Race Results for
Lime Rock N Roll
Lakeville, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/19/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Bud Britton     161 

Men - First-timer - Junior - 12-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim LeFrancois   37.06  870 
2 Nicholas Hrvatin   39.17  872 

Men - First-timer - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Johansen   31.56  765 
2 Kevin Murphy   37.06  767 
3 Dennis Adamczyk   53.3  766 

Men - PR/SM/EX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Gillen (1 - PR)   New Preston, CT1.46.40 91834  176 
2 Brian Wolff   Sound Beach, NY1.55.43 92298  175 

Men - Single-speed

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Haitz   Kingston, RI1.55.12 77034  256 
2 Graham Thompson   Voluntown, CT2.21.56 171460  258 
DNF Timothy Strickland   Dover, NH 169034  257 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Scherp   East Hampton, CT1.57.22 182798  736 
2 Timothy Halliday   Fort Collins, CO2.00.13 203376  738 
3 Gregory Carpenter   Durango, CO2.15.20 191158  735 
DNF Nicholas Leigh   Springfield, MA 189574  737 
DNF Andrew Thompson   Winchendon, MA 189770  739 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Firliet   Rutland, VT1.54.25 183891  816 
2 Anthony Eisley   Norwich, CT2.04.05 117285  815 
3 Joshua Schoenfeld   Bedford, NH2.21.48 210332  817 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Carmen   Simsbury, CT1.57.54 111810  922 
2 Chris Crowell   Prospect, CT2.05.38 173890  921 
3 Brian Kelley   Pawling, NY2.08.31 133393  923 
4 Benjamin Moore   Bloomfield, CT2.15.14 159697  926 
5 Robert Wolff   Middle Island, NY2.19.27 92296  920 
6 Collin Galloway   Nashua, NH2.21.04 210943  925 
DQ John Meyerle   Monroe, CT 174385  924 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Luebbers   Delmar, NY1.52.35 21775  350 
2 Bruce Saxton   West Suffield, CT2.03.50 31403  351 
3 Warren Morse   2.14.29  353 
4 Walter Fischer   Newbury, VT2.26.55 121411  352 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Worth Wolcott   West Suffield, CT1.32.03 191273  451 
2 Brendan Rogers   East Hampton, CT1.32.57 196775  453 
3 Brant Stout   Columbia, CT1.37.52 199335  452 
4 John Benoit   Bristol, CT2.18.23 200167  450 
5 Seth Spector   2.19.00  455 
DNF Jake Foose     454 
DNF Paul Bickford   Chester, CT 200820  456 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Shiers   Gorham1.30.16 209825  628 
2 Brian Penney   Middletown, CT1.33.37 209465  632 
3 Erin Rand   Plantsville, CT1.33.38 209955  631 
4 Jason Prusaczyk   1.38.04  630 
5 Ben Breslauer   1.46.09  627 
6 Christian Baks   1.49.22  629 
7 Mark Wucher   Mountain View, CA1.54.38 151859  625 
8 Justin Hajek   2.48.13  626 
DNF David Cockerline     633 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Harlacker   Fairfield, CT1.42.19 179096  522 
2 Jim Proulx   Catawba, SC1.42.39 188627  520 
3 Joe Policarpio   Bristol, CT1.48.54 135669  523 
4 Brian Zieroff   1.52.36  526 
5 Eric Policarpio   Bristol, CT1.56.39 159499  525 
6 Terry McFarland   2.10.25  521 
DNF Guillaume Loize     524 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Parent   Somers, CT1.37.01 27219  701 
2 John Nobile   Guilford, CT1.37.21 26169  700 
3 Matthew Scherp   E Hampton, CT1.43.13 202068  706 
4 Robert Speed   Winchendon, MA1.48.56 214100  709 
5 Tim Lapine   Melville, NY1.53.15 196148  707 
6 Mike Metcalfe   1.53.37  710 
7 Karl Schachtner   Marlborough, CT1.57.49 190114  704 
8 Edward Hook   1.59.07  702 
10 Daniel Kuchta   Patterson, NY2.08.49 207375  705 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Proulx   Cheshire, CT2.20.10 198887  800 
2 John Kraiza   Washingtonville, NY2.31.00 115155  801 

Men - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Eterno   Easton, CT58.53 213802  
2 Justin Blau   1.02.26  
3 William Kerr   1.21.21  

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Chin   Cheshire Ct47.26 210942  100 
2 Trevor Lyons   50.2  104 
3 Peter McMahon   53.5  103 
4 Dehan Shankar   Cheshire, CT56.16 204608  102 
5 Ben Broad   59.36  105 
6 Samuel Goldman   1.07.57  106 
7 Arron Kopp   Schuylerville, NY1.10.48 181259  101 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Festa   46.01  205 
2 Will Cromwell   46.57  202 
3 Eric Carlosn   47.22  203 
4 Tomasz Florczyk   48.51  204 
5 Richard Tsui   Cornelius, NC51.27 205667  207 
6 Greg Camia   53.45  206 
7 Tim Livingston   55.22  208 
8 Michael Nicolaysen   55.24  200 
9 Jason Selwitz   1.04.26  201 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliott Halpern   51.41  305 
2 Dale Dulude   Pascoag, RI54.46 212283  304 
3 Dan Goldberg   57.11  300 
4 John Roy   58.19  301 
5 Todd Morgan   58.33  303 
6 Christopher Barba   West Granby, CT1.04.24 158022  306 
7 Todd Tisone   1.08.10  302 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Schmidt   49.58  400 
2 Antony Bright   57.19  401 
3 Willim Bailey   57.36  404 
4 Jonathan Lach   Westport, CT58.25 198670  405 
5 John Bonadies   Hamden, CT1.02.17 138043  403 
6 James Ciarlo   1.06.2  402 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Gerard   1.05.26  503 
2 Paul Roth   Bethany, CT1.09.43 141080  502 
3 Richard Nicolaysen   1.14.15  500 
4 Pete Sullivan   Middletown, CT1.15.34 199294  501 

Women - First-timer - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Barba   46.4  385 

Women - PR/EX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leanne Herbert   Bedford, NH2.23.28 208858  276 
2 Kristen Schaffer (1 - PR)   Moodus, CT2.34.57 151017  277 
DNF Heather Roberts   Phoenicia, NY 143758  275 

Women - EX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Duggan   Avon, CT1.50.20 189709  83 
2 Christine Ford   Coralville, IA2.08.14 41642  81 
3 Kerri Moore   Bloomfield, CT2.14.50 159698  82 

Women - SP - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cosby Gibson   Richfield Springs, NY2.09.51 151352  703 
DNF Cathy Wilson   Middle Island, NY 163898  915 

Women - BG - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carly Stroich   1.18.21  606 
2 Jocelyn Fillian   Collinsville, CT1.32.21 210948  605 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerShimanoOSMOUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee