Race Results for
Wachovia Amateur Hill Climb
Manayunk, PA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Individual Time Trial on 06/04/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Brown   Fleetwood, PA 166664   
2 Paul Runyon   Philadelphia, PA 193823   

Men - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Godshall   Lansdale, PA 211296   
2 Robert (Bob) McClennan   Wyomissing Hills, PA 23272   
3 Andrew VanKuren   Manchester, NH 63621   
4 Kevin Greene   Philadelphia, PA 61162   
5 Mark Russek   Moorestown, NJ 70555   
6 William Marciniak   Ellicott City, MD 22459   
7 Terrence Jenkins   Lane, SC 116270   
8 Mark Laser   Carlisle, PA 128680   
9 Neil Gussman   Lancaster, PA 111288   
10 Christopher Houston   Carlisle, PA 159020   
11 Alan Romefelt   Catonsville, MD 110686   
12 Jim Brady      

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Murphy   Athens, GA 127087   
2 Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
3 Louis Devlin   Nazareth, PA 186245   
4 J Dean Rittenhouse   Exton, PA 29999   
5 Jon Royal   Denver, CO 191334   
6 Colin Sandberg   Philadelphia, PA 119361   
7 Glenn Murray   Abington, PA 168991   
8 Christopher Wilson   Sandwich, MA 179485   
9 Boyd Johnson   Greenville, SC 103689   
10 Jonathan Swain   Derwood, MD 185593   
11 Michael Attie   Seattle, WA 68948   
12 Louis Secreto   Philadelphia, PA 156847   
13 Mark Nielson   Bethel, CT 158768   
14 Mark Walchinsky   Alexandria, VA 88554   
15 Elliot McAllister   Christiansburg, VA 42732   
16 Brian Kall   Philadelphia, PA 168412   
17 John Mahoney   Escondido, CA 80373   
18 Chris Mayhew   Pittsburgh, PA 88693   
19 Tucker Brown   Fleetwood, PA 166662   
20 David Neibauer   Jenkintown, PA 154576   
21 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
22 Jeffrey Salipante   Pittsburgh, PA 54231   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Fagan   Indianapolis, IN 205802   
2 Charles Totaro   Boulder, CO 202107   
3 Jordyn Drayton   State College, PA 191466   
4 Justin Waynick   Lancaster, PA 199119   
5 Aaron Vlasak   Philadelphia, PA 156482   
6 Erik Arnesen   Millville, NJ 163754   
7 Kevin Kopanski   Downingtown, PA 199814   
8 James Devlin   Harleysville, PA 156868   
9 Wallace Wormley   Narberth, PA 198659   
10 Robert Piacine   Sellersville, PA 97730   
11 Joshua Cooperman   Davis, CA 160989   
12 Kyle Novak   Gaithersburg, MD 179045   
13 Aaron Isom   Warrenton, VA 200064   
14 Mark Cowin   Atco, NJ 192230   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Hendriks   Exton, PA 217013   
2 Todd Schwartz      
3 Daniel Coredor      
4 Louis Palumbo   Collegeville, PA 168697   
5 Javier Pazos   Lansdowne, PA 187751   
6 Daniel Bikel   Mount Kisco, NY 187386   
7 Chris Pagodz      
8 Don Nochter      
9 Pat Reedy      
10 Jeffrey Cherubini   Philadelphia, PA 41358   
11 Ken Myers      
12 Alan Wolfgang   Harrisburg, PA 209542   
13 Justin Tillinghast   Bear, DE 207559   
14 John Lewis   Philadelphia, PA 199308   
15 Otto Sanchez   Haddonfield , NJ 188223   
16 Dan Carr      
17 Charles Markman      
18 Craig Hise      
19 Robert Bruner   Perkasie, PA 204720   
20 Michael Krohn      
21 Graham Sinclair      
22 Sean Groome      
23 Richard Hartford   Cosnhohocken, PA 205765   
24 J Michael Bowman   Glenside, PA 198994   
25 Paul Torpey      
26 Charles Garcia-Gordon   Glenside, PA 181286   
27 Mark McMonagle      
28 Steve Justice      
29 Eric Connelly   Doylestown, PA 198081   
30 Tom Bronson      
31 Mark Meola      
32 Michael Siswick   Lansdale, PA 212023   
33 Joe Houser   Glen Gardner, NJ 80975   
34 Peter Salmon   Alexandria, VA 203513   
35 John Carpenter      
36 Robin Carpenter      

Women - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Gulick   Spring City, PA 180423   
2 Lisa Auster-Gussman   Lancaster, PA 180216   

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Faulkner   San Francisco, CA 177279   
2 Sarah Bickerstaff   Omaha, NE 91464   
3 Megan Esmonde   Langhorne, PA 192823   
4 Aimee Vasse   North Grafton, MA 168120   
5 Giana Roberge   Santa Rosa, CA 204321   
6 Sarah Charlesworth   Seattle, WA 197000   
7 Kristine Church (1 - Cat4)   Philadelphia, PA 142023   
8 Marcie Massaro   Philadephia, PA 195831   
9 Magen Long   Denver, CO 115830   
10 Tracy Cundiff   Sarasota 184045   
11 Tammy Ebersole   Warminster, PA 10408   
12 Michelle Suplick   Philadelphia, PA 142741   
13 Annie Malouin   Sacramento, CA 188292   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee