Race Results for
Rudy Rack Big Ring Classic
Wausau, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 09/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   2:08:21.9  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953  29 Team Bike Hub

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI2:11:38.8 211689  25 Team Pedal Moraine
2 Ryan Ruhland   Madison, WI2:13:25.0 209987  48 Fond du Lac Cyclery
3 Justin Rinehart   Mankato, MN2:14:05.1 149501  49 Nicolet Bike.com
4 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:14:30.7 182019  87 Bellin Health
5 Travis Woodruff   Prescott, AZ2:16:48.2 135975  10 PCW Cycling
6 Carlos Hackel   2:22:31.8  101 
7 Nicholas Lemke   Albuquerque, NM2:31:20.7 202433  96 Fond du Lac Cyclery
DNF Brian Heifner   Madison, WI 176155  75 Wheel and Sprocket
DNF Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  81 Mountain Bikers of UWSP
DNF Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  95 Chainsmokers

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI2:08:24.0 85929  PCW Cycling
2 Brian Eppen   Iowa City, IA2:08:40.6 121702  Atlas Cycling
3 Jesse LaLonde   Ely Mn2:09:59.8 203490  Kenwood / Gunnar
4 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:15:48.2 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
5 J Ross Fraboni (1 - EX)   Duluth, MN2:17:24.9 149739  341 Ski Hut
7 Justin Salzmann   Kaukauna, WI2:17:56.7 211820  The Bike Hub /Gary Fisher
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:17:58.3 212641  98 AlphaWings
9 Ben Anderson   Madison, WI2:18:01.4 151771  347 UW-Whitewater
10 Harry Anderson (2 - EX)   Duluth, MN2:19:10.0 111210  340 Ski Hut
11 Andy Hoenisch   Madison, WI2:21:57.3 208707  39 Big Ring Racing
12 Mike Phillips   Chicago, IL2:25:29.8 84647  68 Alterra Cycling
13 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI2:26:02.2 205988  40 Big Ring Racing
15 Erich Ponath   Sheboygan, WI2:41:09.4 193031  90 
16 William Schwalbe   Duluth, MN2:44:48.7 143045  55 Team Ski Hut
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  56 Dogfish
DNF Ryan Atkinson     343 gary fischer
DNF Anthony Schwaller     344 
DNF Brian Schwaller     345 PCW Cycling

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL2:17:09.7 207117  33 Fond du Lac Cyclery
4 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:24:04.6 78139  43 Polska
6 Douglas Pietz   2:35:03.7  21 Team Polska Cannondale
DNF Steve Frost (EX)   Grafton, WI 209307  30 Team Wisconsin
DNF Josh Barrett   Whitewater, WI 189760  35 Hayes Disc Brakes
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club
DNF Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718  338 Nature Valley/Penn Cycle
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  17 The Ski Hut / Trek

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   Duluth, MN2:12:20.7 124953  Ski Hut
2 Jack Nielsen   Racine, WI2:15:23.8 150412  77 Hayes Disc Brakes
3 Mike Roberts   Wheaton, IL2:20:03.2 134339  72 GT
4 Wayne Langbein   Frederick, MD2:20:38.7 208095  41 Team Wisconsin
5 Eric Peterson   Wausau, WI2:21:18.8 208618  19 Wheel and Sprocket
6 Jeff Abitz   Appleton, WI2:25:24.7 211068  53 Team All Aboard Fitness
8 Brian Buelow   2:32:56.6  346 Adventure
9 Gregg Bednorski   2:34:30.2  348 
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  15 Team Pedal Moraine
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  85 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Peterson   Edgerton, WI2:17:42.4 154720  64 Micheals Cycles
2 Scott Cole   Stevens Point, WI2:23:23.0 7340  31 Point Pursuit /Specialized
3 Jerome Daanen   Racine, WI2:23:26.2 164575  62 Hayes Disc Brakes
4 John Timm   Germantown, WI2:33:08.4 209235  59 Team Extreme /Trek
5 James Grant   Fountain City, WI2:34:35.3 134086  22 Independent Fabrication
DNF Robert Hayssen (EX)   Racine, WI 186713  54 Hayes Brakes

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kay   Shell Lake, WI1:43:04.5 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
2 Jesrin Gaier   1:43:05.7  1611 Riverbrook
3 Jonathan Kay   Thornton, CO1:43:50.5 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
4 Chase Sova   1:45:24.1  1616 riverbrook
5 Dan Hanson   1:49:12.1  1614 
6 Mitch Dreher   1:53:52.9  1090 Team Pedal Moraine
7 Andrew Hanson   1:55:08.3  1091 Micheals Cycles
8 Bobby Mantz   Mequon, WI1:56:19.2 214570  1126 Team Extreme
9 Justin Schmidt   1:58:36.4  1153 
10 Mitchell Gantz   1:58:37.5  1055 Bellin Health
11 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL2:17:00.0 209173  1169 Hayes OnTrack
12 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
13 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
14 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
15 Jason Roelse     2106 PCW
16 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
17 Kip Spaude     2260 
18 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
19 Jared Faciszewski     2923 Nova/SCorp
20 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
21 Hans Hare     2219 
22 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
23 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
24 Kade Stackman     9020 Trailhead
25 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheel Fast Racing
26 Richie Miller     2237 Hayes On Track
28 Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
29 Jonathan Davis     2333 Bellin Health/Incompetition
30 Frederik Jacobsen     2922 
31 Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
32 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
33 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
34 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
35 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
36 Joshua Heinecke     2011 
37 Ryan Paull     2321 Eriks
38 David Vande Walle     2178 
39 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
40 Joshua Kaminske     2918 Cronies Outdoor Adven
41 Lee Suring     2289 
DNF Mike Sherer     1004 2CC
DNF Brian Pacholski     1623 
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health
DNF Sam Weis     2940 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   1:42:29.4  1158 Guerra Means War!
2 Tim Pacholski   1:43:07.3  1622 
3 Steve Scholzen   1:43:08.3  1057 Hayes
4 Mike Humpal   1:47:02.7  1160 
5 Chad Balthazor   1:47:38.4  1089 Team Pedal Moraine
6 Matthew Racine   Sun Prairie, WI1:48:11.0 94402  1625 UW-Whitewater
8 Jereme Noffke   1:50:51.8  1097 Wheel & Sprocket
9 Tony Wagner   West Bend, WI1:52:29.5 204671  1068 PCW Cycling
10 Matt Kamphuis   1:52:40.4  1619 FDL/OSH Cyclery
11 Tim Jahn   1:53:54.3  1023 Mountain Outfitters
12 Cory Gwin   1:56:41.9  1170 Michaels Cycles
13 Shawn Hoppe   1:57:06.3  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
14 Daniel Fitzgerald   1:57:13.7  1621 Team Bike Hub
15 Constantine Peters     2019 Expedition Supply
16 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
17 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
18 Luis Maldonado     2293 
19 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  2920 Dean Bicycles
20 Lucas Daniels     9133 
21 Allan Schimberg     9005 
22 Collin Stevens     2135 
23 John Beck     2939 
24 Colin Hughes     2325 Magnus
25 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
26 Nate Jasperson     2118 
27 Aaron Halfman     2144 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
28 Joshua Schwartz     2128 Team Pedal Moraine
29 Tom Harris     9134 
30 Greg Cribb     2933 Bellin Health
31 Jeremy Groeschl     2337 Fond du Lac / OOskosh Cyclery
32 Bill Street     2297 Team ADD
33 Joseph Nolan     9138 UW Platteville
34 Taylor Bogdanske     2136 
35 Kevin Langenecker     2299 Team Pedal Moraine
36 Dan Kaminske     2917 
37 Jeremy Mitoraj     2924 
38 Joshua Kroning     2915 
39 Joshua Krick     2142 Team Extreme
40 Jeff Godbout     2931 
41 Thomas Petri     2284 Mountain Outfitters
DNF Dylan Maho     1083 Team 2 Racing

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Coon   1:44:33.9  1062 Dogfish / Belgioioso
2 Barry Tungseth   1:45:33.7  1615 
3 Jeremy Vogels   1:45:54.8  1128 Bellin Health
4 Doug Bailey   1:46:00.3  1053 Alterra CoffeeRoasters/Klein
5 Travis Olson   1:48:33.4  1017 Back Door BikeShop
6 Toby Berg   1:48:54.1  1610 
7 Christopher Pitts   Baraboo, WI1:50:56.9 210157  1136 Moosejaw Brewery & Pizza
8 Matt Lieven   1:51:07.6  1142 FDL/.OSH Cyclery
9 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:53:38.9 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
11 Kurt Bosben   1:56:23.2  1618 
12 Aaron Fleming   Rockford, IL1:56:50.4 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
13 Brian Hertzberg   1:59:29.2  1100 GT / Willy Bikes
14 Marcin Nowak   2:00:27.0  1116 Team Polska-Cannondale
15 Tony Pirolo     2117 
16 Mark Farina     2104 
17 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
19 John Brown     2305 Point Pursuit
20 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
21 Jerry Mortier     2029 
22 Mike Mennenoh     2166 
23 Zack Blankenheim     2345 
24 Ryan Hamilton     2292 
25 Ben Sezer     2935 
26 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
27 Ben Leach     2280 Team Buzz
28 Mike Leombruni     2905 
29 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
30 Timothy Scanley     2904 
32 Sean Strosahl     2294 
33 Matthew Hippe     2910 
34 Frederic Ruebl     2340 Fondd Lac Oshkosh Cyclery NSB
35 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
36 Ryan Shiroma     9022 Dogfish
37 Jamie Roberts     2938 
38 Todd Steif     9135 
39 Stephen Balsley     9139 
40 Jeff Gau     2900 
41 Paul Kekstas     8146 
42 Clarence McCook     8016 Bike Doctor
43 Ryan Hastings     2911 
44 Paul Strobel     2903 
45 Chris Hoerz     2175 Team Pedal Moraine

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stahl   Deerfield, IL1:42:26.1 208045  1013 Team Wisconsin
3 Ryan Krayer   1:45:15.8  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
4 Stafford Kramer   1:45:19.3  1157 Alterra
5 Mike Budd   1:45:30.6  1079 Wheel and Sprocket
6 Ric Damm   Ripon, WI1:47:01.4 205672  1014 Fond du Lac cyclery
7 Christopher Schutte   1:47:48.9  1046 Polska-Cannondale
8 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:47:50.3 185684  1042 Albertos
9 Kyle Watterson   Woodridge, IL1:48:58.3 201038  1041 Wheel Fast Racing
10 Greg Cullen   1:49:31.0  1624 Polska
11 Nathan Schroepfer   1:51:13.5  1221 Bellin-in Competition
12 Todd Derksen   1:51:17.6  1139 Wheel & Sprocket Appleton
13 Jeff Becker   1:51:23.4  1134 Pedros
14 Kevin Plato   Grafton, WI1:52:33.0 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
15 Matthew Gutowski   Grover Beach, CA1:52:51.8 204288  1033 The Ski Hut
16 Jack Thompson   1:53:39.8  1124 Alterra
17 Jason Ruesch   1:54:55.6  1040 Team Pedal Moraine
18 Michael Waisbrot   1:55:31.3  1154 Chainsmokers
19 Paul Kaczmarowski   1:55:42.9  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
20 Bill Livingston   2:01:23.9  1092 Michaels Cycles
21 Mark Szudrowitz   2:02:17.0  1009 Extreme Ski & Bike
22 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
23 David Kuphal     2053 
24 Joe Greatens     2101 
26 Joshua Bartoszuk     2127 Br2/Eclipse/Bens
27 Todd Craig     2947 
28 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
29 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
30 Peter Stinski     9013 Gear N Up
31 Scott Janssen     2112 
32 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
33 David Schoenherr     2251 
34 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
35 Mike Worland     2946 
36 Mark Pakan     2944 
37 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
38 Cal Collins     2926 
39 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
40 Jeff Weyenberg     2188 
41 Jim Liesen     9007 
42 Christopher Goehrig     2023 
44 Dan Baker     2899 
45 Shawn Blehm     2907 
46 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
47 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
48 Peter Norrbom     2921 
49 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
50 Chad Thums     2054 Team Nordik
51 Eric Froemming     2424 
52 Michael Keefer     2929 
53 Dain Trittau     2150 Team Wisconsin
54 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
55 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
56 Jay Zielinski     2132 Team Pedal Moraine
57 Randy Jennings     8019 Team Extreme
58 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
59 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
60 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
61 David Greenblatt     2914 
DNF Jerry Long   Moscow, ID 202427  1016 Chainsmokers
DNF Bradley Byrge     1152 Team Pedal Moraine
DNF Gabriel Sanchez     1231 
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Lance Fischer     2909 
DNF Matthew Lanser     2912 All Aboard / Team 2
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2
DNF Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:43:48.7 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:45:32.5 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
3 John Lirette   1:46:44.5  1002 Hayes
4 Benjamin Griggs   1:47:29.7  1030 Bellin Health
5 Richard Rudolph   Emporia, KS1:49:03.8 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
6 Michael Beatty   1:49:27.7  1161 Willy Bike Chainsmokers
7 Steven Pribek   1:49:32.2  1109 
8 Steve Miller   1:49:42.3  1026 
9 David Reddington   1:54:07.4  1612 Chainsmokers
10 Roger Eckes   1:59:42.0  1035 Alterra Coffee
11 Russell Jobs   2:02:35.2  1059 Hayes Disc Brakes
12 Glen Stroik     2070 
13 David Bottum     2093 
14 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
15 Jason La Bella     2317 
16 Erich Gross     9011 Alterra
17 Daniel Guse     2322 FDL/OSH Cyclery
18 Kyle Tomilin     2255 Hayes
19 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
20 Rob Boldt     2936 PCWCycling.org
21 John Gregorski     2072 Expedition Supply
22 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
23 Michael Plymale     2948 Team GT
24 Tony Gindt     9137 Point Pursuit
25 Tom Meier     8148 Team Detox
26 Kevin Putzke     2139 Hayes
27 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
28 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
29 Eric Gonstead     2309 The Short Buss
30 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
31 Don Slickman     2123 Wheel and Sprocket
32 Cliff Henning     2207 
33 David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
34 Kelly Longtine     2319 
35 Greg Boettcher     2913 Team Extreme
36 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
37 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
38 Eric Hunner     8040 Team 2
39 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
40 Brian Hicks     2102 Point Pursuit
41 Steven Kuphal     2090 
43 Troy Olm     2033 
44 Chris Cooper     8026 Hayes Disc Brakes
45 Pat Janisch     2214 Hayes
46 Michael Arnot     2937 
47 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing
48 Jeffrey Merkt     2213 
49 Tad Bruckner     8012 TEAM GT / WILLYBIKES
50 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
51 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
52 Breck Blennert     2906 
53 Dave Mennenoh     2122 
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
DNF David Bodmer     2192 Micheals Cycles

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   1:46:17.9  1143 Rock Cut TrailCrew
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:48:47.9 210815  1212 Team Pedal Moraine
3 Mike Geitner   1:48:49.1  1058 Team Extreme
5 Jon Suyko   Rockford, IL1:51:41.2 129793  1047 Rock Cut TrailCrew
6 Scott Wippermann   1:52:42.6  1008 Eriks
7 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:54:48.4 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
8 John Miller   1:55:14.4  1165 Mountain Outfitters
9 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:57:18.6 20074  1043 Hayes Brake
10 Rob Sleger   2:04:01.0  1613 Boneshakers
11 Don Russell   2:10:44.8  1027 Platteville ski Team
12 Rob Hofmann   2:12:28.3  1101 Team Extreme
13 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
14 Dennis Schueler     2107 
15 Thomas Rinehart     2908 Nicollet Bike.com
16 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
17 Thomas Gaier     2902 Riverbrook
18 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
19 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
20 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
21 Paul Rainey     2183 
22 John Bogdanske     9009 Chainsmokers
23 Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
24 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
25 Tim Montee     9004 Hayes
26 Dj Burns     2210 Active Endeavors
27 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
28 Greg Morrow     2026 
29 Eric Nelson     9016 
30 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
31 Herbie Cuene     2919 
32 Troy Sable     2047 
33 Charles Kane     8147 Cronies Outdoor Advent
34 Craig Scholzen     2140 Hayes Brake
35 Guy Archambeau     2927 
36 Harvey Witt     9136 
37 Scott McClure     2916 
38 Timothy Blob     2930 Gear N Up
39 Jon Holcomb     8031 Big Ring Racing
40 Jim Paulson     2941 
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Don Freitag     1024 Big Ring Racing
DNF Curt George     1063 
DNF Jan Rybar     1140 
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Sniadajewski   1:49:05.4  1074 Point Pursuit
2 Steven Humphrey   1:49:46.4  1007 Big Ring Racing
4 Bruce Drew   1:50:40.2  1617 
5 Leo Phelps   1:52:24.5  1114 Point Pursuit
6 Bill Delaney   Madison, WI1:53:19.4 210055  1234 Chainsmokers
7 Mike Wanek   1:53:53.7  1044 All Aboard Fitness
8 Steven Stanislaus   1:56:34.1  1112 Hayes
9 John Kollock   1:59:40.8  1159 Point Pursuit
10 Samuel Tobias   2:00:28.8  1164 FDL / OSH Cyclery
11 Mark Schimberg   2:04:37.2  1034 
12 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
13 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
14 Jim Washatka     2928 
15 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
16 Douglas House     2945 
17 Dave Wall     8149 
18 Steve Ferguson     2111 SportsRack
19 Steve Kapaun     2059 
20 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
21 Tim Speer     2224 Moosejaw
22 John Dabbeekeh     2028 Pedros / Cheepteam
23 Brad Tennis     2095 Moosejaw Brewery & Pizza
24 Peter Kot     2015 
26 John Senkerik     2050 Team Extreme
27 Dave Diamond     2203 Alterra
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized
DNF Mark Day     2020 B.O.M.B. International

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dennis Loy   1:51:33.5  1620 
2 Jon Derksen   1:53:27.6  1075 Wheel and Sprocket
3 H Larson   Green Bay, WI1:53:52.4 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
4 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:54:03.6 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
6 Pete Noffke   Menasha, WI2:11:10.6 189045  1010 Wheel and Sprocket
7 Gary Meader     2145 
8 Sterling Schmidt     2086 
9 Rod Swendsen     2209 
10 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
11 Jeff Wentworth     2942 
12 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
13 Wayne Maffei     2244 Moosejaw Brewery & Pizza
14 Mark Ullenberg     2194 Guerra Means War!
15 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
16 Jim Shong     2153 Bike Doctor
17 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
18 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
19 David Joyce   Brevard, NC 148440  2089 FDL/Oshkosh Cyclery
20 Marvin Schmeiser     2901 
21 Peter Klein     2312 Bike Hub
22 John Spaude     2261 
23 Allan Olson     2943 
24 James Heinecke     2024 Heinecke Family Bikers
25 Thomas Vomastic     2932 
26 Arnie Degarmo     2338 Michaels Cycle
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Steve Mitorat     2925 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   0:57:28.7  4057 Bellin Health
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
3 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
4 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
5 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
6 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
7 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
8 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
9 Ben Kostroski     6240 
10 Conner Shelton     6231 
11 Riley Shelton     6232 
12 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
13 Cavan Jones     6238 Recyclist
14 Devon Guse     6242 FDL/OSH Cyclery
15 Tanner Czaicki     6233 
16 Carter Schroepfer     6236 
17 Blake Milner     6227 
18 Samuel Martz     6229 
19 Arlen Fletcher     6234 
20 Tarl Knight     6008 Bellin Health
21 Brandon Flisram     6129 Team Extreme

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Peterson   0:55:36.1  4124 Wheel and Sprocket
2 William Griesbach   0:57:59.5  4024 Point Pursuit
3 Max Wippermann   0:58:04.4  4087 Eriks Teen Team
4 Travis Brunner   0:59:51.8  4090 Hayes on Track
5 Hunter Putzke   1:06:07.4  4059 Hayes on Track
6 Adam Merkt   1:10:18.6  4992 
7 Calvin Rupnow   1:12:04.8  4994 
8 Theodore Peters     6019 Expedition Supply
9 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
10 Nick Montee     6002 Hayes on Track
11 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
12 Leif Byrge-Liebig     6023 Team Pedal Moraine
13 Cody Madaus     6228 
14 Eric Kostroski     6241 
15 Joseph Puissant     6235 
16 Kyle Sternard     6230 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:49:24.5  4036 Extreme Sike &Bike
2 Dylan Weigel   0:53:09.7  4077 Hayes Disc Brakes
3 Levi Riggs-Wieboldt   0:53:32.8  4078 
4 Evan Harris   0:55:45.5  4101 
5 Cai Dickman   0:57:37.8  4959 
6 Charles Rechner   0:57:55.8  4082 Stadium Bike
7 Jonathan Bidlake   Naperville, IL0:58:07.6 208104  4099 
8 Alan Johnson   0:58:12.2  4053 ERIKS
9 Jordan Ruplinger   1:01:55.6  4948 
10 Greg Parker   1:03:29.2  4987 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Sturtevant   0:50:05.7  4075 
2 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:50:25.9 226098  4047 Team Extreme
3 Tony Lemke   0:50:27.2  4067 Fond du Lac Cyclery
4 Cory Mayer   0:51:02.9  4139 Bike Doctor
5 Lanny Thomas   0:51:41.4  4089 
6 Ryan Wenzlick   0:52:20.0  4017 All Aboard Fitness
7 Michael Stout   0:53:26.1  4940 
8 Michael Heifner   0:55:28.8  4092 Recyclist
9 Adam Schwartz   0:57:31.0  4136 
10 Jay Millin   0:58:01.9  4055 Team Pedal Moraine
11 David Klussendorf   0:58:57.3  4942 
12 Mike Konkel   0:59:43.3  4973 
13 Lucas AMacHer   1:00:41.9  4968 
14 Joe Guse   1:12:51.4  4963 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Braun   0:51:44.8  4074 
2 Rob Salentine   0:52:21.4  4147 
3 Adam Goeden   0:53:11.2  4029 Team Pedal Moraine
4 Andrew Wiesner   0:53:56.7  4150 All-Aboard / Team 2
5 Brandon Maurisak   0:58:06.2  4953 
6 Aran Eversman   0:59:48.5  4967 Mountain Outfitters
7 Scott Glodowski   1:12:22.2  4133 Tailhead
DNF Aaron Gretzinger     4971 Chainsmokers

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Berg   0:51:00.3  4122 
2 Rick Larson   0:52:08.9  4988 
3 Arius Jacks   0:53:00.3  4032 
4 Chad Hoppe   0:54:30.8  4028 FDL / OSK Cyclery
5 Leroy Jonas   0:54:54.1  4993 
6 Jack Gadamas   0:55:22.7  4983 
7 Joshua Bucholtz   0:55:52.2  4132 
8 Justin Harer   0:56:25.0  4042 
9 Christopher Smith   0:58:24.7  7014 
10 Dana Schlafke   1:03:31.7  4031 
DNF Brett Glebre     4996 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Bieberitz   Anytown, WI0:51:40.3 203051  4014 PCW Cycling Inc.
2 Justin Latham   0:53:03.8  4022 
3 Casey Koch   0:53:04.9  4980 
4 Michael Olm   0:54:38.2  4016 
5 Ryan Manske   0:54:40.1  7010 
6 Brian Spranger   0:56:47.4  4984 
7 Jason Brozek   1:03:07.5  4962 
8 Brad Miller   1:03:24.1  4990 
9 Adam Zouski   1:04:13.0  7203 
10 Dave Pringnitz   1:05:31.7  4947 
11 Brandon Meyers   1:08:00.8  4943 
12 Rob Yurjevich   1:08:47.3  7198 
DNF Jason Roggenbauer     4989 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Braathen   0:49:03.2  4977 
2 Carl Ham   0:49:06.8  4976 
3 Jason Martini   0:49:44.2  4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
4 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:50:23.8 128967  4096 PCW Cycling
5 Tim McMahan   0:50:31.8  4072 
6 Robert Duveneck   0:52:20.0  4957 
7 Wyatt Wiesman   0:54:21.4  4991 
8 Peter Cherchean   0:54:31.5  4974 verizon
9 Chris Birling   0:54:44.0  4079 
10 Hue Kong   0:55:24.1  4210 
11 Anthony Dombrowski   0:55:54.6  4339 
12 Jaye Davidoski   0:58:50.8  4956 
13 Ryan Andrews   0:58:59.3  4972 
14 Rocco Caffero   0:59:04.5  7013 Team Ozone
15 Jeff Bublitz   0:59:16.8  4944 
16 Jay Kemp   1:01:14.1  4964 
17 Mark Breitrick   1:04:44.2  7197 
18 Thomas Kenny   Orland Park, IL1:06:39.7 210687  4058 Team Extreme
19 Mike Noel   1:08:11.4  7196 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tshengzoo Lor   0:52:30.8  4955 
2 Dave Volpentesta   0:52:45.8  4084 
3 James Lee   0:52:55.3  4081 
4 Bob Winter   0:56:04.4  7200 
5 Stephen Kralovec   0:59:31.4  7012 Stadiom Bike
6 Andras Fancsik   1:00:16.5  4949 
7 Brad Drake   1:20:36.6  4946 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Rieflin   0:47:54.3  4007 McDermid Corp
2 Stuart Shelton   0:48:25.2  4006 
3 Dale Konkol   0:50:14.6  4021 
4 Ken Jones   0:50:56.9  4975 
5 Mark Stanislowski   0:51:15.5  4945 
6 Daniel Backley   0:51:27.8  4142 Velocity
7 Erick Braaksma   0:52:08.3  4054 Trailhead/Stoiber Health
8 Douglas Erdmann   0:53:39.8  4002 Trailhead Bike/Stoiber Health
9 Steve Baumann   0:54:24.7  4941 
10 Kevin Lemke   0:54:48.0  4069 Fond du Lac Cyclery
11 Kevin Niesen   0:54:52.1  4008 
12 Mark Sprangers   0:55:00.3  4981 
13 James Deboer   0:55:47.1  4088 Big Ring Racing
14 Louie Caffero   0:55:50.6  4961 
15 Joseph Gitter   0:55:52.7  4969 
16 Daniel MacIejewski   0:55:55.0  4965 
17 Tim Felsinger   0:56:21.9  4952 Back Door BikeShop
18 Robert Groshek   0:56:25.1  4985 
19 Steve Prell   0:56:27.6  4063 
20 Gary Esko   0:57:23.2  4986 
21 Rick Griesbach   0:57:52.3  7003 Point Pursuit
22 Michael Borchardt   1:01:30.0  4145 Team Extreme
23 Dan Dittrich   1:03:15.3  7202 Fat Kats
24 Tim Kostroski   1:03:46.7  4979 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   0:51:13.7  4065 
2 Jeff Tobin   0:51:37.6  4970 
3 Gary Schmidt   0:52:05.1  4126 
4 Marcum Martz   0:52:14.2  4950 
5 John Wrycza   Naperville, IL0:54:29.6 76133  4995 Wheel Fast Racing
6 Kelly Elliott   0:55:56.1  4103 
7 Randy Borst   0:56:09.4  4097 Team 2
8 Neng Vang   0:56:20.8  4954 
9 Bruce Cordy   0:57:11.9  7199 
10 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:58:10.3 204830  4100 Point Pursuit
11 Daniel Schlafke   0:59:10.3  4125 
12 Thomas Cornils   1:01:21.0  4037 Team Extreme
13 Greg Guenther   1:01:22.5  4978 
14 Gary Ertl   1:01:36.1  4025 Gear N Up
15 Jeffery Samida   1:02:36.9  4041 Fox Valley Wheel & Sprocket
16 Dwayne Harer   1:03:20.9  4958 
17 Jay Hoppe   1:13:05.6  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:51:42.8  4085 Gear N Up
2 Rich Mennenoh   0:52:56.3  4061 
3 Dan Braun   0:54:36.1  4073 
4 Steve Manthe   Mc Farland, WI0:55:40.0 211939  4064 Chainsmokers
5 Dale Lenss   0:56:11.9  4960 
6 Neil Everson   0:56:32.1  4033 East Madison
7 Mike Sherman   0:57:24.8  4146 
8 Ted Batzer   0:59:01.5  4118 
9 Don Bogdanske   0:59:23.9  4982 
10 Glenn Aavang   0:59:27.4  4114 
11 Mike Henningfield   1:01:25.0  4966 Flambeau Fatties
12 Richard Finch   1:02:00.8  4043 Rock Cut TrailCrew
13 Jeffrey Luebben   1:05:20.4  4951 
14 Richard Wenborne   1:10:45.9  4060 Team 2

Women - PR/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA2:02:11.1 190109  506 Hayes On Track

Women - PR/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:51:19.5 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:07:27.9 210713  518 Team Buzz
2 Rebecca Reimann   Ophir, CO2:09:07.8 172145  511 Madforcs
3 Ansela Reinke   2:12:08.6  648 Penn Cycle
4 Karen Zielinski   Sussex, WI2:15:42.6 210353  508 Team Pedal Moraine

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Juedes   Madison, WI1:50:05.3 169773  502 Bike Hub
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:53:12.6 199274  501 Trek Midwest Regional Team
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:53:56.9 100571  504 Bike Hub
6 Amy Pikalek   Grafton, WI2:08:06.4 211922  510 Team Wisconsin
7 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL2:17:05.9 212199  646 Fond du Lac Cyclery
8 Gina Kenny   Orland Park, IL2:31:59.4 210270  514 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   1:49:11.7  524 
2 Lori Sable   2:00:10.7 210861  505 Team Wisconsin
3 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:03:31.7 43926  515 Madforcs

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamie Buske     3054 Team Extreme
2 Allyson Brunner     3062 Kenosha VeloSport
3 Jasmine House     3035 Bellin Health
4 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
5 Heidi Goode     3038 Backroad Bike Shops
7 Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Deprey     3050 Bellin Health
2 Madeleine Puissant     3034 Fond du Lac Cyclery

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Lacey Zills     3047 Gear N Up
3 Katie Crocker     3066 Point Pursuit
4 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
5 Donna Alderton     3264 
6 Jessica Smulka     3010 GT
7 Alison Maas     3268 
8 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
2 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
3 Ann Casamassa     3052 
4 April Dombrowski     3073 
5 Angella Collins     3265 
6 Jody Montgomery     3267 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Reddington     3263 Mad Forcs
2 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
3 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
4 Carrie Peterson     3100 Wheel and Sprocket
5 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
6 Cathy Diamond     3044 Alterra
7 Gail Goehrig     3002 
8 Candy Hofmann     3045 Team Extreme

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
2 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
3 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
4 Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
5 Karen Deboise-Meara     3006 
6 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Gretchen Montee     3005 Hayes
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
4 Terri Cornils     3013 Team Extreme
DNF Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
4 Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine
5 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
6 Maja Holcomb     6239 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
2 Shanda Ellis     6243 Gear N up
3 Jane Lee     6237 
4 Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   0:58:40.1  5026 Hayes on Track
2 Megan Wolf   1:06:10.4  5308 
3 Julia Gabrielson   1:10:17.6  5009 Moosejaw Brewery & Pizza
4 Sarah Merkt   1:16:16.5  5316 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Donahue   0:56:57.1  5312 
2 Lisa Roth   1:03:07.2  5306 Moosejaw Brewery
3 Sheridan Day   1:08:01.2  5307 
4 Katrina Harris   1:09:10.9  5309 
5 Rebecca Teska   1:12:34.5  5030 MB of UWSP

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Van Dalen   0:55:00.2  5313 
2 Sonia Dubielzig   0:55:58.9  5041 Mad Forcs
3 Amy Heart   0:56:19.1  5043 Point Pursuit
4 Shelley Kemp   1:02:40.6  5039 Willy Bikes - GT
5 Rebecca Crocker   1:03:21.3  5317 
6 Robin Hoenisch   1:05:52.5  5040 Big Ring Racing
7 Elizabeth Legaspi   1:07:32.4  5011 

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick   0:54:50.0  5035 
2 Jessica Long   0:57:42.2  5003 Mad FORCs
3 Sarah Guse   1:03:13.6  5038 FDL/OSH Cyclery
4 Lori Bauman   1:05:19.9  5046 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein   0:52:25.3  5005 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Antonia Leal   0:53:45.9  5025 
3 Sarah Slickman   0:59:51.8  5013 Wheel and Sprocket
4 Rebecca McClure   1:02:51.0  5311 
5 Bridget Cassidy   1:05:34.4  5318 
6 Barbara Daanen   1:09:10.4  5016 Hayes Disc Brakes
7 Rachel Golusinski   1:09:58.2  5012 

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Schield   0:59:09.6  5310 Sports Den
3 T C Spitz   1:03:18.8  5007 onepercentmore
4 Maria Phelps   1:05:26.1  5029 Point Pursuit
5 Pamela Gantz   1:06:45.4  5004 Bellin Health/InCompetition
6 Diana Yost   1:10:29.6  5044 Team Pedal Moraine
DNF Susan Borchardt     5042 Team Extreme

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   0:59:46.4  5027 Recyclist
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:01:43.2 10328  5055 Active Endeavors
3 Susan Martin   1:08:49.1  5314 
4 Sue Restum   1:14:09.8  5315 
5 Cindy Carter   1:23:11.3  5303 
6 Sue Kimm   1:23:40.1  5319 

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler   0:56:17.9  5024 Gear N Up
2 Sue Blankenheim   1:06:11.6  5050 
DNF Cheryl Rollins     5008 Fondy/Osh Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFOSMOBonk BreakerSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee