Race Results for
DINO MTB Series #1
Winona Lake Trail - Warsaw, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/01/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CLYDESDALE - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Upp      
2 Mark Adams      
3 Rich Lennex      
4 Brad Day      
5 Chris Hansen      

Men - INTRO - Intro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Dutrow      
2 Nick Simons      
3 Mike Schoenradt      
4 Brolin Stamatkin      

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Tiles   Grand Haven, MI 102697   
2 Albert McWilliams   Ann Arbor, MI 186870   
3 Justin Becker   Loveland, OH 107839   
4 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
5 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
6 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
7 Daniel Eberhart   South Bend, IN 153247   
8 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   
9 Gale Hess      
10 Joshua Heyde      
11 Ramin Razavi      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
3 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
4 David McComb   Yoder, IN 172316   
5 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
6 Matt Johnson      
7 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
8 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
9 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
10 Ty Bruce      
11 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
12 Anthony Kanehl    204177   
13 Tom Tirmenstein   Indianapolis, IN 203073   
14 Craig Reynolds   Park Forest Il 193543   
15 Bartholomew Wellisley      
16 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2 Nicholas Hancock   Huntington, IN 43830   
3 Randy Bartz      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Barton      
2 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
3 Mike Rizzo      
4 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
5 Chad Salla      
6 Sam Rhoads      
7 William Rollings   Fort Wayne, IN 54832   
8 Nick Sovinski      
9 Joe Devault      
10 Robery Burkus      
11 Ron Ostlund      
12 William Sherman      
13 Matthew Kelm      
14 Michael Cook      
15 Jake Moore      
16 Edwin Colvin      
17 Nick White      
18 Kevin Meyer      
19 Chris Bottorff   Milton, IN 199885   
20 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
21 Jesse Ernst      
22 Kennen St Henry      
DNF Andrew Slightom      
DNF Tom Wion      
DNF Brian Williams      
DNF John Lancione      
DNF Brian Bergeron   Michigan City, IN 203569   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Fetterer      
2 Chad Wright      
3 David Strole      
4 Mason Robbins      
5 David Raber   Carmel, IN 185433   
6 Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
7 Matthew Fehman      
8 John Ryan      
9 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
10 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
11 Doug Korinek      
12 Cameron York      
13 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
14 Brian Zimmer      
15 Scott Nieveen      
16 Jeff Noffsinger      
17 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
18 Russ Gelow      
19 Michael Helton   Muncie, IN 191394   
20 Brian Beierle      
21 Julio Galindo      
22 Sean Mills      
23 Sean Conley      
24 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
25 Sam Markley      
26 Chris Curtis      
27 Brian Miller      
DNF Ron Sandberg      
DNF Chad Kuhn      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   
2 David Kitchens      
3 Craig Scott   Bruceville, IN 78590   
4 Gary Dowell      
5 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
6 Dave Russell      
7 Keith Griffiths      
8 Brendan Wahl      
9 James Harris      
10 Randal Austin      
11 Keith Caudill      
12 Kyle Bohnenkamper      
13 Clay Scott   Kirklin, IN 189837   
14 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
15 Steve Hoag      
16 Matthew Bolinger      
DNF Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Don Stump      
2 Mark Sovinski      
3 Zeke Miller      
4 Loren Schmierer      
5 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quinn Gray      
2 Nate Wilson      
3 Joe Casady      
4 Ben Gadomski      
5 Joe Tonak      
6 Hudson Chilton      
7 Zach Edwards      
8 Trent Thomas      
9 Kyle Stamatkin      
10 John Hayes      
11 Lucas Heyde      
12 Vladimir Kagan      
13 Nick Durecki      
14 Ty Alsop      
15 Ben Tonak      
16 Austin Wass      
17 Garrett Wass      
18 Grigoriy Kagan      
19 Jeremy Pierce   Muncie, IN 210839   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Toler      
2 Nick Chapman      
3 Ryan Booth      
4 Rick Stephens      
5 Braeden Day      
6 Ben Biggerstaff      
7 Skip Harmeyer      
8 Christopher Taylor      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Payne      
2 Scott Heeg      
3 James Lancaster      
4 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
5 Darren Lawson      
6 Russell Webb      
7 Jeff Wass      
8 Eric Frazier      
9 Brad Pittman      
10 Marc Eads      
11 Jon Ocock      
12 Steven Bissey   Eaton, OH 206927   
13 Jerry Pierce      
DNF Kurt Shetter      
DNF Dennis Hall      
DNF Randy Groves      
DNF Jeff Echols      
DNF Dan Durecki      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Harpster      
2 John Wright   Carmel, IN 211129   
3 Tim Casady      
4 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
5 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
6 Dale Rhoads      
7 Kirk Hilton      
8 Mark Glore      
9 Mark Finney      
10 David Tonak      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Walden      
2 David Ward      
3 Partick Jonte      

Women - INTRO - Intro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Ciesiolka      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
2 Sherry Martin   East Lansing, MI 152561   
3 Danielle Musto      
4 Jill Napiwock      

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Sproat      
2 Anne Sheets      
3 Meredith Battin      
4 Stephanie Brinkerhoff Riley      
5 Sherrie Voyles      
6 Jeanette Schrand   Chicago, IL 200010   

Women - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Pierce   Muncie, IN 210841   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Grifiths      
2 Anna Rhoads      
3 Lisa Caputo      
4 Diane Barrus      
5 Monika Maeta      
6 Barbara Heeg      
7 Molly Haugee      
8 Melody Lowder      
9 Amy Weik   Chicago, IL 210069   
10 Ellen Elliott      
DNF Jennifer Mountjoy      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREUSACDFOSMOSpyBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee