Race Results for
Campmors Hudson 2 Highlands MTB Series Finals
Ringwood, NJ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/09/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Gallagher   Newfoundland, NJ1:34:10 213824  202 

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Underwood   Sparta, NJ1:42:37 228565  220 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Epstein   Morristown, NJ1:20:19 77854  406 
2 Michael Maher   Florida, NY1:23:48 226423  407 
3 Alberto Solano   1:28:24  402 
4 Marc Hourican   1:28:49  409 
5 Gerardo Campos   1:29:08  403 
6 Jim Brockway   Hopewell Junction, NY1:31:00 223607  408 
7 Neil Sudol   Milford, PA1:34:09 112607  400 
8 Mike McGinlay   Staten Island, NY1:34:20 225775  401 
9 Matthew Majka   1:40:20  404 
10 James Cunnedy   2:04:36  405 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Padazzi   1:23:00  278 
2 Mark Salvagin   Middletown, NY1:14:59 225016  263 
3 Brian Mieczkowski   Goshen, NY1:25:28 223207  280 
4 Anthony Petrillo   1:25:45  268 
5 Ramunas Katkus   1:26:12  262 
6 Brian Gray   Piermont, NY1:26:28 224753  272 
7 Ed Whritner   1:28:22  271 
8 Marc Gravatt   Gardiner, NY1:29:48 13929  269 
9 Tobie Baldwin   1:29:56  273 
10 Rob Miletti   1:32:29  264 
11 Dave Bush   Kings Park, NY1:32:50 220874  266 
12 Sascha Marbury   Maplewood, NJ1:33:29 227650  274 
13 Roger Stricker   1:34:00  276 
14 Tod Christianson   Fair Lawn, NJ1:36:00 145342  270 
15 Troy Ostrander   Montclair, NJ1:37:45 233905  279 
16 Alex Salazar   Ringwood, NJ1:38:29 224520  265 
17 David Rupnow   1:40:28  277 
18 Carlos Gomez   1:41:20  260 
19 Camilo McAllister   1:43:48  261 
20 Rob Dunn   1:45:00  275 
DNF Alexander Pearson     267 

Men - SP - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hunt   1:17:38  351 
2 John Nicolini   1:22:06  358 
3 Frank LaSala   Franklin Lakes, NJ1:23:20 139779  366 
4 Bob Swart   1:24:28  360 
5 Vin Mancuso   1:24:39  356 
6 David Van Wart   1:25:19  357 
7 Joseph Baldacci   Fair Lawn, NJ1:25:35 168962  350 
8 Steve Wirz   Lagrangeville, NY1:25:41 227475  364 
9 Brian Celardo   Fanwood, NJ1:30:17 187413  359 
10 Ronald Gilbert   Pawling, NY1:31:46 222785  354 
11 David Degange   1:34:41  352 
12 Don Maloney   Greenwich, CT1:35:20 22298  353 
13 Jeffrey Stickle   Sussex, NJ1:36:41 203382  362 
14 Jeff Coneys   Oakland, NJ1:43:47 211901  361 
15 Daniel Kuchta   Patterson, NY1:44:47 207375  365 
16 Chris Krumper   1:56:30  355 
17 Eric Hammarberg   2:01:19  363 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Moe   New York, NY1:34:45 24676  390 
2 Matthew Davies   Poughkeepsie, NY1:40:40 74221  392 
3 Rich Cruet   1:42:27  391 

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Crooks   New York, NY1:17:44 103441  604 
2 Ed Burgess   Newburgh, NY1:25:39 5491  602 
3 Rob Brennan   1:32:10  601 
4 Paul Dericks   Denville, NJ1:38:50 9267  603 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Ceccolini   Pompton Lakes, NJ1:38:30 54209  
2 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA1:47:07 179397  
3 Julian Hunter   Landing, NJ1:48:12 42710  
4 Robert Scott (1 - PR)   Wappingers Falls , NY1:48:50 32000  
5 Tim Dougherty   Glenside, PA1:50:30 73274  
6 Brian Lariviere   Morristown, NJ1:53:57 93139  
7 Christian Favata   Rosendale , NY2:05:53 135665  
8 Charles Erndl   Morristown, NJ2:20:37 10934  

Men - EX - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Dericks   Denville, NJ2:14:10 199764  150 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Mellen   Thetford Center, VT1:51:45 119525  22 
2 Joseph Azze   Sloatsburg, NY2:00:36 222315  21 
3 Doug Jenne   West Hartford, CT2:01:58 192813  20 
4 Jason White   Esopus, NY2:22:47 194309  23 
DNF Ellen White   Hohokus, NJ 97355  185 
DNF Jonathan Favata   Mechanicville , NY 184938  24 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ1:49:31 218359  74 
2 Robert Kelley   Patterson, NY1:49:40 148571  77 
3 Greg Waggoner   New York, NY1:51:18 171792  75 
4 Robert DiGirolamo   West Milford, NJ1:53:03 115053  76 
5 Chris LeDonne   Caldwell, NJ1:59:20 152242  70 
6 Esteban Rodriguez   Woodside, NY2:03:16 153034  78 
7 Brian Kelly   2:04:07  73 
8 Robert Campos   Nesconset, NY2:11:19 101149  71 
9 Michael Ala   Edgewater, NJ2:18:39 179738  72 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thierry Blanchet   Castleton, NY1:49:35 190039  133 
2 Christian Goldschrafe   Lakeville, MN2:06:08 129572  130 
3 Frank Ferrarese   West Caldwell, NJ2:11:49 11504  132 
4 Mark Sullivan   Poughquag, NY2:23:10 96768  161 
5 Tommy Stanowski   2:27:28  160 
DNF Christopher Vegh   Flemington, NJ 99509  131 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Kristiansen   50:42  515 
2 Ryan Sacka   50:43  517 
3 Michael Fischer   Ringwood, NJ56:17 229163  516 
4 Cam Mancuso   58:53  503 
5 Will Gallagher   1:05:10  501 
6 Max Mancuso   1:14:33  502 
7 Dillon Van Wart   1:14:34  504 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gill Brown   46:38  533 
2 Scott Rausen Berger   50:15  531 
3 Tim Johnson   50:20  532 
4 Ivan Cabrera   Pawling, NY54:30 227157  530 
5 Rob Corroles   58:49  534 

Men - BG - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pual Gersfeld   40:08  702 
2 Joe Barros   42:44  705 
3 Andrew Weiss   49:07  707 
4 James Barros   50:14  703 
5 Mark Daly   50:15  704 
6 Mike Bencivengo   52:56  709 
7 Dan Spreiregen   57:49  701 
8 Bill Lindsay   1:22:49  708 
9 Ramon Garcia   1:28:12  710 

Men - BG - Senior - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albert Anderson   48:29  741 
2 Rich Anderson   55:28  740 
3 Craig Blake   58:20  742 
4 Carlos Calapatia   1:15:56  743 

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Tyson   Hope, NJ1:42:10 177615  451 
2 Jessica Hoeverman   Toms River, NJ2:02:15 211404  450 

Women - EX - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Adams   Pound Ridge, NY2:10:40 212760  188 
2 Darlene Phillips   Ansonia, CT2:38:44 225420  186 
DNF Diana Hulboy   Philadelphia, PA 196130  187 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendi Sebastian   Vernon, NJ1:03:02 230244  785 

Women - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Moreth   1:06:03  790 
2 Parveen Nelson   1:14:19  791 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee