Race Results for
Calumet Sun Run
Calumet Cnty Prk, Hilbert WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/22/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   1:20:16.8  42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso
2 Michael Anderson   Colorado Springs, CO1:23:49.3 183953  29 Team Bike Hub

Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI1:20:12.6 211689  25 Team Pedal Moraine
2 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:22:32.0 135975  10 PCW Cycling
3 Paul Hanson   St Peter, MN1:24:13.1 118046  65 Nicolletbike.com
4 Brian Heifner   Madison, WI1:24:20.9 176155  75 Wheel and Sprocket
5 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:24:23.8 182019  87 Bellin Health
6 Justin Rinehart   Mankato, MN1:26:47.3 149501  49 Nicolet Bike.com
7 Eric Lau   Madison, WI1:29:13.3 211897  83 Extreme
8 Joseph Farris   Plainfield, IL1:29:29.2 193029  52 North Central Cyclery
9 Carlos Hackel   1:29:41.5  101 
10 Dan Ajer   Cottage Grove, WI1:31:31.8 180160  95 Chainsmokers
11 Adam Atkinson (1 - EX)   Plymouth, WI1:33:40.0 185667  34 Fond du Lac Cyclery
DNF Nicholas Lemke   Albuquerque, NM 202433  96 Fond du Lac Cyclery
DNF Dave Riemersma     336 PCW Cycling Team

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Matter   Sheboygan, WI1:20:16.0 85929  PCW Cycling
2 Brian Eppen   Iowa City, IA1:21:28.9 121702  Atlas Cycling
3 Jesse LaLonde   Ely Mn1:23:18.8 203490  Kenwood / Gunnar
4 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:23:46.5 212641  98 AlphaWings
5 Mike Phillips   Chicago, IL1:24:32.2 84647  68 Alterra Cycling
7 J Ross Fraboni (1 - EX)   Duluth, MN1:26:38.8 149739  337 Ski Hut
8 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:27:17.5 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
9 Harry Anderson (2 - EX)   Duluth, MN1:27:51.3 111210  295 Ski Hut
10 Brian Schwaller   1:28:09.9  300 PCW Cycling
12 Josh Hanson   Green Bay 1:31:38.1 206895  102 Team Nordik
13 Erich Ponath   Sheboygan, WI1:32:52.7 193031  90 
14 Tony Schwaller   1:33:36.8  297 PCW
15 Mark Walter   Rochester, MN1:34:22.5 203633  56 Dogfish
DNF Douglas Swanson   Minnetonka, MN 102633  Trek / VW
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  20 Team Polska Cannondale
DNF Nathan Cline     296 Me

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:22:25.8 207117  33 Fond du Lac Cyclery
4 Josh Barrett   Whitewater, WI1:25:54.0 189760  35 Hayes Disc Brakes
5 Eric Derksen   1:27:01.0  298 Penn
8 Matt Silvia   Chicago, IL1:30:26.3 208232  67 Funky Weasel
9 Douglas Pietz   1:36:18.0  21 Team Polska Cannondale
10 Steve Frost (1 - EX)   Grafton, WI1:44:12.4 209307  30 Team Wisconsin
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McVean   Duluth, MN1:23:02.0 124953  Ski Hut
2 Michael Spiro   Plymouth, WI1:23:07.6 59255  PCW Cycling
3 Jack Nielsen   Racine, WI1:25:19.9 150412  77 Hayes Disc Brakes
4 David Haase   1:25:34.5  299 PCW Cycling
5 Jeff Melcher   West Bend, WI1:25:52.7 166066  15 Team Pedal Moraine
6 Mike Bushey   Esko, MN1:26:40.2 82026  Ski-Hut Duluth
8 Wayne Langbein   Frederick, MD1:27:28.5 208095  41 Team Wisconsin
9 Eric Peterson   Wausau, WI1:30:41.7 208618  19 Wheel and Sprocket
10 Jeff Abitz   Appleton, WI1:33:41.8 211068  53 Team All Aboard Fitness
11 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:33:46.2 194466  85 Team Wisconsin

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Mc Fadden   1:26:22.9  335 Trek VW
2 Cully Todd   Coeur D Alene, ID1:26:26.1 97194  24 Cannondale Mountain Bike Team
3 Jim Peterson   Edgerton, WI1:27:03.5 154720  64 Micheals Cycles
4 Jerome Daanen   Racine, WI1:31:39.8 164575  62 Hayes Disc Brakes
5 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI1:34:04.4 186713  54 Hayes Brakes
6 John Timm   Germantown, WI1:36:40.1 209235  59 Team Extreme /Trek
7 Stephen Kmecak   Burlington, WI1:39:24.5 202099  70 Alterra

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Kay   Thornton, CO1:09:25.7 212982  1015 Hayes OnTrackRace Team
2 Justin Schmidt   1:11:19.7  1153 
3 Josh Kay   Shell Lake, WI1:11:31.1 213253  1012 Hayes OnTrackRace Team
4 Jake Whitwam   1:12:54.2  1105 Bike Doctor
5 Mike Sherer   1:14:23.9  1004 2CC
6 Bobby Mantz   Mequon, WI1:14:26.8 214570  1126 Team Extreme
7 Mitchel Kauppila   Winthrop Harbor, IL1:18:58.3 209173  1169 Hayes OnTrack
8 Andrew Hanson   1:19:09.3  1091 Micheals Cycles
9 Mitchell Gantz   1:24:26.4  1055 Bellin Health
10 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
11 Jason Roelse     2106 PCW
12 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
13 Ryan Wallace     2815 Riverbrook
14 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
15 Ryan Baumann     2162 Team 2/Bel Gioioso
16 Jason Shong     2269 Bike Doctor
17 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
18 Hans Hare     2219 
19 Justin Nagode     2176 PCW Cycling
20 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
21 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
22 Brandon Klos     2852 Pedal Morraine
23 Dillon Bera     2198 Bellin Health
24 Kyle Cortright     2187 
25 Andrew Disch     2182 Alterra
26 Kade Stackman     9020 Trailhead
27 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
28 Jonathan Davis     2333 Bellin Health/Incompetition
29 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
30 Richie Miller     2237 Hayes On Track
31 Jamie Selinske     2279 
33 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
34 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
35 Ross Laurent     2828 
36 Kyle Martinelli     2208 Hayes Disc Brakes
37 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
38 Patrick Ettmayer     2060 Team Pedal Moraine
39 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
40 Rob Reindl     2129 The Bike Hub
41 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
42 Sam Weis     2835 
43 Joshua Heinecke     2011 
44 David Vande Walle     2178 
45 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
46 Kip Spaude     2260 
47 Joshua Kaminske     2812 Cronies Outdoor Adven
48 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health
DNF Ryan Krueger     2858 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve Scholzen   1:09:41.4  1057 Hayes
2 Nathan Guerra   1:10:25.1  1158 Guerra Means War!
3 Mike Humpal   1:11:29.7  1160 Rock Cut TrailCrew
5 Brett Riemersma   1:16:44.0  1593 
6 Michael Eckert   1:17:48.0  1147 The Bike Hub
7 Tony Wagner   West Bend, WI1:18:33.3 204671  1068 PCW Cycling
8 Tim Jahn   1:20:14.9  1023 Mountain Outfitters
9 Matt Holl   1:22:24.3  1589 
10 Shawn Hoppe   1:27:05.3  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
11 Constantine Peters     2019 Expedition Supply
12 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
13 Christopher Severson     2179 
14 Allan Schimberg     9005 
15 Brandon Duchow     2857 Liqour Pigs
16 Gregory Stanis     2164 
17 Colin Hughes     2325 Magnus
18 Michael Spiewak     2149 Team Ochsner
19 Luis Maldonado     2293 
20 Carl Morse     2287 Wheel & Sprocket
21 Zachary Giffey     2836 UW-Platteville
22 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
23 Collin Stevens     2135 
24 Jared Suster     2243 Bike Hub
25 Justin Shanks     2330 Team Polska Cannondale
26 Cory Gwin     2196 Michaels Cycles
27 Steven Spiewak     2148 Team Ochsner
28 Joshua Schwartz     2128 Team Pedal Moraine
29 Sam Fehrenbach     2268 Point Pursuit / U of Minn
30 Aaron Halfman     2144 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
31 Taylor Bogdanske     2136 
32 Joseph Nolan     9128 UW Platteville
33 Bill Street     2297 Team ADD
34 Dan Hendricks   Pewaukee, WI 202424  2867 UW-Whitewater
35 Jeremy Groeschl     2337 Fond du Lac / OOskosh Cyclery
36 Aaron Schneider     2126 
37 Joshua Krick     2142 Team Extreme
38 Timothy Krueger     2859 WolfChimp
39 John Harsdorf     2856 Wolfchimp
40 Joseph Chojancki     2154 Bellin Health
41 David Kitkowski     2813 
DNF Chad Balthazor     1089 Team Pedal Moraine
DNF Daniel Fitzgerald     1594 Team Bike Hub
DNF Adam Biwan     1602 
DNF Kent Roberts     2221 Trail Head
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  2227 UW-Madison Cycling Team
DNF Porter Million     2853 WolfChimp

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Vieths   1:11:54.5  1586 Ski Hut
2 Joel Coon   1:12:02.6  1062 Dogfish / Belgioioso
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:12:07.0 196060  1080 Alterra CoffeeMTB
4 Jeremy Vogels   1:13:06.1  1128 Bellin Health
5 Jason Sieck   Appleton, WI1:14:00.1 211575  1166 Gear N Up
6 Matt Lieven   1:14:28.1  1142 FDL/.OSH Cyclery
7 Toby Berg   1:15:33.1  1588 
8 Doug Bailey   1:15:44.6  1053 Alterra CoffeeRoasters/Klein
9 Travis Olson   1:16:05.8  1017 Back Door BikeShop
10 Carter Shelton   1:17:12.7  1025 Team Pedal Moraine
11 Brian Hertzberg   1:19:28.7  1100 GT / Willy Bikes
12 Eric Pompeo   1:19:45.1  1585 Extreme
13 Christopher Pitts   Baraboo, WI1:20:17.9 210157  1136 Moosejaw Brewery & Pizza
14 Brad Beyer   West Bend, WI1:22:54.3 203605  1011 Team Pedal Moraine
15 Steve Te Ronde   1:27:43.5  1107 Gear N Up
16 Scott Frazer   1:32:15.9  1167 Bike Hub
17 Joe Verstegen     2847 BCOC
19 Aaron Douglas     2850 
20 Tim Booms     2193 Wheel and Sprocket
21 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
22 Tony Pirolo     2117 
23 John Brown     2305 Point Pursuit
24 John Sutherland     2824 
25 Mark Farina     2104 
26 Benjamin Swart   Slinger, WI 207251  2159 Team Pedal Moraine
27 Peter Reis     2258 Mountain Outfitters
28 Tim Patterson     2056 Bear N Up
29 Matthew Dennis     2177 Spangle Inc
30 Jerry Mortier     2029 
31 Ryan Hamilton     2292 
32 Corey Voigt     8030 Wheel & Sprocket
33 Roman Arguello     2172 
35 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
36 Ben Sezer     2862 
37 Eric Olson     2830 
38 Mike Kohnle     2098 Team Extreme
39 Mike Mennenoh     2166 
40 Ben Leach     2280 Team Buzz
41 Sean Strosahl     2294 
42 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
43 Bill Ostrowski     2084 
45 Robert Willmas     2229 
46 Jason Karcher   Kenosha, WI 208106  2002 
47 Brian Sonneman     8142 Team Buzz
48 Josh Giffey     2837 UW-Platteville
49 Matthew Byrge     2308 Team Pedal Moraine
DNF Jonah Lenss     2232 Bellin Health
DNF Nick Nelson     2274 Team Buzz

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Acker   1:10:25.1  1598 Wheel & Sprocket
2 David Stahl   Deerfield, IL1:10:46.4 208045  1013 Team Wisconsin
3 Mike Budd   1:11:59.9  1079 Wheel and Sprocket
5 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:12:22.5 185684  1042 Albertos
6 Ryan Krayer   1:12:29.7  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
7 Andy Peters   1:12:55.4  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
8 Scott Peterson   Littleton, CO1:12:58.9 115185  1073 Big Ring Racing
9 Ric Damm   Ripon, WI1:13:16.2 205672  1014 Fond du Lac cyclery
10 Mat Moore   1:13:30.8  1086 Gear N Up
12 Greg Cullen   1:15:58.1  1601 
13 Tom Flicker   1:16:07.3  1099 Gear-N-Up
14 Christopher Schutte   1:17:24.8  1046 Polska-Cannondale
15 Kevin Plato   Grafton, WI1:17:39.1 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
16 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:18:00.3 208462  1032 spbrc
17 Jeff Becker   1:19:00.1  1134 Pedros
18 Chuck Cerull   1:19:08.1  1596 
19 Stafford Kramer   1:19:22.0  1157 Alterra
20 Bill Livingston   1:20:09.5  1092 Michaels Cycles
21 Craig Marotz   1:20:42.6  1599 Recyclist
22 Jason Ruesch   1:20:54.3  1040 Team Pedal Moraine
23 Gabriel Sanchez   1:22:28.5  1231 
24 Ken Stuckart   1:22:31.3  1039 Team Extreme
25 Bradley Byrge   1:22:53.1  1152 Team Pedal Moraine
26 Mark Szudrowitz   1:25:14.3  1009 Extreme Ski & Bike
27 Joe Greatens     2101 
28 Peter Stinski     9013 Gear N Up
29 Kevin Herman     2103 
30 Joe Doyle     2218 Wheel Fast Racing
31 Aaron Ament     2014 Alterra CoffeeMTB Team
32 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
33 Jeff Langlois     2809 Point Pursuit
34 Shad Young     2327 FDL/OSH Cyclery
36 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
37 Scott Janssen     2112 
38 Chan Barden     2110 Team Bike Hub
39 Todd Derksen     2849 Wheel & Sprocket Appleton
40 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
41 Chad Thums     2054 Team Nordik
42 Matthew Lanser     2869 All Aboard / Team 2
43 David Schoenherr     2251 
44 Laszlo Horvath     2186 Fond du Lac Cyclery
45 Jim Liesen     9007 
46 John Tomljenovic     2296 Active Endeavors
47 Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
48 Lee Messersmith     2116 Wheel Fast Racing
49 Christopher Goehrig     2023 
50 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
51 Mark Pakan     2829 
53 Eric Froemming     2424 
54 Dan Baker     2838 
55 Tom Last     2133 
56 Eric Eisner     2130 
57 Steve Knaus     2420 
58 Rick Walls   Wauwatosa, WI 205152  2137 Team Extreme
59 Tim Bouche     2841 
60 Jon Moreau     2817 
61 Randy Jennings     8019 Team Extreme
62 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
63 Mike Keefer     2842 
64 Robert Lehman     2834 
65 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
66 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
67 Christian Hilbert     8018 Big Ring Racing
68 Travis Armstrong     2870 Funky Weasel
DNF Jerry Long   Moscow, ID 202427  1016 Chainsmokers
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  1033 The Ski Hut
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:12:27.3 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Scott McClement   1:13:39.9  1130 Active Endeavors
3 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:14:30.8 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
4 Mike Curtes   1:15:32.1  1163 Big Ring Racing
5 Michael Beatty   1:16:34.0  1161 Willy Bike Chainsmokers
6 Brad Verstegen   1:17:08.8  1597 Team Mack
7 John Lirette   1:17:18.9  1002 Hayes
8 Steve Miller   1:17:35.2  1026 
9 Ken Krebs   1:18:19.7  1131 Active Endeavors
10 Steven Pribek   1:18:21.8  1109 
11 Michael Young   1:22:22.5  1595 
12 David Reddington   1:24:58.2  1583 Chainsmokers
13 Andrew Ohlsson   1:26:15.4  1590 Chainsmokers
14 Roger Eckes   1:29:35.0  1035 Alterra Coffee
15 Glen Stroik     2070 
16 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
17 David Bottum     2093 
18 Daniel Guse     2322 FDL/OSH Cyclery
19 Jason La Bella     2317 
21 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
22 Erich Gross     9011 Alterra
23 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
24 Jeff Hammond     2270 
25 Daniel Kutz     2022 Hayes Disc brake
26 Trevor Townsend     2245 GT
27 Don Slickman     2123 Wheel and Sprocket
28 Pat Janisch     2214 Hayes
29 John Gregorski     2072 Expedition Supply
30 Rick Biel     2336 Alterra
31 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
32 Myron Taylor     2811 
33 Kyle Tomilin     2255 Hayes
34 Steven Kuphal     2090 
35 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  9002 Hayes Brake
36 Kyle Wiberg     2860 Velocity Courier
37 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
38 Al Brunner     9012 Hayes Disc Brakes
39 Scott Sumner     8028 Fat Kats
40 Paul Andresen     2826 Bellin Health
41 Eric Hunner     8040 All-Aboard Fitness/Team 2
42 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
43 Greg James     2846 
44 David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
45 Paul Allen     9126 
46 Russell Jobs     9127 Hayes Disc Brakes
47 George Boznos     2818 
49 David Roth     2866 Endevour
50 Bruce Borcherding     2036 Hayes Disc Brake
51 Kelly Longtine     2319 
52 Troy Olm     2033 
53 Brian Rummelhart     2065 
54 Todd Karkula     2843 Wheel & Sprocket
55 Bret Srock     2816 
56 Jeffrey Merkt     2213 
57 Patrick Doornek     8017 
58 David Blue     2264 
59 Earle Jacob Jr     9008 Big Ring Racing
60 Shawn Hauser     8003 All-Aboard Fitness/Team 2
61 Tad Bruckner     8012 TEAM GT / WILLYBIKES
62 Chris Cooper     8026 Hayes Disc Brakes
63 Rob Czypinski     2863 
64 Brad Boettcher     8141 
65 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
66 Steve Wild     2331 
DNF Gregory Duckett   Milwaukee, WI 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
DNF Marty Netzel   Rochester, MN 195077  1592 
DNF Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
DNF Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
DNF Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing
DNF Robb Ayers     9019 Wheel Fast Racing

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:10:43.5  1140 
2 Jon Suyko   Rockford, IL1:14:32.3 129793  1047 Rock Cut TrailCrew
3 Scott Wippermann   1:15:13.5  1008 Eriks
5 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:16:12.4 210815  1212 Team Pedal Moraine
6 Jeffrey Parker   1:17:00.5  1051 Team Pedal Moraine
7 John Miller   1:17:03.7  1165 Mountain Outfitters
8 Mike Geitner   1:18:04.7  1058 Team Extreme
9 Curt George   1:18:11.1  1063 
10 Sam Kuehnel   Mount Horeb, WI1:19:25.9 207332  1045 Big Ring Racing
11 John Christensen   1:19:35.7  1187 
12 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:20:57.0 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
13 Jeff Sympson   1:21:26.4  1143 Rock Cut TrailCrew
14 Don Freitag   1:21:32.6  1024 Big Ring Racing
15 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:23:51.7 20074  1043 Hayes Brake
16 Kent Wenger   1:24:04.5  1591 
17 Doug Stahl     2851 
18 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
19 Ron Kay   Rice Lake, WI 210985  2310 Hayes Disc Brakes
20 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
21 John Bogdanske     9009 Chainsmokers
22 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
23 Doug Callies     2091 Team Dave RockStar
24 Montie Milner   Reno, NV 176313  2087 
25 Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
26 Paul Rainey     2183 
27 Dave Romuald     2855 
28 Michael Orr     2822 
29 Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
30 Eric Nelson     9016 
31 James Moermond     2820 
32 Sean Shields     2217 Team Pedal Moraine
33 Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
34 Leonard Cabaltera   Racine, WI 50058  8011 Hayes Disc Brake
35 Dennis Schueler     2107 
36 Donald Gellerup     2100 Team 2
37 Troy Sable     2047 
38 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
39 DJ Burns     2210 Active Endeavors
40 Charles Kane     8140 Cronies Outdoor Advent
41 Fred Young     2074 DCBIKES/MAXXIS
42 John Mahr     2246 Wheel Fast Racing
43 Tim Peters     2044 Fond Du Lac Cyclery
44 Tim Montee     9004 Hayes
45 Herbie Cuene     2840 
46 Kevin Paul     2248 
47 Denny Paul     2249 
48 Jerome Hamilton     2275 
49 Michael Vinje     2303 
50 Mitchell Zehr     2832 
51 Mark Campbell     2825 
52 Don Fischer     2042 
53 Peter Chiappetta     2821 
54 Rick Torres     8044 
55 Keith Wolf     8023 Extreme
56 David Geibel     2814 
57 Jon Holcomb     8031 Big Ring Racing
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Robert Sleger     1587 Boneshakers
DNF Craig Scholzen     2140 Hayes Brake
DNF Guy Archambeau     2844 
DNF John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steven Humphrey   1:17:30.6  1007 Big Ring Racing
3 Bill Delaney   Madison, WI1:18:42.0 210055  1234 Chainsmokers
4 Mark Schimberg   1:22:03.2  1034 
5 Mike Wanek   1:22:17.1  1044 All Aboard Fitness
6 Douglas House     2845 
7 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
8 Jim Feuerstein     2003 Wheel & Sprocket
9 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
10 Jerry Leair     2008 
11 D J Weis     2238 Mels
12 Joe Elliott     2864 
13 Jim Splittgerber     2833 
14 Marty Weigel     8022 Hayes Disc Brakes
15 John Senkerik     2050 Team Extreme
16 Peter Kot     2015 
18 Mark Day     2020 B.O.M.B. International
19 Bruce Harvey     8032 
20 Theodore Wuerslin     2819 Team Vision
21 Mark Specht     8025 Recyclist
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 H Larson   Green Bay, WI1:15:56.8 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
2 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:18:29.8 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
3 Dirk Derksen   Appleton, WI1:19:27.2 245217  1075 Wheel and Sprocket
5 Kenneth Pokora   1:49:13.1  1021 Team Chote
6 Gary Meader     2145 
7 Mike Rummelhart     2247 Team Mack
8 Wayne Fish     2291 
9 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
10 David Wellskopf     2848 
11 Wayne Maffei     2244 Moosejaw Brewery & Pizza
12 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
13 Sterling Schmidt     2086 
14 John Washburn     2252 Alterra CoffeeRoasters
15 Albert Weigel     2055 
16 Michael Ruzich   Hillside, IL 210653  2108 wheel and sprocket
17 John Rosebush     2017 
18 Jim Shong     2153 Bike Doctor
19 Neal Rollins     2077 Fondy/Osh Cyclery
20 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
21 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
22 Peter Klein     2312 Bike Hub
23 John Spaude     2261 
24 James Simmons     2868 
25 Don Howell     2223 Metro Mt Bikers
26 David Joyce   Brevard, NC 148440  2089 FDL/Oshkosh Cyclery
27 Thomas Silbernagel     2035 Team Extreme
28 Robert Langlois     2113 Bellin Health
29 Thomas Vomastic     2839 
30 Arnie Degarmo     2338 Michaels Cycle
DNF Pete Noffke   Menasha, WI 189045  1010 Wheel and Sprocket
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF James Heinecke     2024 Heinecke Family Bikers

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   0:51:03.2  4057 Bellin Health
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
3 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
4 Josiah Kay     6003 Hayes on Track
5 Jack Feuerstein     6004 Wheel & Sprocket
6 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
7 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
8 Ethan Reilly     6201 
9 Andrew Senderhauf     6208 
10 Nickolas Smith     6016 Wheel and Sprocket
11 Conner Shelton     6211 
12 Elan Maj     6215 Tailwinds
13 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
14 Riley Shelton     6210 
15 Devon Guse     6214 FDL/OSH Cyclery
16 Cody Borst     6195 
17 Tanner Czaicki     6200 
18 Samuel Martz     6197 
19 Blake Milner     6196 
20 Brady Rollins     6199 
DNF Tanner Czaicki     6213 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Brunner   0:48:26.5  4090 Hayes on Track
2 Bradley Peterson   0:48:29.0  4124 Wheel and Sprocket
3 William Griesbach   0:49:37.3  4024 Point Pursuit
4 Max Wippermann   0:50:35.2  4087 Eriks Teen Team
5 John Brunner   0:53:09.8  4117 Hayes
6 Hunter Putzke   1:00:44.5  4059 Hayes on Track
7 Zeb Rybar     6206 
8 Theodore Peters     6019 Expedition Supply
9 John Kummer     6021 Fat Kats
10 Jt Schlaver     6203 
11 Alek Brandenburg     6204 
12 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
13 Nick Montee     6002 Hayes on Track
14 Leif Byrge-Liebig     6023 Team Pedal Moraine
15 Metthew Lenner     6202 
16 Bill Delaney     6212 
17 Tyler Janssen     4839 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:42:37.7  4036 Extreme Sike &Bike
2 Dylan Weigel   0:42:49.6  4077 Hayes Disc Brakes
3 Scott Hollowell   0:46:02.6  4034 
4 Levi Riggs-Wieboldt   0:47:14.0  4078 
5 Nick Smith   0:48:24.6  4834 
6 Evan Harris   0:48:36.3  4101 Team East
7 Bryan Schilling   0:49:44.0  4873 
9 Alan Johnson   0:50:12.1  4053 ERIKS
10 Charles Rechner   0:53:26.1  4082 Stadium Bike
11 Tylur Lengfeld   0:54:21.8  4845 
12 Taylor Otto   0:56:10.3  4883 Recyclist
13 Zack Ziegler   0:57:56.4  4874 
14 Daniel Miller   0:59:01.2  4044 Rock Cut TrailCrew
15 Ben Specht   1:03:13.4  4882 Recyclist
DNF Nic Rabe     4885 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Lemke   0:41:29.5  4067 Fond du Lac Cyclery
2 Thomas Sturtevant   0:41:51.9  4075 
3 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:44:17.3 226098  4047 Team Extreme
4 Lanny Thomas   0:45:20.7  4089 
5 Ryan Wenzlick   0:45:36.2  4017 All Aboard Fitness
6 Michael Heifner   0:45:50.8  4092 Recyclist
7 Michael Stout   0:47:57.5  4847 
8 Adam Schwartz   0:48:44.4  4136 
11 Aaron Rusch   1:07:12.9  4886 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Lyman   0:43:57.9  4861 
2 Rob Salentine   0:44:03.4  4147 
3 Aaron Gretzinger   0:44:25.1  4890 Chainsmokers
4 Christopher Sanborn   0:44:54.0  4080 
5 Andrew Wiesner   0:47:38.9  4833 All-Aboard / Team 2
6 Adam Goeden   0:48:38.1  4029 Team Pedal Moraine
7 Kory Zerba   0:55:36.5  4835 
8 Michael Gescheidle   0:58:10.1  4844 
9 Scott Glodowski   1:02:48.8  4133 Tailhead
10 Brian Braun   1:10:19.6  4074 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mexis   0:41:43.0  4881 
2 Pat Berg   0:42:22.2  4122 
3 Andrew Rosch   0:42:26.7  4842 
4 Chad Behling   0:44:41.0  4880 
5 Chad Hoppe   0:45:03.5  4028 FDL / OSK Cyclery
6 Arius Jacks   0:45:10.4  4032 
7 Charlie Lukas   0:46:03.4  4023 UW-Cycling
8 Joshua Bucholtz   0:50:59.7  4132 
9 Dana Schlafke   0:51:12.2  4031 
10 Andy Pitzen   0:51:14.0  4837 
11 Scott Monroe   0:51:16.9  7192 
12 Kyle Guerra   0:51:23.9  4149 Guerra Means War!
13 Christopher Smith   0:58:59.1  7014 
14 Eric Borchardt   1:03:12.6  4857 
15 Andrew Rieder   1:06:32.7  4889 
DNF Adam Verstegen     4831 Liquor Pigs

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Hughes   0:41:53.5  4879 
2 Michael Olm   0:44:06.9  4016 
3 Mike Leombruni   0:44:12.1  4832 
4 Michael Miljan   0:45:30.9  4083 Cyclesmith
5 Ryan Rysewyk   0:45:53.5  4829 
6 Derek Murphy   0:46:26.9  4891 
7 Brian Johanski   0:46:40.2  4838 
8 Jason Roggenbauer   0:47:04.5  4856 
9 Justin Latham   0:47:46.2  4022 
10 Ryan Manske   0:47:48.2  7010 
11 Adam Young   0:47:51.6  4846 
12 Andy Sewall   0:48:25.1  4884 
13 Matthew Byrnes   0:49:39.4  4141 Bike Hub
14 Robert Hamblin   0:53:30.8  4870 
15 Tim Gilbertson   0:57:06.8  4892 
16 Rob Yurjevich   1:00:42.6  7191 
17 Dave Pringnitz   1:07:08.5  4828 
DNF Brandon Meyers     4848 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:44:05.7 128967  4096 PCW Cycling
2 Jason Martini   0:44:24.9  4050 Stoiber Healthcare/Trailhead
3 Jeff Truax   0:44:56.5  4138 
4 Eric Van Remmen   0:45:01.2  4843 
5 Robert Duveneck   0:45:34.8  4887 
6 Tim McMahan   0:45:36.3  4072 
7 Donald Palmquist   0:48:20.1  4893 
8 Thomas Kenny   Orland Park, IL0:48:29.6 210687  4058 Team Extreme
9 Brian Toltzmann   0:48:39.3  4871 
10 Chris Weiland   0:48:56.0  7190 
11 Chris Birling   0:48:56.8  4079 
12 George Henze   0:49:20.4  4868 Trailhead
13 Steve Havlichek   0:49:32.5  4056 Team Nordik Sports
14 Jim Eggleston   0:49:42.7  4003 
15 Gary McLean   0:51:54.6  4878 
16 Jeff Bublitz   0:53:53.3  4826 
17 Hue Kong   0:54:46.6  4210 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Boettcher   0:41:52.1  4104 Team Extreme
2 Don Grogan   0:43:24.4  4865 
3 Todd Lindow   0:44:46.7  4888 
4 Tshengzoo Lor   0:44:52.7  4852 
5 Zeke Stanis   0:44:59.4  4121 
6 Dave Volpentesta   0:46:15.5  4084 
7 Jeffrey Gerner   0:46:33.1  4859 Pedros
8 Neng Vang   0:49:08.0  4853 
9 Jim Harbort   0:49:20.7  4111 
10 Randal Maurer   0:52:49.5  4876 
11 Andras Fancsik   0:52:57.9  4863 
12 Louie Steffes   0:56:49.7  4877 
13 Stephen Kralovec   0:56:56.5  7012 Stadiom Bike
14 Arad Olajos   1:00:40.1  4849 
DNF Tim Geldermann     4830 
DNF Randall De Greaf     7193 

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Backley   0:43:31.0  4142 Velocity
2 Mike Senderhauf   0:43:41.8  4869 
3 Dale Konkol   0:43:48.6  4021 
4 Stuart Shelton   0:43:56.3  4006 
5 Thomas Wendland   0:44:10.1  4019 
6 Barry Lengfeld   0:46:12.8  4110 
7 Erick Braaksma   0:46:48.8  4054 Trailhead/Stoiber Health
8 Kevin Lemke   0:47:10.2  4069 Fond du Lac Cyclery
9 Steve Baumann   0:47:29.6  4850 
10 John Ward   0:47:29.9  4825 
11 Andrew Christensen   0:48:04.8  4866 
12 James Deboer   0:48:41.0  4088 Big Ring Racing
13 Kevin Niesen   0:49:32.7  4008 
14 Kris Maj   0:50:18.8  4109 Tailwinds
15 Chris Tamborino   0:50:27.5  4862 
16 Rick Griesbach   0:51:24.9  7003 Point Pursuit
17 Terry Schlaver   0:53:27.0  4860 
18 Dan Dittrich   0:55:39.2  7189 Fat Kats
19 Michael Borchardt   0:56:20.1  4145 Team Extreme
DNF Roland Rieflin     4007 McDermid Corp

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kubsh   0:45:01.3  4065 
2 Marcum Martz   0:46:08.5  4841 
3 Gary Schmidt   0:47:21.6  4126 
4 Chuck Schisel   0:47:44.8  4867 
5 Randy Borst   0:49:16.9  4097 Team 2
6 Kelly Elliott   0:50:20.1  4103 
7 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:52:48.0 204830  4100 Point Pursuit
8 Kevin Anderson   0:53:23.0  4858 Pedros/Dheep/Alt
9 Thomas Cornils   0:53:51.8  4037 Team Extreme
10 Daniel Schlafke   0:54:14.3  4125 
11 Jeffery Samida   0:56:07.1  4041 Fox Valley Wheel & Sprocket
12 Gary Ertl   0:56:38.8  4025 Gear N Up
13 Cory Cato   1:00:00.5  4872 
14 Jay Hoppe   1:04:58.2  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:45:16.2  4085 Gear N Up
2 Dan Braun   0:47:06.0  4073 
3 Mike Sherman   0:49:07.8  4146 
4 Steve Manthe   Mc Farland, WI0:49:28.2 211939  4064 Chainsmokers
5 Allan Olson   0:49:34.1  2831 
6 Neil Everson   0:49:42.3  4033 East Madison
7 Tom Borchardt   0:51:49.3  4039 Stoiber Health/ Trailhead Bik
8 Glenn Aavang   0:52:49.4  4114 
9 Mike Spellman   0:52:52.7  4836 
10 Ted Batzer   0:52:54.7  4118 
11 Don Bogdanske   0:54:07.5  4854 
12 Richard Finch   0:54:40.8  4043 Rock Cut TrailCrew
13 Steve MacHeel   0:57:11.8  4827 
14 Mike Hammers   0:58:23.1  4148 Wheel & Sprocket
15 Richard Wenborne   1:10:23.8  4060 All Aboard Fitness / Team 2

Women - PR/SM/EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:26:36.6 190109  506 Hayes On Track

Women - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:16:47.7 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:29:14.5 210713  518 Team Buzz
2 Andrea Hildebrand   1:30:55.5  645 

Women - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Juedes   Madison, WI1:19:10.1 169773  502 Bike Hub
2 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:19:13.3 100571  504 Bike Hub
3 Diana Hill   Duluth, MN1:21:01.8 212753  520 Ski Hut
5 Gina Kenny   Orland Park, IL1:49:39.1 210270  514 Team Extreme
DNF Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN 199274  501 Trek Midwest Regional Team

Women - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eppen   1:16:09.2  524 
2 Lori Sable   1:24:39.6 210861  505 Team Wisconsin

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Lippincott     3057 Hayes On Track
2 Jamie Buske     3054 Team Extreme
3 Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  3031 Wheel and Sprocket
4 Murphykate Montee     3004 Hayes on Track
5 Emily Stanislaus     3049 Hayes On Track
6 Jasmine House     3035 Bellin Health

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Fink   New Berlin, WI 202435  3032 Fond du Lac Cyclery
2 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
3 Alicia Lano     3259 Wolfchimp
DNF Nikki Deprey     3050 Bellin Health

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Derksen-Douglas     3258 
2 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
4 Katja Maertens   Shorewood, WI 202402  3041 Fon du Lac Cyclery
5 Lacey Zills     3047 Gear N Up
6 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos
7 Jessica Smulka     3010 GT

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
2 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
3 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
4 Melissa Dupke     3071 Bellin
5 Amy Lamkins     3025 Gear N Up
6 Staci Baker     3255 
7 Jennifer Langlois     3250 Point Pursuit
DNF Gina Vendola     3257 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelley Reifschlager     3011 CZ VELO
2 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
4 Michelle Reddington     3252 Mad Forcs
5 Gail Goehrig     3002 
6 Kathy Janda     3040 Mad Forcs
7 Natalie Modugno     3251 
DNF Julie Hall     3046 Polska Cannondale

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 
2 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
3 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
4 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
6 Karen Deboise-Meara     3006 
7 Alyson Chapman     3254 
8 Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
9 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Terri Cornils     3013 Team Extreme
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
DNF Gretchen Montee     3005 Hayes
DNF Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health
DNF Andrew Wuerslin     3253 Team Vision

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Kelsey Blob     6209 
4 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
5 Samantha Milner     6009 Hayes On Track
6 Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine
7 Maja Holcomb     6205 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine
2 Molly Chiappetta     5286 
3 Katja Putzke     6013 madforcs

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   0:57:38.9  5026 Hayes on Track
2 Megan Wolf   1:07:10.4  5287 Extreme
3 Sarah Merkt   1:20:06.2  5290 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Yost   1:15:13.3  5078 Team Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tessa Srock   0:59:38.6  5282 

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Donahue   0:50:17.6  5293 
2 Lisa Roth   0:58:27.2  5284 Moosejaw Brewery

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Stuckart   0:48:31.5  5006 Team Extreme
2 Dot McMahan   0:49:38.0  5289 
3 Sonia Dubielzig   0:50:12.4  5041 Mad Forcs
4 Amy Heart   0:51:19.5  5043 Point Pursuit
5 Trisha Voigt   0:51:25.7  5036 Wheel & Sprocket
6 Shelley Kemp   0:53:03.1  5039 Willy Bikes - GT
7 Jennifer Malicki   0:54:08.4  3256 
8 Renee Bach   0:56:27.7  5281 
9 Renee Kole   0:56:39.9  5037 Wheel & Sprocket
10 Jeanine Koschmann   0:56:48.1  5295 
11 Gabriela Baranova   0:56:51.7  5285 
12 Elizabeth Legaspi   0:58:51.5  5011 
13 Jeannine Washkuhn   1:04:26.9  5291 
DNF Amy Young     5280 

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick   0:47:50.8  5035 
2 Jessica Long   0:49:54.6  5003 Mad FORCs
3 Sarah Guse   0:56:51.4  5038 FDL/OSH Cyclery
4 Jodi Moore   1:00:06.3  5294 
5 Ishel Quintana   1:02:14.2  5002 
6 Alison Volpentesta   1:04:46.7  5283 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein   0:45:34.1  5005 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Antonia Leal   0:46:45.1  5025 
3 Sarah Slickman   0:51:28.2  5013 Wheel and Sprocket
4 Cecile Labecki   0:52:18.6  5010 Hayes Brakes
5 Kelly Smallpage   0:55:20.7  5288 
6 Barbara Lothe   0:55:28.6  5001 MAD FORCs
7 Barbara Daanen   1:05:35.2  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 T C Spitz   0:53:31.4  5007 onepercentmore
3 Susan Borchardt   0:59:15.5  5042 Team Extreme
4 Roxanne Rogers   0:59:28.0  5014 
5 Pamela Gantz   1:01:36.2  5004 Bellin Health/InCompetition
6 Diana Yost   1:03:43.6  5044 Team Pedal Moraine

Women - BG - Master - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   0:51:19.8  5027 Recyclist
2 Andrea Butler   0:52:06.1  5024 Gear N Up
3 Cheryl Rollins   0:54:07.9  5008 Fondy/Osh Cyclery
4 Amy Dykema   Evanston, IL0:54:11.4 10328  5055 Active Endeavors

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpyBonk BreakerOSMOCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee