Race Results for
RASC 2004 Time Trial Challenge
Rochester, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 08/21/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carter   South Burlington, VT0:34:21 210188  288 
2 Seth Meyer   0:36:12  290 
3 John Schimek   Onalaska, WI0:36:19 212332  287 
4 Nick Peterson   0:36:21  285 
5 Nate Helminski   0:38:19  282 
6 Chris Lutz   Austin, MN0:38:49 215199  283 
7 Raymond Warns-Ledesma   Saint Paul, MN0:43:06 189720  289 
8 Kyle Schimek   Onalaska, WI0:43:21 212331  286 

Men - MR - 35-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Hiebert   Saint Paul, MN0:58:11 158237  90 
2 Brian Abery   Apple Valley, MN0:58:32 181594  65 
3 Mark Mlinar   Hutchinson, MN1:00:08 48557  183 
4 Alex Dobbertin   Minneapolis, MN1:00:19 160147  94 
5 Gregory Goblirsch   River Falls, WI1:00:20 77328  262 
6 Richard Spielberg   No City, MN1:01:06 48903  143 
7 David Bucholz   St Paul, MN1:03:19 201319  66 
8 Robert Schimek   Onalaska, WI1:04:19 213428  185 
9 William Cragoe   1:12:33  263 

Men - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Dyste   Carver, MN0:59:56 48836  80 
2 Gary Gross   1:01:09  272 
3 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN1:03:12 45792  147 
4 Hart Kuller   Minneapolis, MN1:04:01 188748  68 
5 Ron Gallas   Minneapolis, MN1:04:19 47259  186 
6 John Stamm   Afton, MN1:04:54 149093  74 
7 Peter Silbernagel   Woodbury, MN1:07:43 73941  76 
8 Jonathan Ambrose   Eden Prairie, MN1:09:38 216015  184 
9 Tom Dunaway   1:15:10  73 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN0:55:37 49630  79 
2 Gerald Finken   Fargo, ND0:56:44 49239  146 
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN0:56:59 46700  35 
4 K Benjamin Richter   Saint Paul, MN0:59:17 187451  259 
5 Christopher Edin   Shoreview, MN1:02:12 10467  33 

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Redmond   Carrollton, TX0:58:48 203926  274 
2 Gary Krska   North Saint Paul, MN0:59:27 127524  144 
3 Mark Consugar   Rochester, MN1:00:04 169679  38 
4 David Zimmermann   Saint Paul, MN1:00:27 135976  70 
5 Christopher Erickson   Minneapolis, MN1:00:36 168647  141 
6 Michael Schaefer   Grafton, OH1:00:54 89575  37 
7 Matt Muyres   Bloomington, MN1:01:55 160576  271 
8 Joshua (Josh) Schwantes   Saint Paul, MN1:02:00 134220  255 
9 James Lockwood   St Paul, MN1:02:09 128526  39 
10 Paul Argetsinger   Mahtomedi, MN1:02:27 59991  93 
11 Michael Phillips   Minneapolis, MN1:02:54 200784  75 
12 David Dingmann   St. Paul, MN1:03:45 159175  67 
13 Sean Bujold   Menomonie, WI1:34:55 126734  155 

Men - Cat 4/5 - Master

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Cardinal   0:58:26  264 
2 Daniel Casper   Northfield, MN0:59:14 214654  269 
3 Randy Gibbs   1:00:10  188 
4 Andrew Cragg   Edina, MN1:00:16 204175  145 
5 Bryan Wadie   Lewisville, TX1:02:53 185250  77 
6 Paul Arsenault   Arden Hills, MN1:05:14 74483  158 
7 Bryan Loecken   Richfield, MN1:05:36 53328  153 
8 Gregory McCrea   Houston, TX1:09:54 53217  78 

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Kostik   Minneapolis, MN0:58:13 200785  148 
2 Curt Wood   0:58:37  267 
3 Petter Gokstad   Grand Forks, ND0:59:41 188410  69 
4 Anton Pshon   1:02:23  152 
5 David Cole   1:02:25  156 
6 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN1:02:30 193869  151 
7 Carl Voss   Eyota, MN1:03:10 203110  273 
8 Troy Scherer   1:04:52  261 
9 Matt Priese   1:05:30  257 
10 Todd Huyber   1:06:16  34 
11 Andrew Theisen   Minneapolis, MN1:06:20 190867  190 
12 Dan Becher   1:06:27  36 
13 Tim Laberge   1:07:05  72 
14 Matthew Appleman   Robbinsdale, MN1:07:27 160003  142 
15 Tyler Denniston   1:07:30  260 
16 Timm Jacobson   1:07:31  40 
17 David Dahlen   1:08:19  159 
18 Mario Minelli   1:08:45  95 
19 Joel Frankil   1:09:28  157 
20 Patrick Stewart   1:09:37  256 
21 Lonie Sauber   1:10:50  275 
22 Clayton McLagan   1:11:55  149 
23 Mark Jerde   Rochester, MN1:11:59 193138  71 
24 Don Winkels   1:12:19  32 
25 Gio Zett   1:15:49  258 
26 Justin Kronmiller   1:15:51  91 
27 Kary Werner   1:18:00  266 
DNF Caleb Grosse   DNF  92 

Women - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Anderson   0:40:50  284 

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Schuler   Fargo, ND1:05:39 199177  150 
2 Sherry Berde   Mendota Heights, MN1:07:01 158605  89 

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Arden   1:07:00  182 
2 Paula Plant   Chanhassen, MN1:07:29 209376  160 
3 Miranda Gohn   Minneapolis, MN1:10:55 202061  189 
4 Kari Gates   Staples, MN1:13:28 191922  154 
5 Miriam Weber   St Louis Park, MN1:19:16 208487  278 
6 Tina Ketola   1:22:53  265 
7 Dawn Johnson   1:24:51  270 
DNF Linda Sone   DNF  268 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUOREOSMOUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee