Race Results for
Cherry Bomb
Winona, MN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/23/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Ziegler   Detroit Lakes Mn2:52:44.7 199197  91 
2 Kalon Lasater   Winona, MN3:11:17.7 203488  112 
3 Derek Laan   Bloomington, IN3:24:19.3 173347  98 
DNF James (Jimmy) Feely   Eagan, MN 198125  108 

Men - EX - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ettmayer   Jackson, WI2:30:54.3 211689  93 
2 Garrott Kuzzy   Hayward, WI2:33:10.6 133270  103 
3 Brian Narum   Anoka, MN2:39:38.8 80077  106 
4 Erik Bailly   Alpine, WY2:47:45.7 210479  100 
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN2:50:32.9 182827  95 
6 Jay Henderson   Minneapolis, MN2:51:37.4 15779  101 
7 Scott Cave   Burnsville, MN3:09:03.1 147556  99 
8 Dave Bienapfl   Cottonwood Heights, UT3:14:32.7 147972  102 
9 Eric Guse   St Louis Park, MN3:47:19.0 211199  104 
DNF Scott Ralston   Farmington, MN 69393  85 
DNF Paul Hanson   St Peter, MN 118046  105 
DNF Shane Kullman   St Paul, MN 19986  86 
DNF Mark Walter   Rochester, MN 203633  97 
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  92 
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  94 
DNF Caleb Bonnett     88 

Men - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlie Farrow   Duluth, MN2:50:11.2 134448  107 
2 Tim Cardinal   Rochester, MN2:57:08.4 212257  114 
3 Daniel Becher   Rochester, MN3:03:10.0 212732  115 
4 Mark Engen   Winona, MN3:04:27.2 10813  96 
5 Rick Kompelien   3:22:41.7  113 
DNF Jeff Lewis   Delano, MN 211617  109 
DNF Brian Buelow     110 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Hanson   2:00:54.8  1261 
2 Eric Thompson   2:08:27.9  1213 
3 Aaron Duetchman   2:26:14.8  1208 
4 David Osterhouse   2:26:47.2  1240 
5 Jonah Carlstrom   2:36:39.1  1252 
6 James Kyjala   2:37:59.3  1259 
7 Casey Wampler   Oregon, WI2:38:14.9 199788  1231 
8 Andrew Kotz   Woodbury, MN2:42:09.3 150539  1224 
9 Sol Airhart   2:45:26.1  1233 
10 Jerald Hettenbach   3:09:03.6  1238 
11 Neal Peterson   3:28:08.7  1268 
DNF Bret Romberg     1220 
DNF Ryan Wallace     1216 
DNF Derrick Martini     1260 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Chock   2:05:30.9  694 
2 Brian Costello   2:13:23.0  704 
3 Mike Lalla   2:29:48.5  702 
4 Andy Ruhland   2:47:13.5  696 
5 Grizzly Adam   2:52:22.8  690 
6 Jeff Herrera   1:52:01.4  1265 
7 Dan Winkels   2:08:41.9  1249 
8 Brent Turner   2:17:53.0  1266 
9 Ross Deopere   2:34:04.0  1245 
10 Brent Bruessel   2:35:05.2  1218 
11 Michael Uffenbeck   2:37:20.7  1221 
12 Aron Stumvoll   2:51:08.3  1271 
DNF Tim Jahn     684 
DNF John Spranger     693 
DNF Matt Reier     1226 
DNF Raymond Nickles     1228 
DNF Zachary Giffey     1236 
DNF Carl Nienow     1256 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Ingvalson   2:18:05.2  688 
2 Greg Johnson   2:19:16.2  705 
3 Douglas Larsen   2:19:27.1  697 
4 Steve Bobusch   2:34:19.7  706 
5 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:59:00.5 207226  701 
6 Daniel Mark   1:58:16.0  1267 
7 Bryan Butts   2:04:11.3  1255 
8 Scott Schultz   2:07:04.0  1230 
9 Tom Meier   2:07:53.1  1254 
10 David Wilson   2:12:48.1  1270 
11 Todd Nesvold   2:16:43.1  1251 
12 Jason Overman   2:17:24.3  1242 
13 David Allen   2:19:17.3  1243 
14 Brad Haugen   2:24:29.5  1222 
15 Rick Pfeilsticker   2:27:21.4  1263 
16 Joe Greatens   2:40:36.8  1234 
17 Troy Lawrence   2:47:17.7  1244 
18 Kevin Gooderum   2:52:12.7  1248 
19 Michael Vranicar   2:52:59.9  1246 
20 Rich Radke   2:59:06.1  1264 
21 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN3:36:23.2 204459  1235 
DNF Chad Peckels     686 
DNF Matt Johnson     687 
DNF Jeffrey Gerhardt     1250 
DNF Brad Skillicorn     1215 
DNF Taylor Kearns     1229 
DNF Christopher Davis     1239 
DNF Chris Van Ert     1241 
DNF Matt Stein     1253 
DNF Tim Wilson     1262 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Stuhr   Minnetonka, MN2:12:25.4 209639  691 
2 Rob Whiteford   2:29:45.6  692 
3 Michael Larson   2:36:43.8  695 
4 Brad Dettman   2:46:38.2  703 
5 Andrew Kotz   2:06:03.9  1223 
6 Jamie Kujawa   2:14:35.3  1257 
7 Dave Griebel   2:34:56.2  1237 
8 Paul Mihalko   3:08:03.6  1217 
DNF John Romberg     685 
DNF Jerry Ruhland     1207 
DNF Thomas Schneider     1258 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dewayne Bonnett   2:26:57.7  689 
2 John Klug   2:19:48.6  1211 
3 John Banicki   3:05:43.2  1232 
DNF Jeffrey Reichel     1219 

Men - BG - Junior - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Gilbertson   1:20:11.0  3148 

Men - BG - Junior - 13-15

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Gallagher   1:59:32.1  3122 

Men - BG - Junior - 16-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Gostout   1:00:29.0  3151 
2 Dan Brazil   1:11:05.2  3154 
3 Jeremy Lewerenz   1:13:26.0  3153 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Naramore   59:30.1  3163 
2 Josh Giffey   1:01:50.4  3162 
3 Steve Sturman   1:02:24.0  3147 
4 Mike St. Clair   1:06:41.5  3117 
5 Jonathan Erdmann   1:15:03.5  3158 
6 Michael Gieseke   1:31:21.4  3157 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Nelson   58:14.1  3130 
2 Shane Birch   59:11.9  3125 
3 Rich Omdahl   59:55.6  3159 
4 Jim Jaglo   1:02:23.9  3161 
5 Dan Wistrcill   1:05:03.8  3164 
6 Mark Honecker   1:05:19.0  3113 
7 Shawn Lepp   1:05:47.3  3118 
8 Josh Squires   1:09:55.4  3126 
9 Theron Pierre   1:21:16.0  3149 
DNF Joseph Pedersen     3121 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Nelson   1:07:18.5  3124 
2 Kevin Knutson   1:07:40.2  3128 
3 Paul Quinram   1:09:27.9  3150 
4 Bruce Mosher   1:11:57.8  3129 
5 Jeff Hyma   1:12:00.9  3160 
6 Timothy Gallagher   1:24:01.1  3123 
7 Dan Garrett   1:30:14.2  3119 
DNF George (Mac) Ehrhardt     3120 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Leighton   1:02:35.2  3116 
2 Larry Marx   1:18:33.0  3156 

Women - EX - Senior - 14-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Thiem   North Mankato, MN3:28:15.0 144733  87 
DNF Allison Bohn   Plymouth, MN 198587  90 

Women - EX - Master - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN2:40:52.3 57292  89 
2 Zoe Nance   Albuquerque, NM3:52:15.0 213581  84 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Lacey   1:47:31.1  1269 
2 Stephanie Thompson   1:59:04.0  1212 

Women - SP - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Meyer   1:32:40.7  1247 
2 Jenni Sprengelmeyer   1:36:50.4  1225 
3 Erin Van Dalen   1:40:58.4  1210 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn   1:31:33.2  1214 

Women - BG - Junior - 10-19

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Seidi   1:55:34.1  3155 
DNF Maxee Whiteford     3115 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandi Moore   1:22:22.8  3127 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bobbie Gostout   1:30:27.2  3152 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee