Race Results for
Plattekill Mtn DH #2
Roxbury, NY
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/08/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Rybicky   02:40.940   
2 George Pettee   New Canaan, CT02:44.118 208186   
3 Gary English   02:44.637   
4 Gideon Spitzer-Williams   02:47.190   
5 AJ Gonzalez   02:50.040   
6 Nicholas Bruxer   02:50.406   
7 Canio Carlucci   02:56.062   
8 Devon Long   02:56.849   
9 Brian Yannuzzi   Coatesville, PA02:57.333 212921   
10 Derrick Bilodeau   Shoreham, VT02:57.370 211397   
11 Kevin Cockerham   02:58.431   
12 Theodore Cacciola   Redding, CT03:00.302 221451   
13 Kyle Wolmer   Hampton, CT03:00.398 207340   
14 Leonid Podoksnik   03:06.591   
15 DJ Romano   03:26.387   

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt McHale   02:49.606   
2 Jim Clever   02:59.691   
3 Ben Butler   03:07.621   
4 Michael Oeser   03:23.753   
5 Dmitriy Kostjukov   Bronx, NY03:24.650 213808   
6 Miguel Mendez   Bronx, NY03:25.823 213806   

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS EVANS   02:50.934   
2 GREG NUNAN   02:56.067   
3 Chris Larson   02:56.377   
4 Benjamin Bink   Schaghticoke, NY03:01.875 192149   
5 Willis Matis   03:06.406   
6 Aaron Oeser   03:09.713   
7 Andrew Major   03:10.398   
8 Chris Vultaggio   03:10.952   
9 Scott Moody   Brattleboro, VT03:11.935 209789   
10 Joshua Francis   03:23.158   

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Bace   Toms River, NJ02:55.071 193978   
2 Steve Laviolette   02:55.183   
3 TOM LEHMANN   02:56.067   
4 Paul LaBarbera   Bridgewater, NJ02:57.212 188881   
5 Chris D'Amico   Farmington, NY02:59.605 212471   
6 Daniel Bink   Howells, NY03:04.306 212406   
7 Jeff Cove   03:08.444   
8 Andrew Glick   03:14.495   
9 Tom Anderson   03:16.154   
10 Andrew Folcher   Deptford, NJ03:17.639 200150   
11 Mark Washkevich   Putney, VT03:19.037 214437   
12 Al Gildner   Bethlehem, PA03:23.478 188250   
13 Keith Jewell   03:26.386 215431   
14 Robert Mulkern   Melrose, MA04:22.510 207723   

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Johns Sr.   03:13.356   
2 Rick Walker   03:38.222   
3 Brian Lawless   Lake Hiawatha, NJ03:43.438 170713   
4 Walter Schramm   Huntington Station, NY03:54.957 213799   
5 Kevin McCarthy   Millis, MA05:31.496 217788   

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derrick Nobman   Oyster Bay, NY02:22.073 162451   
1 Karen Eagan   Lowell, MA02:58.474 200140   
2 George Ryan   Vernon, NJ02:24.047 136378   
2 Alexis Wruble   Medford, MA03:00.548 201279   
3 Erik Hudson   Warwick, NY02:24.541 176535   
3 Kathi Krause   Fair Lawn, NJ03:21.064 19792   
4 Lars Tribus   Milford, NJ02:25.850 35924   
5 Dom DeMaio   E Brunswick, NJ02:27.576 188663   
6 David Flynn (1 - PR)   Shrewsbury, MA02:28.891 174665   
7 Joshua Misevcis   Catskill, NY02:28.984 140892   
8 Michael Carron   Spring Valley, NY02:30.187 185461   
9 Chris Higgerson   Deansboro, NY02:30.284 208966   
10 Jason Memmelaar   Chester, NY02:31.195 161139   
11 Andrew Bressem (2 - PR)   Southwick, MA02:33.213 165912   
12 Thomas Shomper   Carlisle, PA02:33.472 152322   
13 Benedict Treglia   York, PA02:33.621 111141   
14 Michael Goldberg   Hartsdale, NY02:34.061 174017   
15 Gerardo Garcia   Somerville, MA02:34.592 168686   
16 Patryk Dulewicz   Rockaway, NJ02:37.035 186515   
17 Brandon Johnson   Southwick, MA02:37.376 181504   
18 Jocelyn Langlois   02:37.505   
19 Paul Adams   Hillsboro, NH02:40.317 197251   
20 Stephen Porraro   Highland, NY02:42.315 40667   
21 Eric Fleming   New York, NY02:44.235 135799   
22 Jay Seiter   S Hamilton, MA02:44.517 192067   
23 John Galli   Cazenovia, NY02:45.124 12696   
24 Brandon Cassell   02:47.258   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Beardsley   02:33.072   
2 Geoffrey Ulmer   Troy, NY02:34.678 197485   
3 Kurt Bergfjord   Cooperstown, NY02:35.926 206754   
4 David Todaro   Elko, NV02:36.158 184155   
5 Brian Smith   Glen Rock, NJ02:42.048 193197   
6 James Hurteau   Middlebury, VT02:42.945 211304   
7 Nik Patalano   Reading, MA02:43.074 201900   
8 Alex Mahlum   Cooperstown, NY02:46.761 207713   
9 Chris Hinman   Cromwell, CT02:48.420 183138   
10 Alex Murenko   02:49.864   
11 William Cooper   02:57.324   
12 Chris Scannell   Burlington, VT03:04.237 213805   
13 James Adamowicz   Cromwell, CT03:07.991 200195   
14 Daryl Deprey   Southington, CT03:11.395 200197   
15 Igor Ponomaryov   03:15.648   

Men - EX

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Petersen   Swanzey, NH03:54.044 119186   

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO02:22.574 157072   
2 Marc Tremain   Vernon, NJ02:36.065 194097   
3 Oliver Levick   Troy, NH02:37.481 195365   
4 Felipe Zenaide   02:39.157   
5 Peter Scannell   02:42.503   
6 JEFF EVANS   02:43.640   
7 Mike Stock   Cromwell, CT02:44.197 181463   
8 Kevin Whalen   Glenwood, NY02:44.648 115663   
9 JACK WILLIAMS   02:46.745   
10 Alex Kudryautsev   Brooklyn, NY02:49.209 216980   
11 Daniel Poreda   Douglaston, NY02:51.603 217599   
12 Vilen Rodeski   Quincy, MA02:51.786 227537   
13 Dan Phillips   02:57.573   
14 Cody Smith   03:07.960   
15 Jonathan Rivera   Bronx, NY03:27.184 213807   

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerime Smiley   East Stroudsburg, PA02:34.697 200208   
2 Christopher Rebula   Natick, MA02:36.176 85314   
3 Michael Crnjarich   Beaver, PA02:37.010 220249   
4 Tim Lagerstedt   Northfield, VT02:38.426 184986   
5 Josh Del Negro   Springfield, MA02:42.698 214459   
6 Jake Anderson   Stoneham, MA02:44.774 121806   
7 David Haas   Somerville, MA02:47.011 201533   
8 Kevin Gallagher   Middletown, NY02:47.180 214443   
9 Mike Hellinger   Elma, NY02:47.514 193977   
10 Jason Guenther   New Cumberland, PA02:47.658 193183   
11 Matthew Gerlins   Easton, PA02:48.143 213782   
12 Charles Castrogiovanni   New Milford, PA02:48.806 189596   
13 Christopher Sharp   Fairfield, CT02:57.167 193919   
14 Jay Unternahrer   E Stroudsburg, PA03:02.048 201528   
15 Justin Fraczek   New Milford, CT03:11.076 194357   
16 Ivan O'Conner   03:16.422   
17 Geoff Flegal   Manchester, NH03:17.979 185262   

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Orsini   Watertown, CT02:40.624 192183   
2 Rafael Quinones   Bronx, NY02:43.400 200207   
3 Donnie Roberts   02:46.327   
4 Darren Savage   York, PA02:46.388 200142   
5 Ken Walter   Park Ridge, NJ02:46.493 227997   
6 Michael Mullen   Hudson Falls, NY02:49.127 163398   
7 Brennan Fraczek   Trumbull, CT02:56.932 194358   
8 Jimmy Rosario   New York, NY02:57.197 181464   
9 Matt Kane   Beacon, NY02:59.243 213785   

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Kulp   Vernon, NJ02:42.115 133293   
2 Stephen Staynor   02:42.507   
3 Jason Singer   East Stroudsburg, PA02:44.933 229402   
4 Kevin Joyce   East Stroudsburg, PA02:44.980 163823   
5 Jon Safford   Killington, VT02:45.007 174596   
6 Jacob Dallegro   Happon Township, NJ02:46.804 154787   
7 Scott Hofmann   Franklin Square, NY02:48.539 181491   
8 James Roy   Stowe, VT02:48.794 192483   
9 Carl Hopkins   Brooklyn, NY02:48.929 188855   
10 Scott Oberg   Meriden, CT02:50.274 197472   
11 Steven Battaglini   Ballston Spa, NY02:51.278 181070   
12 Donald Brensinger   Whitehall, PA03:03.436 186810   
13 Larry Sereduck   03:15.717   
14 Richard Starry   Cambridge, MA03:16.145 171285   

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Saccardo   Mill Neck, NY02:36.403 212408   
2 Jay Barrows   Brooklyn, CT02:46.248 2740   
3 Anthony Watkins   Sparta, NJ02:46.284 139587   
4 Jonathan Salinger   Providence, RI02:47.247 177700   
5 George Ulmer   Troy, NY02:58.361 197486   
6 Daniel McDonald   Manchester, NH02:59.176 184707   
7 Frank Wadelton   Bellows Falls, VT03:01.491 36864   
8 Ted Spencer   Newington, CT03:06.748 173036   

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keegan Bass   Cooperstown, NY04:06.912 194181   

Men - BG

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Rose   Manchester Center, VT05:48.353 174001   
2 Veronique Sequin   10:21.864   

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole Girard   03:17.920   
2 Jonathan Bowdish   Weybridge, VT03:18.999 224091   
3 Patrick Hurteau   Middlebury, VT03:20.335 224087   
4 Sean Surprenant   03:31.732   
5 Noah Fleury   03:38.697   
6 Igor Nikolaev   04:06.040   
7 Devin Larson   04:06.890   
8 Manuel Volente   04:08.095   
9 Chris Schram   04:22.612   
10 Logan Piepmeier   04:23.233   
11 Jeremy Danz   05:05.699   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Reutenauer   03:53.253   
2 Joshua Sanchez   04:26.488   
3 Tim Lucibello   04:29.935   
4 Alfred Ashford   04:32.214   

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vin Querneville   03:33.367   
2 Neal Demaio   Ulster Park, NY03:49.868 211044   
3 Jeremy Town   Poughkeepsie, NY04:17.586 226648   
4 James Hess   Clearfeild, PA05:09.792 221875   
5 Michael Beardsley   05:30.155   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpySierra NevadaOSMOUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee