Race Results for
Chesapeake Classic Road Race
Tuckahoe State Park, MD
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Road Race on 04/03/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chardin Detrich   Harrisonburg, VA 192037   ABRT/Team Snow Valley
2 Chad Young   Lititz, PA 186882   Red Rose Rockets
3 Michael Berry   Sherwood Forest, MD 199259   ABRT/Team Snow Valley
4 Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   ABRT/Team Snow Valley
5 Chris Mark   Herndon, VA 197970   Evolution/Pedal-n-Spoke
6 Stephen De Lisle   Gloucester, VA 203973   Unattached
7 Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
8 David Collier   New Orleans, LA 199816   All American
9 Jesse Moore   Taylors, SC 179170   ABRT/Team Snow Valley
10 Joseph Mark   Herndon, VA 197971   Evolution/Pedal-n-Spoke
11 Matt Carai      Evolution/Pedal-n-Spoke
12 Jesse Saldana III      Evolution/Pedal-n-Spoke

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Berezny   Coopersburg, PA 45079   LWA/Bike Line
2 Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   ABRT/Team Snow Valley
3 R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   Main Line/Bikyle
4 Paul White      Unattached
5 Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
6 Steven Hartland   Abingdon, MD 200482   Main Line/Bikyle
7 Barry Rumsey   Baltimore, MD 60630   LSV/Kelly
8 Bob Walters   Severna Park, MD 151055   ABRT/Team Snow Valley
9 Franklin Walters   Frederick, MD 179662   NCVC/Edge Technologies
10 Robert Lea   Taneytown, MD 20621   Team Fuji
11 Bruce Petrovick   Wilmington, DE 79508   First State Velo Sport
12 Scott Olson   Cockeysville, MD 198038   Team BBC
13 Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
14 Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   LWA/Bike Line
15 Michael Crider   Ellicott City, MD 177040   Team BBC
16 Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo
17 Timothy Barry   Rockville, MD 161170   DC Velo
18 Jean-Claude Laboudigue   Mc Lean, VA 50115   DC Velo
19 Joseph Phillips   Virginia Bch, VA 46703   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
20 John Harritt   Solomons, MD 68805   ABRT/Team Snow Valley

Women - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elisabeth Oehrlein   Clarksville, MD 195372   Artemis
2 Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Charlesworth   Seattle, WA 197000   Tri-State Velo
2 Diane Miller   Washington, DC 208554   ABRT/Team Snow Valley
3 Deidre Winfield   Charlottesville, VA 205256   CRC/Extreme
4 Gretchen Jacobs   Arlington, VA 206158   Artemis
5 Kami Tremblay   Baltimore, MD 202212   LSV/Kelly
6 Jen Boxer      CRC/Extreme
7 Jennifer Bruursema   Gaithersburg, MD 203960   Artemis
8 Ilana Knopf      Artemis
9 Mina Guli      NCVC/Edge Technologies
10 Petra Reinke   Charlottesville, VA 199315   Monticello VC
11 Renee Faison   Owings Mills, MD 196486   Team BBC
12 Angela Purcell   Havre De Grace, MD 207122   Team BBC
13 Susan Olson   Westminster, MD 201304   Team BBC
14 Anne Kingery      NCVC/Edge Technologies
15 Diane Clinton   Lititz, PA 195982   GS Lancaster
16 Allison Cosslett   Baltimore, MD 189454   Team BBC
17 Kim Tronbath   Boulder, CO 208824   Dream Racing
18 Cynthia Kinney-Johnson   Washington, DC 207508   Artemis
19 Lorraine Lipior      Unattached
20 Dian Miller   Reisterstown, MD 206182   Team BBC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee