Race Results for
Lance Armstrong Time Trial
Philadelphia, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 06/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William (Booey) Hottenstein   Kingston, PA 195794   
2 Joshua Klinger   Pottstown, PA 201421   
3 Eric Miller      

Men - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Witmer   Lancaster, PA 188686   

Men - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Gordon   Wakefield, RI 194006   
2 Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   
3 Colton Valentine   Philadelphia, PA 186783   
4 Nicholas Reinert   Mertztown, PA 191021   
5 Leon Jared      
6 faherty Bartholomew      

Men - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elliot Gaunt   Lynchburgh, VA 169515   
2 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   
3 Michael Chauner   West Chester, PA 178966   
4 Tim Gresh   West Chester Pa, PA 197894   
5 Yuri Whitehead   Great Barrington, MA 202100   
6 Chad Young   Lititz, PA 186882   
7 Christopher Worden   Chatham, NJ 191069   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Desmond Slattery   Conshohocken, PA 32906   
2 Neal Stansbury   Orefield, PA 45968   
3 Brian Saylor   Mt. Penn, PA 110411   
4 Kevin Kolodziejski   Palmerton, PA 67395   
5 Peter Phillips   Lebanon, PA 170918   
6 Bruce Donaghy   Allentown, PA 115856   
7 Timothy Spillane   Glenmoore, PA 119379   
8 Jay Gaunt   Lock Haven, PA 40113   
9 Randy Inglis    154237   
10 Richard Wolf   Wilmington, DE 57170   
11 Thomas Cherney   Hockessin, DE 53312   
12 Andrew VanKuren   Manchester, NH 63621   
13 James McDermott   Wayne, PA 48804   
14 Michael Clark      
15 Mark Laser   Carlisle, PA 128680   
16 Robert Campbell   Lansdale, PA 67642   
17 Kevin Greene   Philadelphia, PA 61162   
18 Rolf Windh   Philadelphia, PA 195200   
19 William Marciniak   Ellicott City, MD 22459   
20 Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   
21 Christopher Houston   Carlisle, PA 159020   

Men - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Lehman   Rock Hill, SC 54723   
2 Richard Burkholder   Stockton, NJ 99588   
3 Frederick Hofman   Trout Run, PA 16453   
4 James Weidner   Oley, PA 142834   
5 Thadeus Lewandowski   Reading, PA 76197   
6 Stuart Ross   Washington, DC 113835   
7 Arthur McHugh   Breinigsville, PA 54344   
8 Andrew Buck   Dresher, PA 129809   
9 R Kevin Tuttle   Jeffersonville, PA 115508   
10 Daniel Mitchell   Sparta, NJ 53498   
11 Michael Williams   Wilmington, DE 71755   
12 Charles Fitzgerald   Coatesville, PA 188455   
13 Joseph Schiavo      
14 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   
15 Leonard Murphy   Havertown, PA 127031   
16 Joseph Januszewski   Stratford, NJ 212850   
17 John Dowd      

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Dantoni    204708   
2 Michael Miller   Morgantown, PA 57947   
3 Richard Reinhardt   West Chester, PA 155331   
4 Jeffrey Miller   Lewistown, PA 168732   
5 Christian Hunold   Philadelphia, PA 162115   
6 Nathan Rouse   Seattle, WA 166732   
7 John Verheul   Albuquerque, NM 36612   
8 Christopher Rozdilsky   West Redding, CT 118267   
9 Mark Gorman   Philadelphia, PA 54963   
10 Michael Hebe   New Cumberland, PA 62553   
11 Christopher Wilson   Sandwich, MA 179485   
12 Tucker Brown   Fleetwood, PA 166662   
13 Jonathan Swain   Derwood, MD 185593   
14 Jack Basile   Macungie, PA 195711   
15 Glenn Murray   Abington, PA 168991   
16 Rich Harper   Raleigh, NC 175041   
17 Jon Royal   Denver, CO 191334   
18 James Devlin   Harleysville, PA 156868   
19 Mark Nielson   Bethel, CT 158768   
20 Dave Berson   Elkins Park, PA 49967   
21 Dan Nigro   Allentown, PA 147698   
22 Brian Kall   Philadelphia, PA 168412   
23 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   
24 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
25 David Neibauer   Jenkintown, PA 154576   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Kralik   Philadelphia, PA 64163   
2 Stefan Miltchev   Kirkland, WA 110680   
3 Ted Slack   Philadelphia, PA 195787   
4 Charles Totaro   Boulder, CO 202107   
5 Francis Schlipf   Bristol, PA 97242   
6 Kyle Novak   Gaithersburg, MD 179045   
7 Justin Waynick   Lancaster, PA 199119   
8 Craig Lebair   Pipersville, PA 211155   
9 Michael DeVuono   Philadelphia, PA 195238   
10 John Miller   Glen Mills, PA 86409   
11 Steven Hatfield      
13 Aaron Isom   Warrenton, VA 200064   
14 Doug Fagan   Indianapolis, IN 205802   
15 Anthony Fedirko   Fitchburg, MA 113094   
16 Mark Cowin   Atco, NJ 192230   
17 George Chatyrka   Marlton, NJ 207710   
18 James Devlin   Harleysville, PA 156868   
19 Norman Connelly   Woodbury, NJ 145295   
20 Don Leavitt   Prospect Park, PA 196717   
21 John Schaeffer   Ridgefield, CT 126574   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Shuhart   Morrisville, PA 52871   
2 Andrew Urion      
3 Matt Harris   Philadelphia, PA 208849   
4 Matthew Prowler      
5 Justin Tillinghast   Bear, DE 207559   
6 Scott Chew   Egg Harbor, NJ 206087   
7 Gary Kelly   Baltimore, MD 155323   
8 Christopher Sarver   Philadelphia, PA 203084   
9 Otto Sanchez   Haddonfield , NJ 188223   
10 Jeffrey Cherubini   Philadelphia, PA 41358   
11 Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   
12 John Grube   Reading, PA 153201   
13 Edward Fisher   Lehigh Valley, PA 113551   
14 Mark White   Thorofare, NJ 211212   
15 Daniel Butler   Wilmington, DE 111352   
16 Richard Hartford   Cosnhohocken, PA 205765   
17 Richard Brown      
18 Craig Hise      
19 Eric Connelly   Doylestown, PA 198081   
20 Michael Bowman      
21 Jeffrey Kriebel      
22 Benjamin Cosgrove   Blue Bell, PA 194519   
23 Peter Salmon   Alexandria, VA 203513   
24 Matthew McGregor-Mento   Newyourk, NY 202623   
25 Robert Peiffer   Doylestown, PA 200469   
26 David Hilton      

Women - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Hayduk   Kutztown, PA 184207   
2 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   
3 Lisa Auster-Gussman   Lancaster, PA 180216   
4 Celia Hottenstein      

Women - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Lakatosh   Trexlertown, PA 141441   
2 Rebecca Shuhart      

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Giana Roberge   Santa Rosa, CA 204321   
2 Sarah Bickerstaff   Omaha, NE 91464   
3 Joanne Kembery   Rockville, MD 216074   
4 Marcie Massaro   Philadephia, PA 195831   
5 Nora Hottenstein   Kingston, PA 206185   
6 Julia Klinger   Pottstown, PA 183888   
7 Nancy Waddell   New Castle, DE 11005   
8 Tracy Lea   Taneytown, MD 20622   
9 Connie Dowler   Kensington, MD 171075   
10 Sarah Charlesworth   Seattle, WA 197000   
11 Kristin Walters   Wilmington, DE 208589   
12 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   
13 Carol Hart   Narberth, PA 197624   
14 Karen Tourian   Philadelphia, PA 195022   
15 Jo Johnson   Wilmington, DE 207376   
16 Nancy Mulreaney      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyUSACDFShimanoBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee