Race Results for
Triple Crown Spring Challenge #2
Jacksonville, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/16/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659   
2 Bob Umbel   Melbourne Beach, FL 185888   
3 DIMPSEY WATERS      
4 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
5 SHANE DANDFORD      

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3 Jeff Esposito   Anywhere,  206156   
4 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
5 Randall Smith   Ocala, FL 138977   
6 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICK GIBSON      
2 RYAN WOODALL      
3 John Hustoles    214922   
4 Matthew Foxenberger   Tampa, FL 204310   
5 Tom Jones   Indianapolis, IN 165893   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   
2 Ryan Borger   Tampa, FL 211691   
3 Sean Manago   Jacksonville, FL 194441   
4 Chris Adamec   Atlantic Beach, FL 176908   
5 Anthony Janik   Jacksonville, FL 194446   
6 DARYL JONES      
7 RANDY HAGINS      
8 RANDY MYHRE      
9 Billy Horne   Starke, FL 204798   
10 EDDIE KING      
11 CLARK WHITTINGTON      
12 ROB INGRAM      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve McKnelly   Jacksonville, FL 105246   
2 Robbie Burger   Pensacola, FL 201808   
3 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
4 THOMAS OSTERLOH      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
2 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
3 RICH BULGRIN      
4 David Beckemeier   Orlando, FL 201554   
5 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486   
6 Randolph White   Riverview, FL 103379   
7 BILL STRUDEL      

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN COX      
2 KAIN RODRIGUEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martin Cox   Gainesville, FL 185995   
2 Jacob Martin   Gainesville, FL 202582   
3 AUSTIN BERGER      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Hall   Jacksonville, FL 202605   
2 Alex Hinton   Jacksonville, FL 202604   
3 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
4 Ian Murphy   Winter Spring, FL 194435   
5 Scott Reinhard   Citrus Springs, FL 202579   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MANAR TARABISHI      
2 Todd Hatfield   Jacksonville, FL 209380   
3 CAMERON BREELE      
4 BRENT CUTSHALL      
5 DENNIS STAFFORD      
6 BRIAN PRICE      
7 DANIEL PINGSTON      
8 BRIAN TOPPING      
9 MICHAEL LEE      
10 MIKE HABLE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA HENNESSEY      
2 MIKE HALL      
3 ROD MANIERRO      
4 JOHN TOMPKINS      
5 JASON BELLOT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JASON WALLACE      
2 MICHAEL GHIORSO      
3 JULIO UMPIERRE      
4 Matthew Love   Minneola, FL 193548   
5 Todd Treece   Orlando, FL 177970   
6 WILLIAM EYESTONE      
7 MICHAEL SCARBROUGH      
8 DOUGLAS TIMMONS      
9 DANIEL PARRISH      
10 Kevin Greene   Jacksonville Beach, FL 202599   
11 CLAYTON CASPER      
12 BRYAN HALL      
13 MICHAEL PRENTISE      
14 CHRIS GIORSHEV      
15 NORM WHITE      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 robert dyer   Jacksonville, FL 204349   
2 JOHN BOTT      
3 Destry LeBrun   Pensacola, FL 211692   
4 MATT CARTER      
5 JOHN SHIELDS      
6 Kevin Crews   Winter Haven, FL 107240   
7 Scott Weber   Ocala, FL 164921   
8 DEAN HAMBEL      
9 SANTIAGO HERNANDEZ      
10 DAVID DAVENPORT      
11 ZACHARY LEAVITT      
12 MARK NELSON      
13 ROBERT PETERS      
14 JEFFRY PETERS      
15 SAM VEAL      
16 JOHN HINTON      
17 JOHN CASKEY      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2 Pamela McLaughlin   Wesley Chapel, FL 194822   
3 June Dede   St Augustine, FL 164874   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Blaney   Ocala, FL 195771   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393   
2 AMBER KENNEY      
3 JENNIFER HOYLES      
4 TINA BRADFORD      
5 MARIA LONG      
6 MARNIE BYRD      
7 CINDY PETERS      
8 JENNIFER STOKKE      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee