Race Results for
Beaver Creek Hillclimb
Avon, CO
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Road Race on 09/06/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Skates   16:10   
2 Thomas Walsh   17:32   
3 Ryan Poland   17:48   
4 Kyle Farrell   21:26   

Men - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Bell   14:39   
2 Sean Skates   16:07   

Men - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Soller   30:36:00   CenturyTel
2 Walker Savidge   30:43:00   RMCEF
3 Noah Hoffman   31:12:00   
4 Danny Summerhill   31:13:00   Wheatridge Cyclery
5 Bryce Lawson   32:17:00   CenturyTel
6 Trevor Bell   36:31:00   
7 Jeremy Long   42:55:00   Front Rangers Cycling Club

Men - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Shelden   30:38:00   CenturyTel
2 Josh Smith   30:59:00   CenturyTel
3 Andrew Simms   31:21:00   RMCEF
4 Braden Bingham   Longmont, CO32:16:00 163524   CenturyTel
5 Carter Spencer   36:46:00   

Men - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Carnie   28:07:00   Swift Cycling
2 Steve Prokopiw   28:52:00   Hammer Racing
3 Kevin Sheldem   29:45:00   Great Adventure Sports
4 Mike Beatty   32:13:00   Swift Racing
5 Craig Kinstle   33:24:00   2G Velo
6 Carlos Aauelo   35:31:00   

Men - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Gregory   28:58:00   Scwab/Torrelli
2 Paul Sands   31:18:00   Mountain Peddler
3 Rick Petrillo   34:35:00   
4 Jim Pavelich   35:11:00   
5 Tim Bryant   37:19:00   Hammer Racing
6 Jack McDonald   38:16:00   
7 Larry Grossman   38:24:00   Mountain Peddler
8 Rick Schmelzer   44:51:00   

Men - MR - 55-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Abbott   Boulder, CO34:30:00 213837   Louisville Cyclery
2 Garrett Fonda   35:34:00   Beaver Creek Resort
3 Bill Coffin   35:59:00   GSBMCT
4 Mark Lenfest   37:22:00   
5 Jim Dlouby   37:24:00   
6 Ed Scholes   42:18:00   Lakewood Racing Team
7 Maynard Knapp   47:43:00   

Men - MR - 65-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Pecksok   47:43:00   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Baker   25:15:00   Pro Peleton
2 Jimi Mortenson   26:09:00   Eagle Fire Department
3 Jon Tarkington   26.28   Vitamin Cottage
4 Sam Horn   27:32:00   Intermountain Color
5 Mike Kloser   28:09:00   Beaver Creek Resort
6 Brian Chimileski   28:21:00   
7 Steve Prokopiw   28:53:00   Hammer Racing
8 Jeff Vibert   29:43:00   Revermont
9 Chuck Coyle   30:03:00   Vitamin Cottage
10 Christian Garlapow   32:12:00   CenturyTel
11 Tim Bryant   37:11:00   Hammer Racing
12 Michael Scherr   48:35:00   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Tietzel   27:06:00   CS Ciao
2 Danny Summerhill   27:35:00   RMCEF
3 Walker Savage   27:44:00   Wheatridge Cyclery
4 Taylor Sheldon   28:29:00   CenturyTel
5 Kevin Soller   29:05:00   CenturyTel
6 Josh Smith   29:27:00   CenturyTel
7 Adam Plummer   29:55:00   Pedal Power
8 Hank Esperon   30:16:00   UNA
9 Bryce Lawson   30:18:00   CenturyTel
10 Braden Bingham   Longmont, CO30:50:00 163524   CenturyTel
11 Mark Adams   34:01:00   Pedal Power

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Certeza   33:59:00   CenturyTel
2 Jerome Contra   35:18:00   Rocky Mounts
3 Todd Moyer   36:07:00   East Side Wheelmen
4 John Brant   37:30:00   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Hermann   37:34:00   
2 Dan Weiland   29:48:00   
3 Dan Nielson   30:23:00   
4 Pete Fralick   30:25:00   
5 Damien Fraser   30:30:00   
6 Brian Passenti   32:58:00   
7 Mike Harding   32:58:00   
8 Scott Bandoni   34:04:00   
9 Sean Clifford   34:24:00   
10 Paul Gotthelf   34:24:00   
11 Kevin Perry   34:47:00   
12 Gilberto Montiel   34:49:00   
13 Kim McConner   36:37:00   
14 Steve Thomas   36:37:00   
15 Mike Whelan   37:27:00   
16 Mike Landes   38:50:00   
17 James Harding   40:29:00   
18 David Adelman   48:39:00   
19 Dan Brock   49:03:00   
DQ Josiah Middough      

Women - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Jones   46:04:00   CenturyTel
DNF Laura Bedillo      

Women - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Dlouhy   37:14:00   
2 Ellen Miller   37:51:00   
3 Allison Knapp   46:25:00   
DNF Meredith White      

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Fisk   36:12:00   CDO Velo
2 Renee McKeirnan   38:35:00   
3 Elizabeth Carrington   45:17:00   Pedal Power

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Gardner   40:08:00   
2 Haleigh Armstrong   42:35:00   
3 Luisa Sullivan   44:05:00   
DNF Amanda Zinn      Mountain Peddler

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOBonk BreakerSpyUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee