Race Results for
SE Regional Championship Series #10
Jackson, GA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/15/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
2 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
4 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
5 David Hall   Myrtle Beach, SC 14690   
6 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
7 Brian Schworm   Morehead, KY 104934   

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   
2 Adam Kovaly   Banner Elk, NC 207358   
3 David Sagat   Roswell, GA 207380   
4 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583   
5 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
6 BRETT DANCE      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
2 Andrew Reardon   Franklin, TN 177637   
3 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
4 Kevin Mullins   Maiden, NC 184011   
5 John Hustoles    214922   
6 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
7 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
8 Thomas Watkins   Sharpsburg, GA 172642   
9 Owen Simpson   Swannanoa, NC 206017   
10 German Bermudez   Colombia 194439   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
2 Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
3 JOHN MARTIN      
4 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
5 Shey Lindner   Covington, GA 195152   
6 Duane Grahovec   Atlanta, GA 179499   
7 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
8 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
9 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
10 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
11 Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
12 Brent Graves   Morgan Hill, CA 13937   
13 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
14 John Hoover   Mc Donald, TN 127337   
15 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
16 Keith Lucas   Custer, KY 209624   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Barry Carswell   Columbus, GA 58089   
3 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
4 Calvin Partlow   Fort Walton Beach, FL 27352   
5 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
6 John Myers   East Point, GA 164658   
7 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
8 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
9 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
10 Jack Murbach   Hueytown, AL 25449   
11 Eric Purdue   Clarkston, GA 209716   
12 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
13 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
14 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
15 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
16 Gary Collins   Kirksey, KY 115886   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
2 Geoffrey Bergmark   Hendersonville, NC 196889   
3 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
4 Bret Pacheco   Asheville 213288   
5 MATT GENTRY      
6 Zach Kovaly   Alpharetta, GA 207359   
7 TRISTAN COWIE      
8 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
9 Grant Blankenship   Macon, GA 210395   
10 MITCHELL CLEMENT      
11 Charlie Bennett   Dacula, GA 207780   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LARRY CROOK      
2 Timothy Hilton   Alpharetta, GA 16247   
3 David Homansky   Marietta, GA 151965   
4 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701   
5 MIKE HEFNER      
6 Darin Engle   Atlanta, GA 208802   
7 Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
8 JAMES WIANT      
9 G Todd Park   Madison, SD 205620   
10 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
11 James Schoomaker   Lookout Mtn, GA 133221   
12 William Morehead   Jackson, TN 105869   
13 LADD DUNWOODY      
14 ROBERT WHITAKER      
15 Patrick Deabenderfer   Stockbridge, GA 126388   
16 PETER MOLLOY      
17 LaDon McPherson   Fort Payne, AL 210885   
18 Billy Horne   Starke, FL 204798   
19 June Mizoguchi   Elizabethtown, KY 176738   
20 Mike Smith   Atlanta, GA 204239   
21 GLEN SLATER      
22 DONNY MYERS      
23 BEN DILLINGHAM      
24 TRACEE POLCIN      
25 PHILLIP KING      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Casteel   Lenoir City, TN 95775   
2 Chris Melehan   Canton, GA 186229   
3 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
4 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
5 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
6 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
7 HARVEY WITT      
8 ALDEMARO RIBEIRO      
9 Gary Brown   Cumming, GA 160089   
10 Cristopher Calhoun   Mooresville, IN 167314   
11 WILLIAM ORISICH      
12 STAN ETHRIDGE      
13 ASA MARSHALL      
14 David Parrett   Macon, GA 176827   
15 Mark Patterson   Powell, TN 131286   
16 JEFFREY DUCKWORTH      
17 JAKE KENNINGTON      
18 BRAD DROPPING      
19 Wojtek Wysocki   Lawrenceville, GA 200578   
20 Rob Hope   Tuscaloosa, AL 201983   
21 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
22 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
23 William Feier   Canton, GA 203619   
24 JIM HOLLAND      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 RICH BULGRIN      
3 Don (Gil) Goodrich   Three Rivers, CA 13682   
4 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
5 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
6 RALPH MACKENZIE      
7 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AXEL SMITH      
2 EVERETT LINDNER      
3 Rachel Whitaker   Madisonville, TN 212645   
4 Steven Halgat   Monroe, GA 195113   
5 ALEX HILL      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TY MAGNER      
2 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
3 MICHAEL YORK      
4 Luke Whitaker   Madisonville, TN 200674   
5 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
6 AUSTIN BERGER      
7 Will Forbes   Birmingham, AL 202356   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Reeves    209696   
2 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3 Chuck Norris   Aiken, SC 209722   
4 CHRISTIAN PARRETT      
5 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
6 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
7 Max Trent   Powell, TN 184415   
8 MATT NEEL      
9 JAMES HENDERSHOTT      
10 Edward Roby   Marietta, GA 204755   
11 COLIN HUFF      
12 NICHOLAS RICO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY RELUE      
2 Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
3 JEREMY BELCHER      
4 Brady Owens   Apo, AE 193564   
5 DUSHYANT SINGH      
6 BRIAN GARRETT      
7 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON BROSCHE      
2 MARK GROBE      
3 ANTHONY HECHLER      
4 PAUL SCHULTZ      
5 Mr Unknown      
6 JOE GOODMAN      
7 JOSE FERNANDEZ      
8 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Braun Woods   Alpharetta, GA 212748   
2 JIMMY POSS      
3 RICHARD LANIGAN      
4 STEWART HAGAN      
5 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
6 William Ford   Cleveland, TN 209539   
7 Shawn Winsor   Sanford, FL 164832   
8 RON BENNETT      
9 ROBERT WOMACK      
10 ANTON HAGENS      
11 DANIEL PARRISH      
12 GREG ELROD      
13 STANLEY LEWIS      
14 DALE MORRISON      
15 Lonny Pendergrass   Fort Payne, AL 208827   
16 BRADLEY SCHUSTER      
17 LEE SEBASTIAN      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
2 Richard Smith   Gainesville, GA 207350   
3 Mark French   Louisville, KY 128970   
4 CHUCK COLLINS      
5 Hamlet Harris   Dallas, GA 15170   
6 FRANCISCO ALBA      
7 PHILIP IRWIN      
8 RICHARD RUSSELL      
9 STEVEN COLLINS      
10 Michael Sheffield   Tucker, GA 57808   

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Dennison   Lake Worth, FL 212749   

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Tingley   Columbus, OH 35866   
2 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203   
4 Krista Park   Madison, SD 203842   
5 Candace Wheeler   Tupelo, MS 37893   
6 Rebecca Leeb   Atlanta, GA 177072   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
2 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
3 JULIE WHITAKER      
4 Lena Yarbrough   Natchez, MS 201848   
5 ELIZABETH LAWRENCE      
6 BARBARA MURBACH      
7 Jennifer Federle   Louisville, KY 199945   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maureen Kunz   Oakland, CA 206973   
2 KARI LINDNER      
3 Kayla Whitaker   Knoxville, TN 200685   
4 Jennifer Morehead   Jackson, TN 209407   
5 AUBREY RUST      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOUSACDFBonk BreakerSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee