Race Results for
Rome Around
Wisconsin Rapids, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/30/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:58:25.6 145071  44 PCW Cycling
2 Anthony Ettmayer   Jackson, WI2:10:49.2 211689  25 Team Pedal Moraine
3 Chad Sova   Thiensville, WI2:14:40.7 189115  23 pcwcycling.org
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:15:51.5 182019  87 Bellin Health
5 Scott Golomski   Greenfield, WI2:16:36.2 208973  61 Bikes-n-Boards/Dogfish
6 Lance Beoning   2:22:21.6  234 Out N About Gear
7 Chris Cook   2:25:37.2  228 Bikes-N- Boards
8 Ryan Ruhland   Madison, WI2:25:45.4 209987  48 Fond du Lac Cyclery
9 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI2:30:47.8 209985  81 Mountain Bikers of UWSP
10 Bryan Cook   2:35:19.0  227 Bikes-N-Boards
11 Dan Ajer   Cottage Grove, WI2:36:00.1 180160  95 ChainSmokers
12 Eric Lau   Madison, WI2:36:32.7 211897  83 Extreme
13 Brian Heifner   Madison, WI2:36:40.0 176155  75 Wheel and Sprocket
DNF Travis Woodruff   Prescott, AZ 135975  10 PCWcycling.org
DNF Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  49 Nicolet Bike.com
DNF Jordan Carr   Gunnison, CO 170822  100 Team CLI

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Hall   1:57:21.7  230 Salsa Cycles
2 Brian Eppen   Iowa City, IA2:05:19.4 121702  Atlas Cycling
3 Jesse LaLonde   Ely Mn2:10:26.5 203490  Kenwood/Gunnar
4 John Rowley (1 - PR)   Pittsburgh, PA2:10:32.9 175925  97 PCW Cycling
5 Mike Phillips   Chicago, IL2:11:20.0 84647  68 Alterra Cycling
7 Justin Salzmann   Kaukauna, WI2:14:25.1 211820  The Bike Hub/Gary Fisher
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:28:47.1 212641  98 AlphaWings
10 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:31:11.3 205988  40 Big Ring Racing
11 William Schwalbe   Duluth, MN2:34:42.0 143045  55 Team Ski Hut
12 Andy Hoenisch   Madison, WI2:37:18.2 208707  39 Big Ring Racing
13 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:42:41.3 182256  20 Team Polska Cannondale
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW
DNF Tim Drankus   Sheboygan, WI 151397  11 Alterra Coffee/Trek
DNF Chad Wilsing   Milwaukee, WI 186886  26 Fon du Lac Cyclery
DNF Ben Bartoszuk   Sussex, WI 210809  27 Big Ring Racing
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  56 Dogfish
DNF Jason Sieck (EX)   Appleton, WI 211575  58 Gear N Up
DNF Patrick Fasse   Elburn, IL 211519  71 FDL/OSH Cyclery
DNF Erich Ponath   Sheboygan, WI 193031  90 

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Richards   2:10:44.9  232 Maplelag BokcoBikes
2 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:13:58.7 78139  43 Polska
3 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN2:14:54.9 83047  17 The Ski Hut/Trek
4 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI2:15:12.6 117449  63 Team Wisconsin
6 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL2:20:23.4 207117  33 Fond du Lac Cyclery
7 Josh Barrett   Whitewater, WI2:22:43.1 189760  35 Hayes Disc Brakes
8 Douglas Pietz   2:22:50.8  21 Team Polska Cannondale
9 Joe McGaver   2:29:15.4  73 Ski Hut
10 Mike Kelsall   Shorewood, IL2:30:01.8 175959  80 Darcy Cycling
11 Mat Bostelman   Sterling, IL2:37:35.6 119153  16 
12 Matt Silvia   Chicago, IL2:43:26.3 208232  67 Funky Weasel
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739  38 PCW CYCLING
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   Duluth, MN2:04:33.7 124953  Ski Hut
2 Mike Bushey   Esko, MN2:04:39.5 82026  Ski-Hut Duluth
3 Jeff Melcher   West Bend, WI2:23:30.0 166066  15 Team Pedal Moraine
4 John Wypiszinski   Appleton, WI2:24:30.8 211571  12 Team 2
6 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:36:18.9 194466  85 Team Wisconsin
DNF Wayne Langbein   Frederick, MD 208095  41 Team Wisconsin
DNF Eric Peterson     19 Wheel and Sprocket

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:15:06.3 154720  64 Micheals Cycles
2 Scott Cole   Stevens Point, WI2:15:35.5 7340  31 Point Pursuit/Specialized
3 Jerome Daanen   Racine, WI2:31:25.8 164575  62 Hayes Disc Brakes
4 Dan Becher   2:38:23.1  229 Penn
5 John Timm   Germantown, WI2:40:15.3 209235  59 Team Extreme
6 James Grant   Fountain City, WI2:52:01.3 134086  22 Independent Fabrication
7 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI3:22:11.2 186713  54 Hayes Brakes
8 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO3:26:10.7 193033  69 
DNF M Dan Griffin   Stevens Point, WI 212752  86 Point Pursuit

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   2:11:02.9  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:22:14.3 183953  29 Team Bike Hub

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   1:50:23.3  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Josh Kay   1:50:28.8  1012 Hayes OnTrackRace Team
3 Mitch Dreher   1:56:03.9  1090 Pedal Moraine
4 Jake Whitwam   1:56:46.7  1105 Bike Doctor
5 Justin Schmidt   1:58:34.0  1153 
6 Bobby Mantz   2:02:56.6  1126 Team Extreme
7 Mitchell Gantz   2:13:25.3  1055 Bellin Health
8 Marc Mayer   2:14:56.5  1108 Bike Doctor Racing
9 Andrew Hanson   2:15:17.0  1091 Micheals Cycles
10 Ryan Paull   2:29:09.1  1454 Eriks
11 Jason Roelse     2106 PCW
12 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
13 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
14 Kyle Cortright     2187 
15 Kade Stackman     9020 Trailhead
16 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
17 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
18 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
19 Kyle Martinelli     2208 Zion Cyclery
20 Hans Hare     2219 
21 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL 209173  2066 Hayes OnTrack
22 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
23 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheelfast Racing
24 Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
25 Jordan Danielski     2628 
26 Andrew Moore     2617 
27 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
28 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
29 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
31 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
32 Jerald Hettenbach     2616 
33 Richie Miller     2237 Hayes On Track
34 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
35 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
36 David Vande Walle     2178 
37 Tim Cook     2605 
38 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
39 Aristotle Peters     2018 
40 D J Denny     2285 Bellin Health
41 Andrew Disch     2182 Alterra
42 Aaron Gretzinger     2131 ChainSmokers
43 Lee Suring     2289 
DNF Mike Sherer     1004 2CC
DNF Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
DNF Nick Darcy     2241 Darcy Cycling
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health
DNF David Gretzinger     2604 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlos Hackel   1:45:10.6  1123 
2 Nathan Moenck   1:48:32.8  1451 UWSP
3 Chad Balthazor   1:52:36.6  1089 Pedal Moraine
4 Steve Scholzen   1:53:34.2  1057 Hayes
5 Nathan Guerra   1:58:11.6  1158 Guerra Means War!
6 Dylan Maho   2:00:36.5  1083 Team 2 Racing
7 Tim Jahn   2:03:23.0  1023 Mountain Outfitters
8 Tony Wagner   West Bend, WI2:07:29.0 204671  1068 PCW Cycling
9 Dana De Met   2:11:42.7  1069 Bikes-N-Boards
10 Shawn Hoppe   2:17:11.1  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
11 Lucas Daniels     9111 
12 Charley Schmidt   Rochester Mn 206588  9006 Alterra
13 Peter Hurst   Norwalk, CT 148404  2273 University ofMichigan
14 Constantine Peters     2019 
15 Luis Maldonado     2293 
16 Allan Schimberg     9005 
17 Zachary Giffey     2611 UW-Platteville
18 Jared Suster     2243 Bike Hub
19 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
20 Joshua Schwartz     2128 Pedal Moraine
21 Kevin Langenecker     2299 Pedal Moraine
22 Michael Uffenbeck     2623 
23 Dan Kutz     2167 Mountain Outfitters
24 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
25 Trey Molitor     2063 
26 Collin Stevens     2135 
27 Steven Spiewak     2148 Team Ochsner
28 Aaron Halfman     2144 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
29 Bill Street     2297 Fat Kats
30 Joshua Krick     2142 Team Extreme
31 Ryan Goodwin     2612 
DNF Eric Murrock     1076 Momentum
DNF Mike Humpal     1160 
DNF Sam Fehrenbach     2268 Point Pursuit / U of Minn
DNF Dylan Seefeldt     2307 
DNF Erin Stansbury     2615 University of Michigan

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Doug Bailey   1:54:36.3  1053 Alterra Coffee
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:55:13.5 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
4 Matias Lauryssens   1:57:51.3  1103 Pacific Cycle Gt
5 Brian Hertzberg   1:59:05.8  1100 GT / Willy Bikes
6 Joel Coon   2:01:13.3  1062 Dogfish / Belgioioso
7 Brad Beyer   West Bend, WI2:05:21.6 203605  1011 Pedal Moraine
8 Jason Weiand   2:06:32.2  1447 Team Metric
9 Brad Vieths   2:06:55.3  1449 
10 Teddy Ramos   2:08:09.3  1127 
11 Jeremy Vogels   2:12:02.0  1128 Bellin Health
12 Travis Olson   2:12:29.0  1017 Back Door BikeShop
13 Greg Partyka   2:18:08.4  1088 Pedal Moraine
14 Aaron Fleming   Rockford, IL2:24:27.9 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
15 Christopher Pitts   Baraboo, WI2:38:50.7 210157  1136 Moosejaw Brewery
16 Tony Pirolo     2117 
17 Jeremy Brandt     2620 
18 Juan Munster     2124 XXX Racing / Athletico
19 Dan Van Dallwyk     8114 Liquor Pigs
20 Marcus Nolan     9001 Creepy-Friendly
21 Matthew Dennis     2177 Spangle Inc
22 Jason Karcher   Kenosha, WI 208106  2002 
23 Christopher Schulz     2295 Team Polska-Cannondale
24 Jerry Mortier     2029 
25 Mark Farina     2104 
26 Robert Willmas     2229 
27 Kenneth Nogeire     2088 
28 Zack Blankenheim     2345 
29 John Brown     2305 Point Pursuit
30 Ryan Shiroma     9022 Dogfish
31 Tim Patterson     2056 Gear N Up
33 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
34 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
35 Joseph Miller     2211 FDL/OSH Cyclery
36 Sean Strosahl     2294 
37 Steve Kuchenberg     2045 Bellin Health/lnCompetition
38 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
39 Kris Pietruszka     2155 Polska Cannondale
40 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2266 Miodu / Alexandra / Ula
41 Matthew Byrge     2308 Pedal Moraine
42 Fred Stancer     2629 
43 Clarence McCook     8016 Bike Doctor
DNF Warren Heise   Hartland, WI 186878  1106 Bellin Health/In Competition
DNF Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Ryan Krayer   1:52:38.8  1120 Moosejaw Brewpub
3 Adam Matson   Plainfield, IL1:53:21.8 192061  1213 Darcy Cycling Team
4 Andy Peters   1:53:52.3  1022 Moosejawbrewpub
5 David Stahl   Deerfield, IL1:54:31.6 208045  1013 Team Wisconsin
6 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA1:54:39.1 204288  1033 The Ski Hut
7 Nathan Schroepfer   1:55:39.0  1221 Bellin-in Competition
8 Christopher Schutte   1:56:58.9  1046 Polska-Cannondale
9 Dave Schulze   1:59:26.5  1452 Bellin Health
10 Jason Ruesch   1:59:51.0  1040 Pedal Moraine
11 Tom Flicker   2:00:48.5  1099 Gear-N-Up
12 Scott Peterson   Littleton, CO2:03:52.2 115185  1073 Big Ring Racing
13 Norman Paternoster   2:04:13.4  1038 Team Nordik
14 Bill Livingston   2:04:45.5  1092 Michaels Cycles
15 Mark Shagoury   2:07:58.3  1450 
16 Gabriel Sanchez   2:16:10.9  1231 
17 Michael Waisbrot   2:18:15.4  1154 Chainsmokers
18 Ken Stuckart   2:18:45.8  1039 Team Extreme
20 Jonathan Nehring   2:22:01.2  1049 Peddle Moraine
21 Aaron Swanson   Ashland, WI2:24:29.6 209665  1141 Swanson Finacial Services
22 Mark Szudrowitz   2:32:08.0  1009 Extreme Ski & Bike
23 Joshua Pierre     2030 Team Nordik
24 Dan Tavela     2230 Pedal Moraine
25 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
26 Todd Trowbridge     2624 
28 Peter Stinski     9013 Gear N Up
29 Dain Trittau     2150 Team Wisconsin
30 Chad Thums     2054 Team Nordik
32 David Kuphal     2053 
33 Kevin Herman     2103 
34 Jiri Zdrubecky     2184 
35 Shad Young     2625 FDL/OSH Cyclery
36 Douglas Cutler     2109 
37 Jason Lilyquist     2603 
38 Laszlo Horvath     2186 Kiddles Bike and Sport
39 David Schoenherr     2251 
40 Christopher Goehrig     2023 
41 Craig Marotz     9003 Recyclist
42 Steve Knaus     2420 
43 Sean Mulligan     2306 Michaels Cycles
44 Timothy Copeland     2619 
45 Scott Janssen     2112 
46 Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
47 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
49 Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
50 Peter Kolar     2099 Trailhead Bike&Skate
51 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
52 Lee Emmons     2078 Willy-Bikes-GT
53 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
54 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
55 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
56 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery and Pizza
57 Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
58 Jason Griese     2143 
59 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
60 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
61 Randy Jennings     8019 Team Extreme
DNF Kyle Watterson   Woodridge, IL 201038  1041 Wheel Fast
DNF James Buddenbaum   Bloomington, MN 185684  1042 Albertos
DNF Mat Moore     1086 Gear N Up
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
DNF Joe Greatens     2101 
DNF Eric Froemming     2424 
DNF Jim Liesen     9007 

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:47:42.4 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Marty Netzel   Rochester, MN1:53:38.5 195077  1448 
3 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:57:23.1 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
4 Michael Beatty   1:58:45.7  1161 Willy Bike Chainsmokers
5 Steven Pribek   2:01:55.2  1109 
6 Ken Krebs   2:05:01.6  1131 Active Endeavors
7 John Lirette   2:05:42.0  1002 Hayes
8 Mike Arft   2:05:47.8  1129 Wheel and Sprocket
9 Erik Enyedy   2:07:34.4  1020 
10 Richard Rudolph   Emporia, KS2:08:18.5 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
11 Keith Russell   Sheboygan, WI2:09:40.8 155491  1156 PCW Cycling
12 Steve Miller   2:13:18.4  1026 
13 Gregory Duckett   Milwaukee, WI2:18:06.1 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
14 Michael Plymale   2:22:39.2  1453 Team GT
15 Russell Jobs   2:24:50.3  1059 Hayes Disc Brakes
17 Mick Carlson     2075 
18 Glen Stroik     2070 
19 David Bottum     2093 
20 Steve Jeske     2009 Pedal Moraine
21 John Gregorski     2072 
22 Kelly Effert     9010 Wingnut
23 Jeffrey Frings     2197 Alterra Coffee
24 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
26 Kevin Putzke     2139 Hayes
27 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
28 Randal Sahs     2301 Team 2
29 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
30 Aaron Duston     2081 
31 Kevin Everson     9112 
32 Jim Argeropoulos     2610 
33 David Bodmer     2192 Micheals Cycles
35 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
36 Eric Hunner     8040 All Aboard Fitneess/Team 2 Rac
37 Brian Hicks     2102 Point Pursuit
38 Craig Shwonek     2314 
39 David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
40 Steve Werner     2622 
41 Nathin Davisson     2621 
42 Troy Olm     2033 
43 Brian Rummelhart     2065 
44 Andrew Ohlsson     2315 Chainsmokers
45 Tad Bruckner     8012 Team GT
46 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheelfast Racing
47 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
48 Earle Jacob Jr     9008 Big Ring Racing
49 Steven Kuphal     2090 
50 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
51 Ozgun Ozguc     2304 Team Extreme
52 Patrick Doornek     8017 
DNF Benjamin Griggs     1030 Bellin Health
DNF Chris Hammer   Woodridge, IL 91451  1078 Wheelfast Racing
DNF Thomas Flynn     1104 Funky Weasel
DNF Chuck McFarland     1228 
DNF Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:53:49.5  1140 
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:54:36.2 210815  1212 Team Pedal Moraine
4 Mike Geitner   1:56:45.1  1058 Team Extreme
5 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:57:33.2 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
6 Jon Suyko   Rockford, IL1:58:32.6 129793  1047 Kegels
7 Scott Wippermann   2:00:38.9  1008 Eriks
8 Jay Labecki   Milwaukee, WI2:05:27.2 20074  1043 Hayes Brake
9 Don Freitag   2:08:37.2  1024 Big Ring Racing
11 John Christensen   2:11:26.7  1187 
12 Rob Hofmann   2:32:24.6  1101 Team Extreme
13 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
14 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
15 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
16 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
17 John Miller     2105 Mountain Outfitters
18 Donald Gellerup     2100 all Aboard Fitness/Team 2
19 Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
20 Paul Rainey     2183 
21 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
22 Kevin Paul     2248 
23 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
24 Scott Palmersheim     2069 Pedal Moraine
25 DJ Burns     2210 Active Endeavors
26 Dennis Schueler     2107 
27 Eric Nelson     9016 
28 Denny Paul     2249 
29 Timothy Blob     2626 Gear N Up
30 Mike Owens     2189 Alterra Mountain Bike
31 Don Fischer     2042 
32 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
33 Michael Vinje     2303 
34 Phil DePetro   Marquette, MI 211143  2171 
35 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
36 Michael Borchardt     2051 Team Extreme
37 Keith Wolf     8023 Extreme
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI 207332  1045 Big Ring Racing
DNF Troy Sable     2047 
DNF Jim Kauppila     2067 Hayes Disc Brakes
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
DNF Dustin Vande Zande     2311 Point Pursuit

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steven Humphrey   2:12:42.2  1007 Big Ring Racing
3 John Kollock   2:22:56.8  1159 Point Pursuit
4 Eric Kuhagen   2:36:34.9  1003 Team Specialized
5 Mark Schimberg   2:43:16.1  1034 
6 Steve Ferguson     2111 SportsRack
7 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
8 Steve Kapaun     2059 
9 Dave Wall     8113 
10 Andrzej Kozik     2234 Team Polska Cannondale
11 Peter Kot     2015 
12 Brad Tennis     2095 Moosejaw Brewery
14 Mark Specht     8025 Recyclist
15 Bruce Harvey     8032 
DNF James Sniadajewski     1074 Point Pursuit
DNF Mark Day     2020 B.O.M.B. International
DNF Bill Goodman     2602 
DNF Gary Lauten     2607 
DNF John Wrycza   Naperville, IL 76133  9017 Wheelfast
DNF Bill Delaney   Madison, WI 210055  1234 East High School

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI2:04:50.2 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
2 H Larson   Green Bay, WI2:05:14.0 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
3 Pete Noffke   Menasha, WI2:14:55.1 189045  1010 Wheel and Sprocket
5 Richard Palmer   2:35:51.8  1087 
6 Wayne Fish     2291 
7 Gary Meader     2145 
8 Wayne Maffei     2244 Moosejaw
9 Neal Rollins     2077 Fondy/Osh Cyclery
10 Sterling Schmidt     2086 
11 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 Wheel and Sprocket
12 Steve Schmelzer     2216 
13 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
14 Mark Ullenberg     2194 
15 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
16 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
17 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
18 Robert Langlois     2113 Bellin Health
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Rod Swendsen     2209 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
2 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
3 Sam Jansen     6025 Pedal Moraine
4 Ethan Reilly     6133 
5 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
6 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
7 Brandon Watkins     6014 
8 Conner Shelton     6135 
9 Riley Shelton     6134 
10 Cody Borst     6130 
11 Nickolas Smith     6016 Wheel and Sprocket
12 Jordan Watkins     6015 
13 Tarl Knight     6008 Bellin Health
14 Brandon Flisram     6129 Team Extreme
15 Blake Millner     6137 
DNF Andrew Miers     4623 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Wippermann   1:31:01.4  4087 Eriks Teen Team
2 Caleb Lenss   1:35:15.2  4057 Bellin Health
3 Bradley Peterson   1:35:40.8  4124 Wheel and Sprocket
4 William Griesbach   1:35:49.9  4024 Point Pursuit
5 Hunter Putzke   2:13:14.2  4059 Hayes on Track
6 Theodore Peters     6019 
7 Cody Madaus     6132 
8 Dillon Guerra     6026 Guerra Means War
9 Kyle Bissen     6011 Hayes team1
10 Leif Byrge-Liebig     6023 Pedal Morraine

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Riggs-Wieboldt   1:28:08.3  4078 
2 Alan Johnson   1:31:33.1  4053 Eriks
3 Charles Rechner   1:34:41.5  4082 Stadium Bike
4 Byron Guerra   1:38:20.0  4127 Guerra Means War!
5 Cai Dickman   1:40:57.1  4626 
6 Andrew Timler   1:48:04.6  4636 
7 Evan Harris   1:49:14.3  4101 
8 Justin Riedel   1:50:43.9  4635 
9 Jonathan Bidlake   Naperville, IL1:52:57.1 208104  4099 
10 Charles Phillips   1:54:20.7  4610 
11 Winston Xue   1:59:19.5  4624 
12 Ben Specht   2:08:18.0  4633 Recyclist
13 Taylor Otto   2:10:35.7  4632 Recyclist
DNF Chris Hurst     4621 
DNF Zach Vanhefty     4622 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Wabrowetz   Shell Lake, WI1:10:32.8 211394  4271 Hayes On Track(Hot) Racing
2 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI1:13:26.4 226098  4047 Team Extreme
3 Tony Lemke   1:19:50.5  4067 Fond du Lac Cyclery
4 Ryan Wenzlick   1:20:40.8  4017 All Aboard Fitness
5 Michael Heifner   1:20:55.6  4092 Recyclist
6 Cory Mayer   1:28:44.0  4139 Bike Doctor
7 Jay Millin   1:35:20.8  4055 Team Pedal Moraine
8 Adam Lownik   1:35:25.3  4615 Trailhead
9 Adam Schwartz   1:40:14.7  4136 
10 David Klussendorf   1:42:06.3  4612 
11 Jim Doherty   1:43:54.8  4093 DD Sportz
12 Joe Guse   1:50:51.2  4617 
13 Taylor Dlugopolski   1:53:54.6  4616 
14 Mark Sumner   2:37:23.3  7177 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Goeden   1:15:38.5  4029 Pedal Moraine
2 Jonathan Davis   1:17:54.2  4018 Bellin Health/Incompetition
3 Michael Curtiss   1:25:01.2  4143 
4 Brian Braun   1:30:29.0  4074 
5 Charlie Krause   1:50:06.7  4629 
6 Scott Glodowski   2:01:05.0  4133 Tailhead
DNF Jeremy Smith     4095 Bike Doctor

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Guerra   1:15:14.0  4128 Guerra Means War
2 Arius Jacks   1:24:48.7  4032 
3 Joshua Bucholtz   1:25:32.6  4132 
4 Andrew Czechanski   1:29:10.9  4618 
5 Chad Hoppe   1:29:35.9  4028 FDL / OSK Cyclery
6 Brian Wolf   1:29:42.0  4071 Mountain Outfitters
7 William Ball   1:36:47.3  4638 Extreme
8 Brian Robinson   1:36:48.7  4620 
9 Kevin Price   1:43:58.3  4637 Chainsmokers
10 Eric Butler   1:48:13.7  4086 
11 Dana Schlafke   1:50:15.0  4031 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Leonard   1:19:44.3  4639 
2 Michael Olm   1:23:00.8  4016 
3 Aaron Bieberitz   Anytown, WI1:24:08.4 203051  4014 PCW Cycling Inc.
4 Justin Latham   1:25:50.0  4022 
5 Jeffrey Milligan   1:28:40.2  7022 
6 Ryan Manske   1:31:18.0  7010 
7 Michael Miljan   1:31:57.3  4083 
8 Jim Bostrom   1:33:52.4  7201 
9 Drew Kapla   1:34:01.1  4140 Bike Hub
10 Matthew Byrnes   1:34:58.4  4141 Bike Hub
DNF Chris Davis     4137 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lanser   1:07:00.5  4040 All Aboard / Team 2
2 Shawn Brehm   1:09:58.5  4611 
3 Jason Martini   1:12:59.6  4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
4 Eric Shaw   1:14:47.7  4096 PCW Cycling
5 Cal Collins   1:14:56.0  4627 
6 Anthony Dombrowski   1:21:24.8  4339 
7 Jim Eggleston   1:25:17.5  4003 
8 Jeff Truax   1:25:50.3  4138 
9 Brian J Smith   1:27:18.2  7011 
10 Hue Kong   1:27:44.1  4210 
11 Rocco Caffero   1:29:10.9  7013 Team Ozone
12 Thomas Kenny   Orland Park, IL1:31:46.8 210687  4058 Team Extreme
13 Ryan Andrews   1:35:58.7  4628 
14 Jeff Bublitz   1:36:43.0  4606 
15 Patrick Harrington   1:53:10.9  7176 recyclist
DNF Chris Birling     4079 
DNF Earl King     7174 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason La Bella   1:11:03.1  4004 
2 Pete Esser   1:14:58.2  4630 
3 Greg Boettcher   1:15:00.1  4104 Team Extreme
4 Roger Wolff   1:16:01.2  4106 Racine Harley-Davidson
5 Zeke Stanis   1:16:03.6  4121 
6 Daniel Getzen   1:17:11.2  4030 
7 Paul Lehmann   1:17:12.8  4119 
8 James Lee   1:26:40.4  4081 
9 Stephen Kralovec   1:34:02.6  7012 Stadiom Bike
10 Tim Geldermann   1:39:04.1  4634 
11 Ric Jump   1:39:10.7  4048 
12 Joe Spakowicz   1:44:29.6  4605 
13 Dan Whitford   2:04:01.5  7175 
DNF Kurt Kargel     4046 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Riedel   1:07:10.5  4130 
2 Stuart Shelton   1:10:55.0  4006 
3 Don Harries   1:12:25.8  4129 
4 Bruce Beckman   1:14:19.1  4619 
5 Dale Konkol   1:14:21.4  4021 
6 Thomas Wendland   1:16:59.7  4019 
7 Douglas Erdmann   1:19:30.1  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
8 Erick Braaksma   1:20:08.2  4054 Trailhead Bikeand Skate
9 Robert Groshek   1:23:05.8  4631 
10 Kevin Lemke   1:24:39.1  4069 Fond du Lac Cyclery
11 Daniel Backley   1:30:23.9  4142 Velocity
12 Steve Prell   1:30:32.9  4063 
13 Richard Doherty   1:41:25.4  4094 DD Sportz
14 Rick Griesbach   1:42:53.5  7003 Point Pursuit
15 Todd Madaus   1:44:43.5  4625 
16 Andrew Christensen   1:46:01.1  4608 
DNF Roland Rieflin     4007 McDermid Corp
DNF James Deboer     4088 Big Ring Racing

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Elliott   1:22:35.5  4103 
2 Gary Schmidt   1:28:02.0  4126 
3 Jeff Pepp   1:32:24.5  4607 
4 Daniel Schlafke   1:32:53.6  4125 
5 Randy Borst   1:34:07.7  4097 All Aboard Fitness/Team 2
6 Wally Sniadajewski   Plover, WI1:34:48.3 204830  4100 Point Pursuit
7 Thomas Cornils   1:48:28.6  4037 Team Extreme
8 Jay Hoppe   2:02:50.4  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Braun   1:20:33.8  4073 
2 Neil Everson   1:21:16.2  4033 
3 Gerry Butler   1:22:48.1  4085 Gear N Up
4 Randall Boehme   1:31:16.6  4609 Cronies Outdoor Adventure Trib
5 Tom Borchardt   1:35:38.6  4039 Stoiber Health/ Trailhead Bik
6 Ted Batzer   1:36:09.3  4118 
7 Michael McCluskey   1:46:27.3  4613 
8 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:52:38.6 211939  4064 Chainsmokers
DNF Richard Finch     4043 Rock Cut TrailCrew

Women - PR/EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI2:07:38.0 202434  522 Team Polska-Cannondale
2 Rebecca Reimann   Ophir, CO2:22:20.2 172145  511 Madforcs
3 June Sayers   Duluth, MN2:23:25.0 149107  633 University of Idaho
DNF Jenna Zander (PR)   Mankato, MN 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:53:27.7 199274  501 Trek Midwest Regional Team
2 Susan Juedes   Madison, WI1:54:57.7 169773  502 Bike Hub
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI2:02:51.5 100571  504 Bike Hub
5 Diana Hill   Duluth, MN2:06:18.9 212753  520 Ski Hut
7 Carrie Barrett (1 - EX)   Whitewater, WI2:57:53.1 213252  523 Hayes Disc Brakes
8 Gina Kenny   Orland Park, IL3:13:35.2 210270  514 Team Extreme
DNF Amy Pikalek   Grafton, WI 211922  510 Team Wisconsin

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:58:22.4 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
2 Kim Eppen   1:59:58.0  635 
3 Lori Sable   2:06:24.1 210861  505 Team Wisconsin
4 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:30:19.6 43926  515 Madforcs
DNF Michelle Reddington     634 Mad Forcs

Women - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Holly Liske   Stanford, CA 190109  506 Hayes On Track

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House     3035 Bellin Health
2 Jamie Buske     3054 Team Extreme
3 Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track
4 Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  3031 Wheel and Sprocket
DNF Tara Brophy     3030 

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Deprey     3050 Bellin Health
2 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3032 Fond du Lac Cyclery
3 Kari Schindler     3067 
4 Madeleine Puissant     3034 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewpub
2 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
3 Heather Gutowski     3039 Ski Hut
4 Katja Maertens   Shorewood, WI 202402  3041 Fon du Lac Cyclery
5 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
6 Katie Crocker     3066 Point Pursuit
7 Lacey Zills     3047 
8 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos
9 Jessica Smulka     3010 GT

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
2 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
3 Ann Casamassa     3052 
4 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
5 Melinda Roach     3213 
6 Jody Montoomery     3215 Madforc

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
2 Julie Hall     3046 Polska Cannondale
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal moraine
4 Candy Hofmann     3045 Team Extreme
5 Gail Goehrig     3002 
6 Kathy Janda     3040 Mad Forcs

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 
3 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
4 Cynthia Novak     3064 
5 Julie Dillion     3214 Wheel and Sprocket
6 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
7 Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
8 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
9 Susan Borchardt     3007 Team Extreme
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors
2 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
4 Anne Steuer   St Paul, MN 150303  3024 Gopher Wheelman

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
4 Stephanie Yost     6131 Pedal Moraine
5 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
6 Maja Holcomb     6138 Back Door BikeShop

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
2 Amanda Follen     6010 
3 Shanda Ellis     6136 
4 Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   1:59:23.7  5228 
2 Julia Gabrielson   2:04:02.9  5009 Moosejaw Brewery and Pizza

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Yost   2:17:00.4  5078 pedal moraine

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Guerra   1:31:54.0  5033 Guerra Means War
2 Aga Niemczewska   1:43:17.0  5021 
3 Alexis Edberg   1:49:53.4  5321 
4 Lisa Roth   1:58:50.1  5227 
5 Heather Herzfeldt   2:03:28.6  5031 Recyclist
6 Sarah Krause   2:21:53.1  5234 
DNF Patricia Brown     5229 

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Stuckart   1:35:45.9  5006 Team Extreme
2 Robin Hoenisch   1:49:53.2  5226 
3 Rebecca Crocker   1:50:39.0  5230 
4 Amy Heart   1:51:44.0  5236 Point Pursuit
5 Shelley Kemp   2:11:09.6  5039 Willy Bikes - GT
6 Elizabeth Legaspi   2:12:22.8  5011 

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gina Vendola   1:30:19.7  5232 
2 Angella Collins   1:42:04.9  5233 
3 Denise McCormick   1:43:24.3  5035 
4 Sarah Guse   1:49:37.4  5038 FDL/OSH Cyclery
5 Jenny Kurczek   1:52:16.4  5019 Team Nordik
6 Lori Bauman   2:03:33.0  5231 
7 Jodi Moore   2:11:27.8  5235 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal   1:25:50.4  5025 
2 Cecile Labecki   1:40:22.0  5010 Hayes Brakes
3 Barbara Lothe   1:52:07.4  5001 MAD FORCs
4 Barbara Daanen   2:16:45.9  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 T C Spitz   1:44:17.2  5007 onepercentmore
3 Maria Phelps   1:53:41.4  5029 Point Pursuit
4 Berlinda Lopez   1:56:31.8  5015 Mad Forcs
5 Diana Yost   1:59:48.3  5044 pedal moraine
6 Pamela Gantz   1:59:58.2  5004 Bellin Health/InCompetition
DNF Roxanne Rogers     5014 

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:38:46.2  5027 Recyclist
2 Amy Dykema   Evanston, IL2:35:00.0 10328  5055 Active Endeavors
DNF Cindy Carter     5225 

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler   1:47:39.5  5024 Gear N Up
2 Sue Blankenheim   1:53:50.9  5050 
3 Cheryl Rollins   1:59:00.2  5008 Fondy/Osh Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMOShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee