Race Results for
Iola Bump & Jump
Iola, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/26/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Cole House     42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:39:11.1 211689  25 Team Pedal Moraine
2 Brian Heifner   Madison, WI1:42:12.3 176155  75 Wheel and Sprocket
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:42:47.3 182019  87 Bellin Health
4 Ryan Ruhland   Madison, WI1:43:00.2 209987  48 Fond du Lac Cyclery
5 Lance Beuning   Saint Cloud, MN1:46:13.3 160665  352 Out N About Gear
6 Dan Ajer   Cottage Grove, WI1:47:35.1 180160  95 Chainsmokers
7 Scott Golomski   Greenfield, WI1:50:14.1 208973  61 Bikes-n-Boards/ Dogfish
8 Justin Rinehart   Mankato, MN1:52:45.7 149501  49 Nicolet Bike.com
9 Paul Hanson   St Peter, MN1:56:56.0 118046  65 Nicolletbike.com

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Hall   Farmington, MN1:35:43.7 14705  349 Salsa Cycles
2 Brian Matter   Sheboygan, WI1:38:39.2 85929  PCW Cycling
3 Jesse LaLonde   Ely Mn1:39:10.8 203490  Kenwood / Gunnar
4 Brian Eppen   Iowa City, IA1:40:33.6 121702  Atlas Cycling
5 Mike Phillips   Chicago, IL1:41:09.2 84647  68 Alterra Cycling
6 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:42:27.5 211820  The Bike Hub /Gary Fisher
7 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:43:47.7 212641  98 AlphaWings
8 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:47:29.4 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
9 David Kay   Appleton, WI1:49:18.0 130383  351 Bellin Health
10 Erich Ponath   Sheboygan, WI1:49:41.8 193031  90 
11 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:50:34.7 205988  40 Big Ring Racing
12 Andy Hoenisch   Madison, WI1:54:50.5 208707  39 Big Ring Racing
13 William Schwalbe   Duluth, MN1:56:57.0 143045  55 Team Ski Hut
14 Mark Walter   Rochester, MN1:57:47.8 203633  56 Dogfish
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:43:03.3 207117  33 Fond du Lac Cyclery
4 Josh Barrett   Whitewater, WI1:47:20.0 189760  35 Hayes Disc Brakes
6 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:49:33.7 78139  43 Polska
7 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI1:51:11.1 117449  63 Team Wisconsin
8 Petar Tomich   New Berlin, WI8:37:25.9 159519  88 Fox Valley Cycling Club
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  17 The Ski Hut / Trek

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Nielsen   Racine, WI1:44:31.1 150412  77 Hayes Disc Brakes
2 Jeff Melcher   West Bend, WI1:45:48.8 166066  15 Team Pedal Moraine
3 Jeff Abitz   Appleton, WI1:46:14.9 211068  53 Team All Aboard Fitness
4 Gregg Bednorski   1:47:12.1  353 Great Dane
5 Wayne Langbein   Frederick, MD1:47:36.1 208095  41 Team Wisconsin
6 Robert McVean   Duluth, MN1:48:21.5 124953  Ski Hut
7 Mike Roberts   Wheaton, IL1:48:24.0 134339  72 GT
8 Eric Peterson   Wausau, WI1:49:21.5 208618  19 Wheel and Sprocket
10 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:55:42.6 194466  85 Team Wisconsin
DNF Donny Kay     74 Hayes Disc Brakes

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI1:49:35.9 154720  64 Micheals Cycles
2 Scott Cole   Stevens Point, WI1:50:52.3 7340  31 Point Pursuit /Specialized
3 John Timm   Germantown, WI1:53:05.1 209235  59 Team Extreme /Trek
4 Jerome Daanen   Racine, WI1:55:29.9 164575  62 Hayes Disc Brakes
5 James Grant   Fountain City, WI1:57:54.2 134086  22 Independent Fabrication
6 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI1:59:12.1 186713  54 Hayes Brakes

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO1:22:47.2 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Josh Kay   Shell Lake, WI1:26:20.7 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
3 Dan Hanson   1:29:28.4  1627 Riverbrook
4 Andrew Hanson   1:30:24.0  1091 Micheals Cycles
5 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:30:35.6 207074  1171 Team 2 Racing
6 Ryan Wallace   1:30:59.0  1628 Riverbrook
7 Jason Roelse   1:32:49.4  1629 PCW Cycling
8 Mike Sherer   1:33:50.5  1004 2CC
9 Mitch Dreher   1:34:22.5  1090 Team Pedal Moraine
10 Justin Schmidt   1:36:58.6  1153 
11 Mitchell Gantz   1:37:47.0  1055 Bellin Health
12 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
13 Aaron Brandt     2236 Team Wisconsin
14 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
15 Kip Spaude     2260 
16 Kade Stackman     9020 Trailhead
17 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
18 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
19 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
21 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
22 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
23 Richie Miller     2237 Hayes On Track
24 Joshua Heinecke     2011 
25 Ryan Paull     2321 Eriks
26 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
27 Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
28 Billy Larsen     2974 
29 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
30 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
31 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
32 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
33 David Paull     2316 Eriks
34 Andy McHenry     2992 
35 Ian Bader     2975 
36 Josh Kaminske     2970 
37 Nicholas Frye     2996 Team Ferguson
38 Lee Suring     2289 
DNF Justin Nagode     1631 PCW Cycling
DNF Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
DNF Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:25:46.3 214936  1158 Guerra Means War!
2 Chad Balthazor   1:27:58.3  1089 Team Pedal Moraine
4 Casey McCauley   1:28:51.6  1641 
5 Steve Scholzen   1:29:35.1  1057 Hayes
6 Dylan Maho   1:31:32.6  1083 Team 2 Racing
7 Tony Wagner   West Bend, WI1:36:51.8 204671  1068 PCW Cycling
8 Dana De Met   1:41:18.5  1069 Bikes-N-Boards
9 Shawn Hoppe   1:44:21.0  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
10 Tim Jahn   1:51:31.6  1023 Mountain Outfitters
11 Constantine Peters     2019 Expedition Supply
12 Allan Schimberg     9005 
13 Colin Hughes     2325 WORS not WARS!
14 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  2978 Dean Bicycles
15 Luis Maldonado     2293 
16 Carl Morse     2287 Wheel & Sprocket
17 Aaron Roessler     2968 Mount Itasca Biathlon
18 Frederick Derocher     8150 
19 Thomas Petri     2284 Mountain Outfitters
20 Joshua Schwartz     2128 Team Pedal Moraine
21 Ian Mevis     2973 
22 Joe Hicks     2967 
23 Collin Stevens     2135 
24 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
25 Erich Sisulak     2954 
26 Kevin Langenecker     2299 Team Pedal Moraine
28 Bill Street     2297 Team ADD
29 Ryan Conway     2990 Team Buzz
30 Aaron Halfman     2144 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:28:57.1 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
3 Jeremy Vogels   1:29:56.5  1128 Bellin Health
4 Joel Coon   1:30:37.5  1062 Dogfish / Belgioioso
5 Jeff Herrera   1:30:57.8  1639 
6 Doug Bailey   1:32:00.3  1053 Alterra CoffeeRoasters/Klein
7 Matt Lieven   1:32:24.7  1142 FDL/.OSH Cyclery
8 Jason Sieck   Appleton, WI1:34:07.5 211575  1166 Gear N Up
9 Jason Weiand   1:34:56.3  1643 Team Metric
10 Eric Pompeo   1:46:05.4  1626 Extreme
11 Tony Pirolo     2117 
12 Mark Farina     2104 
13 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
14 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
15 John Brown     2305 Point Pursuit
16 Zack Blankenheim     2345 
17 Matthew Dunham     2957 
18 Mark Harms     2980 Bratzen Dropouts
19 Tim Patterson     2056 Bear N Up
20 Ben Leach     2280 Team Buzz
21 Mike Mennenoh     2166 
22 Eric Olson     2971 
23 Jason Karcher   Kenosha, WI 208106  2002 
24 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
25 Roman Arguello     2172 
26 Nick Nelson     2274 Team Buzz
27 Mike Kohnle     2098 Team Extreme
28 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
29 Sean Strosahl     2294 
30 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
31 Ben Koelker     2995 Team Buzz
33 Corey Voigt     8030 Wheel & Sprocket
34 Stephen Balsley     9145 
35 Travis Ott     2955 
36 Tim Clancy     2993 
37 Jason Leupold     2994 
38 Jeff Gau     2949 
DNF Travis Olson     1017 Back Door BikeShop
DNF Brian Hertzberg     1100 GT / Willy Bikes
DNF Kurt Bosben     1633 
DNF Clarence McCook     8016 Bike Doctor

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stahl   Deerfield, IL1:25:21.8 208045  1013 Team Wisconsin
2 Ryan Krayer   1:26:58.2  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Jerry Long   Moscow, ID1:26:59.4 202427  1016 Chainsmokers
4 Scott Peterson   Littleton, CO1:27:47.8 115185  1073 Big Ring Racing
6 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:28:11.5 185684  1042 Albertos
8 Mike Budd   1:29:35.5  1079 Wheel and Sprocket
9 Mat Moore   1:30:32.1  1086 Gear N Up
10 Nathan Schroepfer   1:31:04.9  1221 Bellin-in Competition
11 Greg Collen   1:31:06.8  1642 
12 Christopher Schutte   1:32:15.2  1046 Polska-Cannondale
13 Andy Peters   1:32:36.4  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
14 Richard Fiske   Shakopee, MN1:32:47.0 211816  1645 Kenwood
15 Tom Flicker   1:33:03.6  1099 Gear-N-Up
16 Kevin Plato   Grafton, WI1:33:13.8 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
17 Jeff Becker   1:33:53.9  1134 Pedros
18 Paul Kaczmarowski   1:35:00.5  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
19 Bill Livingston   1:37:21.5  1092 Michaels Cycles
20 Ken Stuckart   1:38:56.7  1039 Team Extreme
21 Michael Waisbrot   1:39:39.8  1154 Chainsmokers
22 Mark Szudrowitz   1:42:33.0  1009 Extreme Ski & Bike
23 Joe Greatens     2101 
24 David Kuphal     2053 
26 Steve Frost   Grafton, WI 209307  9141 Team Wisconsin
27 Kevin Herman     2103 
28 Joshua Pierre     2030 Team Nordik
29 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
31 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
32 Chad Thums     2054 Team Nordik
33 Scott Janssen     2112 
34 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
35 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
36 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
37 Christopher Goehrig     2023 
38 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
39 Darrin Mann     2983 
40 Matthew Lanser     2977 All Aboard / Team 2
41 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
42 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
43 Mike Worland     2987 
44 Peter Norrbom     2964 
45 Shawn Brehm     2958 
46 Mark Pakan     2988 Ram
47 Dan Baker     2951 
49 Eric Froemming     2424 
50 Mike Keefer     2986 
51 Jim Liesen     9007 
52 Phil Taylor     2085 
53 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
54 Randy Jennings     8019 Team Extreme
55 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
56 Tim Pinnow     2991 Recyclist
57 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
58 Matthew Vanderkooi     2979 
59 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
60 Derek Folven     2962 Aurora Adventures Tour
61 Andrew Weiss     9140 
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  1033 The Ski Hut
DNF Gabriel Sanchez     1231 
DNF Chris Schotz     1632 
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Ralph Snyder     2012 
DNF Aaron Ament     2014 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Lee Messersmith     2116 Wheel Fast Racing
DNF Jeff Weyenberg     2188 
DNF Scott Beduhn     2226 Gear N Up
DNF David Schoenherr     2251 
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
DNF Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:26:14.0 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 John Lirette   1:28:18.9  1002 Hayes
3 Richard Rudolph   Emporia, KS1:29:08.1 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
4 Ken Krebs   1:29:40.3  1131 Active Endeavors
5 Jeff Curtes   1:30:10.9  1636 
6 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:30:23.6 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
7 Michael Beatty   1:30:38.9  1161 Chainsmokers
8 Scott McClement   1:31:45.2  1130 Active Endeavors
9 Steve Miller   1:33:06.0  1026 
10 Mike Curtes   1:35:03.1  1163 Big Ring Racing
11 Steven Pribek   1:36:45.7  1109 
12 Roger Eckes   1:37:37.4  1035 Alterra Coffee
13 Gregory Duckett   Milwaukee, WI1:39:16.1 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
14 Todd Troskey   1:47:02.1  1637 Bikes-n-Boards
15 Jason La Bella     2317 
16 Glen Stroik     2070 
17 Mark Adams     2959 
18 Jeff Hammond     2270 
19 Trevor Townsend     2245 GT
20 Daniel Kutz     2022 Hayes Disc Brake
21 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
22 Daniel Guse     2322 FDL/OSH Cyclery
23 Jeffrey Frings     2197 Alterra Coffee
24 Todd Bugnacki     2079 
25 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
26 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
27 Pat Janisch     2214 Hayes
28 John Gregorski     2072 Expedition Supply
29 Myron Taylor     2969 
30 Eric Gonstead     2309 The Short Buss
31 Kevin Putzke     2139 Hayes
32 Greg Boettcher     2965 Team Extreme
33 Don Slickman     2123 Wheel and Sprocket
34 Bryan Merrill     2961 Team Tardy
35 Steven Kuphal     2090 
36 Kelly Effert     9010 Wingnut
37 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
38 Eric Hunner     8040 Team 2
39 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
41 Troy Olm     2033 
42 Brian Hicks     2102 Point Pursuit
43 Kelly Longtine     2319 
44 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
45 Dave Mennenoh     2122 
46 David Blue     2264 
47 Mike Schmidt     2265 Recyclist
48 Russell Jobs     9143 Hayes Disc Brakes
49 Patrick Doornek     8017 
50 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
51 Earle Jacob Jr     9008 Big Ring Racing
52 Bob Schmitt     2040 Team Pedal Moraine
53 John Meshigaud     8151 
54 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
DNF Benjamin Griggs     1030 Bellin Health
DNF David Bottum     2093 
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
DNF Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:25:26.4  1140 
2 Jeff Sympson   1:28:34.9  1143 Rock Cut TrailCrew
3 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:30:24.7 210815  1212 Team Pedal Moraine
4 Mike Geitner   1:30:46.1  1058 Team Extreme
5 John Miller   1:33:04.3  1165 Mountain Outfitters
7 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:35:20.4 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
8 Jon Suyko   Rockford, IL1:36:47.8 129793  1047 Rock Cut TrailCrew
9 Bill Colvin   1:40:05.7  1066 Wheel and Sprocket
10 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI1:40:09.4 207332  1045 Big Ring Racing
11 Don Freitag   1:43:16.9  1024 Big Ring Racing
12 Rob Hofmann   1:54:02.0  1101 Team Extreme
13 Dennis Schueler     2107 
14 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
15 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
16 John Bogdanske     9009 Chainsmokers
17 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
18 Paul Rainey     2183 
19 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
20 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
21 Kent Wenger     2981 
22 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
23 Robert Knutson     2976 
24 Bill Carsen     9142 
25 Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
26 Troy Sable     2047 
27 Guy Archambeau     2956 
28 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
29 Michael Orr     2966 
30 Charles Kane     9144 Wheel & Sprocket
31 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
32 Herbie Cuene     2960 
33 Craig Scholzen     2140 Hayes Brake
34 Sean Shields     2217 Team Pedal Moraine
35 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
36 DJ Burns     2210 Active Endeavors
37 Fred Young     2074 DCBIKES/MAXXIS
38 Timothy Larson   New Brighton, MN 192994  2997 
39 Don Fischer     2042 
40 Rob Smith     2950 LaCrosse Velo Club
41 Dennis Malmanger     2120 Michaels Cycles
42 Keith Wolf     8023 Extreme
43 Jon Holcomb     8031 Big Ring Racing
44 Mike Kazlauskas     2963 
45 Richard Duncan     2952 
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Scott Wippermann     1008 Eriks
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Sniadajewski   1:30:56.7  1074 Point Pursuit
2 Steven Humphrey   1:32:40.0  1007 Big Ring Racing
3 Bill Delaney   Madison, WI1:33:11.7 210055  1234 Chainsmokers
4 Leo Phelps   1:36:03.0  1114 Point Pursuit
5 Steven Stanislaus   1:36:05.6  1112 Hayes
6 Mike Wanek   1:39:07.9  1044 All Aboard Fitness
7 Mark Schimberg   1:43:21.2  1034 
8 John Kollock   1:48:51.1  1159 Point Pursuit
9 Mark Bader   1:52:08.5  1630 
10 Jim Washatka     2984 
11 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
12 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
13 Douglas House     9146 
14 Steve Ferguson     2111 SportsRack
15 Todd Trembley     2985 
16 Peter Kot     2015 
17 John Dabbeekeh     2028 Pedros / Cheepteam
19 John Senkerik     2050 Team Extreme
20 Mark Day     2020 B.O.M.B. International
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 H Larson   Green Bay, WI1:32:44.5 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
2 Tom Palmer   Madison, WI1:40:24.9 86802  1640 
3 Jon Derksen   1:40:43.2  1075 Wheel and Sprocket
5 Gary Meader   1:43:10.3  1638 
6 Richard Palmer   1:53:33.5  1087 
7 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
8 David Wellskopf     2989 
9 Rod Swendsen     2209 
10 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
11 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
12 Sterling Schmidt     2086 Wheel & Sprocket
13 Mark Ullenberg     2194 Guerra Means War!
14 Jim Shong     2153 Bike Doctor
15 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
16 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 Wheel and Sprocket
17 John Rosebush     2017 
18 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
19 John Spaude     2261 
20 Marvin Schmeiser     2953 
21 Robert Langlois     2113 Bellin Health
22 Randall Boehme     2982 Cronies Outdoor Adventure Trib
23 James Heinecke     2024 Heinecke Family Bikers
24 Arnie Degarmo     2338 Michaels Cycle
DNF Pete Noffke   Menasha, WI 189045  1010 Wheel and Sprocket
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   0:58:46.0  4057 Bellin Health
2 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
3 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
4 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
5 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
6 Conner Shelton     6248 
7 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
8 Cavan Jones     6253 Recyclist
9 Garret Post     6252 
10 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
11 Riley Shelton     6249 
12 Brandon Schmidt     6254 Recyclist
13 Cody Borst     6245 
14 Samuel Martz     6244 
15 Tanner Czaicki     6246 
16 Brandon Flisram     6251 Team Extreme
DNF Jake Harer     4264 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Peterson   0:55:59.4  4124 Wheel and Sprocket
2 William Griesbach   0:57:39.1  4024 Point Pursuit
3 Nick Crocker   1:03:01.4  4549 
4 Theodore Peters   1:03:47.1  4520 Expedition Supply
5 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
6 Nick Montee     6002 Hayes on Track
7 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
8 Calvin Rupnow     6256 
9 Shaw Rupnow     6255 
DNF Max Wippermann     4087 Eriks Teen Team

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:50:48.9  4036 Extreme Sike &Bike
2 Scott Hollowell   0:55:33.3  4034 
3 Levi Riggs-Wieboldt   0:55:57.5  4078 
4 Evan Harris   0:56:29.6  4101 
5 Alan Johnson   0:58:56.1  4053 ERIKS
6 Cai Dickman   1:00:18.1  4503 
7 Charles Rechner   1:01:13.6  4082 Stadium Bike
8 Taylor Otto   1:04:23.9  4544 Recyclist
9 Greg Parker   1:04:38.9  4548 
10 Daniel Miller   1:13:03.2  4044 Rock Cut TrailCrew
11 Ian Brooks   1:13:28.9  4501 
12 Tony Dold   1:13:32.0  4546 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:49:21.0 226098  4047 Team Extreme
2 Thomas Sturtevant   0:49:54.7  4075 
3 Tony Lemke   0:51:27.5  4067 Fond du Lac Cyclery
4 Ryan Wenzlick   0:53:41.5  4017 All Aboard Fitness
5 Lanny Thomas   0:54:28.7  4089 
6 Randy Ambacher   0:57:41.4  4511 
7 Zach Goodwiler   1:01:33.3  4537 
8 David Klussendorf   1:05:23.5  4510 
9 Eric Bieniewski   1:05:25.4  4547 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Lyman   0:50:38.2  4532 
2 Rob Salentine   0:51:16.2  4147 
3 Andrew Ignasiak   0:53:02.3  4528 
4 Brian Braun   0:53:31.1  4074 
5 Aaron Gretzinger   0:55:54.7  4553 Chainsmokers
6 Brian Krueger   0:56:19.6  4554 
7 Andrew Wiesner   0:57:06.9  4150 All-Aboard / Team 2
DNF Christopher Sanborn     4080 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Bushman   0:54:12.4  4555 
2 Chad Behling   0:54:47.7  4563 
3 Brandon Roth   0:56:00.6  4521 
4 Arius Jacks   0:56:56.4  4032 
5 Andrew Rieder   0:57:57.6  4556 
6 Chad Hoppe   0:58:15.3  4028 FDL / OSK Cyclery
7 Justin Harer   0:59:12.0  4042 
8 Eric Lightbody   1:01:27.5  4502 
9 Christopher Smith   1:04:12.5  7014 
10 Brandon Caselli   1:05:25.3  4530 
11 Eric Borchardt   1:11:11.8  4560 
12 Chad Jaubert   1:17:06.5  4536 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Leonard   0:49:45.6  4562 
2 Aaron Bieberitz   Anytown, WI0:52:51.5 203051  4014 PCW Cycling Inc.
3 Ryan Manske   0:55:40.0  7010 
4 Michael Olm   0:56:53.8  4016 
5 Casey Koch   0:57:17.3  4507 
6 Justin Latham   0:58:25.9  4022 
7 Ryan Rysewyk   1:00:40.4  4508 
8 Aaron McGinnis   1:04:54.8  4513 
9 Brian Seefeldt   1:19:45.4  4518 
DNF Todd Reynolds     4509 Cyclesmith
DNF Brian Johanski     4512 
DNF Brandon Meyers     4552 
DNF Brad Miller     4561 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Braathen   0:49:02.1  4534 
2 Tim McMahan   0:51:34.7  4072 
3 Richard Schell   0:51:40.7  4529 Wheel & Sprocket
4 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:53:26.7 128967  4096 PCW Cycling
5 Jeff Truax   0:55:27.7  4138 
6 Brian Toltzmann   0:55:59.5  4545 
7 Anthony Dombrowski   0:57:45.8  4339 
8 James Searle   0:58:35.6  7204 ThePropertyBuyers.com
9 Jim Eggleston   1:00:04.2  4003 
10 Rocco Caffero   1:02:10.6  7013 Team Ozone
DNF Donald Lueck     4027 
DNF Jason Martini     4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
DNF Hue Kong     4210 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeke Stanis   0:53:10.8  4121 
2 Dave Volpentesta   0:53:37.3  4084 
3 Barron Gira   0:54:05.4  4505 EVR Solutions
4 Tshengzoo Lor   0:55:07.3  4526 
5 Andras Fancsik   0:55:48.9  4524 
6 Michael Kaspar   0:55:59.2  4539 Team Fool
7 James Lee   0:56:19.7  4081 
8 Daniel Getzen   0:56:21.4  4030 
9 Todd Hanks   1:00:12.5  4523 
10 Timothy Jensen   1:02:51.1  4999 
11 Mike Herbrand   1:04:16.7  4535 
12 Jim Giese   1:06:11.9  4533 
13 Stephen Kralovec   1:07:25.8  7012 Stadiom Bike
14 Darin Goodwiler   1:15:04.7  7205 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Rieflin   0:47:40.9  4007 McDermid Corp
2 Stuart Shelton   0:49:05.5  4006 
3 Thomas Wendland   0:50:16.9  4019 
4 Dale Konkol   0:51:21.4  4021 
5 Erick Braaksma   0:52:44.6  4054 Trailhead/Stoiber Health
6 Chris Tamborino   0:53:40.6  4516 
7 Daniel Backley   0:53:51.6  4142 Velocity
8 Mark Sprangers   0:55:02.7  4515 Faldet Farms
9 Steve Baumann   0:55:58.8  4998 
10 Kevin Lemke   0:56:36.3  4069 Fond du Lac Cyclery
11 Kris Maj   0:56:59.4  4109 Tailwinds
12 Robert Groshek   0:57:01.7  4519 
13 Mark Stankowski   0:57:17.5  4506 
14 Steve Pratt   0:58:30.9  4550 Recyclist
15 James Deboer   0:58:50.1  4088 Big Ring Racing
16 Joseph Gitter   0:58:57.2  4540 
17 Gary Esko   1:02:13.5  4542 
18 Daniel MacIejewski   1:02:20.7  4531 
19 Steve Prell   1:02:30.4  4063 
20 Michael Borchardt   1:02:52.5  4145 Team Extreme
21 Rick Griesbach   1:04:10.8  7003 Point Pursuit
22 Timothy Lavris   1:08:08.8  7206 
DNF Ron Kronforst     4997 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   0:52:27.8  4065 
2 Jeff Pepp   0:53:30.0  4504 
3 Marcum Martz   0:53:57.6  4517 
4 Chuck Schisel   0:55:14.1  4514 
5 Kelly Elliott   0:57:10.1  4103 
6 Gary Schmidt   0:57:30.7  4126 
7 Neng Vang   0:58:09.4  4527 
8 John Wrycza   Naperville, IL0:59:56.3 76133  4557 Wheel Fast Racing
9 Randy Borst   1:01:08.8  4097 Team 2
10 Greg Guenther   1:02:13.8  4558 
11 Dwayne Harer   1:03:13.8  4559 
12 Dave Deboer   1:05:27.2  4541 
13 Thomas Cornils   1:05:56.0  4037 Team Extreme
14 Brad Davis   1:06:53.7  4538 
15 Gary Ertl   1:09:28.1  4025 Gear N Up
16 Joe Stackman   1:30:55.1  4551 
DNF Wally Sniadajewski   Plover, WI 204830  4100 Point Pursuit
DNF Jay Hoppe     7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:54:07.0  4085 Gear N Up
2 Mike Sherman   0:56:48.3  4146 
3 Dale Lenss   0:57:00.7  4522 Bellin Health
4 Steve Manthe   Mc Farland, WI0:57:38.6 211939  4064 Chainsmokers
5 Rich Mennenoh   0:58:24.2  4061 
6 William Malmsten   1:00:31.2  4543 
7 Neil Everson   1:00:37.0  4033 East Madison
8 Tom Borchardt   1:02:15.7  4039 Stoiber Health/ Trailhead Bik
9 Dan Braun   1:02:51.1  4073 
10 Richard Finch   1:07:45.7  4043 Rock Cut TrailCrew
11 Michael McCluskey   1:12:36.9  4525 
DNF Richard Wenborne     4060 Team 2

Women - PR/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:44:18.8 190109  506 Hayes On Track

Women - PR/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:32:12.4 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zielinski   Sussex, WI1:44:21.4 210353  508 Team Pedal Moraine
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:47:59.8 210713  518 Team Buzz
3 Rebecca Reimann   Ophir, CO1:51:39.7 172145  511 Madforcs

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:34:10.9 100571  504 Bike Hub
2 Susan Juedes   Madison, WI1:34:22.3 169773  502 Bike Hub
3 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:35:28.6 199274  501 Trek Midwest Regional Team
4 Amy Pikalek   Grafton, WI1:53:56.4 211922  510 Team Wisconsin
5 Gina Kenny   Orland Park, IL2:15:39.4 210270  514 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   Iowa City, IA1:30:46.6 217761  524 
2 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:36:46.0 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
3 Lori Sable   1:43:10.0 217887  505 Team Wisconsin
4 Kerry Putzke   Waterloo, WI1:48:23.4 43926  515 Madforcs

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House     3035 Bellin Health
2 Natalie Heath     3277 Team Ferguson
3 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
4 Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track
5 Heidi Goode     3038 Backroad Bike Shops

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Deprey     3050 Bellin Health
2 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
3 Amanda Dallman     3274 Cronies

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens   Shorewood, WI 202402  3041 Fon du Lac Cyclery
2 Lacey Zills     3047 Gear N Up
3 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
4 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
5 Katie Crocker     3066 Point Pursuit
6 Rebekah Stuckart     3269 Team Extreme
7 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Casamassa     3052 
2 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
3 Denise McCormick     3270 
4 Gina Vendola     3271 
5 April Dombrowski     3073 
6 Lisa Leigh-Peterson     3275 Big Ring Racing
7 Amy Lamkins     3025 Gear N Up
8 Wanda Jenson     3272 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
2 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Gail Goehrig     3002 
DNF Candy Hofmann     3045 Team Extreme

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 
2 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
3 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
4 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
5 Karen Deboise-Meara     3006 
6 Marcia Pibbs     3276 
7 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  3001 Alterra CoffeeRace Team
8 Susan Ulschmid     3273 
9 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
2 Gretchen Montee     3005 Hayes
3 Terri Cornils     3013 Team Extreme
4 Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors
DNF Anne Steuer   St Paul, MN 150303  3024 Gopher Wheelman

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
4 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
5 Allyson Davis     6250 
6 Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
2 Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   1:02:43.2  5026 Hayes on Track
2 Julia Gabrielson   1:13:58.0  5009 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Megan Wolf   1:16:27.5  5332 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Mommaerts   1:09:42.5  5323 
2 Patricia Brown   1:14:08.1  5333 
3 Rebecca Teska   1:17:34.7  5030 MB of UWSP

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Heart   1:01:28.7  5043 Point Pursuit
2 Trisha Voigt   1:06:13.5  5036 Wheel & Sprocket
3 Gabriela Baranova   1:08:47.7  5320 
4 Elizabeth Legaspi   1:10:05.8  5011 
5 Renee Bach   1:10:10.6  5322 
6 Rebecca Crocker   1:12:28.3  5330 
7 Renee Kole   1:16:14.0  5037 Wheel & Sprocket

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Long   0:59:45.7  5003 Mad FORCs
2 Sarah Guse   1:09:05.1  5038 FDL/OSH Cyclery
3 Angie Kenney   1:16:15.6  5324 
4 Amy Hegenbart   1:20:15.0  5325 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Antonia Leal   0:55:38.3  5025 
2 Linda Horvath   1:01:27.2  5328 
3 Kimberly Wapola   1:04:18.1  5329 
4 Linette Davis   1:14:04.2  5331 
5 Barbara Daanen   1:18:27.3  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Pamela Malmsten   1:07:29.5  5334 
3 Pamela Gantz   1:08:15.3  5004 Bellin Health/InCompetition
4 T C Spitz   1:08:39.6  5007 onepercentmore
5 Maria Phelps   1:11:46.8  5029 Point Pursuit
6 Connie Holcomb   1:12:04.2  5335 
7 Roxanne Rogers   1:12:36.0  5014 
8 Susan Borchardt   1:14:06.1  5042 Team Extreme

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:05:43.5  5027 Recyclist
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:09:44.0 10328  5055 Active Endeavors
3 Cheryl Jeanpierre   1:27:11.5  5017 Pedal Moraine

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler   1:01:00.0  5024 Gear N Up
2 Cheryl Rollins   1:05:45.3  5008 Fondy/Osh Cyclery
3 Rosie Viertel   1:10:09.2  5326 
4 Sue Blankenheim   1:12:43.3  5050 
5 Tish Hennigan   1:16:11.0  5327 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaCUOREUSACDFBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee