Race Results for
Rome Around, WORS #3
Wisconsin Rapids, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Golomski   1:43:03.6  1261 Bikes n Boards
2 Ryan Baumann   Green Bay, WI1:43:46.3 207813  1011 GMAC Mortgage / Team 2
3 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:44:16.8 207074  1171 GMAC/Team 2
4 Chase Sova   1:44:17.1  1067 
5 Sam Wellskopf   1:44:20.6  1074 Team Pedal Moraine
6 Aaron Brandt   Seboygan, WI1:46:02.5 209961  1127 Team Wisconsin
7 Jesrin Gaier   1:48:04.5  1257 Riverbrook
8 Sean Beckman   1:48:27.7  1071 Hayes OnTrack
9 Cody Shaide   Rice Lake, WI1:49:43.3 229145  1093 Adventure Racing
10 Mitch Gantz   Green Bay, WI1:52:09.0 225382  1056 Bellin Health / InCompetition
11 Jon Schmidt   1:52:29.5  1073 Team NORDIK
12 Dan Hanson   1:53:37.1  1023 
13 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL2:00:13.2 209173  1087 Hayes on Track
14 Ryan Kann     2183 Adventure's Racing Team
15 Truman Purdy     2567 The Route
16 Andrew Moore     2562 Muddy Cup
17 Jonathan Davis     2077 Bellin Health
18 Jason Shong     2174 Bike Doctor
19 Nathan Johnson     2220 Bike Doctor
20 Dillon Bera     2184 Bellin Health
21 Matthew Limberg     2122 PCW Cycling
22 Chris Grosskopf     2203 
23 Tony Lemke     2065 Fond du Lac Cyclery
24 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI 226098  2096 Team Extreme
25 Brad Wagner     2025 PCW Cyclingtires-n-beer
26 Benjamin Overeem     2201 Bellin Health
27 Aristotle P. Peters     2155 LaPerla Racing
28 Richie Miller     2233 Hayes Disc Brakes RPM
29 Taylor Knutson     2009 Adventeurs Racing
30 Levi Riggs-Wieboldt     2226 
31 Brian Braun     2133 Team East
32 Levi Hill     2064 Team Wisconsin
33 Michael Heifner     2160 Recyclist
34 Sean Parker     2050 Team Extreme
35 Ryan Wenzlick     2107 GMAC Mortgage/Team 2
36 Evan Harris     2156 Team East
DNF Tom Shaide     2188 Adventures Racing
DNF Josh Gazdecki     2585 Alterra

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Maho   1:47:55.6  1115 MGM Mortgage /Team 2
2 Tim Pacholski   1:48:28.9  1124 Hayes Disc Brakes
3 Constantine Peters   1:49:23.0  1083 La Perla Racing
4 Michael Humpal   Mundelein, IL1:51:11.9 189221  1126 Spokes Bikes /RCTC
5 Phil Ott   1:51:15.4  1060 Michael's Cycles Racing
6 Ryan Labar   1:52:09.3  1248 Celeste LaBar
7 Zachary Giffey   1:52:14.8  1140 
8 Bryan Cook   1:52:21.7  1267 Bikes-n-Boards
9 Peter Hurst   Norwalk, CT1:54:04.2 148404  1094 Skinny's
10 Brandon Klos   1:54:16.5  1041 Pedal Moraine
11 Jacob Huot   1:54:56.0  1084 
12 Matt Waite   Madison, WI1:55:00.3 206676  1188 UW-Madison
13 Mitch Dreher   1:56:26.4  1247 Pedal Moraine
14 Jared Suster   1:56:46.5  1125 Bike Hub
15 Tony Wagner   West Bend, WI1:57:54.9 204671  1069 pcwcycling.org
16 Ryan Medo   1:59:38.8  1251 
17 Joshua Schwartz   2:05:22.6  1077 Pedal Moraine
18 Thomas Petri   2:07:37.3  1265 Mountain Outfitters
19 William Street     2150 PCW Cycling
20 John Eppen     2581 
21 John Beck     2131 
22 Kyle Martinelli     2412 Hayes Disc Brakes
23 Ted Hanes     2162 
24 Justin Dhein     2573 
25 Grant Erickson     2574 
26 Sam Fehrenbach     2178 Univ of Minnesota
27 Aaron Halfman     2113 FDL Cyclery
28 Jim Cuhel     2026 
29 Ryan Conway     2572 Buzz
30 Nate Jasperson     2151 
31 Christopher Magyar     2217 Bike Doctor
32 Justin Davis     2119 
33 Brandon Hoeft     9029 
34 Dan Kutz     2128 Mountain Outfitters
35 Andy McHenry     2564 Team Buzz
36 Nicholas Hardrath     2568 
37 Brandon Roth     2093 
38 Andrew Czechanski     2143 
39 Aaron Watry     2247 
40 Dan Hampston     2560 
41 Ben Cleveland     8003 Fat Tires & Beer
DNF Dana De Met   Madison, WI 224800  1262 Bikes n Boards
DNF Joey Graci     1268 
DNF Charlie Lukas     2400 UW Cycling

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Cook   1:44:18.5  1266 Bikes-n-Boards
2 Doug Bailey   1:45:31.5  1118 Alterra CoffeeRacing
3 Joshua Probst   1:46:09.0  1076 Gear N Up
4 Cory Gwin   Madison, WI1:47:42.0 223072  1081 Michael's Cycles
5 Sanjay Ganju   1:47:44.9  1046 Alterra CoffeeBean Classic
6 David Meyer   1:48:57.7  1252 
7 Tony Pirolo   1:49:19.5  1004 Alpha Wings
8 Jason Boynton   1:49:19.8  1131 Micheal's Cycles
9 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:49:27.5 208067  1100 Team Pacific
10 Eric Michaels   1:49:29.8  1904 Pacific Cycle
11 Tim Booms   1:49:49.5  1020 Wheel & Sprocket
12 Travis Olson   1:50:19.1  1014 PCW Cycling
13 Kurt Bosben   1:52:57.9  1139 Magnus
14 Luke Batchelor-Clark   1:53:01.4  1199 Team Magnus
15 Mark Farina   1:56:49.9  1052 
16 Luis Maldonado   2:00:29.0  1082 Wheel & Sprocket
17 Martin Tikusis   2:04:07.1  1244 
18 Ryan Shiroma     9017 Pacific Cycle
19 Lucas Dettinger     2052 The Bike Doctor
20 Greg Cribb     2571 Bellin Health
21 Zack Blankenheim     2227 
22 Jason Karcher     2002 Hayes Disc Brakes
23 Andrew Edens     2248 
24 Christopher Schulz     2148 Polska-Cannondale
25 Jason Gosse     2139 
26 Ben Leach     2563 
27 Mark Shepherdson     2582 
28 Brett Ebben     2103 Fdl/Osh Cyclery
29 Corey Voigt     8033 Wheel and Sprocket
30 Mark Larson   Fitchburg, WI 70145  2153 Pacific Cycle
31 Isaiah Schroeder     2238 
32 Nick Caliva   River Falls, WI 227751  2239 The Route
33 Bryan Scheel     2185 Lake Geneva Cyclery
34 Eric Roche     2164 UW-Whitewater
35 Ryan Fosnaugh     2450 Skinny's Racing
36 Norbert Bajorek     2194 
37 Justin Latham     2022 Gen X Cycling
38 Chad Page     9031 
39 Chad Montalbano     2197 
40 Luke Utecht     2579 
41 Joshua Giffey     9006 
42 Ryan Manske     8018 
43 Russ Dueker     8009 
44 Wally Kunstman     2225 Team PCW
45 Paul Strobel     2578 
46 Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2017 Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
47 Joe Walloord     2559 Team Big Blue
DNF Ben Sezer     2020 
DNF Chris Hoerz     2245 Pedal Morain
DNF Joel Coon     9011 Pacific Cycles/BelGioioso
DNF Ryan Cate     9030 Pacific Cycle

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Cullen   1:43:02.2  1108 Gear 'n Up
2 Nathan Schroepfer   1:47:45.3  1009 Ben's Cycleryg
3 Adam Matson   Plainfield, IL1:48:00.7 192061  1053 D'Arcy / SRAMling
4 Christopher Schutte   1:49:25.2  1051 Polska-Cannondale
5 Shane Kullman   1:50:06.1  1269 Loon State
6 Matt Zak   1:50:48.4  1245 The B.C.O.C.
7 Tom Flicker   1:51:42.7  1099 
8 Bradley Gruszynski   1:51:49.4  1109 Gear N' Up
9 Kevin Plato   1:51:59.2  1096 Team Wisconsin
10 Stafford Kramer   1:53:15.8  1141 Alterra
11 John Brown   1:53:31.7  1103 Point Pursuit
12 Paul Kaczmarowski   1:55:08.9  1008 Wheel & Sprocket / Trek
13 Pete Stinski   1:57:34.3  1807 Gear 'n Up
14 Eric Pompeo   1:58:17.8  1025 Team Extreme
15 Garett Kipp   Madison, WI1:58:47.4 207957  1003 Chainsmokers
16 David Schoenherr   1:58:56.8  1091 Muddy Cup Cafe
17 Joe Greatens   2:01:50.2 225378  1012 Team Nordik
18 Gabriel Sanchez   2:01:54.0  1123 
19 Mark Fisk   2:01:54.8  1827 Gravity Lab
20 William Livingston   2:02:03.7  1919 Michael's cycles
21 John Tomljenovic   2:06:05.8  1120 
22 Erik Pueschner   2:12:59.9  1260 Lux Velo
23 Kevin Herman     2177 Team AMB
24 Jess Kruchoski     2023 
25 Chad Wilson     2142 Boneshaker's
26 Jay Brown     2196 Rock Cut TrailCrew
27 Jesse Turk     2558 
28 Chad Thums     2054 Team Nordik
29 Shawn Brehm     2554 
30 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
31 Jason Hilsberg     9032 Bellin Health
32 Justin Braathen     2340 Pedros CyclingTeam
33 Jeff Weyenberg     2060 
34 Kenny Dretzka     2345 Pedal Moraine
35 Matthew Lanser     8030 GMAC Team 2
36 Dain Trittau     2207 Team Wisconsin
37 Laszlo Horvath     2332 Skinny Cow Racing Enterprise
38 Christopher Goehrig     2027 
39 Aaron Bieberitz   Anytown, WI 203051  2012 PCW Cycling
40 Brian Benson     8028 Team Buzz
41 Josh Bartoszuk     9008 Big Ring Racing
42 Tony Petoske     8019 Reckless Racing/Go Fast!
43 Cal Collins     2048 
44 Tim Moore     2244 Reckless Racing / Go Fast
45 Joel Hynes     2569 
46 Marc Miller     2224 
47 Chris Gabrielson     8017 Moosejaw Pizzaand Brewery
48 Brian J Smith     8020 Michael's Cycles
49 Jeff Gau     2555 
50 Tim Wiley     2575 Erik's Bike
51 Phil Taylor     2095 
52 Aaron Ament     2014 Alterra Mountain Bike Team
53 Randy Jennings     9019 Team Extreme
54 Christopher Hoyme     2163 Mountain Outfitters
55 Jim Eggleston     2039 
DNF Chad Wilsing   Milwaukee, WI 186886  1080 Fon du Lac Cyclery
DNF Bret Gave     1263 
DNF Michael Olm     2016 Gen X Cyclinging
DNF Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2157 Team Extreme
DNF Mike Mennenoh     2181 Skinnys Racing
DNF David Harris     2236 Alterra
DNF Tyson Schwiesow     8021 Bellin Health
DNF Rick Glos   Hales Corners, WI 225532  1040 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Gonzalez   1:47:59.3  1101 Alterra CoffeeRoasters MTB
2 John Lirette   1:48:33.0  1006 Hayes Disc Brakes
3 Ken Krebs   1:51:28.7  1092 Chicago Performance
4 Erich Gross   Milwaukee, WI1:51:30.3 165937  1910 Alterra MTB
5 Carl Voss   1:52:40.1  1823 Peasce Coffee Racing
6 Jason LaBella   Chicago, IL1:53:13.9 219648  1111 Alberto's
7 Brad Skillicorn   1:53:20.8  1255 Brones Bike Shop
8 David Reddington   1:54:24.9  1024 Williamson Chainsmokers
9 Benjamin Griggs   Green Bay, WI1:54:43.1 229175  1030 Team Muddy Cup
10 Greg Duckett   1:57:06.3  1802 Alterra mtb team
11 Scott Janssen   1:57:24.2  1122 
12 Steve Miller   1:57:50.3  1062 
13 Randy Wegener   1:58:46.6  1256 Fond du Lac Cyclery
14 Tony Gindt   2:00:21.0  1824 Point Pursuit
15 Dirk Mason   2:03:53.0  1825 Chainsmokers
16 Scott Sumner   2:05:29.1  1803 Fat Kats - Fattires & Beer
17 Timothy Smith   2:08:09.3  1812 Darcy Cycling
18 Nathin Davisson   2:09:12.1  1264 
19 Andrew Jennings   2:31:15.4  1250 
20 Jeff Hammond     2179 Team AMB
21 Steve Jeske     2038 Pedal Moraine
22 Greg Jones     2200 Junk
23 Michael Plymale     2074 Pacific Cycle
24 Troy Olm     2007 
25 Mitchell Baker     2068 Michael's Cycles
26 Dave Volpentesta     2176 
27 Pat Janisch     9007 Hayes Disc Brakes
28 Jason Martini     2019 Trailhead Bike/ Stoiber Chiro
29 Jeffrey Frings     2570 Alterra
30 David Krueger     2577 
31 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9014 RPM / Hayes Brake
32 Neil Adams     8049 Eriks Bike Shop
33 Burak Balkuv     2182 Reckless Racing/ Go-Fast!
34 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2010 Lake Geneva Cyclery
35 Kevin Putzke     2171 Hayes
36 Robert Livingston     2123 GMAC Mortgage/Team 2 Racing
37 Wade Flisram     2169 Team Extreme
38 Jean Marasigan     2527 
39 Brian Hicks     2097 Point Pursuit
40 Ty Gonzalez     2011 Alterra CoffeeMTB Team
41 Thomas Dvoratchek     8022 Lake Geneva Cyclery
42 Greg Deberg     2241 Trailhead/Stoiber Chiropractic
43 Kevin Everson     9028 
44 Brian Rummelhart     2058 
45 Greg Boettcher     2001 Team Extreme
46 Mark Chyne     2586 
47 Steven Kuphal     2114 
48 Randy Snyder     8008 
49 Eric Froemming     2187 Muddy Cup Cafe
50 Shawn Hauser     8012 GMAC Mortgage/Team 2
51 Andrew Overeem     8026 Bellin Health
52 Earle Jacob Jr     8032 Big Ring Racing
53 Chris Cooper     8013 RPM / Hayes Disc Brakes
54 Lowell Johnson     2249 
55 Patrick Doornek     8011 
56 Tad Bruckner     8010 Pacific Cycle
57 Christian Hilbert     8024 Big Ring Racing
58 Curtis Axness     2553 
DNF Steve Pribek     1032 
DNF Thomas Flynn   Chicago, IL 160053  1079 Funky Weasel
DNF Matt Bartholomew     2112 
DNF Steve Nejedlo     8002 Big Ring Racing
DNF Dan Tavela     1072 Skinny's Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Stahl   1:49:36.4  1045 Crank Daddys
2 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:49:39.1 224373  1022 Team A.M.B.
3 Jon Suyko   1:49:40.5  1005 Kegel's Racing
4 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:50:25.2 210815  1200 Team Pedal Moraine
5 Jeff Sympson   1:51:19.0  1135 Kegel's
6 John Miller   1:51:39.8  1018 Mountain Outfitters
7 Robert Schlegel   1:51:44.8  1075 Michael's Cycles
8 Sam Kuehnel   1:52:57.4  1090 Big Ring Racing
9 Glen Stroik   1:53:27.4  1058 Skinny's Racing
10 Jeff Parker   1:56:19.2  1059 Pedal Moraine
11 Bill Colvin   1:56:19.5  1270 Wheel & Sprocket
12 Jeff Seifert   Wauwatosa, WI1:59:24.8 226487  1113 Cyclesmith
13 Mark Meier   2:01:58.0  1810 Moosejaw
14 Russell Jobs   2:02:32.7  1804 Hayes Disc Brakes
15 John Daming   2:03:46.0  1801 Bellin Health / Tower Clock
16 Bruce Breitrick   2:04:29.7  1249 Trailhead
17 Ron Kay   Rice Lake, WI2:06:46.1 210985  1015 Hayes Disc Brakes
18 John Miccer   2:12:53.6  1271 
19 Stuart Shelton     2061 Pedros Cheep Team
20 Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  2170 hayes brake
21 John Bogdanske     9003 ChainSmokers
22 Jeff Riedel     2127 Success Video
23 Charles Kane     2172 Cronies Outdoor Adventure Trib
24 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
25 Eric Nelson     9016 alterra cofee
26 Todd Bugnacki     2212 skinnysracing
27 Dale Konkol     2057 
28 Montie Milner   Reno, NV 176313  9001 Success Video
29 Dennis Malmanger     2071 
30 Mark O'Neill     2576 
31 Rick Biel     2243 Alterra
32 Rob Hofmann     9015 Team Extreme
33 Craig Vierck     2126 CroniesOutdoorAdventureTribe
34 Douglas Erdmann     2028 Trailhead bike/Stoiber Health
35 Tim Peters     2044 
36 Bruce Borcherding     2214 Hayes Disc Brakes
37 Herb Cuene     2242 
38 Erick Braaksma     2232 Trailhead Bike/Stoiber Health
39 Troy Sable     2098 
40 Kevin Reilly     9027 
41 Douglas Kortbein     8039 Moosejaw Brewery
42 Don Fisher     2042 Big Ring Racing
43 Mark Stankowski     2556 
44 John Shull     2216 Mikes Bikes
45 Rory Noonan     2159 Recyclist
46 John Gretzinger     2186 
47 Bob Schmitt     2140 Pedal Moraine
48 Keith Wolf     8029 Team Extreme
49 Phil Therrien     2040 
50 Tim Felsinger     8014 Fat Tires N' Beer
DNF Roland Rieflin     1007 Pacific Cycles
DNF Edward Schuster     2003 Wheel & Sprocket
DNF Mike Jensen     2137 
DNF Paul Rainey     2166 Team AMB
DNF Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8007 Hayes / RPM Cycling

Men - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Torgler   1:58:56.1  1132 Skinny's Racing
2 Marcum Martz   2:09:20.8  1063 
3 Mark Scotch   2:16:11.3  1828 
4 Tim Montee     9002 Hayes Disc Brakes
5 Dave Wall     2046 
6 Jerry Leair     2047 
7 James Sniadajewski     9009 Point Pursuit
8 John Kollock     2246 Point Pursuit
9 Don Freitag     2043 Big Ring Racing
10 Steve Kapaun     2117 
11 John Wrycza   Naperville, IL 76133  2222 Wheelfast Racing
12 Tim Speer     2035 
DNF Allen Olson     2034 
DNF Keith Wilkinson     2101 Lake Geneva Cyclery
DNF Tim Hill     2565 
DNF Eric Kuhagen     1002 Crank Daddy's

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   1:53:41.4  1254 
2 Larry Swanson   Loves Park, IL1:57:45.3 96326  1050 Kegels
3 Larry Reimer   1:58:06.7  1042 Michael's Cycles
4 Dirk Derksen   Appleton, WI1:58:17.0 245217  1061 Wheel & Sprocket
5 Randy Pallex   1:58:40.5  1066 GMAC/Team 2/BelGioioso
6 Pete Noffke   Menasha, WI1:59:51.3 189045  1055 Wheel and Sprocket
7 Mike Wanek   Green Bay, WI2:01:33.8 225832  1043 GMAC Mortgage/Team 2
8 Gary Bender   2:09:17.2  1258 
9 Bill Delaney   Madison, WI2:15:18.7 210055  1010 Chainsmokers
10 David Wellskopf     2145 Team Pedal Moraine
11 John Klug     2583 
12 Keith Kaufman     2580 Bike Doctor
13 Wayne Fish     2086 Fish Nordic
14 Peter Kot     2030 
15 Warren Fowler     2013 GMAC/Team 2
16 Steve Ferguson     2111 
17 Sterling Schmidt   Two Rivers, WI 225447  2080 Wheel and Sprocket
18 Brad Tennis     2584 
19 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2008 Wheel and Sprocket / Trek
20 Dale Lenss     2083 Bellin Health
21 Jim Shong     2175 Bike Doctor
22 Keith Westphal   Appleton, WI 218699  2005 Wheel & Sprocket/Trek
23 Rich Mennenoh     2173 
24 Mark Ullenberg     2168 
25 Daniel Braun     2134 Team East
26 Robert Langlois     2167 
27 James Simmons     1259 
28 Brad Swenson     2219 
29 Jesse Voss     2202 Wheel & Sprocket
DNF Errico Auricchio     1086 GMAC/Team 2
DNF Paul Manley   Madison, WI 81541  2144 Chainsmokers
DNF Gary Smits     2378 Team Bellin Health
DNF Ron Kubala     2557 

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF John Shultz (EX)   Cedar Falls, IA 214273  13 
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  36 Muddy Cup Cafe
DNF Ken Statz (EX)   Wisconsin Rapids, WI 229174  51 Campus Cycle
DNF Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  70 Trek Midwest
DNF Darek Dudzinski     127 Polska
DNF Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  134 Cannondale MtnBike Team

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Erich Ponath (EX)   Sheboygan, WI 193031  90 Fattires-n-beer
DNF Brad Vieths     133 Ski Hut
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  34 Michael's Cycles

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  33 The Ski Hut
DNF Jay Henderson     137 Hollywood Racing
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  42 Alberto's

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Bill Nigh   West Bend, WI 197745  30 Team Pedal Moraine
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Team Wisconsin
DNF Mark Hartney     136 Hollywood Cycles Rock Ho

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF James Grant   Fountain City, WI 134086  25 Independent Fabrication
DNF Mark Engen   Winona, MN 10813  41 Muddy Cup
DNF Robert Hayssen   Racine, WI 186713  99 Vision Quest

Men - PR/SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN2:04:25.7 14705  29 Salsa Cycles
2 Brian Eppen   Iowa City, IA2:06:43.9 121702  Mercy - Specialized
3 Brian Matter   Sheboygan, WI2:08:27.5 85929  pcwcycling.org
4 Robert McVean (1 - SM)   Duluth, MN2:09:19.9 124953  126 Ski Hut
5 Jesse LaLonde   Ely Mn2:11:16.9 203490  Fisher
6 Chad Sova   Thiensville, WI2:11:18.5 189115  46 pcwcycling.org
7 Matthew Kelly   Johnson Creek, WI2:12:19.9 116304  48 
8 Chris Peariso   Amherst, WI2:12:44.0 139566  45 Gear N' Up
9 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:12:56.8 117449  27 Team Wisconsin
10 Paul Hanson (1 - PR)   St Peter, MN2:14:05.1 118046  129 Nicholetbike.com
11 Frank Rowley   Channahon, IL2:17:40.3 178739  59 D'Arcy / SRAM
12 Jerry Cherra (2 - SM)   Duluth, MN2:23:28.5 149677  82 Team SkiHut
13 Thomas Bender   2:29:31.2  131 Team Wisconsin

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi2:06:59.1 183112  GMAC/Specialized
2 Jonathan Kay   Thornton, CO2:15:07.2 212982  16 Hayes On Track
3 Josh Kay   Shell Lake, WI2:17:51.7 213253  14 Hayes OnTrack Cycling Team
4 Justin Schmidt   Saint Germain, WI2:20:06.5 229173  49 

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI2:08:49.9 211689  Team Pedal Moraine
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:10:42.8 182019  Fuji Bikes
3 Chad Balthazar   West Bend, WI2:13:43.5 218593  28 Pedal Moraine
4 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN2:14:12.7 211093  81 Salsa
5 Carlos Haeckel   Madison, WI2:17:41.5 227622  50 
6 Ryan Ruhland   Madison, WI2:18:13.4 209987  FDL Cyclery
7 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:18:53.1 210080  83 Salsa
8 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:20:04.1 214936  63 Guerra Means War!
9 Michael Loranty   Falmouth, MA2:31:55.7 177946  124 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Phillips   Chicago, IL2:10:01.4 84647  Alterra Cycling
2 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:13:34.1 151397  11 Alterra CoffeeMTB Racing Team
3 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:13:51.7 212641  10 AlphaWings
4 Justin Salzmann   Kaukauna, WI2:14:48.8 211820  40 The Bike Hub /Fuji
5 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:15:47.2 182256  20 Polska Cannondale
6 Brad Johnson   2:18:03.4  135 
7 Bryan Bos   Naperville, IL2:20:09.2 94991  67 Darcy / SRAM
8 Timothy Case   2:32:05.8  128 Loom State Cycilists
9 William Schwalbe   Duluth, MN2:46:37.3 143045  55 Team Ski Hut

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Long   Moscow, ID2:14:51.8 202427  17 Chainsmokers
2 Joshua Shively   La Crosse, WI2:17:10.5 32513  62 Muddy Cup/Lacrosse Velo
3 Matt Silvia   Chicago, IL2:19:05.9 208232  58 Alberto's
4 Kevin Klug   Evanston, IL2:19:34.0 220282  24 Alberto's
5 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:21:00.3 175959  80 D'Arcy / SRAMSRAM
6 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:25:00.3 227406  47 Moosejaw Pizzaand Brewery
7 Josh Barrett   Whitewater, WI2:25:29.3 189760  43 Skinny's
8 Zach Stanford   Sedona, AZ2:28:54.2 192062  38 D'Arcy / SRAM Cycling Team
9 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:29:29.6 78139  72 Polska
10 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA2:37:16.3 204288  44 Ski Hut

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Bushey   Esko, MN2:08:47.5 82026  84 Ski Hut
2 Jack Nielsen   Racine, WI2:13:05.4 150412  77 Hayes
3 Ray Nelson   Woodstock, IL2:14:58.2 193027  56 Skinnys Racing
4 David Stahl   Deerfield, IL2:16:22.1 208045  22 Team Wisconsin
5 John Gatto   Oak Forest, IL2:16:23.0 121461  39 D'Arcy / SRAMycling Team
6 Mike Roberts   Wheaton, IL2:17:25.1 134339  60 
7 Jeff Melcher   West Bend, WI2:18:37.4 166066  15 Pedal Moraine
8 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:20:02.3 169422  66 Skinny's Racing
9 Eric Peterson   Wausau, WI2:20:51.1 208618  19 Wheel & Sprocket
10 Joe McGaver   2:21:49.1  85 Ski Hut
11 Kevin Heppner   Modesto2:38:39.1 188763  26 Killjoy Racing

Men - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN2:12:43.2 134734  54 Trek VW
2 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:17:06.0 98534  52 
3 Cully Todd   Coeur D Alene, ID2:19:58.6 97194  32 Cannondale Mountain Bike
4 Jerome Daanen   Racine, WI2:20:18.4 164575  35 RPM/Hayes
5 Donald Jahr   Duluth, MN2:21:58.7 107418  132 Ski Hut Duluth
6 Chris White   Duluth, MN2:27:48.1 116932  130 Ski Hut
7 Tim Wilkie   Hayward, WI2:35:29.9 64054  138 Alver brook Bike and Ski

Men - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Peterson     6003 Wheel & Sprocket
2 Samuel Jansen     6016 Hayes OnTrack
3 Ethan Reilly     6033 Michael's Cycles
4 Ryan Kay     6078 
5 Jake Therrien     6083 
6 Jordan Watkins     6023 La Perla Racing
7 Riley Shelton     6009 Hayes Brake
8 Tanner Czaicki     6004 Team Pedal Moraine
9 Jeffrey Martz     6020 
10 Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  6071 
11 Mitch Kaczmarowski     6084 
12 Brandon Flisram     6050 Team Extreme
13 Blake Milner     6001 Hayes OnTrack
14 Jordan Hoeft     6085 
15 Dakota Smith     6072 Michael's Cycles
16 Kohl Koepp     6074 
17 Samuel Martz     6019 
18 Johannes Friedli     6087 
19 Dylan Griggs     6082 Muddy Cup
20 Zachary - Age 7 Erickson     6080 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Peterson   0:56:43.8  4007 Wheel & Sprocket
2 Myles Beach   Larsen, WI0:59:51.2 208348  4001 Gear-n-Up
3 Nicholas Montee   1:00:12.3  4112 
4 Caleb Lenss   1:03:04.4  4040 Bellin Health
5 Jake Kaczmarowski   1:03:11.7  4126 Wheel & Sprocket
6 Cody Madaus   1:05:57.4  4427 The Salty Applesauce
7 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6022 hayes on track
8 Garret Post     6034 Point Pursuit
9 Nick Smith     6018 
10 Kyle Bissen     6011 GMAC Mortgage/Team 2
11 Brandon Watkins     6025 La Perla Racing
12 Travis Johnson     6015 
13 Conner Shelton     6008 Hayes Brake
14 Adam Kay     6077 
15 Luke Tenpas     6079 
16 Luke Speer     6086 
17 Ethan Elgersma     6076 
18 Jaden Wilke     6075 The Salty Applesauce
19 Joseph Puissant     6081 Muddy Cup
20 Robby Boehm     6073 
21 John T Daming     6028 Bellin Health /Tower Clock
DNF Andy Wheeler     4130 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Hoak   0:53:51.1  4425 
2 Samuel Priem   0:53:52.4  4093 Team Extreme
3 Paul Hahn   0:53:52.8  4025 
4 Theodore E. Peters   0:55:54.4  4076 LaPerla Racing
5 Zeb Rybar   0:56:00.4  4227 
6 John Kummer   0:57:07.0  4101 Fat Kats - Fattires & Beer
7 Greg Parker   0:57:08.5  4018 Team Extreme
8 William Griesbach   0:59:28.9  4024 Point Pursuit
9 Taylor Otto   0:59:49.5  4099 Recyclist
10 Jonathon Vollmer   1:00:26.2  4091 Bike Doctor
11 Andy Fehrenbach   1:01:51.6  4433 
12 Hunter Putzke   1:05:08.4  4089 Hayes on Track
13 Ryan Voss   1:06:41.0  4079 Wheel & Sprocket
14 Cody Carlson   1:07:06.9  4432 
15 Winston Xue   1:10:34.6  4140 WORS-JDT
16 Eric Engen   1:15:18.8  4452 
17 Ian Delaney   1:48:25.7  4120 WORS-JDT

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Pagel   0:54:45.6  4435 
2 Kelby Shaw   0:56:22.1  4109 
3 Andy Livingston   0:57:41.3  4039 Crank Daddy's
4 Byron Guerra   0:57:53.7  4086 Guerra Means War
5 Justin Riedel   0:58:00.9  4102 Success Video
6 Marcus Wilber   0:58:06.7  4439 Joe Biklers
7 Alan Johnson   0:59:04.9  4048 Eriks
8 Mike Kubala   1:02:08.3  4411 
9 Nathan Michael   1:02:12.3  4415 
10 Charles Rechner   1:06:05.7  4084 
11 Joe Guse   1:06:43.7  4417 
12 Landon Thomas   1:11:39.3  4107 
13 Craig Pulak   1:12:42.8  4224 Bellin Health
14 Nicholas Rabe   1:26:44.5  4128 Fattires & Beer / Fat Kats
DNF Tylur Lengfeld     4412 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Krenzke   0:55:20.9  4026 Team Extreme
2 Randy Ambacher   0:56:12.0  4021 
3 Jim Doherty   0:56:37.3  4098 
4 Andrew Wiesner   0:56:38.8  4066 
5 Adam Johnson   0:57:11.8  4430 
6 Adam Schwartz   0:58:16.8  4221 
7 Mike Sherven   0:58:17.3  4440 
8 Tanner Gregory   0:59:36.0  4438 
9 Brook Davis   1:01:30.8  4081 
10 Michael Engen   1:03:47.0  4453 
11 Stefan Waldenlind   1:10:38.3  4450 
DNF Mark Sumner     4436 Muddy Cup

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Guerra   0:54:06.1  4087 Guerra Means War
2 Trevor Stellrecht   0:55:33.7  4231 Wheel & Sprocket
3 Tim Edwards   0:56:15.5  4444 
4 Chase Kincaid   0:57:35.8  4449 
5 Justin Lund   Tomahawk, WI0:58:22.4 216962  4006 Big Ring Racing
6 Spencer Strigel   0:59:11.6  4127 Polska Cannondale
7 Michael Holbrook   0:59:59.4  4414 Joe Bikelers
8 Dave Cornils   1:00:16.9  4419 
9 Andrew Rieder   1:00:26.1  4105 FDL/OSH Cyclery
10 Aaron Gretzinger   1:01:05.9  4042 Chainsmokers
11 Aaron St. Peter   1:01:17.1  4418 
12 Paul Westburg   1:02:18.7  4023 GMAC Mortgage/Team 2

Men - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Freihoefer   0:55:51.9  4416 
2 Greg Bielowicz   0:57:34.3  4406 
3 Kirk Zahn   0:58:16.2  4113 
4 Tyler Jahn   0:58:25.8  4121 
5 Corey Kincaid   0:58:39.7  4448 
6 Joshua Glovinsky   0:58:44.6  7008 
7 Tom Ales   0:59:10.1  4443 
8 Brandon Meyers   1:03:50.9  4134 Lakewood Ski &Sport
9 Ryan McEneany   1:04:55.0  4088 Gear N Up
10 Eric Borchardt   1:06:00.2  7004 
11 Justin Lisota   1:07:58.1  4030 
12 Mike Clinton   1:19:40.7  4423 
13 Jayson Lewis   1:35:34.4  4426 
DNF Casey Koch     4410 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Truax   0:53:57.3  4052 
2 Alan Jahn   0:55:50.3  4085 
3 Joe Villalobos   0:56:22.6  4041 Success Video
4 Anthony Dombrowski   0:57:08.6  4125 Pedros
5 Anthony Ramirez   0:57:35.1  4424 
6 John Paddock   0:57:53.7  4429 
7 Jeff Robinson   0:58:17.6  4114 
8 Nicholas Mianecki   1:00:01.0  4013 
9 Jay Kemp   1:02:04.8  4446 Pacific Cycle
10 Scott Yurjevich   1:02:51.7  4447 Gen X Cycling
11 Chad Friedli   1:03:36.3  4442 
12 Hue Kong   1:03:54.0  4210 GenXCycling
13 Brad Riley   1:04:31.6  7049 
14 Kevin Bradley   1:04:49.2  4422 
DNF Ross Kellogg     4068 Team East
DNF Brian Johanski     4409 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curt Demott   0:53:52.1  4222 
2 Jim Harbort   0:54:25.7  4110 
3 Scott Beduhn   0:55:13.4  4228 Gear N Up
4 Tshengzoo Lor   0:55:49.9  4123 
5 Jody Arlen   0:59:20.2  4405 
6 Jeff Bublitz   0:59:28.9  4407 
7 Roger Wolff   1:06:35.5  4103 Success Vidio
8 Rocco Caffero   1:06:47.4  7010 
9 Matt Geibel   1:17:23.6  4413 Bust-A-Gut

Men - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Tamborino   0:51:57.1  4032 
2 Kurt Kargel   0:52:04.9  4124 
3 Tom Wendland   0:53:04.5  4009 
4 Daniel Backley   Germantown, WI0:54:56.3 221070  4002 Velocity
5 James Johnston   0:54:58.2  4421 
6 David Morgan   0:56:18.5  4082 
7 Greg Grose   0:56:54.3  4408 
8 Steve Baumann   0:57:04.9  4027 GMAC Mortgage / Team 2
9 Michael Kasper   0:59:05.7  4431 Team Fool
10 Gary Esko   0:59:18.3  4031 
11 Richard Doherty   0:59:35.0  4097 DDSportz
12 Steve Prell   0:59:47.9  4075 
13 Dan Getzen   1:00:23.9  4070 Skinny's Fat Tire Racing Team
14 Kris Maj   1:00:36.6  4232 Tailwinds
15 Patrick Johnson   1:01:16.0  4061 
16 Michael Borchardt   1:01:33.2  7001 Team Extreme
17 Kevin Buntrock   1:02:50.7  4434 
18 Rick Griesbach   1:04:24.8  7002 Point Pursuit
19 Todd Thorn   1:04:27.3  7005 Moosejaw Pizza& Brewery
20 Todd Madaus   1:13:42.2  4428 Salty Applesauce
21 Steven Adams   1:22:35.7  7030 UW-Manitowoc

Men - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neng Vang   0:57:18.6  4122 
2 Ron Kapaun   0:57:41.3  4056 
3 Gary Schmidt   0:58:28.7  7009 
4 Kevin Lemke   0:58:56.9  4069 Fond du Lac Cyclery
5 John Medo   0:58:57.9  7050 
6 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:00:22.3 204830  4100 Point Pursuit
7 Randy Borst   1:00:39.0  4028 GMAC/Team 2
8 Michael Giesen   1:01:59.6  4420 
9 Dennis Hoeft   1:02:14.9  4437 
10 Dave Deboer   1:02:31.0  4441 
11 Daniel Schlafke   1:03:29.2  4020 
12 Rick Bissen   1:04:47.8  4044 GMAC Mortgage/Team 2
13 Dan Dittrich   1:05:03.2  7003 
14 Thomas Cornils   1:10:54.8  4057 team extreme
DNF Barry Lengfeld     4094 

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Hornung   0:56:07.5  4047 Fond du Lac Cyclery
2 Gerry Butler   0:57:38.8  4095 Gear N Up
3 William Peters   0:58:37.8  4008 GMAC Mortgage / Team 2 Racing
4 Bernie Parker   0:59:13.0  4019 Team Extreme
5 Tom Borchardt   1:02:39.0  4046 Trailhead Bikeand Skate
6 Ted Batzer   1:02:41.5  4096 
7 Steve Manthe   1:02:51.5  4116 Chainsmokers
8 Neil Everson   1:02:52.1  4072 Team East
9 Michael McCluskey   1:05:38.1  4092 
10 Richard G Finch   1:07:44.3  4067 Rock Cut TrailCrew
11 Franklin Lobello   1:08:14.0  4111 
12 Richard Wenborne   1:16:05.7  4012 GMAC Mortgage/Team 2
13 Rich Purdy   1:23:55.1  4451 The Route
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  4141 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Murphykate Montee     9505 Hayes On Track
2 Heidi Goode     3044 Adventures Racing
3 Julia Gabrielson     3024 Moosejaw Pizzaand Brewery

Women - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI 202434  3020 Polska Cannondale
2 Rosaleen Walsh     3118 AET
3 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3017 Fond du Lac Cylery
4 Jamie Klonowski     3125 
5 Madeleine Puissant     3124 Muddy Cup
6 Jamie Buske     3050 Team Extreme
7 Cathy Devito     3117 
DNF Brenda Mason     3119 Team Big Blue

Women - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens-Wilsing   Shorewood, WI 202402  3038 Fond du Lac Cyclery
2 Sonia Dubielzig     3033 Mad FORCs
3 Terra Nicklas     3122 
4 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3006 Alberto's
5 Shelley Kemp     3046 Pacific Cycle
DNF Tiffani Walter     3030 Team Muddy Cup

Women - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Gatto     3021 D'Arcy / SRAM
2 April Dombrowski   Oshkosh, WI 223874  3023 Pedros
3 Amy Lamkins     3025 Gear N' Up
4 Keena Hilsberg     9502 Bellin Health
5 Tammi Stunkel     3040 Bike Doctor
6 Angella Collins     3007 
7 Amy Heart     3047 Point Pursuit
DNF Lacey Zills     3121 Gear 'n Up

Women - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Pikalek     9510 Team Wisconsin
2 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3010 Lake Geneva Cyclery
3 Antonia Leal     3034 Muddy Cup
4 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
5 Candy Hofmann     3048 Team Extreme
6 Laura Baker     3011 Michael's Cycles
7 Barbara Lothe     3029 Mad FORCs

Women - SP - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Reilly     3031 Michael's Cycles
2 Kelly Skillicorn     3120 Brones Bike Shop
3 Christine Kortbein     3039 Moosejaw Brewery
4 Christine Griesbach     3012 Point Pursuit
5 Gail Goehrig     3005 
6 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeMTB Team
7 Beth Clark     3049 Reckless Racing / Go Fast
8 Janet Schlegel     3035 Michael's Cycles
9 Rolleen Kralovec     3032 

Women - SP - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3026 Point Pursuit
2 Gretchen Montee     3009 Hayes Disc Brakes
3 Kimberle Ganzer-Wiley     3123 Eric's Bike
4 Terri Cornils     3016 Team Extreme
5 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3004 Point Pursuit
6 Wendy Burns     3061 Clif / Active Endeavors
7 Janis Heifner     3028 Recyclist

Women - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler     3042 Gear N Up

Women - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House   Oneida, WI2:31:36.5 183111  517 Team 2
DNF Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  511 bikehub

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra   Oconomowoc, WI2:05:03.4 225377  520 Guerra Means War!

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:58:44.0 210713  514 Skinny's Fat Tire Racing Team
2 Michelle Peariso   Amherst, WI2:08:35.6 227741  513 Gear N' Up
3 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI2:09:00.6 227849  524 Guerra Means War!

Women - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Woodman   Phoenix, AZ1:57:02.3 210738  512 Michael's Cycles
2 Sara Stanford   Prescott, AZ1:58:05.6 210728  510 D'Arcy / SRAM Cycling Team
3 Lisa Krayer   North Freedom, WI2:06:06.4 227405  516 Moosejaw Pizzaand Brewery
4 Gina Kenny   Orland Park, IL2:27:55.6 210270  515 Team Extreme
DNF Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN 199274  501 Trek/VW/JBL

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:47:45.6 217761  502 Mercy / Specialized
2 Lori Sable   Thiensville1:56:19.4 226461  508 Team Wisconsin
3 Diana Hill   Duluth, MN1:57:22.3 212753  507 Trek VW
4 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:09:55.3 43926  538 Mad FORCs

Women - EX - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal   Appleton, WI2:27:27.3 218698  525 Wheel & Sprocket/Trek

Women - BG - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6030 Bellin
2 Alyson Davis     6024 Hayes On Track
3 Madeline Labecki     6021 hayes on track
4 Eleanor Johnston     6089 
5 Thereszca Driehaus     6090 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Putzke   1:40:30.5  5023 Mad FORCs
2 Haley Elliott     6027 Team East
3 Moriah Griesbach     6012 Point Pursuit
4 Samantha Milner     6002 Hayes OnTrack

Women - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:04:22.3  5026 Team Extreme
2 Arin Lemke   1:13:55.7  5025 Team Pedal Moraine
3 Chelsea Fullerton   1:28:22.6  5126 Adventures Racing

Women - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Czechanski   1:04:23.7  5013 
2 Rachel Snider   1:05:39.7  5050 UW-Whitewater
3 Amy Bice   1:13:20.6  5122 
4 Heather Herzfeldt   1:14:49.7  5125 
5 Britany Michael   1:22:23.9  5119 
DNF Lisa Welkwerth     5131 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasha Diekmann-Smith   1:00:34.3  5017 Micheal's Cycles
2 Linda Muffler   1:03:05.4  5004 
3 Elizabeth Legaspi   1:04:47.3  5021 Fattires-n-beer
4 Renee Bach   1:06:15.4  5008 Team Ry-z
5 Olga Voss   1:11:19.6  5121 Peace Coffee Racing
6 Bobbie Webster   1:14:15.5  5127 
7 Jeannine Washkuhn   1:15:26.6  5130 Pacific Cycle
8 Amber Blakstad   1:20:39.7  5123 
9 Megan Rafko   1:28:20.5  5132 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Sedivy   1:06:47.3  5027 
2 Nichole Braathen   1:07:05.4  5128 
3 Lori Bauman   1:11:31.2  5028 
4 Barbara Daanen   1:15:10.4  5019 RPM/Hayes
5 Christine Strahm   1:19:39.2  5014 GMAC Mortgage / Team 2 Racing

Women - BG - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linette Davis   1:04:06.9  5120 
2 Cecile Labecki   1:04:51.0  5022 RPM hayes Brake
3 Cynthia Novak   1:05:08.4  5016 
4 Maria Phelps   1:13:57.8  5129 Point Pursuit
5 Carole-Anne Stewart   1:16:01.9  5007 Rock Cut TrailCrew
DNF Roxanne Rogers     5003 Big Ring Racing
DNF Rebecca Welch     5005 Wheel & Sprocket

Women - BG - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Dykema   Evanston, IL1:05:02.4 10328  5055 Active Endeavors
2 Susan Borchardt   1:11:06.6  5001 Team Extreme
3 Patricia Bauer   1:13:46.9  5124 Fattires n Beer
4 Cindy Carter   1:28:38.1  5118 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Malenkovich   Saint Cloud, MN1:43:58.5 130424  540 Head Method.com
2 Jenna Zander   Mankato, MN1:48:51.8 160568  539 Cannondale MtnBike Team
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:53:11.0 100571  506 Bike Hab

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUOREBonk BreakerSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee