Race Results for
17th An Lower Providence Spring Classic
Lower Providence, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 04/25/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   
2 Chad Young   Lititz, PA 186882   
3 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   
4 Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA 169515   
5 Christopher Ruhl   State College, PA 132649   
6 Michael Schnabel   Emmaus, PA 173208   
7 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   
8 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613   
9 Richard Schenck   Milford, NJ 155812   
10 Colin Lepore   Pennsburg, PA 192197   
11 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   
12 Evan Daney   Coatesville, PA 199114   
13 Caitlin Costello   Reading, PA 208199   
14 Denis Nowak   Fogelsville, PA 70932   
15 Nina Santiago   Breinigsville, PA 194414   
16 Alex Kinzey   Lebanon, PA 174342   
17 Tristin Clark   Newtown, PA 166698   
18 Andrew Harris   Macungie, PA 198312   
19 Timothy Graves   Vienna, VA 209486   

Men - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Hacker   Doylestown, PA 65542   
2 Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   
3 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
4 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   
5 John Lenart   Wallingford, PA 105509   
6 Thomas Nagy   Spring City, PA 60672   
7 J Dean Rittenhouse   Exton, PA 29999   
8 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
9 William Short   Frisco, TX 82814   
10 W Heath Deal   Bentonville, AR 179966   
11 Tamy Caso   Philadelphia, PA 55848   
12 John Paproski   North Wales, PA 73934   
13 Robert Reuther   West Chester, PA 47958   
14 Edward Krynski   Newtown, PA 80877   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   
2 Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856   
3 Andrew Harris   Alburtis, PA 47300   
4 Christopher Stutz   Jersey Shore, PA 117808   
5 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   
6 Joseph Canino   Glenmoore, PA 68114   
7 Joaquim Carvalho   Elkins Park, PA 188133   
8 Keith Cramer   Audubon, PA 155148   
9 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   
10 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   

Men - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   
2 James Weidner   Oley, PA 142834   
3 Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   
4 Thomas Kellogg   Breinigsville, PA 45531   
5 Daniel Mitchell   Sparta, NJ 53498   
6 Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   
7 Martin Lorenz   Jenkintown, PA 164676   
8 Darrell Vreugdenhil   Havertown, PA 36831   
9 Ronald Ruggiero   Philadelphia, PA 47109   
10 Thomas Grim   Boyertown, PA 58376   
11 Michael Budjnoski   Harveys Lake, PA 52215   
12 Eddie Loewenstein   Philadelphia, PA 61421   
13 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   
14 John Barrett   Princeton, NJ 49172   
15 David Frankford   Merion Station, PA 183807   
16 Mark Matthews   Philadelphia, PA 199286   
17 Philip Senechal   Philadelphia, PA 201259   
18 William Berezny   Coopersburg, PA 45079   

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756   
2 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   
3 Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   
4 Nate Rogers   Seattle, WA 190797   
5 Michael Pudlinski   Norristown, PA 60632   
6 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   
7 Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   
8 Torrey Marks   Glenmoore, PA 56593   
9 Jacob Stephens   Damascus, MD 189749   
10 Carlos Rogers   Riverton, NJ 30381   
11 Brandon Haines   West Chester, PA 51413   
12 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   
13 Nick Slater      
14 George Menard   Dover, PA 111873   
15 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   
16 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA 50369   
17 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
18 Keith Gerber   Brookhaven, PA 166846   
19 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
20 Christopher Schmidt   Arlington, VA 74299   
21 Thomas Hinnershitz   Stamford, CT 114766   
22 Jason Meidhof   Bethesda, MD 143088   
23 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   
24 Russell Blake   Dover, PA 60238   
25 Darco Lalevic   Philadelphia, PA 70102   
26 Sarah Uhl   Manitou Springs, CO 121590   
27 Darryl Uhler   York, PA 36191   
28 Timothy Yost   Mechanicsburg, PA 56754   
29 Tucker Brown   Fleetwood, PA 166662   
30 Chip Kogelmann   State College, PA 106032   
31 Ryan Graff   Perkiomenville, PA 119587   
32 Josh Beck   Carlisle, PA 155822   
33 Christopher Ruhl   State College, PA 132649   
34 Michael Beers   Kutztown, PA 89537   
35 David Smith      
36 Christopher Jones   Front Royal, VA 56325   
37 Marcus Maloney      
38 Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856   
39 Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   
40 Ronald Livingston   Paoli, PA 67286   
41 Patrick Kelly   Warminster, PA 156928   
42 James Perren   Ann Arbor, MI 47305   
43 Peter Lindeman   Arlington, VA 147939   
44 Stephen May   Lebanon, PA 134837   
45 James Alvord   King Of Prussia, PA 45021   
46 Thomas Nelson   La Mesa, CA 185399   
47 Jay Moglia   Washington, DC 71511   
48 Franz Martin   Phoenixville, PA 53256   
49 James Maino   Chester Springs, PA 22199   
50 William Short   Frisco, TX 82814   
51 J Dean Rittenhouse   Exton, PA 29999   
52 Robert Hacker   Doylestown, PA 65542   
53 Gilbert Hatton   Pottstown, PA 61128   

Men - Cat 3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Murray   Ocala, FL 50974   
2 Darco Lalevic   Philadelphia, PA 70102   
3 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   
4 Peter Schildt   Plymouth Meeting, PA 160541   
5 Norman Morrison   Rosemont, PA 117455   
6 Richard Miller   Philadelphia, PA 181316   
7 Julian Cushing   Philadelphia, PA 173678   
8 Patrick Kelly   Warminster, PA 156928   
9 Randee Brown   Baltimore, MD 110750   
10 Matthew Harrington   Chester Springs, PA 50803   
11 Andrew Malizio   Olney, MD 127256   
12 Jeffery Timinski   King Of Prussia, PA 91297   
13 Chad Young   Lititz, PA 186882   
14 Ian Sandberg   East Greenville, PA 129747   
15 Steven Stout   Saylorsburg, PA 99650   
16 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   
17 Leonard Trolio   Dupont, PA 156529   
18 Benjamin Pate   Beaver Falls, PA 197913   
19 Jeffrey Gustafson   Orefield, PA 46647   
20 Jeffrey Dolan   Wallingford, PA 194311   
21 Kurt Dodds   Ardmore, PA 9666   
22 Kevin Rennie   Menlo Park, CA 124208   
23 Kevin Zutell   Lancaster, PA 149106   
24 Jed Kornbluh   Hopewell 162981   
25 Kirk Reisinger   Schwenksville, PA 29503   
26 Cameron Reider   Easton, PA 41251   
27 Jack Basile   Macungie, PA 195711   
28 Michael Weber   Blue Bell, PA 186831   
29 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613   
30 Nils Johan Anestad   Quakertown, PA 133023   
31 Robert Howard   Norristown, PA 199269   
32 Ron Ferrezi      
33 Richard Straub   State College, PA 126976   
34 Tristin Clark   Newtown, PA 166698   
35 Lee Frazer      
36 Stephen Smith   Barrington, NJ 195910   
37 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   
38 Matthew Diefenbach   Pottstown, PA 142263   
39 Michael Gibbons   Philadelphia 88023   
40 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   
41 Theo Procopos   Philadelphia, PA 143205   
42 Thomas Kulzer   Newtown, PA 66050   
43 Richard Orner   Northampton, PA 174714   
44 Kenneth King   Philadelphia, PA 168319   
45 Craig St Onge   Dover, PA 191645   
46 Eric Fredericks   Wayne, PA 41704   
47 Kevin Keith   Lancaster, PA 583   

Men - Cat 4/5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Schenck   Milford, NJ 155812   
2 L Matthew Swiatek   Macungie, PA 196716   
3 Ian Sandberg   East Greenville, PA 129747   
4 Cameron Reider   Easton, PA 41251   
5 John Lawson   Carlsbad, CA 42445   
6 George Chatyrka   Marlton, NJ 207710   
7 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   
8 Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA 64163   
9 Tamy Caso   Philadelphia, PA 55848   
10 Marc Regan   Plymouth Meeting, PA 204823   
11 Craig St Onge   Dover, PA 191645   
12 Michael DeVuono   Philadelphia, PA 195238   
13 Raymond Brettle   Lawrenceville, NJ 63830   
14 Stephen Smith   Barrington, NJ 195910   
15 Charles Totaro   Boulder, CO 202107   
16 Robert Piacine   Sellersville, PA 97730   
17 Kevin Rennie   Menlo Park, CA 124208   
18 James Devlin   Harleysville, PA 156868   
19 Matthew Vahey   Avondale, PA 201918   
20 George Penn   Boyds, MD 205599   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben King   Rockville, MD 208844   
2 Schuyler Marsh   Wilmington, DE 170127   
3 Karl Henry   Bloomsburg, PA 94727   
4 David Potcha      
5 Naohide Abe   Philadelphia, PA 198324   
6 Daniel Kane   Gordonville, PA 182021   
7 Bryan Noel   Philadelphia, PA 203740   
8 George Penn   Boyds, MD 205599   
9 Javier Pazos   Lansdowne, PA 187751   
10 Ryan Linder-Hess   Lancaster, PA 197132   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erica Allar   Tucson, AZ 174914   
2 Alison Fischer   Harleysville, PA 58882   
3 Cassandra Ramirez   Philadelphia, PA 54991   
4 Kimberly Geist   Emmaus, PA 134992   
5 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456   
6 Elizabeth Reap   Smethport Pa 94138   
7 Michelle Suplick   Philadelphia, PA 142741   
8 Kathryn Wilder   Doylestown, PA 43406   
9 Cynthia Lakatosh   Trexlertown, PA 141441   
10 Lori Shannahan   King Of Prussia, PA 211063   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESpyBonk BreakerOSMOSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee