Race Results for
Wyoming Valley Criterium
West Pittston, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 08/29/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   
2 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   
3 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   

Men - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
2 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   
3 David Black   Mount Gretna, PA 3816   
4 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
5 Garett Schreier   Palmyra, PA 162579   
6 John Spittal   Elizabethtown, PA 64446   
7 Christopher Button   Kingston, PA 115284   
8 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   
9 David Bonser   Wind Gap, PA 46483   
10 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   
11 Michael Zban   Landisville, PA 81236   
12 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   
13 Abdul Kabia   Hartsdale, NY 18392   
14 Kevin Westover   Duncansville, PA 131181   
15 John Paproski   North Wales, PA 73934   
16 Richard Leibfried   Chester Sprgs, PA 50369   
17 Drew Jubis   Shickshinny, PA 51379   
18 Craig Wurst   Hatboro, PA 50212   
19 Saysana Intavongsa   Manheim, PA 56690   
20 Philip Cable   Pittston, PA 5772   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Osborne   Silver Spring, MD 47971   
2 Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   
3 Dwayne Clinton   Lititz, PA 52944   
4 Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856   
5 Thomas Ratzell   Blandon, PA 45831   
6 Theodore Inoue   New Hope, PA 52004   
7 Paul Pearson   Allentown, PA 54984   
8 Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   
9 Joseph Manacchio   Philadelphia, PA 53227   
10 David Black   Mount Gretna, PA 3816   
11 Craig Wurst   Hatboro, PA 50212   
12 John Pescatore      
13 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   
14 David Buegler   Frenchtown, NJ 57323   
15 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   
16 Keith Cramer   Audubon, PA 155148   
17 William Jones   Doylestown, PA 51826   
18 Joaquim Carvalho   Elkins Park, PA 188133   
19 Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   
20 Christopher Stutz   Jersey Shore, PA 117808   
21 William Hottenstein   Kingston, PA 195465   
22 Franciscus Verstraeten   Bloomsburg, PA 84669   
23 Edward Burke   Macungie, PA 201698   
24 Robert Hachadoorian   Wilmington, DE 82861   
25 Shreeram Mudambi   Blue Bell, PA 188314   

Men - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   
2 Robert Kehl   Philadelphia, PA 45528   
3 William Berezny   Coopersburg, PA 45079   
4 Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   
5 Joaquim Carvalho   Elkins Park, PA 188133   
6 Michael Budjnoski   Harveys Lake, PA 52215   
7 Shreeram Mudambi   Blue Bell, PA 188314   
8 Ronald Hiestand   Allentown, PA 74320   
9 Philip Stanley   Allentown, PA 45967   
10 James Weidner   Oley, PA 142834   
11 Jerome Weiner   Elkins Park, PA 97960   
12 Richard Ziegler   Whitehall, PA 95639   
13 Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   
14 David Frankford   Merion Station, PA 183807   
15 David Kjellquist   Aiken, SC 206823   

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Dean Rittenhouse   Exton, PA 29999   
2 Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   
3 Karl Woitas   Elizabethtown, PA 38756   
4 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
5 Mark Light   Hackettstown, NJ 112548   
6 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   
7 Kyle Eckley   Easton, PA 80336   
8 Kevin Westover   Duncansville, PA 131181   
9 Russell Blake   Dover, PA 60238   
10 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
11 Stephen May   Lebanon, PA 134837   
12 Saysana Intavongsa   Manheim, PA 56690   
13 John Paproski   North Wales, PA 73934   
14 G Kyle Lobisser   Seattle, WA 196154   
15 Christopher Jones   Front Royal, VA 56325   
16 Drew Jubis   Shickshinny, PA 51379   

Men - Cat 4/5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thorr Pharr   Danville, PA 201537   
2 Charles Totaro   Boulder, CO 202107   
3 Steven Stout   Saylorsburg, PA 99650   
4 Ronald Marquette   Mifflinburg, PA 115510   
5 Christopher Button   Kingston, PA 115284   
6 Ken Balmer   Pittston, PA 204709   
7 Robert Touchinsky   Lititz, PA 90866   
8 Robert May   Schwenksville, PA 197667   
9 Seth Grubbs   Dupont, PA 65163   
10 Jesse Gydosh   Wyoming, PA 214212   
11 Edward Burke   Macungie, PA 201698   
12 Brett Jacoby   Wind Gap, PA 200613   
13 Mark Farrell   Exeter, PA 192234   
14 Timothy Wynn   Danville, PA 53007   
15 James Fick   Pine Grove, PA 11552   
16 Todd Dowling   Lake Placid, NY 206468   
17 John Hamilton   Williamsport, PA 157136   
18 Stephen Schofer   Red Hill, PA 179242   
19 Brian Stoner   Quentin, PA 143351   
20 Tom Pollock   Conyngham, PA 143619   
21 Frederick Loucks   Dover, NH 180326   
22 Paul Berg      
23 John Pescatore      
24 Rick Hopkins   Scranton, PA 210309   
25 Scott Meuser   Dallas, PA 190754   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Martinez      
2 Graciela Martinez      
3 Alison Fischer   Harleysville, PA 58882   
4 Julia Klinger   Pottstown, PA 183888   
5 Jacqueline Paull   Hackettstown, NJ 27456   
6 Elizabeth Reap   Smethport Pa 94138   
7 Diana Sosnowski   Blue Bell, PA 163370   
8 Nonnie Howard   Phoenixville, PA 132499   
9 Janine Dymond   Harding, PA 197591   
10 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee