Race Results for
Hopkins Raspberry Festival Criterium
Hopkins, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Criterium on 07/11/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimmy Feely      MN Jrc
2 Jens Brabbit      MN Jrc
3 Derek Laan      MN Jrc
4 Cullen Geppert      MN Jrc
5 Brian Fosler      MN Jrc
6 Sol Airhart      Kenwood
7 Nate Berkopec      Silver Cycling
8 Eric Carter      U/A
9 Joe Lewis      MN Jrc
10 Mac Emison      Bokoo
11 Rich Settergren      Duluth Racing
12 Andy Jackson      Duluth Racing
13 Kevin Eimen      MN Jrc

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Pramann      Tonka
2 Dale Sedgewick      Bianchi/GP
3 Mark Minar      Bianchi/GP
4 Eric Balzer      Birchwood
5 Bob Benedum      Bianchi/GP
6 Robert Mairs      Bianchi/GP
7 Don Hunley      Nature Valley/Penn Cycle
8 Scott Robertson      Kenwood
9 Robert Greigg      U/A
10 Daniel Casper      Silver Cycling
11 Todd King      Flanders
12 Tim Brandvold      Nature Valley/Penn Cycle
13 Michael Spengler      Bianchi/GP
14 Russel Loucks      Silver Cycling
15 Sean Bujold      Bianchi/GP

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Benedum      Bianchi/GP
2 Michael Spengler      Bianchi/GP

Men - Cat 1/2/3 - Group1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Flanders   Minneapolis, MN 207226   Flanders
2 Eric DeGalier      IS Corp
3 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   Nature Valley/Penn Cycle
4 Jeremy Sartain   St Paul, MN 69834   Bianchi/Grand Performance
5 Michael Eberlein   Alexandria, MN 147523   Atlantic Velo
6 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976   Jelly Belly
7 Adam Froemming   Edina, MN 160145   Flanders
8 Daniel Arden   Minneapolis, MN 78891   Birchwood
9 Kevin Vanes   Indianapolis, IN 170239   Bianchi/Grand Performance
10 Andrew Cornelison   Fort Bragg, NC 178193   ISY
11 Frederick Feirn   Shoreview, MN 54313   Salsa
12 Matt Henry   Burlington Ia 15859   Nature Valley/Penn Cycle
13 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN 32038   Bianchi/Grand Performance
14 Chris Daig      Flanders
15 Bryan Joas   Eagan, MN 56745   CVCC
16 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   Nature Valley/Penn Cycle
17 Aric Hareland   Seattle, WA 172133   Salsa
18 Steve Roundtree      Kenwood
19 Singh Harpartap      Bianchi/Grand Performance
20 John Dyste   Carver, MN 48836   MCT
21 Charlie Townsend      
22 Jason Tamminen      
23 Ron Trolsesch      
24 Andrew Minier      
25 Terry Beenken      
26 Brent Binkowski      
27 Andy Dahl      
28 Jake Dufrense      
29 Dave Lippold      
30 Doug Beck      
31 Matt Henry      
32 Pete Hanna      

Men - Cat 3/4 - Group2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chia Kung      Birchwood
2 Chad Saiter      Loon State
3 Paul Argetsinger      Salsa
4 Mark Connell      Loon State
5 Don Schmeichel      Loon State
6 Chad McGuire      Nature Valley/Penn Cycle
7 Matt Muyres      Nature Valley/Penn Cycle
8 Chris French      U/A
9 Brian Fosler      MN Jrc
10 Greg Christian      Velo Brew
11 Chris Mai      Team Hampsten
12 Jared Roy      Birchwood
13 Paul Venable      Rolling Thunder
14 Tim Ramos      Nature Valley/Penn Cycle
15 Zach Zimmerman      Flanders
16 Todd Heiser      Loon State
17 Bjorn Selander      Alan
18 Patrick Ayres      Kenwood
19 Chris Erickson      Birchwood
20 Robert Mairs      Bianchi/Grand Performance
21 John Ohotto      
22 Mike Weispfenning      
23 Mark Thompson      
24 John Shirley      
25 Andres Chaffe      
26 Timothy Case      
27 Mark Consugar      
28 Craig Savage      
29 Joseph Weber      
30 Steve Bobusch      
31 Nate Birkmeier      
32 David Dingmann      
33 Michael Phillips      
34 Eric Balzer      
35 Chuck Hood      

Men - Cat 4/5 - Group3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Beuning      Out-n-About
2 Gregory Christian      Velo Brew
3 Curt Wood      
4 Troy Scherer      U/A
5 John Redmond      Bianchi/GP
6 Eli Rosenstein      MNJrc
7 Erik Olson      Magnus
8 Matthew Husbee      U/A
9 Paul Mueller      Flanders
10 Craig Savage      A-1 Bike
11 Per Nelson      U/A
12 Geoff Garton      Birchwood
13 Kevin Flanders   Minneapolis, MN 207226   Bike King

Men - Cat 4/5 - Group4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Redmond      Bianchi/GP
2 Jorge Odio      Loon State
3 Todd Nesvold      Tonka
4 Russell Loucks      Silver Cycling
5 Mark Mettler      Tonka
6 Bryan Wadie      Silver Cycling
7 Eric Peterson      Bianchi/GP
9 Mark Thacher      Bianchi/GP

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Strom      Bianchi/GP
2 Kris Musser      Gopher Wheelmen
3 Kyia Malenkovich      Dogfish

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vera Tyler      Bianchi/GP
2 Miranda Gohn      Flanders
3 Gina Berscheid      Velo Bella
4 Sarah Stratton      Velo Bella
5 Ellen Cleary      Bianchi/GP
6 Heidi Douglas      Bianchi/GP
7 Holly Kastner      Nature Valley/Penn Cycle
8 Julie Reimnitz      Bianchi/GP
9 Marti Starr      Bianchi/GP

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaBonk BreakerOSMOCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee