   1:20:57.4  4572 
17 Thomas Cornils   1:22:30.7  4057 team extreme
18 Paul Miller   1:27:43.8  4580 
DNF Michael Richards     4537 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   0:58:23.5  4047 Fond du Lac Cyclery
2 William Peters   1:02:49.6  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
3 Steven Velie   1:03:14.6  4600 Strange Brew
4 Mike Sherman   Box Elder, SD1:04:31.1 225605  4141 
5 Bill Combs   1:05:14.2  4531 
6 Larry Marx   1:05:26.3  4568 
7 Chris Hougen   1:06:53.0  4591 
8 Steve Manthe   1:07:41.1  4116 Chainsmokers
9 Bernie Parker   1:07:42.7  4019 Team Extreme
10 Ted Batzer   1:07:44.9  4096 
11 Neil Everson   1:08:09.2  4072 Team East
12 Mike Morrison   1:08:29.3  4514 
13 Tom Borchardt   1:09:55.7  4046 Trailhead Bikeand Skate
14 Rory Deutchman   1:15:02.5  4536 
15 John Hinde   1:19:22.4  4585 
16 Richard Finch   1:19:50.7  4067 
17 Don Bogdanske   1:27:27.2  4037 
18 Jay Hoppe   1:35:20.2  7006 FDL/Oshkosh Cyclery
19 David Vollmer   1:51:34.7  7011 Bike Doctor
DNF Larry Frostman     4545 Point Pursuit
DNF Peter Scobie     4547 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Thompson     3144 Penn Cycle Nature Valley
2 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  3018 Mel's Trading Post
3 Alyssa Borell     3041 Hayes on Track
4 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
5 Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 fond du lac polska
2 Jamie Buske     3050 Team Extreme
3 Alicia Lano     3140 Wolfchimp
4 Jennifer Jones     3055 Mad FORCs

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Schneider     3147 
2 Heather Doty-Johnson     9516 Team Wookie Juice
3 Jennifer Grant     3145 
4 Jessica Smulka     3027 
5 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's
6 Shannon Treis     2672 All9Yards.com
7 Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM
2 Melissa Dupke     3054 Bellin
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
4 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
5 Denise McCormick     3036 
6 Angella Collins     3007 

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
2 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
3 Crystal Farrow     3143 Team Ski Hut
4 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
5 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
6 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
DNF Laura Baker     3011 Michael's Cycles

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
2 Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
3 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
4 Kris Brazil     3146 
5 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
6 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
7 Karen Deboise-Meara     9501 Fat Tires n Beer
8 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Lisa Pearson     3141 BCR
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
4 Terri Cornils     3016 Team Extreme
5 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
6 Janis Heifner     3028 Recyclist
DNF Kimberle Wiley     3142 Erik's Bike

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI1:52:36.7 211208  511 bikehub
DNF Jasmine House   Oneida, WI 183111  517 Team 2

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:41:15.0 202434  519 Polska Cannondale
2 Maria Stewart   Honolulu, HI1:44:25.2 202383  548 MCT
3 Holly Liske   Stanford, CA1:46:51.5 190109  509 Hayes Disc Brakes
4 Hannah Guerra   Oconomowoc, WI1:56:36.3 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN1:44:43.5 212052  546 
2 Angela Reinke   Burnsville, MN1:45:41.9 159899  550 PennCycle
3 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI1:49:36.9 202402  518 Fond du Lac Cyclery
4 Michelle Peariso   Amherst, WI1:57:08.8 227741  513 Gear N' Up

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Stanford   Prescott, AZ1:41:33.7 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
2 Christina Woodman   Phoenix, AZ1:46:07.3 210738  512 Michael's Cycles

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:34:51.2 217761  502 Mercy / Specialized
2 Shannon Straub   1:42:49.0  545 Ero Dynamic
3 Diana Hill   Duluth, MN1:43:08.4 212753  507 Trek VW
4 Lori Sable   Thiensville1:45:27.6 226461  508 Team Wisconsin
DNF Kerry Putzke   Waterloo, WI 43926  544 Mad FORCs

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Flanagan-Haag   Duluth, MN1:47:08.1 68557  551 Ski Hut
2 Kelly Skillicorn   1:57:20.2  543 Brone's bike shop
3 Colleen Westphal   Appleton, WI2:03:50.4 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
2 Madeline Labecki     6021 hayes on track
3 Melissa Nolan     6120 
DNF Jessica House     6030 Bellin

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxee Whiteford   1:15:11.5  4570 Wookie Juice
2 Katja Putzke   1:34:56.4  5023 Mad FORCs
3 Haley Elliott     6027 Team East
4 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
5 Andrea Wolf     6122 
6 Abigail Henderson     6116 Hendu Rocket
7 Sarah Eide     6117 Strange Brew Racing

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:12:17.9  5026 Team Extreme
2 Rebekah Nolan   1:13:31.1  5164 Eriks Bike Shop
3 Sarah Henderson   1:22:37.0  5163 Hendu Rocket
4 Arin Lemke   1:23:35.0  5025 Team Pedal Moraine
5 Tanna Nolan   1:29:05.4  5165 Eriks Bike Shop
6 Chelsea Fullerton   1:40:00.9  5176 Adventures Racing

Women - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Seild   1:23:19.8  5178 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Swanson   1:03:04.3  5024 Michael's Cycles
2 Sarah Barrett   1:14:33.2  5172 
3 Rachel Snider   1:16:36.9  5050 UW-Whitewater

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aimee Ostenso-Paulson   1:08:40.4  5180 
2 Renee Bach   1:09:35.4  5008 Team Ry-z
3 Linda Muffler   1:11:19.5  5004 
4 Gabriela Baranova   1:12:33.1  5010 
5 Sarah Bayer   1:12:48.9  5030 Joe Bikeler
6 Olga Voss   1:20:24.9  5166 Peace Coffee Racing
7 Elizabeth Legaspi   1:26:14.7  5021 Fattires-n-beer
DNF Jasha Diekmann-Smith     5017 Micheal's Cycles

Women - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Gaeta   1:20:22.5  5168 Alterra
2 Nichole Braathen   1:22:39.2  5175 
3 Andrea Horner   1:23:31.9  5171 

Women - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca McClure   1:12:25.4  5182 
2 Sharel Martin   1:16:38.8  5177 
3 Becky Schilling   1:20:26.6  5169 Peace Coffee
4 Tara Meinke   1:27:27.9  5174 
5 Barbara Daanen   1:30:01.6  5019 RPM/Hayes
6 Christine Strahm   1:34:13.0  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
DNF Lori Bauman     5028 

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Combs   1:07:04.3  5181 
2 Cecile Labecki   1:14:24.3  5022 RPM hayes Brake
3 Linette Davis   1:16:06.8  5031 
4 Connie Holcomb   1:17:02.1  5167 Fattires-N-Beer
5 Roxanne Rogers   1:18:32.7  5003 Big Ring Racing
DNF Carole-Anne Stewart     5007 Rock Cut TrailCrew

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:17:59.3 10328  5055 Active Endeavors
2 Susan Borchardt   1:21:45.3  5001 Team Extreme

Women - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobbie Gostout   1:16:59.2  5183 
2 Jenni Borell   1:20:32.5  5179 
3 Sue Blankenheim   1:21:47.1  5059 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:34:59.8 160568  549 Cannondale MtnBike Team
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:35:59.6 130424  547 headmethod.com
4 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:48:21.3 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee