Race Results for
Florida State Championship #5
Gainesville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 11/07/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440   
3 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
4 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
5 Mark Gerard   Braintree, MA 159210   
6 John Hustoles    214922   
DNF Joey DeSilva   Longwood, FL 144486   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bounds   Newberry, FL 211734   
2 Vinnie Tamburello   Pompano, FL 131982   
3 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
4 John Hackworth   Bradenton, FL 14542   
5 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
6 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
7 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
8 SCOTT CUGNO      
9 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890   
10 Matthew Maddox   Fernandina Beach, FL 109180   
11 John Sanborn   Dallas, TX 173950   
12 Connie Miller   Sarasota, FL 105557   
13 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
14 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
15 Marcio Cemin   Miami, FL 195126   
16 JOHN MOORHOUSE      
17 Mike Nuccio   New Port Richey, FL 176298   
18 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
19 CHRIS BISHOP      
20 TIM SMITH      
DNP Francis (Frank) Mandaro   Asheville, NC 186545   
DNF JIMMY HENDRY      
DNF MARK PRINCE      
DNF Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Blaney   Ocala, FL 211733   
2 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
3 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
4 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
5 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
6 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
7 Barry Altman   Bala Cynwyd, PA 180369   
8 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
9 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
10 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
11 MARSHALL REEVES      
12 Michael Barrett   Stuart, FL 159218   
13 Frank LaRue   Fort Lauderdale, FL 179296   
14 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
2 Winston David   Greenville, SC 194743   
3 ALEX HINTON      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Crichton   Jacksonville Beach, FL 194445   
2 Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436   
3 JIMBO MCGUIRE      
4 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5 Joey Kundtz   Bonita Springs, FL 197609   
6 Curt Skinner   Hustler, WI 202580   
7 DAN ENNIS      
8 WILL STAPLES      
9 SHANE DANFORD      
10 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
11 ERIC POST      
12 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
13 MICHAEL MILES      
14 TOBIN MCKNIGHT      
15 GREG DOUGHERTY      
16 DREW EDSALL      
17 LUIS SAAVERRA      

Men - SP - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Williams   North Fort Myers, FL 202598   
2 JOSH HENNESSEY      
3 ANTHONY HECHLER      
4 Robert Grier   Sarasota, FL 138807   
DNF JOE VIETRO      
DNF John Stone   Apex, NC 109458   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
2 ROBERT BRIDGHAM      
3 Brian Pace   Plantation, FL 203769   
4 Rob Roberts   Burbank , CA 191118   
5 Kevin Hofmann   Port Charlotte, FL 198361   
6 BRADLEY JEFFERSON      
7 ANTON VAN EYSSEN      
8 MICHAEL GHIORSO      
9 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
10 OSCAR CAMACHO      
11 TIM CORNELIUS      
12 Pete Johnson   Jacksonville, FL 194829   
13 Douglas Irvine   Ft Myers, FL 154091   
14 Billy Horne   Starke, FL 204798   
15 ANTHONY JANIK      
16 Adam Goldfarb   Plantation, FL 197810   
17 Jeff Terris Jr   St Petersburg, FL 148283   
18 Trevor Busby   Winter Park, FL 173953   
19 LESTER SANCHEZ      
20 ANDY WEHMEYER      
21 THOMAS MURRAY      
22 STEWART BRADLEY      
23 JASON LUQUE      
24 JAMES STRICKLAND      
25 JOHN DAWSON      
26 MATT MOORE      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Lowe   Bradenton, FL 218634   
2 Joe DiEmmanuele   Fort Lauderdale, FL 210251   
3 John Bott   Ocala, FL 204410   
4 Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
5 Robert Dyer   Jacksonville, FL 204349   
6 Jamie Enright   Lakeland, FL 166859   
7 DANA BLAND      
8 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
9 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
10 ROB BAGANS      
11 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
12 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
13 DON PENNINGTON      
14 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
15 THOMAS OSTERLOH      
16 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
17 GARY HEADLEY      
18 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO 149551   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL 105245   
2 STEVE BENT      
3 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
4 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
5 PAUL EATON      
6 Markus Mittermayr   South Pasadena, FL 164927   
7 Guillermo Jaramillo   Miami, FL 216431   
8 ART REISFELD      
9 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
10 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
11 David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
12 J Carson Longo   Naples, FL 211732   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN COX      
2 CHAD FEE      
3 AUSTIN FEE      
4 CONNER WILLIAMS      
5 DILLON PARROTT      
6 CONNER PICKERING      
7 Ace Savarese   Royal Palm Beach, FL 190536   
8 MCGUIRE HOOVER      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EVAN PENNINGTON      
2 AUSTIN BERGER      
3 DAVID FORSBERG      
4 JOHN GALEOTO      
5 MICHAEL BROWN      
6 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
3 MITCHELL CAMPBELL      
4 CHRIS JANISZEWSKI      
5 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
6 ERIC ANSPACH      
7 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN GALEOTO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COREY FORAN      
2 CAMERON RIPPLE      
3 ANDY RELUE      
4 STEVE DEROCHE      
5 Ryan Walsh      
6 GREG DEROSA      
7 JEFF SHENEFIELD      
8 Joshua Van Cleef   Orlando, FL 207774   
9 RAJEEB DAS      
10 Brent Cutshall   Tampa, FL 208872   
11 JESSE COHEN      
12 MICHAEL MIDLARSKY      
13 TIM EWIN      
14 TED BIDDY      
15 Dennis Stafford   Tampa, FL 213274   
16 DUSTIN SHAW      
17 OSIAS LOZANO      
18 STEVEN MANNINEN      
19 CANDON MAYO      
20 DANIEL NELSON      
21 ADAM EUBANKS      

Men - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lieblick   Tallahassee, FL 202601   
2 DAVID MEEKER      
3 ADAM BAKER      
4 JOHN MARINO      
5 JOSE FERNANDEZ      
6 Jeffrey Voiles   Safety Harbor, FL 216653   
7 ADAM FEINBERG      
8 KARLOS BERNART      
9 LLOYD WELLS      
10 Mr Unknown      
11 JOHN CHIASSON      
12 CASEY PARROTT      

Men - BG - Group2 - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLAY BOHN      
3 DAVID DIBATTISTA      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PATRICK CRINCOLI      
2 JONATHAN CATO      
3 Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
4 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5 SEAN CREWS      
6 HENRY SANTILLANA      
7 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
8 SCOTT ZEDEKER      
9 BRAD GERARD      
10 Chad Bobbitt   Austin, TX 217687   
11 DAVID LOVE      
12 David Chorazak   Port Charlotte, FL 218449   
13 WILLIAM BRAKKEN      
14 John Lamb   Jacksonville, FL 126573   

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE PAOLETTA      
2 NORBERTO MEDINA      
3 Ron Bennett   Holiday, FL 217345   
4 LANCE GLAAB      
5 Julio Umpierre   Citra, FL 215545   
6 STANLEY LEWIS      
7 Anthony Bielobockie   Jacksonville, FL 218639   
8 ADAM BARKELO      
9 MATTHEW ROBERTS      
10 Shane Crowder   Springhill, FL 208513   
11 TERRY SCHRAMM      
12 DAVE FAIRCHILD      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
2 Scott Weber   Ocala, FL 164921   
3 RICHARD MOSS      
4 SHAWN WINSOR      
5 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
6 Zachary Leavitt   Longwood, FL 214921   
7 JAMES CAPEN      
8 PHILIP IRWIN      
9 JOHN HINTON      

Men - BG - Junior - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAIN RODRIGUEZ      

Women - EX - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Allen   Land O Lakes 90693   
2 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
3 Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
4 Karina Kroll   Weston, FL 157601   
5 BRANDI CAMPBELL      

Women - SP - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annik Lavalle   Margate, FL 209687   
2 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
3 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
4 ALEX CONTRERAS      
5 KIRSTEN FEE      

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   
2 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
3 Julianne North   Stow , MA 165859   
4 CONSTANCE KURASH      
5 Renae Blevins   Chuluotu, FL 189243   
6 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
7 ELIZABETH LAWRENCE      

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DYAN ZEDEKER      
2 LYNNE BARKELOO      
3 Candis Murrain   Wilton Manors, FL 207218   
4 Jennifer Hoyles   Ocala, FL 214924   
5 MARNIE BYRD      
6 HILLARY SEMINICK      
7 MARIA LONG      
8 ERIKA NOWLING      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFOSMOShimanoCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee