Race Results for
Quad Cities Criterium, Trikey Youth Races
Rock Island, IL
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Leibovitz      
2 Devin Shannon      Midwest Rolling Thunder
3 Matt Fickinger      St Louis Cyclones
4 Evan Hartig   Dubuque, IA 219225   
5 Jack Leibovitz      
6 Simon Miller      Unattached

Men - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Faciszewski      Nova Cycle Sport Inc.
2 Adam Lang      Team X Cycling
3 Guy East      MOB Squad
4 Andy Smart      St Louis Cyclones
5 Kip Spaude      Nova Cycle Sport Inc.
6 Nick Frey      Hot Tubes Development Cycling
7 Matthew Brandt      Nova Cycle Sport Inc.
8 Joshua Nagode      PCW Cycling Inc.
9 Joseph Kukolla      Duke/Big Brothers
10 Frederik Jacobsen      Nova Cycle Sport Inc.
11 Jason Carr      Nova Cycle Sport Inc.
12 Jordan Mathes      PCW Cycling Inc.
13 Ryan Keels      Hot Tubes Development Cycling
14 Jeremy Venable      
15 Luke Henson      Iowa City Cycling Club
16 Jonathan Myrvold      Duke/Big Brothers
17 Aaron Brandt      Nova Cycle Sport Inc.
18 John Caldwell      
19 Zachary Hockett      
20 Luke Chandra      Columbia Bike Club Race Team
21 Jan Bradford-Watts      Columbia Bike Club Race Team
22 John Brazil      
23 Austin Allison      St Louis Cyclones
24 Charlie Diehl      St Louis Cyclones
25 Casey Zugmaier      Double I Cycling Experience (DICE)
26 Ben Pohlman      Columbia Bike Club Race Team

Men - MR - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Voigt      Spin Doctor Cycling Club
2 Kelly Sparks      Peoria Bicycle Club
3 Scott Ouimette      Mesa Cycles Racing Team
4 Bob Downs      Brazen Dropouts
5 John Handlogten      One Percent More! Racing
6 Bruce Grell      Double I Cycling Experience (DICE)
7 Scott Staubach      MOB Squad
8 Greg Aronson      Double I Cycling Experience (DICE)
9 Brandon Antoniewicz      XXX Racing-AthletiCo
10 Christopher Rassekh      Team WVU Health Care
11 Rick Rohret      International Christian Cycling Club
12 Christopher Martel      Team Mack Racing Assoc LTD
13 Armando Sanchez      KCOI Boulevard
14 Matthew Yeakey      Velo Squadra
15 Kelly Steele      Iowa City Cycling Club
16 Lance Andre      Chain Reaction Bicycle Club
17 Patrick Montag      Club Bicicletta
18 Ryan Bertrand      Peoria Bicycle Club
19 Rick Cox      Some Guys Cycling
20 Robert Koechle      Peoria Bicycle Club
21 Donald Miller      Double I Cycling Experience (DICE)
22 Stephen Wadle      Double I Cycling Experience (DICE)

Men - MR - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darin Marhanka      Indy Velo
2 Mark McGeen      Team Mack Racing Assoc LTD
3 David Stedje      Best of the Bay Cyclist
4 Chris Eastburn      ICCC
5 Ethan Froese      Columbia Bike Club Race Team
6 Bob Downs      
7 David Stone      C-U Racing
8 Jeffrey Thompson      Team Mack Racing Assoc LTD
9 Gregory Duethman      Iowa City Cycling Club
10 Michael Farrell      ABD Cycle Club
11 Martin Kastan      Best of the Bay Cyclist
12 Gregory Harper      Melon City Bike Club Inc.
13 Stephen Hall      Squadra Chupacabra
14 Rick Rohret      International Christian Cycling Club
15 Tom Eaton      Cyclone Cycling
16 Louis Waugaman      XXX Racing-AthletiCo
17 Andrew Tschampa      Bike Shop Tin Fish
18 Lenny Clapp      Peoria Bicycle Club
19 Andrew Kerr      Redline Racing Ltd
20 Jeff Williams      Team Mack Racing Assoc LTD
21 Fabio Orlandi      
22 Jeff Leibovitz      NUVO/Bicycle Action Project
23 Christopher Rassekh      Team WVU Health Care
24 Don Lowe      Team Mack Racing Assoc LTD
25 Darrell Bratton      Team Mack Racing Assoc LTD
26 John Handlogten      One Percent More! Racing
27 W Daniel Burns      Double I Cycling Experience (DICE)
28 Christopher Martel      Team Mack Racing Assoc LTD
29 Randy Catron      Des Moines Cycle Club
30 Thomas Zoumaras      Big Shark Racing
31 Jeff Barnes      Iowa City Cycling Club
32 Michael King      
33 Lowell Kellogg      Nova Cycle Sport Inc.
34 Gregg Coroleuski      Team Mack Racing Assoc LTD
35 Tim LeRoy      Team Mack Racing Assoc LTD
36 Mark Olson      Vergegear.com Midwest
37 Thomas Erps      Double I Cycling Experience (DICE)
38 Michael Thomsen      On Two Wheels
39 John Singleton      Indy Velo

Men - MR - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lonnie Kennedy      Mesa Cycles Racing Team
2 Jeff Littmann      Team Wisconsin
3 Stephen Hall      Squadra Chupacabra
4 Kenneth Pearson      Unattached
5 Thomas Erps      Double I Cycling Experience (DICE)
6 Stanley Watkins      Peoria Bicycle Club
7 Thomas Zoumaras      Big Shark Racing
8 Mike Vonnahmen      Peoria Bicycle Club
10 Paul Forsythe      Vergegear.com Midwest
11 Michael Myrvold      Duke/Big Brothers
12 Newt Colburn      Bike Burlington
13 Raymond Sapp      Columbia Bike Club Race Team
14 David Thompson      Double I Cycling Experience (DICE)
15 Michael Giudici      Double I Cycling Experience (DICE)
16 Michael Zugmaier      Double I Cycling Experience (DICE)
17 Terry Cerwin      ABD Cycle Club

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Jensen      Heartland Road Racing Club
2 John Puffer      ABD Cycle Club
3 Ben Raby      
4 Steve Tilford      HRRC/McClaren/BikeSource
5 Paul Martin      Kentucky Flyers
6 David Sachs      Advantage Benefits Endeavour Cycle
7 Reid Mumford      ABD Cycle Club
8 Joshua Carter      Spin City Cycling
9 James Baldesare      ABD Cycle Club
10 Andrew Crater      Team Wheel & Sprocket
11 Billy Jones      Advantage Benefits Endeavour Cycle
12 Chad Vande Lune      All 9 Yards/Ralph Henderson
13 Robert Kron      Team Mack Racing Assoc LTD
14 Michael Gibson      Team Einsteins Cycling
15 Ryan Nenninger      Team Mack Racing Assoc LTD
16 Hans Arnesen      Indiana U Bloomington Cycling
17 Jeffrey Schroetlin      Mesa Cycles Racing Team
18 Jason Sonneborn   Unionville, IN 146249   NUVO/Bicycle Action Project
19 Eric Tomlinson      
20 Matthew Brandt      Nova Cycle Sport Inc.
21 William Stolte      HRRC/McLaren/BikeSource
22 Patrick Loney      Advantage Benefits Endeavour Cycle
23 Ryan White      PCW Cycling Inc.
24 David Kay      Great Dane Velo Club (GDVC)
25 William Baudhuin      Brazen Dropouts
26 Robert White      PCW Cycling Inc.
27 Michael House      Kentucky Flyers
28 Ryan Cross      Wolverine Sports Club
29 Nick Frey      Hot Tubes Development Cycling
30 Charles Crouse      Dogfish Racing Team
31 Scott Ralston      Flat City Cycling Club Inc.
32 H Thomas Hanley      Bikesource/WBNS Cycling Team
33 Adam Stone      Turin Bicycling Society
34 Chris Strout      Team Mack Racing Assoc LTD
35 Jay Blankenship      River City Racing Club
36 Michael Lanyon      Mesa Cycles Racing Team
37 John Olney      Iowa City Cycling Club
38 Chad McShane      Haul'n A Race Team
39 Paul Ellis      St Paul Bicycle Racing Club
40 Douglas Pedersen      Duke/Big Brothers
43 Randy Reichardt      American Cycling Association
44 Brian Haas      Alberto's Sport
45 Ryan Calilung      Turin Bicycling Society
46 Michael Busa      Texas Roadhouse
47 Guy East      MOB Squad
48 Johnny Merli      Dogfish Racing Team
49 Lenny Clapp      Peoria Bicycle Club
50 Stephen Spencer      Mesa Cycles Racing Team
51 Tracy Smith      Big Shark Racing
52 Harry Clark      Kentucky Flyers
53 Matthew Racine      
54 Thomas Cox      Morris Trucking Velo
55 Micah Moran      Dogfish Racing Team
56 Jason Smith      Dogfish Racing Team
57 Scott Walters      Long John Silvers
58 Jesse Bartholomew      Great Dane Velo Club (GDVC)
59 Mark Van Gemert      Team Mack Racing Assoc LTD
60 Aaron Bolton      Unattached
61 Andrew Chocha      US Armed Forces
62 Russell Tolle      River City Racing Club
63 Russell Van der Genugten      
64 John Kane      Unattached
65 Paul Deninger      Iowa City Cycling Club
66 Michael Macedon      Team Mack Racing Assoc LTD
67 Trevor Lister      Mesa Cycles Racing Team
68 Lane Anderson      All 9 Yards/Ralph Henderson
69 Christopher Hayes      Century Road Club Association
70 Marc Bertucco      ABD Cycle Club
71 Lucas Wall      ABD Cycle Club
72 Todd Miller      Advantage Benefits Endeavour Cycle
73 Ethan Froese      Columbia Bike Club Race Team
74 Shawn Mullen      Mesa Cycles Racing Team
75 Adam Mills      Heartland Road Racing Club
76 Jason Fowler      Dogfish Racing Team
77 Jason Landretti      Great Dane Velo Club (GDVC)
78 Patrick DeLisle      Duke/Big Brothers
79 Jamie Kimberley      C-U Racing
80 Steven Meylink      Double I Cycling Experience (DICE)
81 Eric Metzdorf      Big Shark Racing
82 Matthew Riggs      Duke/Big Brothers
83 Jon Kersha      Big Shark Racing
84 Joshua Johnson      Big Shark Racing
85 Nathan Roark      Flagstaff Velo Cycling Team
86 Michael Kehrberg      Dogfish Racing Team
87 Stathy Touloumis      Advantage Benefits Endeavour Cycle
88 Bryce Mead      ABD Cycle Club
89 Scott Pearson      Illinois Bike Racing School
90 Duane Dickey      St Paul Bicycle Racing Club
91 Kurt Fritz      Best of the Bay Cyclist
92 Graham Howard      Advantage Benefits Endeavour Cycle

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Halloran      
2 Adam Boone      
3 Daniel Lionberg      One Percent More! Racing
4 Jared Faciszewski      Nova Cycle Sport Inc.
5 Ben Renkema      Wolverine/Whole Foods
6 Bret Neylon      
7 James Cochran      Atlas Cycling
8 Bradley Pearson      
9 Dave Galvin      Monticello Velo Club
10 Anthony Dust      St Louis Cycling Club
11 Rich Smott      Indiana Flyers/Sound Hearing
12 Kip Spaude      Nova Cycle Sport Inc.
13 Steven Muhle      Team Kaos Cycling
14 Scott Staubach      MOB Squad
15 Michael Necessary      Team Mack Racing Assoc LTD
16 Timothy Henry      Project 5 Racing
17 Kyle Watterson      Unattached
18 Jeremy Sievers      All 9 Yards/Ralph Henderson
19 Jason Predick      Unattached
20 Justin Rumley      Cyclone Cycling
21 Michael Possley      PCW Cycling Inc.
22 Scott Ligocki      ABD Cycle Club
23 David Lippold      Cyclone Cycling
24 Steve Lauber      Cyclone Cycling
25 Carlos Garcia      Project 5 Racing
26 Jason Sciaroni      Dogfish Racing Team
27 Brian Shoemaker      St Louis Cycling Club
28 Christopher Mosora      Vision Quest LLC
29 Rick Rohret      International Christian Cycling Club
30 Robert Van Daley      St Louis Cycling Club
31 Peder Hulse      Big Shark Racing
32 Lonnie Kennedy      Mesa Cycles Racing Team
33 Andrew Smith      Peoria Bicycle Club
34 Joseph Keck      NUVO/Bicycle Action Project
35 Aaron Busche      Unattached
36 Jonathan Gray      Team Mack Racing Assoc LTD
37 Christopher Rassekh      Team WVU Health Care
38 Armando Sanchez      KCOI Boulevard
39 Kurt Refsnider      All 9 Yards/Ralph Henderson
40 Soren Siekierski      XXX Racing-AthletiCo
41 George Langford      XXX Racing-AthletiCo
42 Christopher Hall      Team X Cycling
43 Ryan Jacobsen      Atlas Cycling
44 Jason Milford      UDF/Reser Bicycle
45 Kevin Moore      Team Bloomington
46 Aaron Brandt      Nova Cycle Sport Inc.
47 William Gowin      Tailwind Cyclists
48 Chad Headlee      Team Kaos Cycling
49 Jason Carr      Nova Cycle Sport Inc.
50 Nicholas Holbus      One Percent More! Racing
51 Kelly Sparks      Peoria Bicycle Club
52 David Cornelison      Cyclone Cycling
53 Michael Turner      Cow Town Cycling Team
54 Scott Fredrickson      Peoria Bicycle Club
55 Brady Gibney      NUVO/Bicycle Action Project
56 Brian Nieport      Queen City Wheels
57 Brandon Antoniewicz      XXX Racing-AthletiCo
58 Scott Hill      St Louis Cyclones
59 Andrew Gibbs      St Louis Cycling Club
60 Marc Hollander      All 9 Yards/Ralph Henderson
61 Frederik Jacobsen      Nova Cycle Sport Inc.
62 Egor Korneev      One Percent More! Racing
63 Jonathan Purvis      Team Tortuga

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Nichols      Irwins/Toyota
2 Fred Herron      Cow Town Cycling Team
3 Andrew Daley      XXX Racing-AthletiCo
4 Joseph Andrews      
5 Alan Rovge      XXX Racing-AthletiCo
6 John Roberts      Vision Quest LLC
7 Patrick Haley      Velo Trocadero
8 Benjamin Springer      ABD Cycle Club
9 Don Lowe      Team Mack Racing Assoc LTD
10 Paul Venable      Midwest Rolling Thunder
11 Greg Reed      River City Racing Club
12 Luke Henson      River City Racing Club
13 Frank Hollenkamp      Queen City Wheels
14 Ryan Bertrand      Peoria Bicycle Club
15 Erik Loberg      One Percent More! Racing
16 Maxwell Bode      Team Apache
17 Bryan Moritz      Double I Cycling Experience (DICE)
18 Tracy Thompson      Atlas Cycling
19 Eric Goodwin      XXX Racing-AthletiCo
20 Dominic Moraniec      Bike Burlington
21 Erik Olson      Unattached
22 William Perry      Peoria Bicycle Club
23 Dennis Grelk      Unattached
24 Donald Miller      Double I Cycling Experience (DICE)
25 Pete Hill      ABD Cycle Club
26 Blayne Roeder      Unattached
27 Steven Roeder      Velo Trocadero
28 Michael Berman      Alberto's Sport
29 Kenneth Lister      
30 Tad Leusch      
31 Pete Basso      Moines
32 Jeremy Venable      
33 Charles Hilsenbeck      Des Moines Cycle Club
34 Seth Meyer      A-1 Bike
35 Matthew Hartman      Iowa City Cycling Club
36 Jason Weldon      Two Bee Racing
37 Timothy Clark      Great Dane Velo Club (GDVC)
38 Christopher Sauer      Chain Reaction Bicycle Club
39 Michael Flanigan      Double I Cycling Experience (DICE)
40 Kurt Hantelmann      Irwins/Toyota
41 Douglas Klahsen      Pella Bike Racing

Men - Cat 5 - Citizen

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Wohlford      Double I Cycling Experience (DICE)
2 Cory Lasseigne      
3 Lance Andre      Chain Reaction Bicycle Club
4 Matthew Batz      Peoria Bicycle Club
5 Joe Lazio      
6 Michael Wakeley      Unattached
7 Michael O'Brien      Double I Cycling Experience (DICE)
8 Eric Kome      Iowa City Cycling Club
9 Jeff Yielding      Two Bee Racing
10 Scott Murphy      
11 Matthew Moran      XXX Racing-AthletiCo
12 Matthew Brakeville      Double I Cycling Experience (DICE)
13 Mark Garner      Des Moines Cycle Club
14 Patrick Hanrahan      Double I Cycling Experience (DICE)
15 David Thompson      Double I Cycling Experience (DICE)
16 Blake Cameron      Iowa City Cycling Club
17 Paul Foley      
18 Tom Lambert      Bike Burlington
19 Fabian Speiser      Double I Cycling Experience (DICE)
20 Corey Williams      
21 Andrea Myers      Double I Cycling Experience (DICE)
22 David Timmsen      
23 James Sneddon      ABD Cycle Club
24 Eric Hayes      
25 Jon Schroeder      
26 Will Greenwood      
27 Kyle Brown      Peoria Bicycle Club
28 William Johnson      Unattached
29 Scott Swanson      Double I Cycling Experience (DICE)
30 Hui Yu      Double I Cycling Experience (DICE)

Women - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Prinner      ABD Cycle Club
2 Marcella Weiss      Team Mack Racing Assoc LTD

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherri Stedje      Best of the Bay Cyclist
2 Laura Downey      America's Dairyland
3 Megan Elliott      St Paul Bicycle Racing Club
4 Sarah Tillotson      ABD Cycle Club
5 Andrea Smessaert      Team Wisconsin
6 Deborah Dust      Team Kenda Tire
7 Jessica Lindemann      Team Bloomington
8 Molly Vetter-Smith      Big Shark Racing
9 Trudy VanDerStraaten      Team Kenda Tire
10 Lisa Vetterlein      Team Kenda Tire
11 Carrie Cash      Mesa Cycles Racing Team
12 Anne Meyer      Iowa City Cycling Club
13 Jenna Boyd      Team Bloomington
14 Briana Kovac      Some Guys Cycling
15 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   Advantage Benefits Endeavour Cycle
16 Michelle Jensen      Free State Racing
17 Jennifer Tilley      E.C. Sunflower
18 Carrieann Kopernik      Nova Cycle Sport Inc.
19 Catherine Burnham      Iowa City Cycling Club
20 Laura Whittle      Velo Force
21 Laurel Sundberg      St Paul Bicycle Racing Club
22 Kristin Wentworth      Nova Cycle Sport Inc.
23 Pamela Hinton      Big Shark Racing
24 Kim Eppen      
25 Randi Cox      Morris Trucking Velo
26 Julie Tatar      America's Dairyland
27 Francine Haas      Alberto's Sport
28 Jane Riessen      Des Moines Cycle Club
29 Abigail Brearton      Team Bloomington
30 Rachel Eichers      America's Dairyland
31 Kristen Kehl      Nova Cycle Sport Inc.
32 Rachel Couch      America's Dairyland

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Schneider   Milwaukee, WI 170980   Advantage Benefits Endeavour Cycle
2 Jane Riessen      Des Moines Cycle Club
3 Keely Shannon      Midwest Rolling Thunder
4 Beth Christiansen      XXX Racing-AthletiCo
5 Catherine Kaczorowski      Alberto's Sport
6 Andrea Myers      DICE
7 Stephanie Birkenstock      Nova Cycle Sport Inc.
8 Marilyn Powell      Team Mack Racing Assoc LTD
9 Madeleine Puissant      WI
10 Ridge Benedum      St Paul Bicycle Racing Club
11 Mary Myslis      Coyote Cycling Team
12 Shannon Treis      All 9 Yards/Ralph Henderson
13 Vicki Heck      ABD Cycle Club
14 Ali McCormick      Team Bloomington/Morris Truck
15 Amanda Miller      
16 Anna Robinson      Unattached
17 Deb Wood      Double I Cycling Experience (DICE)
18 Ramona Kuna      ABD Cycle Club
19 Emilie Duchow      Double I Cycling Experience (DICE)

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee