Race Results for
Phillips Dirtfighter Classic
Phillips, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/25/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - PR/SM/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:35:50.8 145071  44 PCW Cycling
2 Chad Sova   Thiensville, WI1:43:48.2 189115  23 PCW Cycling
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:44:36.1 182019  87 Bellin Health
4 Ryan Ruhland   Madison, WI1:46:51.1 209987  48 Fond du Lac Cyclery
5 Paul Hanson   St Peter, MN1:47:53.1 118046  65 Nicolletbike.com
6 Carlos Hackel   1:47:59.8  101 
7 Justin Rinehart   Mankato, MN1:52:02.8 149501  49 Nicolet Bike.com
8 Scott Golomski   Greenfield, WI1:52:21.1 208973  61 Bikes-n-Boards/ Dogfish
9 Nathan Moenck   1:52:34.5  276 UWSP
10 Travis Woodruff   Prescott, AZ1:59:58.5 135975  10 PCW Cycling
11 Bryan Cook   2:02:52.3  279 Bikes-N-Boards

Men - PR/SM/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN1:33:16.8 102633  Trek / VW
2 Jeffery Hall   Farmington, MN1:34:09.1 14705  278 Salsa Cycles
3 Brian Matter   Sheboygan, WI1:40:11.7 85929  PCW Cycling
4 Jesse LaLonde   Ely Mn1:42:10.8 203490  Kenwood / Gunnar
5 Justin Salzmann   Kaukauna, WI1:45:17.5 211820  The Bike Hub /Gary Fisher
6 Mike Phillips   Chicago, IL1:46:32.8 84647  68 Alterra Cycling
7 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:46:52.1 151397  11 Alterra Coffee/ Trek
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:50:34.7 212641  98 AlphaWings
9 J Ross Fraboni (1 - EX)   Duluth, MN1:51:54.3 149739  275 
11 Andy Hoenisch   Madison, WI1:55:44.9 208707  39 Big Ring Racing
12 Mark Walter   Rochester, MN1:56:01.2 203633  56 Dogfish
14 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:57:39.1 205988  40 Big Ring Racing
15 William Schwalbe   Duluth, MN1:57:54.4 143045  55 Team Ski Hut
DNF Brian Eppen   Iowa City, IA 121702  Atlas Cycling
DNF Ben Bartoszuk   Sussex, WI 210809  27 Big Ring Racing
DNF Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942  76 Nature Valley / Penn Cycle

Men - PR/SM/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Narum   Anoka, MN1:40:42.5 80077  281 Trek
2 Ian Stanford   White Bear Lake, MN1:42:35.0 175718  274 Nature Valley/Penn Cycle
3 Luke Nelson   Anoka, MN1:42:36.7 135538  273 Larson Cycle
4 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:43:04.2 83047  17 The Ski Hut / Trek
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI1:54:28.7 78139  43 Polska
8 Mat Bostelman   Sterling, IL1:56:02.8 119153  16 
9 Gabor Csonka   Vernon Hills, IL1:56:49.9 207117  33 Fond du Lac Cyclery
DNF Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449  63 Team Wisconsin
DNF Petar Tomich   New Berlin, WI 159519  88 Fox Valley Cycling Club

Men - PR/SM/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:46:44.7 166066  15 Team Pedal Moraine
2 Mike Bushey   Esko, MN1:47:39.7 82026  Ski-Hut Duluth
3 John Wypiszinski   Appleton, WI1:48:41.0 211571  12 Team 2
5 Jeff Abitz   Appleton, WI1:53:01.0 211068  53 Team All Aboard Fitness
6 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:59:54.4 194466  85 Team Wisconsin
7 Troy Olm   2:02:21.3  280 
DNF Robert McVean   Duluth, MN 124953  Ski Hut
DNF Eric Peterson     19 Wheel and Sprocket

Men - PR/SM/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerome Daanen   Racine, WI1:54:33.4 164575  62 Hayes Disc Brakes
2 Jim Peterson   Edgerton, WI2:02:56.7 154720  64 Micheals Cycles
3 Robert Hayssen (1 - EX)   Racine, WI2:05:21.6 186713  54 Hayes Brakes
DNF James Grant   Fountain City, WI 134086  22 Independent Fabrication
DNF Tim Wilkie   Hayward, WI 64054  277 Riverbrook

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Cole House     42 All-Aboard/Teaam 2/Belgioioso

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Schmidt   1:31:58.5  1153 
2 Jake Whitwam   1:34:00.0  1105 Bike Doctor
3 Mike Sherer   1:39:26.7  1004 2CC
4 Marc Mayer   1:43:36.9  1108 Bike Doctor
5 Mitchell Gantz   1:55:05.6  1055 Bellin Health
6 Andrew Hanson   2:10:24.3  1091 Micheals Cycles
7 Hans Hare     2219 
8 Dallas Fowler   Green Bay, WI 207074  2043 Team 2 Racing
9 Sam Wellskopf     2037 Team Pedel Moraine
10 Sean Beckman     2097 Hayes OnTrack
11 Jon Schmidt     2283 Team Nordik
12 Kyle Cortright     2187 
13 Andrew Moore     2751 
14 Grant Erickson     2761 
15 Nathan Johnson     2278 Bike Doctor
16 Jason Shong     2269 Bike Doctor
17 Andrew Disch     2182 Alterra
18 Jonathan Davis     2333 Bellin Health/Incompetition
19 Cody Shaide     2181 BackRoadBikeShops
20 Christopher Bidlake   Naperville, IL 208105  2174 Wheel Fast Racing
21 Ryan Krueger     2756 
22 Ryan Paull     2321 Eriks
23 Matthew Limberg     2114 Back Door BikeShop
24 William Kaiser     2267 Bike Doctor
25 Marshall Hau     2302 PCW Mountain Bike
26 Brad Wagner     2157 Backdoor Bike Shop
27 Ryan Kann     2313 Back Road BikeShops
28 Thomas Shaide     2152 Backroadbikeshops
29 Ying Chang     2233 Team Bellin Health
31 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175  2199 Bellin Health
32 Aristotle Peters     2018 Expedition Supply
33 Nick Sabel     2082 FDL/OSH Cyclery
34 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997  2001 2CC
35 David Paull     2316 Eriks
36 Nick Rowley     2743 
DNF Ethan Lenss     2290 Bellin Health
DNF Steve Pribyl     2757 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   1:32:27.9  1158 Guerra Means War!
2 Chad Balthazor   1:33:23.7  1089 Team Pedal Moraine
4 Casey McCauley   1:36:56.2  1563 
5 Michael Eckert   1:37:10.6  1147 The Bike Hub
6 Dana De Met   1:39:12.5  1069 Bikes-N-Boards
7 Tony Wagner   West Bend, WI1:43:31.1 204671  1068 PCW Cycling
8 Christopher Brock   Milwaukee, WI1:51:16.0 202448  1122 Polska / Cannondale
9 Shawn Hoppe   2:02:10.5  1031 Fond du Lac/ Oshkosh Cyclery
10 Dariusz Dudzinski     2742 Sokol Tarnow
11 John Patt     2031 Fond du Lac Cyclery
12 Colin Hughes     2325 Magnus
13 Constantine Peters     2019 Expedition Supply
14 Luis Maldonado     2293 
15 Brandon Duchou     2763 Liquor Pigs Racing
16 Zachary Giffey     2758 UW-Platteville
17 Phil Raymond     2749 
18 Jared Suster     2243 Bike Hub
19 Matt Waite   Madison, WI 206676  2222 Point Pursuit
20 Joshua Schwartz     2128 Team Pedal Moraine
21 Collin Stevens     2135 
22 Doug Depies     2277 Team Extreme
23 Kevin Langenecker     2299 Team Pedal Moraine
24 Zackeriah Stys     2737 
25 Travis Molitor     2738 
26 Timothy Krueger     8130 WolfChimp
27 Taylor Bogdanske     2136 
28 Kent Roberts     2221 Trail Head
29 Bill Street     2297 Team ADD
30 Trey Molitor     2063 
31 Joseph Chojancki     2154 Bellin Health
32 Cory Gwin     2196 Michaels Cycles
DNF Jon Rowley     2744 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Coon   1:33:34.8  1062 Dogfish / Belgioioso
2 Doug Bailey   1:35:10.0  1053 Alterra Coffee
3 Jason Sieck   Appleton, WI1:36:04.9 211575  1166 Gear N Up
5 Toby Berg   1:37:16.0  1562 
6 Kray Burkart   1:37:37.8  1560 
7 Don Van Daalwyk   1:42:43.8  1559 Liquor Pigs Racing
8 Christopher Pitts   Baraboo, WI1:43:27.8 210157  1136 Moosejaw Brewery & Pizza
9 Greg Partyka   1:44:53.3  1088 Team Pedal Moraine
10 Aaron Fleming   Rockford, IL2:01:33.4 210500  1144 Rock Cut TrailCrew
11 Tony Pirolo     2117 
12 Mark Balkenende     2125 All-Aboard Fitness/Team 2
13 John Brown     2305 Point Pursuit
14 Mark Farina     2104 
15 Robert Willmas     2229 
16 Matthew Dunham     2734 
17 Zack Blankenheim     2345 
18 Mike Mennenoh     2166 
19 Brett Ebben     2138 FDL/OSH Cyclery
20 Tim Patterson     2056 Bear N Up
21 Jason Rolling     2745 Down Wind Sports
22 Jonah Lenss     2232 Bellin Health
23 Mark Larson     8005 Willy bikes- GTs
24 Paul Loeper     2731 
25 Roman Arguello     2172 
26 Rick Urban     2762 
27 Tim Otto     2730 
28 Corey Voigt     8030 Wheel & Sprocket
29 Brian Schroeder     2753 
30 Tim Breitag     2329 Dogfish
31 Brady Fredrick     2160 
33 Steve Kuchenberg     2045 Bellin Health/lnCompetition
34 Krystian Pac   Chicago, IL 149853  2266 Miodu / Alexandra / Ula
DNF Brian Hertzberg     1100 GT / Willy Bikes
DNF Scott Frazer     1167 Bike Hub
DNF Kris Pietruszka     2155 Polska Cannondale
DNF Bruce Saxman     2766 Wolfchimp
DNF Marcus Nolan     9001 Creepy-Friendly

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Peters   1:30:43.4  1022 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Ryan Krayer   1:31:24.2  1120 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Jerry Long   Moscow, ID1:31:46.7 202427  1016 Chainsmokers
4 David Stahl   Deerfield, IL1:32:09.5 208045  1013 Team Wisconsin
5 Mat Moore   1:33:24.5  1086 Gear N Up
7 Nathan Schroepfer   1:34:20.0  1221 Bellin-in Competition
8 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:35:09.5 185684  1042 Albertos
9 Scott Peterson   Littleton, CO1:35:46.5 115185  1073 Big Ring Racing
11 Greg Johnson   1:36:18.2  1558 Wookiee Juice Racing
12 Michael Pecore   1:40:00.0  1150 Team 2 Racing
13 Christopher Schutte   1:40:07.8  1046 Polska-Cannondale
14 Paul Kaczmarowski   1:40:17.1  1037 Wheel and Sprocket/ Trek
15 Jason Ruesch   1:40:37.0  1040 Team Pedal Moraine
16 Paul Weber   1:41:28.9  1077 Wheel and Sprocket
17 Ken Stuckart   1:45:43.8  1039 Team Extreme
18 Jeff Becker   1:47:51.8  1134 Pedros
19 Gabriel Sanchez   1:52:51.3  1231 
21 David Kuphal     2053 
22 Dan Tavela     2230 Team Pedal Moraine
23 Craig Marotz     9003 Recyclist
24 Peter Stinski     9013 Gear N Up
25 Garett Kipp     2016 Chainsmokers
26 Joshua Bartoszuk     2127 Br2/Eclipse/Bens
27 Chad Thums     2054 Team Nordik
28 Kevin Czaicki     2004 Team Pedal Moraine
29 Joe Greatens     2101 
30 Ritchie Sketchy     9030 Dog Fish
31 David Schoenherr     2251 
32 Kenny Dretzka     8001 Team Pedal Moraine
33 Shawn Brehm     2736 
34 Joe Doyle     2218 Wheel Fast Racing
35 Chuck Birling     2748 Recyclist
36 Scott Beduhn     2226 Gear N Up
37 Nathan Woolever     9014 Moosejaw Brewery & Pizza
38 Rob Livingston   Suamico, WI 205488  2083 All_Aboard Fitness/Team 2
40 Rusty Heiymann     2755 
41 Jeff Weyenberg     2188 
42 Matthew Forst   Weyauwega, WI 175701  2324 Trailhead Bikeand Skate
43 Jeff Steckbauer     8006 Back Door BikeShop
44 Jay Zielinski     2132 Team Pedal Moraine
45 Christopher Hoyme     2007 Mountain OutFitters
46 Vince Purpero     8015 Team Pedal Moraine
47 Chris Gabrielson     8009 Moosejaw Brewery & Pizza
48 Peti Mozsi     2741 
49 Jamie Molitor     9120 
DNF Mark Szudrowitz     1009 Extreme Ski & Bike
DNF Matthew Gutowski   Grover Beach, CA 204288  1033 The Ski Hut
DNF Bill Livingston     1092 Michaels Cycles
DNF Tom Flicker     1099 Gear-N-Up
DNF Kevin Plato   Grafton, WI 211911  1125 Wisconsin Health & Fitness
DNF Todd Wroblewski     2005 Team Pedal Moraine
DNF Kevin Herman     2103 
DNF Scott Janssen     2112 
DNF Dain Trittau     2150 Team Wisconsin
DNF Eric Froemming     2424 
DNF Marcus Steele     8021 All Aboard Fitness/Team 2

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Nigh   West Bend, WI1:32:24.1 197745  1005 Team Pedal Moraine
2 Benjamin Griggs   1:35:12.1  1030 Bellin Health
3 Michael Beatty   1:35:29.5  1161 Willy Bike Chainsmokers
4 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI1:36:28.6 188864  1070 Alterra CoffeeMTB
5 Scott McClement   1:36:42.8  1130 Active Endeavors
6 Richard Rudolph   Emporia, KS1:36:53.8 118652  1110 Alterra CoffeeRacing
7 Steve Miller   1:40:01.8  1026 
8 John Lirette   1:40:59.7  1002 Hayes
9 Randy Wegener   1:41:18.7  1499 Fond du Lac Cyclery
10 Todd Troskey   1:57:11.4  1566 Bikes-n-Boards
11 Gregory Duckett   Milwaukee, WI2:05:31.2 211249  1081 Alterra CoffeeMTB
12 Glen Stroik     2070 
13 Rob Boldt     2760 PCWCycling.org
14 Fred Hubley     2032 Wheel & Sprocket
15 Kyle Tomilin     2255 Hayes
16 David Bottum     2093 
17 Steve Jeske     2009 Team Pedal Moraine
18 Jason La Bella     2317 
19 Kelly Effert     9010 Wingnut
20 Kevin Putzke     2139 Hayes
21 Chuck Cunningham     2747 
22 Scott Sumner     8028 Fat Kats
23 Kelly Longtine     2319 
24 Eric Hunner     8040 Team 2
25 Don Slickman     2123 Wheel and Sprocket
26 Steven Kuphal     2090 
27 Ricky Hamilton     2180 Chainsmokers
28 Forrest Atkinson     8010 Rabid Weasels
29 Brian Rummelhart     2065 
30 Tyrone Gonzalez     2202 Alterra
31 Todd Bugnacki   Franklin, WI 81238  2079 
32 Douglas Kortbein     8008 Moosejaw Brewery & Pizza
33 Eric Gonstead     2309 Short Bus
34 David Augustiniak     2068 Wheel & Sprocket
35 Andrew Overeem     2092 Bellin Health
36 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2169 Team Extreme
37 Troy Olm     2033 
38 Dave Mennenoh     2122 
39 Dustin Long     2764 
40 Robert Meinig   Saint Charles, IL 127948  2282 Wheel Fast Racing
41 Patrick Doornek     8017 
42 Tad Bruckner     8012 TEAM GT / WILLYBIKES
43 Bob Schmitt     2040 Team Pedal Moraine
44 Jay Paradies     2735 
45 Steven Nejedlo     8013 Big Ring Racing
46 David Blue     2264 
47 Chris Pasternak     2190 

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Rybar   1:28:50.7  1140 
2 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:33:41.1 210815  1212 Team Pedal Moraine
3 Kevin Kirks   1:36:01.2  1498 Summit Chuters
4 Chris White   1:36:03.3  1500 The Ski Hut
5 Jeffrey Gantz   Green Bay Wi1:38:36.3 187394  1019 Bellin Health/lnCompetition
6 John Miller   1:39:38.1  1165 Mountain Outfitters
7 Darin Steiner   1:40:33.8  1565 Kegels
8 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:44:02.8 20074  1043 Hayes Brake
9 Jeffrey Parker   1:44:18.2  1051 Team Pedal Moraine
10 Don Freitag   1:51:08.4  1024 Big Ring Racing
11 Bill Colvin   1:52:19.0  1066 Wheel and Sprocket
12 Rob Hofmann   1:56:03.6  1101 Team Extreme
13 Daniel Murwin     2212 Micheals Cycles
14 Dennis Schueler     2107 
15 Edward Schuster     2200 Wheel & Sprocket
16 Jeff Seifert     2332 Cyclesmith
17 John Bogdanske     9009 Chainsmokers
18 Jon Hirsch     2134 Big Ring Racing
19 Paul Rainey     2183 
20 John Daming     8020 Bellin Health / Tower Clock
21 Troy Sable     2047 
22 DJ Burns     2210 Active Endeavors
23 Jerry Washatka     2765 
24 Jeff Nelson     2733 Itasca Bike Works
25 Rory Noonan     2262 Team Recyclist
26 Greg Morrow     2026 
27 Rick Torres     8044 
28 Jerome Hamilton     2275 
29 Jon Holcomb     8031 Big Ring Racing
DNF Robert Manwaring     1006 Antioch Cyclery
DNF Scott Wippermann     1008 Eriks
DNF Mike Geitner     1058 Team Extreme
DNF Scott Palmersheim     2069 Team Pedal Moraine
DNF Arthur Spurlock     2121 Belgioioso
DNF Richard Duncan     2740 

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steven Humphrey   1:39:14.5  1007 Big Ring Racing
3 James Sniadajewski   1:44:19.6  1074 Point Pursuit
4 Bill Delaney   Madison, WI1:46:00.4 210055  1234 Chainsmokers
5 Mark Golomski   1:46:24.3  1168 Bikes-n-Boards
6 John Kollock   1:49:27.1  1159 Point Pursuit
7 David Torgler     2371 Hayes Disc Brakes
8 Kris Klapperich     2076 Team Pedal Moraine
9 Douglas House     2746 
10 Steve Ferguson     2111 SportsRack
11 Steve Kapaun     2059 
12 Todd Trembley     2759 
13 Tim Speer     2224 Moosejaw
15 Scot Wallace     2732 
16 Mark Specht     8025 Recyclist
17 John Senkerik     2050 Team Extreme
18 Bruce Harvey     8032 
DNF Eric Kuhagen     1003 Team Specialized
DNF Mark Day     2020 B.O.M.B. International
DNF William Cassidy     2754 Team Natural Care
DNF Dave Wall     8129 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 H Larson   Green Bay, WI1:40:16.1 210092  1054 All Aboard Fitness/ Team 2
2 Dennis Loy   1:40:23.3  1564 
3 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI1:42:42.9 176653  1061 All-Aboard/Team2/Belgioioso
4 Pete Noffke   Menasha, WI1:46:36.5 189045  1010 Wheel and Sprocket
5 The Don   1:48:18.4  1117 
6 Richard Palmer   2:06:42.3  1087 
7 Wayne Fish     2291 
8 Keith Kaufman     2161 Bike Doctor
9 Gary Meader     2145 
10 David Wellskopf     2767 
11 Wayne Haveck     2752 
12 Sterling Schmidt     2086 
13 Neal Rollins     2077 Fondy/Osh Cyclery
14 Warren Fowler     2013 All-Aboard Fitness & Gym
15 Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2027 Team Bellin Health
16 Jim Shong     2153 Bike Doctor
17 Keith Westphal     2010 Wheel & Sprocket / Trek
18 Marvin Schmeiser     2739 
DNF Errico Auricchio     1060 Belgioioso
DNF Robert Langlois     2113 Bellin Health
DNF Rod Swendsen     2209 

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   1:00:46.5  4057 Bellin Health
2 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  6012 Hayes on TrackDirty Dozen
3 Myles Beach   Larsen, WI 208348  6001 Gear N Up
4 Sam Jansen     6025 Team Pedal Moraine
5 Ethan Reilly     6174 
6 Brandon Watkins     6014 Expedition Supply
7 Mitch Rowley     6176 
8 Conner Shelton     6173 
9 Cody Borst     6170 
10 Riley Shelton     6172 
11 Cavan Jones     6175 Recyclist
12 Nickolas Smith     6016 Wheel and Sprocket
13 Zach Peterson     6007 Wheel and Sprocket
14 Josey Weik     6171 
15 Elan Maj     6177 Tailwinds
16 Jordan Watkins     6015 Expedition Supply
17 Mitch Kaczmarowski     6179 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradley Peterson   0:55:59.2  4124 Wheel and Sprocket
2 William Griesbach   0:56:45.8  4024 Point Pursuit
3 Zeb Johnston   0:59:40.9  4770 
4 Zeb Rybar     6178 
5 Theodore Peters     6019 Expedition Supply
6 John Kummer     6021 Fat Kats
7 Dillon Guerra     6026 Guerra Means War!
8 Kyle Bissen     6011 Hayes Team 1
9 Jake Kaczmarowski     6022 Wheel and Sprocket / Trek
DNF Max Wippermann     4087 Eriks Teen Team

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Parker   0:51:16.4  4036 Extreme Sike &Bike
2 Evan Harris   0:57:00.9  4101 
3 Alan Johnson   1:00:18.9  4053 ERIKS
4 Byron Guerra   1:07:23.7  4127 Guerra Means War!
5 Charles Rechner   1:07:41.2  4082 Stadium Bike
6 Taylor Otto   1:08:08.8  4763 Recyclist
7 Daniel Miller   1:11:32.8  4044 Rock Cut TrailCrew
8 Ben Specht   1:18:34.9  4760 Recyclist
DNF Nic Rabe     4769 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Sturtevant   0:48:18.0  4075 
2 Tony Lemke   0:49:27.3  4067 Fond du Lac Cyclery
3 Scott Pagel   0:49:44.2  4765 Guerra Means War
4 Joshua Rupnow   Cedarburg, WI0:49:46.8 226098  4047 Team Extreme
5 Michael Heifner   0:50:21.6  4092 Recyclist
6 Lanny Thomas   0:50:25.7  4089 
7 Ryan Wenzlick   0:51:13.5  4017 All Aboard Fitness
8 Cory Mayer   0:52:17.8  4139 Bike Doctor
9 Jim Doherty   0:52:20.0  4093 DD Sportz
10 Adam Schwartz   1:00:03.8  4136 
11 Scott Anderson   1:05:57.4  4764 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sanborn   0:48:32.5  4080 
2 Adam Goeden   0:49:22.7  4029 Team Pedal Moraine
3 Nicholas Sanborn   0:59:27.5  4144 
4 Andrew Wiesner   1:00:13.4  4759 All-Aboard / Team 2
DNF Michael Aavang     4113 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Mevis   0:49:59.0  4776 
2 Arius Jacks   0:54:50.4  4032 
3 Landon Hefty   0:54:55.3  4768 
4 Chad Behling   0:55:01.5  4754 
5 Chad Hoppe   0:55:07.8  4028 FDL / OSK Cyclery
6 Charlie Lukas   0:57:11.0  4023 UW-Cycling
7 Joshua Bucholtz   0:59:53.8  4132 
8 Eric Butler   1:01:56.1  4086 
9 Dana Schlafke   1:03:47.1  4031 
10 Gregory Reichenbach   1:05:39.3  4767 
DNF Mike Dattner   Fitchburg, WI 206857  4755 UW-Madison Cycling Team

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Shepherdson   0:47:42.1  4745 
2 Ben Sezer   0:52:17.8  4775 
3 Michael Olm   0:53:54.3  4016 
4 Drew Kapla   0:54:38.9  4140 Bike Hub
5 Justin Latham   0:55:03.2  4022 
6 Ryan Manske   0:57:51.8  7010 
DNF Casey Koch     4774 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Lanser   0:47:11.5  4040 All Aboard / Team 2
2 Cal Collins   0:49:28.1  4778 
3 Jeff Truax   0:51:43.0  4138 
4 Eric Shaw   Sheboygan, WI0:52:37.5 128967  4096 PCW Cycling
5 Brian J Smith   0:53:49.6  7011 
6 Matt Weik   0:54:23.3  4750 
7 Shawn McGuire   0:54:23.5  4781 
8 Anthony Dombrowski   0:55:42.3  4339 
9 Wyatt Wiesman   0:56:03.1  4777 
10 Scott Bornberg   0:56:03.7  4751 
11 John Mejia   1:02:08.6  4761 
12 Steve Nigro   1:03:59.9  4756 
13 Jeff Bublitz   1:05:47.2  4749 
14 Thomas Kenny   Orland Park, IL1:06:11.4 210687  4058 Team Extreme
15 Hue Kong   1:06:53.6  4210 
16 Eric Van Remmen   1:13:25.3  4757 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Kargel   0:52:39.6  4046 
2 Daniel Getzen   0:53:00.6  4030 
3 Bob Winter   0:54:04.4  7184 
4 James Lee   0:55:15.8  4081 
5 Michael Kaspar   0:57:01.8  4766 Team Fool
6 Ric Jump   1:00:52.2  4048 
7 Stephen Kralovec   1:07:16.3  7012 Stadiom Bike
8 Greg Boettcher   1:13:24.4  4104 Team Extreme

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Rieflin   0:48:15.0  4007 McDermid Corp
2 Stuart Shelton   0:50:38.0  4006 Pedros Cheep Team
3 Bruce Beckman   0:50:57.3  4773 
4 Dale Konkol   0:51:09.9  4021 
5 Thomas Wendland   0:51:37.0  4019 
6 Erick Braaksma   0:53:13.4  4054 Trailhead/Stoiber Health
7 David Guerra   0:54:43.0  4771 Guerra Means War
8 Kris Maj   0:55:12.4  4109 Tailwinds
9 Michael Senderhauf   0:55:49.3  4772 
10 Richard Doherty   0:57:04.8  4094 DD Sportz
11 Kevin Lemke   0:58:54.1  4069 Fond du Lac Cyclery
12 Daniel Backley   0:59:13.9  4142 Velocity
13 Michael Borchardt   0:59:21.3  4145 Team Extreme
14 Joseph Gitter   1:00:46.4  4758 
15 Steve Prell   1:01:15.9  4063 
16 Ron Kapaun   1:01:24.5  4779 
17 Aleck Aguado   1:02:45.9  4780 
18 Rick Griesbach   1:04:22.5  7003 Point Pursuit
19 Rick Bissen   1:15:52.6  4752 

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Elliott   0:58:06.8  4103 
2 Randy Borst   0:59:19.4  4097 Team 2
3 Wally Sniadajewski   Plover, WI0:59:29.8 204830  4100 Point Pursuit
4 Gary Ertl   1:03:28.1  4025 Gear N Up
5 Daniel Schlafke   1:04:02.4  4125 
6 Thomas Cornils   1:05:03.9  4037 Team Extreme
7 Gary Schmidt   1:06:36.3  4126 
8 Jeffery Samida   1:11:07.7  4041 Fox Valley Wheel & Sprocket
9 Cary Cato   1:11:54.9  4782 
10 Peter Helstad   1:19:11.0  4753 
11 Jay Hoppe   1:22:06.6  7005 Fondy Cyclery

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerry Butler   0:52:03.7  4085 Gear N Up
2 Neil Everson   0:57:34.0  4033 East Madison
3 Judd Johnston   0:58:44.7  2750 
4 Rich Mennenoh   0:59:10.6  4061 
5 Mike Sherman   1:04:38.8  4146 
6 Glenn Aavang   1:06:22.1  4114 
7 Richard Finch   1:08:20.2  4043 Rock Cut TrailCrew
8 Don Bogdanske   1:11:08.9  4748 
9 David Bell   1:18:43.9  4762 

Women - PR/EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Zander (1 - PR)   Mankato, MN1:41:03.6 160568  503 NicoletBike.com

Women - PR/EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Zielinski   Sussex, WI2:07:58.0 210353  508 Team Pedal Moraine

Women - PR/EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:37:14.8 199274  501 Trek Midwest Regional Team
2 Susan Juedes   Madison, WI1:41:50.0 169773  502 Bike Hub
3 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI1:45:50.2 100571  504 Bike Hub
4 Diana Hill   Duluth, MN1:46:31.6 212753  520 Ski Hut
5 Gina Kenny   Orland Park, IL2:47:19.0 210270  514 Team Extreme

Women - PR/EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:36:03.2 57292  521 Penn Cycle / Nature Valley
2 Kim Eppen   1:41:59.1  524 
3 Kerry Putzke   Waterloo, WI2:05:27.5 43926  515 Madforcs

Women - PR/EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toni House   2:13:15.5  519 Bellin Health

Women - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA1:50:51.0 190109  506 Hayes On Track

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieyla Smith   Appleton, WI 211208  3031 Wheel and Sprocket
2 Jasmine House     3035 Bellin Health
3 Heidi Goode     3038 Backroad Bike Shops

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Deprey     3050 Bellin Health
2 Hannah Guerra     3068 Guerra Means War!
3 Taryn Stys     3237 
4 Alicia Lano     3241 Wolfchimp
DNF Katie Strong     3238 

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Schneider     3048 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Lisa Krayer     3056 Moosejaw Brewery & Pizza
3 Heidi Crary     3240 
4 Michelle Peariso     3017 Gear N Up
5 Heather Gutowski     3039 Ski Hut
6 Emily Kilsdonk     3022 Pacific Cycle
7 Lacey Zills     3047 Gear N Up
8 Brittany Frederick     3027 Wheel and Sprocket
9 Dana Schneider   Bloomington, MN 185483  3033 Albertos
DNF Katie Crocker     3066 Point Pursuit

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann Casamassa     3052 
2 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199  3003 Fond du Lac Cyclery
3 Becky Blaschka     3018 Team Bike Hub
4 Kristina Meinig   Lake Geneva, WI 206107  3009 
5 Melissa Dupke     3071 Bellin
6 April Dombrowski     3073 
7 Amy Lamkins     3025 Gear N Up
8 Jeannie Long     3053 
9 Lisa Haase     3242 
10 Melinda Roach     3239 
DNF Catherine Piccard     3069 

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3008 Team Pedal Moraine
2 Ulla Gonzalez     3021 Alterra CoffeeMTB
3 Candy Hofmann     3045 Team Extreme
4 Kathy Janda     3040 Mad Forcs

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Violetta   Marquette, MI 173201  3029 
2 Jacque Nitka     3063 Bellin Health Cycling
3 Colleen Westphal     3015 Wheel & Sprocket / Trek
4 Christine Griesbach   Rockford, IL 209601  3012 Point Pursuit
5 Joan Sachs     3070 Bellin Health
7 Christine Czarnecki     3001 Alterra CoffeeRace Team
8 Rolleen Kralovec     3042 Stadium Bike
9 Karen Deboise-Meara     3006 
DNF Patricia Bauer     3020 

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski     3028 Point Pursuit
2 Wendy Burns     3061 Clif/Active Endeavors
3 Cheryl Post   Plover, WI 205453  3037 Point Pursuit
4 Terri Cornils     3013 Team Extreme
5 Anne Steuer   St Paul, MN 150303  3024 Gopher Wheelman

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss     3019 Bellin Health

Women - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica House     6017 Bellin Health
2 Haley Elliott     6020 
3 Moriah Griesbach     6024 Point Pursuit
DNF Stephanie Yost     6027 Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke     6006 Team Pedal Moraine

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyssa Borell   1:14:22.5  5026 Hayes on Track

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Yost   1:29:22.8  5078 Team Pedal Moraine

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Stuckart   0:58:26.0  5006 Team Extreme
2 Sonia Dubielzig   1:00:31.8  5041 Mad Forcs
3 Amy Heart   1:01:10.0  5043 Point Pursuit
4 Aga Niemczewska   1:01:48.0  5021 
5 Lisa Schreiner   1:06:32.7  5263 
6 Trisha Voigt   1:07:41.5  5036 Wheel & Sprocket
7 Robin Hoenisch   1:17:34.5  5040 Big Ring Racing
DNF Rebecca Teska     5030 MB of UWSP

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise McCormick   0:56:52.5  5035 
2 Angella Collins   0:59:09.3  5266 
3 Jessica Long   1:01:16.6  5003 Mad FORCs
4 Tania McVean   1:06:20.0  5264 Ski Hut
5 Lori Bauman   1:12:00.7  5046 

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Kortbein   0:52:59.7  5005 Moosejaw Brewery & Pizza
2 Antonia Leal   0:55:34.8  5025 
3 Sarah Slickman   1:01:26.6  5013 Wheel and Sprocket
4 Cecile Labecki   1:02:48.6  5010 Hayes Brakes
5 Barbara Lothe   1:05:30.5  5001 MAD FORCs
6 Barbara Daanen   1:22:45.5  5016 Hayes Disc Brakes

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Susan Borchardt   1:08:11.5  5042 Team Extreme
3 Pamela Gantz   1:10:48.9  5004 Bellin Health/InCompetition
4 Berlinda Lopez   1:15:23.5  5015 Mad FOrcs
5 Diana Yost   1:24:47.3  5044 Team Pedal Moraine
DNF T C Spitz     5007 onepercentmore

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carol Johnston   0:57:44.9  5265 
2 Janis Heifner   1:02:05.2  5027 Recyclist
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:38:10.8 10328  5055 Active Endeavors

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Butler   1:03:34.0  5024 Gear N Up
2 Sue Blankenheim   1:10:43.9  5050 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESierra NevadaShimanoSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee