Race Results for
GAP Twilight MTB Race
Winterville, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/01/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL YORK   1:35:24  601 
2 JOSHUA LONGENECKER   1:57:31  600 
DNF JUSTIN SOUTHER     632 
DNF LOGAN SOUTHER     633 

Men - SP - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHUCK NORRIS   1:36:26  500 
2 MATT RYERSON   1:36:50  504 
3 DANIEL BEARD   1:37:05  502 
4 RUSSELL SOSEBEE   1:41:09  503 
5 MIKE STABLER   1:42:03  309 
6 JAMES CHAPUT   1:50:55  501 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN FISHER   1:24:43  100 
2 BRIAN DICKEY   1:26:04  110 
3 THERAL MACHEY   1:28:16  115 
4 BRIAN MATTEWS   1:28:26  104 
5 DREW GENTEMAN   1:28:51  109 
6 CALEB LONGENECKER   1:32:21  101 
7 GEOFF MITCHELL   1:33:45  102 
8 BRANDEN PATCHETL   1:35:54  107 
9 CHARLIE MAFFITT   1:37:45  113 
10 JOSH VANDALL   1:40:47  108 
11 CASEY STOREY   1:40:52  105 
12 BRAD QUARTUCCIO   1:44:11  112 
13 ROBERT SOSEBEE   1:50:38  111 
14 ZACH DURRET   2:01:30  114 
DNF GRANT LACKWOOD     103 
DNF DALE MIXON     116 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOAH MEINEKE   1:24:38  208 
2 TIM OWENS   1:27:25  215 
3 JASON PRUITT   1:27:31  216 
4 JAMES WAINT   1:27:33  206 
5 MIKE HEFNER   1:28:02  201 
6 ERIC WATSON   1:30:07  212 
7 BRANDON WOODS   1:31:24  207 
8 Grant Blankenship   Macon, GA1:32:24 210395  213 
9 KELLY BAZEMORE   1:33:26  220 
10 PATRICK DEABENDERTON   1:34:14  217 
11 BRAD JIMISON   1:34:16  203 
12 SCOTT ALEXANDER   1:34:28  200 
13 PAUL HEIN   1:36:35  202 
14 JIMMY POSS   1:37:09  214 
15 MARK KOENINGER   1:38:22  204 
16 LADD DUNWOODY   1:39:00  218 
17 LUKE WILSON   1:43:49  210 
18 CHRIS SHIM   1:48:59  205 
19 STUART GILLINGHAM   1:50:33  211 
20 JON EICHNER   2:10:28  209 
DNF ALLAN SEABOK     219 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lanzilotta   Athens, GA1:23:44 237476  653 
2 JASON CHILDRE   1:25:57  666 
3 PAUL VANHOOTEN   1:27:02  656 
4 MIKE STANLEY   1:29:23  658 
5 PETER MOLLOY   1:29:33  667 
6 STEVE JULIAN   1:30:53  662 
7 STEVE MOSS   1:32:31  654 
8 TIM HILTON   1:34:04  651 
9 JAMES SANDS   1:34:52  661 
10 PATRICK BARRY   1:36:12  650 
11 JOHN MCEHOY   1:37:02  664 
12 EDDIE WIMBERLY   1:38:35  663 
13 DAVID UHLMAN   1:38:38  655 
14 TADD PECK   1:39:08  657 
15 DANNY MYERS   1:45:53  659 
16 FORREST SPAIN   1:46:14  660 
17 PHILLIP KING   1:49:31  652 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOEL ZAMOT   1:31:44  313 
2 HANS PLUG   1:31:50  322 
3 EDWARD HAMILTON   1:32:35  317 
4 BOBBY THRASH   1:32:40  316 
5 PETER UHER   1:32:54  314 
6 BILL ORISICH   1:35:51  308 
7 HARVEY WITT   1:36:03  312 
8 JIM BAILEY   1:36:38  300 
9 PHILIP RICHARDS   1:40:06  319 
10 ROBERT PRESS   1:40:43  321 
11 STEVE MURRAY   1:42:27  315 
12 Mark Johnson   Cumming, GA1:42:39 221666  304 
13 ASA MARSHALL   1:43:39  306 
14 CLIFF MURRELL   1:44:06  307 
15 JAMES BEHNING   1:45:13  301 
16 BILL WHIDDEN   1:50:04  310 
17 DUANE LONGENECKER   1:51:48  305 
18 MATT WINKEJOHN   1:53:46  311 
19 PAUL FIRNSCHILD   2:07:31  303 
20 STAN GANTT   2:21:16  318 
DNF JEFF DUCKWORTH     302 
DNF JACKIE SOUTHER     358 

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Torre Smitherman   Gainesville, GA1:34:07 33326  706 
2 DALE VAUGHN   1:37:06  704 
3 DAVID JACKSON   1:38:30  709 
4 JOHN BURCH   1:39:13  700 
5 STAN ETHRIDGE   1:42:22  705 
6 PHILIP CHEEK   1:44:26  710 
7 RICHARD WAGGORA   1:50:22  707 
8 BARCLAY RUSHTON   2:08:02  702 
DNF BUD MERRITT     708 
DNF SMITHERMAN TORRE     703 

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARRELL PRILLAMAN   2:06:56  
2 HARLAN PRICE   2:11:33  
3 LUCAS LIVERMON   2:13:21  
DNF JOSH FIX     26 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRISTAN COWIE   2:39:44  90 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRAVIS LIVERMON   2:18:08  
2 WESLEY DICKSON   2:19:24  
3 MATT GENDRY   2:25:04  
4 JACK Younkins   2:55:48  
5 STERLING SLATES   3:15:05  
DNF CHRIS MCGEE     

Men - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT GRAVES   2:15:14  29 
2 JOE DUNLOP   2:19:53  25 
3 ERIC PAYSEN   2:26:32  31 
4 BRIAN LORD   2:30:54  32 
5 MICHAEL NIXON   2:36:11  28 
DNF MICHAEL MIKO     27 
DNF DAVID HOMANSRY     30 

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC PURDUE   2:21:26  54 
2 DON NEWMAN   2:24:45  51 
3 ERIC RITTENOUR   2:24:48  52 
4 MATTHEW MATTY   2:49:07  50 
DNF DAVID WITHEROW     53 

Men - Clydesdale - Beginner

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK SCHROEDER   1:09:10  454 
2 ROBERT MURPHY   1:10:40  452 
3 MIKE CRAIG   1:10:41  461 
4 CHRIS SMITH   1:10:52  456 
5 CHRIS DEYTON   1:11:49  457 
6 RAY BRUCE   1:15:33  460 
7 STEVE GORDAN   1:19:27  455 
8 Tom Hughes   1:28:07  458 
9 BLACK DAVID   1:31:37  459 
10 BARRY KING   1:38:50  450 
11 MATTHEW RUSHTON   1:42:00  453 
DNF WILLIAM KIRS     462 
DNF SCOTT LUPINSKI     451 

Men - Clydesdale - Sport

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Henderson   1:36:19  408 
2 MARK GOFFI   1:37:48  406 
3 CRAIG BAILEY   1:40:08  405 
4 CRAIG RIDDLE   1:40:24  407 
5 BILL REASON   1:43:27  403 
6 CHRIS HOBACK   1:47:31  401 
7 MITCHEL HAGES   2:11:53  404 
DNF JOE GOODMAN     402 
DNF DAVID CONWAY     400 

Men - BG - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE WISSELL   1:10:12  637 
2 JUSTIN SOUTHER   1:11:16  632 
3 EVERETT LINDER   1:19:56  630 
4 COTY ROTHERY   1:21:15  635 
5 TROY TILLMAN   1:27:24  929 
6 JANSEN LINDER   1:30:31  631 
7 LOGAN SOUTHER   1:46:32  633 
DNF MATT LIPSCOMB     636 

Men - BG - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL HIGGINS   1:06:35  558 
2 CODY MITCHELL   1:07:29  556 
3 CHRISTOPHER TOWNSEND   1:09:05  554 
4 CALE CHAPMAN   1:16:51  550 
5 JORDAN ALLISON   1:23:15  555 
DNF TATE HAMEY     557 
DNF MATT NEEL     552 
DNF TATE HARNEY     551 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McGinniss   Buford, GA1:00:24 222511  166 
2 ADAM LAWRENCE   1:02:18  158 
3 YONI POLLACK   1:02:24  159 
4 GRAIN MOORE   1:02:32  169 
5 RYAN PUCKETT   1:02:56  160 
6 DUSTIN BILTHOUSE   1:05:15  163 
7 RICHARD WILKS   1:05:22  164 
8 JOHN BEST   1:06:39  170 
9 KIRK LINDQUIST   1:08:25  167 
10 STEPHEN DEAN   1:08:54  153 
11 BRYANT CLAY   1:09:22  152 
12 MARCUS SEYMOUR   1:10:46  161 
13 DANIEL ELZEY   1:12:03  154 
14 JONATHAN HAWES   1:14:04  156 
15 PAT BROWN   1:14:15  151 
16 DINO TUFEKCIC   1:15:14  162 
17 BRIAN JENNINGS   1:17:14  171 
18 BRAD BIRNEY   1:20:39  168 
19 OTIS ISOA   1:24:04  157 
20 ALAN FARMER   1:28:33  155 
DNF KEVIN BAXTER     150 
DNF BRENT ROPES     165 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHAD EDWARDS   1:00:18  759 
2 SERGIO GRIPPO   1:04:33  265 
3 OMAR ROJAS   1:05:33  260 
4 ALEX HAGIANU   1:05:41  255 
5 BRIAN DELOUGY   1:06:40  253 
6 JEFF BLAU   1:07:03  250 
7 MICHAEL HARRIS   1:07:34  267 
8 JAMES BIGLER   1:07:36  262 
9 ANTON HAGERS   1:08:04  263 
10 TRAVIS KNIGHT   1:08:05  257 
11 MICHAEL YOUNG   1:08:08  261 
12 ERIC DECKER   1:09:43  252 
13 BRENT NOISETTE   1:11:18  266 
14 JEFF RHODES   1:14:42  259 
15 STANLEY ELDRED   1:14:47  254 
16 ELI LORRAIN   1:26:25  258 
17 RANDY DAWSON   1:28:06  251 
18 OSCAR MUMOZ   1:30:28  264 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARVIN KEENAN   1:07:17  751 
2 JOHN LAVENDER   1:07:51  752 
3 BRIAN PILCZUK   1:08:10  758 
4 LUIS ASTUDILLO   1:08:41  757 
5 ALFORD THOMAS   1:10:17  755 
6 CARLTON LANGLEY   1:10:30  756 
7 STEPHEN SCHEIN   1:12:20  753 
8 BRENDAN SMURTHWAITE   1:18:06  754 
9 JOSEPH BAKER   1:18:25  750 
DNF CARLETON LANGLEY     11 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DALE VINCENT   1:05:31  362 
2 CHUCK NORRIS   1:07:37  355 
3 TIM CHEEK   1:07:55  351 
4 BRENT DAVIS   1:07:59  352 
5 ROGER DUNN   1:09:42  363 
6 DARRYL CLARK   1:11:09  359 
7 JOHN LARIMER   1:12:25  353 
8 WAYNE PHILLIPS   1:13:52  356 
9 MICHAEL MCCAULEY   1:15:38  354 
10 STUART RACKLEY   1:15:40  357 
11 THOMAS TALLEY   1:20:44  364 
12 RONALD MARTIN   1:21:48  360 
13 JIM SHANNI   1:26:21  361 
14 CRAWFORD BATTLE   1:32:10  365 
DNF ADAM BENFIELD     350 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN MULLINS   0:32:19  972 
2 RICHARD PILCZUK   0:33:02  975 
3 CHRIS CALLAHAN   0:35:27  976 
4 STEVE COLLINS   0:44:13  971 
5 JIM HOLLAND   0:45:43  974 
6 ANDY WOODS   0:46:38  973 
7 BOBBY BURDETTE   1:05:18  970 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Cook   Roswell, GA1:45:59 225421  825 
2 M ELIZABETH RUSHTON   2:08:07  827 
3 CHERITA LONGENECKER   2:20:16  826 
DNF KRISTIN KEIM     9007 

Women - SP - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracey Woods   Alpharetta, GA1:42:20 235688  850 
2 JODY WAGGONER   1:46:27  853 
3 LISA HENDERSON   1:51:58  854 
4 KAREN BROOKS   1:55:17  856 
5 KATHRYN KIM   1:56:22  855 
6 Aimee Murphy   Decatur, GA1:57:08 221533  852 
7 LISA LEE   2:04:36  851 
8 JANICE MERRITT   2:08:54  857 

Women - EX - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRACY HAMBRICK   2:40:01  76 
2 PAULA MARCINEK   2:41:30  82 
3 MARGARET SHIRLEY   2:47:46  83 
4 MARIA CARRELLI   2:54:45  81 
5 KIM MOORE   2:55:08  79 
6 HOLLY LONGLEY   2:55:32  77 
DNF KATHLEEN TOKUDA     78 
DNF SAMANTHA WILLIAMS     80 

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAYLEY-RAE TILLMAN   1:44:37  950 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON LOWRY   1:25:47  900 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DALE TILLMAN   1:18:13  634 
2 SUSAN COLLINS   1:25:49  925 
3 GRETCHEN UHLMAN   1:40:07  930 
4 BETH KING   1:43:24  927 
DNF Ms SUTHERLAND     928 
DNF REBECCA ENGLISH     926 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRETCHEN REEVES   2:24:46  84 
2 PAULA BURKS   2:29:08  75 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee