Race Results for
MABRA Cross Championships
Buckeystown, MD
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cyclocross on 12/04/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Goncalves   Rockville, MD 168623   All American
2 Justin Mauch      Unattached

Men - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   Alan/MidAtlantic
2 John Lux   Cornwall, PA 21889   1st Capital Velo
3 Richard Mihills   Newark, DE 98491   First State Velo Sport
4 Christopher Clarke   Washington, DC 7063   Unattached
5 Joe Fritsch   Olney, MD 12446   Unattached
6 Roger Masse   Bethesda, MD 22842   All American
7 Marc Gwadz   Washington, DC 195768   City Bikes
8 David Kay   Washington, DC 50000   DC Velo
9 Brian Poochigian   Washington, DC 28422   City Bikes
10 Paul LeMar   Potomac, MD 135856   Squadra Coppi/IM Saab
11 Brian Moroney   Elkridge, MD 137694   LSV/Kelly
12 John McGill   Montpelier, VT 101738   NCVC/Edge Technologies
13 Henry Tremper   Edgemoor, DE 52803   First State Velo Sport
14 Carlos Goncalves   Rockville, MD 87855   All American
15 Paul Incognito   Wilmington, DE 109984   First State Velo Sport

Men - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kutney   Earlysville, VA 211474   Unattached
2 James Bronson   Gaithersburg, MD 48634   LSV/Kelly
3 Kevin Breckenmaker   Hershey, PA 45117   Team Harrisburg
4 Karl Kensinger   Arlington, VA 18948   Alan/MidAtlantic
5 Bradley DeVries   Falls Church, VA 163135   Squadra Coppi/IM Saab
6 Scott Reynolds   Pipersville, PA 124693   Tailwind
7 Ad Bax   Bethesda, MD 195218   Artemis
8 Thomas Meyer   Baltimore, MD 132969   VCB/RacePace/Legg Mason
9 John Rogers   Takoma Park, MD 136767   Squadra Coppi/IM Saab
10 James Bellora   Falls Church, VA 132954   Squadra Coppi/IM Saab
11 Anthony (Tony) Bilotta   Aiken, SC 126767   Charlottesville Racing/Extreme
12 Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   LSV/Kelly

Men - Class A

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Marini   Columbia, MD 22509   Bayside/Bike Dr/Cannondale
2 Michael Yozell   Emmaus, PA 64243   Fort/GPOA
3 Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   Richmond Ciclismo
4 Rodger Carter   Clarksville, MD 53662   VCB/RacePace/Legg Mason
5 Andrew Wulfkuhle   Lancaster, PA 153981   Alan/MidAtlantic
6 Joseph Piccillo   Doylestown, PA 176980   Evolution Racing (Pa)
7 Evan Ellicott   Riverdale, MD 157667   Unattached
8 James Wagner   Bethesda, MD 41073   Unattached
9 Christopher Pickett   Silver Spring, MD 72354   NCVC/Edge Technologies

Men - Class B

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Huhn   Leesburg, VA 195989   Evolution/Pedal-n-Spoke
2 Todd Pittman   Ellicott City, MD 28242   Unattached
3 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   Fort/GPOA
4 Chip Hoover   El Paso, TX 215690   Unattached
5 John Hostetter   Perryville, MD 42896   Alan/MidAtlantic
6 John McGill   Montpelier, VT 101738   NCVC/Edge Technologies
7 Ronald Paletzki   Arlington, VA 174102   Squadra Coppi/IM Saab
8 Christopher Nystrom   Ellicott City, MD 188852   LSV/Kelly
9 Brent Biddle   Wilmington, DE 60678   First State Velo Sport
10 Allen Pritchard   Washington, DC 28736   Squadra Coppi/IM Saab
11 Joel Nace   York, PA 188157   1st Capital Velo
12 Johnathan Houghton      Western Maryland Wheelmen
13 Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies
14 Robert Campbell   Kensington, MD 97635   NCVC/Edge Technologies
15 Wayne Scott   Greenville, NC 156292   First State Velo Sport
17 James Revere   Midlothian, VA 193924   Cobblestone VC
18 Sean Pfaff   Baltimore, MD 170282   LSV/Kelly
19 George Woodall   Silver Spring, MD 38883   Rockville Harley/Bicycle Pro
20 Steven Dontigny   Falls Church, VA 102568   Evolution/Pedal-n-Spoke

Men - Class C

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Gerlak   Baltimore, MD 194574   LSV/Kelly
2 Steve Gurney   Reston, VA 106648   Evolution/Pedal-n-Spoke
3 Bernard McDonald   Baltimore, MD 200315   LSV/Kelly
4 Christopher Salice   Baltimore, MD 188588   Team BBC
5 Joe Foley      Unattached
6 Mark Drajem   Silver Spring, MD 77943   Unattached
7 Syd Lea   Taneytown, MD 97177   Team Fuji
8 Kevin Dillon      Unattached
9 Monts Waring      Unattached
10 Robert Lea   Taneytown, MD 20621   Team Fuji
11 Thor Engblom      Unattached
12 Justin Mauch      Unattached
13 Larry von Moss      Unattached
14 Cory Benson   Frederick, MD 203002   Unattached
15 Abby Raymond      Route 1 Velo
16 Yoav Gery   Bethesda, MD 207367   NCVC/Edge Technologies
17 Jesse Saldana   Leesburg, VA 199226   Evolution/Pedal-n-Spoke
18 David Jones      NCVC/Edge Technologies
19 Alven Williams   Herndon, VA 218447   Unattached
20 Gary Dunn      Unattached

Women - Class A

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO 183192   Alan/MidAtlantic
2 Megan Clark   Easthampton, MA 192719   Cycle Smart
3 Jennifer Maxwell   Washington, DC 61179   NCVC/Edge Technologies
4 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Alan/MidAtlantic
5 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Alan/MidAtlantic

Women - Class B

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janet Olney   Baltimore, MD 178681   Alan/MidAtlantic
2 Heidi von Teitenberg   Baltimore, MD 207086   Alan/MidAtlantic
3 Marilyn Galegher      1st Capital Velo
4 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   Team Fuji
5 Tracy Rankin   Rockville, MD 29153   DC Velo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSpyBonk BreakerShimanoOSMOSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee