Race Results for
Coyote Hill Classic
West Fairlee, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/29/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramsay Fretz   Burlington, VT1:16:22 213340  454 
2 Nathan Fuchs   Brimfield, MA1:19:05 228017  455 
3 Mike Chin   Cheshire Ct1:30:03 210942  450 
4 Kyle Stockford   Norwich, CT1:31:09 210921  456 
5 William DeFlumere   Whitinsville, MA1:35:08 193656  451 
6 Stefan Lyon   1:37:13  457 
DNF Sam Teusdale     453 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Gilbert   Manchester, CT 227938  625 
2 Benjamin Adler     629 
3 David Custer     286 
4 Gabe Boisseau     285 
5 Dante Petri     627 
6 Aaron Buck     631 
7 David Fierro     628 
8 Andrew Merrihow     630 
9 Kenneth Cragin     626 

Men - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Barr   1:21:58  530 
2 Joe Policarpio   Bristol, CT1:22:50 135669  529 
3 Derek Burkins   Jericho, VT1:23:23 113753  520 
4 Richard Friedrich   N Franklin, CT1:24:22 168943  533 
5 Clint Morgan   1:25:52  523 
6 Alexander Pearson   1:26:24  524 
7 Matt Trybus   1:26:47  525 
8 Michael Woods   Uncasville, CT1:27:11 211887  527 
9 Jeff Haitz   1:27:26  528 
10 Bryan Martin   1:31:53  526 
11 John Gibbons   Norwell, MA1:35:28 224572  521 
12 Rich Thomas   1:44:40  532 
13 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:50:25 114646  534 
14 Jesse McCool   1:56:03  522 
DNF Noam Sahbti     531 
DNF Ethan Pearson     535 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill McFadden   1:19:58  701 
2 David Skrocki   Keene, NH1:24:20 227104  709 
3 Jim Arnold   Copper Mtn, CO1:25:03 172326  707 
4 Tim Peek   South Orange, NJ1:26:17 200259  702 
5 Tracy Montoya   Waterford, CT1:30:03 224397  705 
6 John Stockford   Norwich, CT1:32:27 140117  706 
7 Phelan Fretz   Burlington, VT1:33:10 228133  703 
8 Robert Luebbers   Williston, VT1:40:27 21776  700 
9 Cris Cote   1:41:43  704 
10 Robert Speed   Winchendon, MA1:41:59 214100  708 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:32:27 174438  801 
2 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:37:06 190114  800 

Men - Single-speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI1:05:19 77034  101 
2 John Wulff   1:17:30  100 
3 Jim Walsh   Norwich, VT1:22:18 37099  102 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Moody   Rumney, NH1:32:57 24837  185 
2 Salem Mazzawy   S Glastonbury, CT1:37:47 23079  180 
3 Dan Vaillancourt   1:38:47  178 
4 Ross Scatchard   1:39:26  179 
5 Andrew Freye   Allentown, PA1:41:08 164856  175 
6 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA1:41:41 140698  186 
7 Roland Meunier   Templeton, MA1:42:18 138682  176 
8 Michael Patrick   Milford, CT1:44:42 77698  181 
9 James Driscoll   Park City, UT1:46:27 163112  182 
10 John Foley   Fiskdale, MA1:49:55 121026  184 
11 Daniel Dombroski   Golden, CO1:50:15 81651  187 
DNF Jonathan Bruno (PR)   Boston, MA 159158  183 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Townsend   Princeton, MA1:51:18 196503  740 
2 Joseph Adams   Montgomery, VT1:54:18 144449  738 
3 Timothy Halliday   Fort Collins, CO1:56:21 203376  743 
4 Ethan Gilmour   Ludlow, VT2:00:56 175603  737 
5 Harry Precourt   Sudbury, MA2:09:16 202963  736 
6 Caley Fretz   Boulder, CO2:16:09 178443  739 
DNF Taylor Kahl     735 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linden Klein   Seattle, WA1:50:26 161517  816 
2 Jonathan Awerbuch   1:50:28  815 
3 Brian Firliet   Rutland, VT1:53:51 183891  819 
4 Mackenzie Knowles-Corsin   1:55:48  817 
5 Brett Zelazek   1:56:55  830 
6 John Burns   Hingham, MA2:02:42 149237  826 
7 Jordan Moore   2:03:05  823 
8 Taylor Merk-Wynne   Waterville, ME2:09:41 192113  820 
9 Miles Ericson   Granville, MA2:12:18 153128  827 
10 David Dimmond   2:19:20  824 
DNF Nathan Smith   Charleston, SC 195442  825 
DNF Brian Penney   Middletown, CT 209465  822 
DNF Kevin Petrone   Fairlee, VT 164287  828 
DNF Andrew Thompson   Winchendon, MA 189770  829 
DNF Jared Simulcik   Buckley, WA 209610  818 

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Silberfarb   Norwich, VT1:47:51 32650  923 
2 Thom Parsons   Wrentham, MA1:53:22 208960  927 
3 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY1:53:31 172647  925 
4 Yale Iverson   Stow, OH1:55:03 125448  920 
5 Robert Carmen   Simsbury, CT1:56:03 111810  926 
6 Brian Rutter   Belchertown, MA1:59:05 168738  922 
7 Guillaume Loize   Brooklyn, NY2:03:06 211783  921 
8 Gray Eldridge   Falmouth, MA2:05:37 103758  930 
9 John Meyerle   Monroe, CT2:08:36 174385  928 
DNF Sean Ford   Norwell, MA 139466  924 
DNF Emile Smith     929 

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thierry Blanchet   Castleton, NY1:55:58 190039  357 
2 Christopher Flagg   Westfield, MA1:59:15 179600  359 
3 George White   Tunbridge, VT2:00:36 37963  360 
4 Matthew Soucy   Bolton, CT2:01:02 125883  354 
5 Scott Paine   2:04:32  356 
6 Glenn Giglio   Manchester, CT2:10:45 13215  355 
7 Christopher Logan   Keene, NH2:14:34 21464  358 
8 Andrew Chambers   Bolton, CT2:16:10 210960  351 
9 Edward Smith   Plattsburgh, NY2:18:03 99200  361 
10 Ross Bonacci   Newtown, CT2:19:50 93099  350 
11 John Nobile   Guilford, CT2:27:09 26169  352 
12 Pete Rose   Brattleboro, VT2:27:10 30565  353 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Moats   West Fairlee Center, VT1:19:23 24656  195 
2 Phil Bannister   1:20:01  197 
3 Kent Webster   Brattleboro, VT1:38:45 40670  196 

Men - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobby Farrell   45:48  
2 Austin Eterno   Easton, CT50:44 213802  12 
3 Chris Parmer   Burlington, VT53:09 222360  
4 Zachary Williams   53:28  
5 Noah Houske   53:29  
6 Colby Higgins   55:06  
7 Jake Adler   1:04:51  10 
8 Vovka Clay   1:05:02  
9 William Kerr   Groton, CT1:07:05 228028  11 
10 Brian Spring   1:10:02  
11 Lincoln Peek   1:22:07  

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Johansen   50:04  201 
2 Dan Smith   50:22  203 
3 Samuel Wallace   Goshen, MA50:38 226668  200 
4 Eric Roth   55:02  202 
5 Joseph Roy   56:12  204 

Men - BG - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Masotta   Bethel, CT47:51 224740  303 
2 Brian Spring   50:02  302 
3 Art Randolph   56:15  401 
4 Robert Wheeler   Simsbury, CT56:43 223384  301 
5 Douglas McBournie   Colchester, CT1:01:12 211976  400 
6 Randall Gilmour   1:02:19  402 
7 Joe Perras   1:05:32  300 

Men - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Keogh   Brockton, MA1:11:15 218473  500 
2 Albert Jackson   E Hampton, CT1:18:32 194500  501 

Women - SP - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Brown   Somerville, MA1:46:20 127342  915 
2 Heather Kahl   1:52:47  916 
3 Laurie Thompson   2:03:39  918 
4 Pamela Gude   2:25:33  917 

Women - EX - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marci Titus Hall   Groton, MA1:29:25 163971  87 
2 Stephanie White   Bedford, NH1:32:33 181386  81 
3 Jane Adams   Pound Ridge, NY1:32:41 212760  82 
4 Tara Geraghty-Moatz   1:37:17  86 
5 Laura McLane   Bristol, VT1:41:31 160735  83 
6 Courtney Lower   Brush Prairie, WA1:48:20 154881  85 
7 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:50:53 181210  84 
8 Samantha Ecke   Stamford, CT1:53:45 185842  88 

Women - EX - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:44:47 2763  76 
2 Erin Duggan   Avon, CT2:08:23 189709  77 
DNF Mary Ann Martinez   Hardwick, VT 147342  78 

Women - BG - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth White   Manchester Nh1:01:20 209806  600 

Women - BG - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Kristin Custer   0:00:00  606 

Women - BG - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Hood   Auburn, NH1:21:07 220299  620 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaShimanoSpyOSMOUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee