Race Results for
MNSCS #2 Afton Avalnache
Hastings, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/12/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Truman Purdy   1:4:25.90  1215 
2 Matt Riley   1:20:34.30  1260 
3 Andrew Kotz   Woodbury, MN1:24:32.50 150539  1307 

Men - SP - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesrin Gaier   1:33:7.40  2629 
2 Dan Hanson   1:42:23.60  2620 
3 Ryan Wallace   1:44:58.80  2631 
4 Nate Berkopec   1:8:21.00  1174 
5 Jim Ward   1:8:35.80  1324 
6 Matthew Huseboe   Hudson, WI1:9:40.10 210731  1203 
7 Bret Romberg   1:12:0.20  1267 
8 David Hackworth   1:15:1.40  1298 
9 Ben Miller   1:16:15.50  1230 
10 Aaron Deutchman   1:17:5.90  1220 
11 Joe Burianek   1:18:55.90  1265 
12 Jonah Carlstrom   1:20:22.30  1226 
DNF Billy French     2630 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Larson   1:28:21.20  2649 
2 Jon Weisgerbet   1:31:6.30  2669 
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:35:45.50 211935  2618 
4 Josh Probst   1:35:46.00  2626 
5 Ryan Lee   1:39:37.90  2660 
6 Paul Venable   1:41:56.80  2622 
7 Marty Wood   1:42:45.40  2653 
8 Mark Landgraff   1:43:53.00  2619 
9 John Wenger   1:45:16.00  2662 
10 Mark Lewis   1:46:50.50  2644 
11 Jacob Huct   1:48:58.50  2614 
12 Andy Schlicht   1:52:24.10  2650 
13 Andy Ruhland   1:55:52.20  2616 
14 Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN1:56:4.40 201623  2642 
15 Gregorio Ramibez   2:3:29.10  2663 
16 Paul Jermihov   2:24:23.50  2606 
17 Dave Oachs   59:19.90  1301 
18 Matthew Kurke   1:3:45.30  1228 
19 Gregory Stanis   1:4:7.20  1184 
20 Rori Stumvoll   1:4:45.80  1246 
21 Jeremiah Stevens   1:4:49.30  1256 
22 Jason Wenk   1:4:56.90  1328 
23 Erik Grove   1:6:7.90  1181 
24 Nicholis Statz   1:7:14.00  1245 
25 Gary Colliander   1:7:41.20  1201 
26 Raymond Nickles   1:9:24.80  1194 
27 Charles Lamb   1:10:13.60  1274 
28 Ben Lemler   1:11:27.50  1292 
29 Steve Sturman   1:12:21.60  1253 
30 Michael Kobelinski   1:13:20.00  1237 
31 Ross Deopere   1:15:54.90  1198 
32 Nick Caliva   River Falls, WI1:19:6.50 227751  1188 
33 Paul Weiss   1:19:29.60  1240 
34 Aaron Peterson   1:21:19.50  1326 
35 Isaac Michell   1:22:54.20  1177 
36 Carl Nienow   1:23:54.20  1223 
37 Matthew Heaton   1:25:19.20  1229 
38 Ryan Peterson   1:25:21.60  1330 
39 Steven Bergman   1:25:32.90  1212 
40 Joe Duffy   1:29:29.30  1325 
41 Mark Yahua   1:38:15.80  1321 
42 Dolan Dye   1:41:39.80  1221 
DNF Charly Tri     2613 
DNF Charlie SiMacEk     1275 
DNF Bruce Martens     1217 
DNF Andrew Newman     1302 
DNF Chad MacHeel     1176 
DNF Adam Brooke     1311 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Weivoda   1:35:46.90  2647 
2 Eric Zimmerman   1:36:50.40  2661 
3 Bart Rodberg   1:41:59.40  2658 
4 Mario Minelli   1:42:3.00  2604 
5 Jason Gaines   1:42:40.90  2641 
6 Andrew Chaffe   Saint Paul, MN1:43:54.10 159664  2645 
7 Richard Fiake   1:44:24.80  2634 
8 Shane Kullman   St Paul, MN1:45:6.90 19986  2603 
9 Jon Friedell   1:47:11.60  2632 
10 David Pipho   1:47:22.80  2601 
11 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:47:45.00 208462  2617 
12 Kent Karjala   1:48:31.40  2636 
13 Greg Gentle   1:48:33.70  2635 
14 Jack Donovan   1:48:43.80  2639 
15 Trevor Olson   1:52:58.30  2608 
16 Per Nelson   1:54:0.80  2621 
17 Marc Wiken   1:54:49.50  2656 
18 Dave Larson   1:56:6.20  2638 
19 Robrat Golin   1:56:43.00  2655 
20 Jon Kern   1:59:19.00  2625 
21 Joel Cahalan   2:4:40.30  2667 
22 John Ohotto   2:5:54.20  2666 
23 Christopher Congdon   Cedar Falls, IA2:9:5.30 88840  2648 
24 Bradley Bolin   2:12:21.30  2637 
25 Lonie Sauber   1:4:16.30  1232 
26 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN1:5:30.00 228026  1238 
27 Steve Wegner   Johnstown, CO1:6:3.30 192958  1193 
28 Todd Nesvold   1:6:19.00  1278 
29 Matthew Johnson   1:6:48.40  1185 
30 Dan Oachs   1:7:22.30  1300 
31 Corey Moutray   1:7:54.20  1276 
32 Mark Patridge   1:7:58.00  1261 
33 Chris Van Ert   1:8:1.70  1299 
34 Dusty Bennett   1:8:7.90  1251 
35 Greg Johnson   1:8:16.40  1295 
36 Dave Barcus   St Paul, MN1:8:32.90 166568  1196 
37 Scott Schultz   1:8:35.30  1205 
38 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:9:46.80 208462  1288 
39 Ken Simonelic   Phoenix, AZ1:10:10.10 165334  1243 
40 Sean Nelson   1:10:57.80  1323 
41 Kent Christensen   1:11:9.50  1182 
42 Douglas Nixon   1:11:27.80  1282 
43 Brian Longley   1:11:38.30  1213 
44 Rick Ochs   1:12:19.50  1242 
45 Ton Tran   1:12:25.60  1266 
46 Neil Adams   1:12:26.10  1204 
47 Joseph Mundenar   1:14:8.90  1317 
48 Scott Patterson   1:14:27.80  1280 
49 Lee Bengel   1:14:42.50  1189 
50 Rich Omdahl   1:15:23.50  1178 
51 Jim Jaglo   1:16:24.10  1244 
52 Dan Wistrcill   1:16:24.60  1290 
53 Rad Bakken   1:16:47.60  1279 
54 Curt Schlough   1:17:30.10  1183 
55 Matthew Horner   1:17:34.10  1211 
56 Matt Wolk   1:18:49.70  1268 
57 Cal Collins   1:18:52.10  1286 
58 Mick Waldspurger   1:19:48.00  1180 
59 Taylor Kearns   1:19:48.80  1273 
60 Brent Bruessel   1:20:35.10  1284 
61 Kevin Flanders   Minneapolis, MN1:20:54.80 207226  1258 
62 Joe Pedersen   1:22:47.90  1264 
63 Brian Lawrence   1:22:55.00  1277 
64 Brad Balza   1:23:41.20  1216 
65 Michael Soderburg   1:24:35.50  1199 
66 Eric Sutherland   1:24:36.70  1234 
67 Steven Roe   1:24:59.30  1170 
68 Jeffrey Zipfel   1:25:7.30  1231 
69 Joel Flom   1:26:19.80  1186 
70 Houstoun Clinch   1:26:31.10  1202 
71 Josh Squires   1:28:2.00  1192 
72 Shawn Lepp   1:30:6.90  1187 
73 Steve Johnson   1:30:45.70  1214 
74 G Troy Melhus   Saint Paul, MN1:32:39.20 200880  1333 
75 Warren Claflin   1:35:10.20  1222 
76 Cory Mortensen   1:40:1.00  1332 
77 Tim Peterson   1:42:6.00  1271 
DNF Matt McDonough   Minneapolis, MN 202076  2668 
DNF Bryan Butts   St. Paul, MN 200975  2623 
DNF Jeff Colbert     2652 
DNF Tom Anderson     1225 
DNF Gregg Hietpas     1327 
DNF Mike Roettger     1197 
DNF John Caldwell     1318 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lonny Mahoney   1:35:19.60  2657 
2 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN1:41:47.60 147521  2633 
3 Wallace Alexander   1:42:1.10  2624 
4 Corey Stuhr   Minnetonka, MN1:42:43.20 209639  2611 
5 Max Ludtke   1:43:20.60  2654 
6 Rob Whiteford   1:43:54.90  2610 
7 Thomas (Tom) Rinehart   Mankato, MN1:44:26.00 163255  2628 
8 Jeff Hokeness   1:46:11.00  2612 
9 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN1:47:52.80 147307  2640 
10 Tim Boyle   1:48:59.30  2605 
11 Brad Dettman   1:49:40.30  2659 
12 John Romberg   1:50:3.40  2615 
13 Steve Sonnesyn   1:51:28.20  2665 
14 Kurt Halverson   1:58:35.20  2643 
15 Tory Nygren   1:6:1.00  1309 
16 Paul Santa Cruz   1:6:51.10  1259 
17 Gary Friedell   1:7:15.80  1297 
18 Phil Rogers   1:7:27.10  1262 
19 Andy Schweizer   1:7:49.90  1310 
20 Leon Sternberg   1:8:31.90  1289 
21 Will Hoeg   1:9:41.40  1207 
22 Mike Berkopec   1:9:58.00  1173 
23 Bob Dahl   1:10:16.90  1270 
24 Rob Oltman   1:10:36.90  1313 
25 Andre Chromey   Wanamingo, MN1:11:20.50 118064  1233 
26 Richard Soderbeck   1:11:24.60  1235 
27 Dave Stoen   1:11:55.90  1291 
28 Rob Belz   1:12:22.20  1316 
29 Mark Nystrom   1:14:23.40  1254 
30 Steve Willwerscheid   1:14:30.30  1281 
31 Scott McClure   1:16:20.20  1224 
32 Greg Mealhouse   1:16:32.10  1247 
33 Todd Trembley   Faribault, MN1:16:38.40 217961  1294 
34 Jerry Washatka   1:19:8.90  1248 
35 Jerry Ruhland   1:19:20.10  1210 
36 John Reily   1:22:26.10  1175 
38 Dale Calstrom   1:28:56.30  1227 
39 John Barsness   1:33:53.00  1329 
40 Garrett Nolan   Chanhassen, MN1:34:33.30 194861  1218 
41 Kevin Foster   1:40:57.90  1191 
42 Skip Fay   1:45:53.80  1250 
43 Ken Schlik   1:47:24.70  1269 
DNF Patrick Sullivan     1239 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   1:46:13.00  2627 
2 Rob Ogren   1:50:49.60  2609 
3 Dewayne Bonnett   1:55:33.40  2664 
4 John Adamson   Cedar Falls, IA1:58:12.80 87722  2651 
5 Gary Sjoquist   2:21:29.70  2602 
6 Tom Bengel   1:12:0.30  1190 
7 John Klug   1:12:6.20  1320 
8 Keith Kaufman   1:13:21.90  1200 
9 James White   1:15:12.20  1315 
10 Gary Halala   1:18:53.70  1241 
11 Jim Van Iwaarden   1:20:7.60  1252 
12 Rodney Garayt   1:21:11.10  1306 
13 Maynard Johnson   1:22:50.00  1255 
14 Jim Kuzzy   1:24:19.80  1249 
15 Arnold Schmidt   1:29:13.30  1304 
16 Paul Mihalko   1:36:11.20  1179 
17 Bill Baker   1:39:41.90  1257 
DNF William Allen     2646 

Men - PR/SM/EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James (Jay) Richards   Callaway, MN2:1:0.90 29711  479 
2 Todd McFadden   Duluth, MN2:2:50.20 134734  532 
3 Camden Kirkpatrick   Clive, IA2:4:15.60 154860  545 
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:6:3.10 98534  480 
5 Ed Alpasa   Maple Grove, MN2:7:42.00 160673  477 
6 Mark Hartney   Afton Mn2:13:34.90 15314  547 
7 Eric Guse   St Louis Park, MN2:16:58.90 211199  538 
8 Robert McVean (1 - SM)   Duluth, MN2:17:15.10 124953  489 
9 Donald Jahr (1 - EX)   Duluth, MN2:17:27.40 107418  492 
10 Ronald Raymond   Roberts, WI2:19:46.30 102723  551 
11 Tim Ek (2 - EX)   Duluth, MN2:22:20.20 151367  490 
12 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:26:0.50 135611  484 
13 Chris White   2:31:35.80  498 
14 James Schultz   Shorewood, MN2:36:58.20 52174  550 
DNF Charlie Farrow   Duluth, MN 134448  478 
DNF David Simpson   Minneapolis, MN 98748  472 
DNF Jeff Lewis   Delano, MN 211617  544 
DNF Joseph McGaver   Duluth, MN 160654  487 

Men - EX - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Thompson   Shoreview, MN2:11:19.20 150540  546 
2 Jeremy Venable   Ankeny, IA2:18:0.70 194862  491 

Men - EX - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rients   Shakopee, MN1:50:42.70 147524  474 
2 Luke Nelson   Anoka, MN1:52:5.60 135538  531 
3 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:52:32.10 145071  476 
4 Chad Sova   Thiensville, WI1:53:54.60 189115  535 
5 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:54:15.90 210366  543 
6 Brian Narum   Anoka, MN1:56:22.70 80077  495 
7 Justin Rinehart   Mankato, MN1:57:23.00 149501  499 
8 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN1:58:20.90 182827  485 
9 Chris Peariso   Amherst, WI1:58:38.70 139566  496 
10 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:1:46.20 210080  471 
11 Jerry Cherra   Duluth, MN2:5:3.10 149677  488 
12 J Ross Fraboni   Duluth, MN2:7:4.40 149739  473 
13 Tim Norrie   Minneapolis, MN2:7:37.00 101445  468 
14 Jay Chesterman   Sioux City, IA2:9:8.40 66231  542 
15 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:9:17.60 211093  467 
16 Ben Moore   Boulder, CO2:10:28.00 228791  537 
17 Brad Johnson   Flagstaff, AZ2:11:36.90 102931  494 
18 David Schuneman   Duluth, MN2:13:5.40 130941  470 
19 Jeff Herrera   Tempe, AZ2:13:44.50 210732  475 
20 Harry Anderson   Duluth, MN2:14:49.80 111210  493 
21 Adam Staufenberg   Plymouth, MN2:15:30.60 146505  548 
22 Scott Stanke   Saint Paul, MN2:15:35.90 117497  552 
23 Erik Paulson   Minneapolis, MN2:19:26.80 91958  541 
24 Michael Loranty   Falmouth, MA2:20:27.70 177946  469 
25 Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT2:21:54.00 147972  536 
26 Brian Abraham   Buckeye, AZ2:24:23.90 76774  539 
27 Caleb Bonnett   Strawberry Point, IA2:27:6.50 218880  482 
28 David Simmons   West Fargo, ND2:34:42.20 227436  540 
DNF Douglas Larsen   Hopkins, MN 227467  534 
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  481 

Men - BG - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brady Moran   53:01.6  3153 
2 Shea Franken   53:23.9  3128 
3 Jake Richards   53:32.7  3141 
4 Zachary Carlstrom   1:08:57.8  3163 
DNF Joshua Foster     3131 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   47:20.8  3169 
2 Ryan Gallagher   1:07:59.8  3135 
3 Matthew Barth   1:22:13.0  3162 
4 Kellen Garrett   1:30:03.1  3130 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Peterson   44:08.5  3140 
2 Andy Onken   45:20.3  3165 
3 Andrew Tilman   48:31.4  3148 
4 Peter Hagerty   57:26.2  3152 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Fahr   40:54.4  3137 
2 Jamison Beisswenger   41:58.2  3123 
3 Tim Gallagher   43:46.7  3150 
4 Mark Massicotte   44:23.9  3139 
5 Theodore Sands   45:30.8  3119 
6 Nathan Smith   47:32.2  3115 
7 Chris Horsmann   53:41.2  3124 
DNF Eric Fredrickson     3146 

Men - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Buhrsmith   43:38.9  3160 
2 Thomas McDonald   44:30.0  3120 
3 Wade Strop   45:31.9  3117 
4 Shane Birch   46:09.1  3116 
5 Chris Boet   50:46.1  3156 
6 Eric Hawkinson   51:36.3  3151 
7 Tom Moran   1:17:35.3  3154 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Buscher   41:49.5  3144 
2 Steve Streitz   43:22.1  3155 
3 Tom McBurney   43:26.4  3168 
4 Todd Watanabe   44:46.3  3158 
5 Eddie Karow   48:11.9  3157 
6 Rick Nelson   51:29.8  3164 
7 Kevin Knutson   51:42.9  3142 
8 Bruce Mosher   51:44.5  3125 
9 Drake Ryman   52:17.3  3167 
10 Keith Holloman   54:14.9  3127 
11 Timothy Gallagher   56:32.9  3134 
12 Dan Garrett   1:26:05.1  3129 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Leighton   48:36.4  3118 
2 Bill Combs   49:01.8  3145 
3 Brad Beisel   51:32.2  3161 
4 Larry Marx   53:45.9  3126 
5 Bill Miller   55:19.9  3166 
6 Steve Weisbrod   1:20:15.5  3121 

Women - SP - Junior - 0-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Lacey   1:28:41.80  1272 

Women - SP - Senior - 20-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Leibke   1:15:24.40  1319 
2 Jennifer Kron   1:21:22.70  1312 
3 Ingrid Melander   1:23:2.80  1283 
4 Andrea Bergman   1:26:1.00  1209 
5 Katie Crocker   1:28:43.10  1314 
6 Alison Maas   1:30:30.70  1296 
7 Jennifer Grant   1:31:53.30  1287 
8 Angella Collins   1:34:17.20  1285 
9 Billie Chock   1:45:42.70  1219 
10 Becky Tri   1:57:45.70  1236 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Rittler Foley   1:23:56.60  1208 
2 Crystal Farrow   1:25:9.40  1206 
3 Kris Brazil   1:27:11.60  1293 
4 Jodie Karjala   1:28:44.20  1322 
5 Beckie Alexander   1:31:18.40  1303 
6 Kimberly Wack   1:33:56.00  1263 
7 Kim Wapola   2:11:19.00  1331 
DNF Lisa Pearson     1305 

Women - EX - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander   Mankato, MN1:33:44.60 160568  530 
2 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:41:23.00 130424  483 
3 Diana Hill   Duluth, MN1:50:52.30 212753  533 
4 Jennifer Meyer   Inver Grove Heights, MN1:57:56.50 212052  486 
5 N/A   Colorado Springs, CO2:34:55.60 147306  549 
DNF Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  497 

Women - BG - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxee Whiteford   1:03:47.5  3132 
2 Rebekah Nolan   1:04:52.4  3147 
3 Kari Brown   1:18:00.9  3143 
DNF Emily Seidl     3133 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayla Schroeder   1:12:16.3  3149 
DNF Danielle Deopere     3122 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca McClure   57:14.7  3159 
2 Julie Wilbert   58:29.2  3138 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUORESpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee