Race Results for
Dino Mtn Bike Series #5
Logansport, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/25/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
2 Jason Upp   Indianapolis, IN 211703   
3 Chris Leg      
4 Mark Adams   Portage, IN 181415   
5 Rich Lennex      

Men - Intro - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Randy Miller      
2 John Heim      
2 Joseph Worth      
2 Peter Casady      
2 Thomas Ball      
2 Dennis Moffett      
2 Eric Mattheis      
2 Tracy Tolan      
4 Kevin McAndrews      
6 Chirs Schaffter      

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Rowley   Pittsburgh, PA 175925   
2 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
3 Jamie Kimberley   Baltimore, MD 133782   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
2 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
3 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
4 David Wert   Lafayette, CO 185690   
5 Jeffrey Weaver   Fishers, IN 63113   
6 David McComb   Yoder, IN 172316   
7 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
8 Stephan Gregoire      
9 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
10 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
11 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
12 Anthony Kanehl    204177   
13 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
14 Troy Jenkins   Pine Village, IN 117035   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Johnson      
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Randy Bartz      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2 John Lancione      
3 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
4 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
5 Brian Bergeron   Michigan City, IN 203569   
6 Chad Salla      
7 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
8 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
9 Ron Ostlund      
10 Michael Cook      
11 Ryan Harries      
12 Travis Sims      
13 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
14 Edwin Colvin      
15 Patrick Fosdick      
16 Pat Bogen      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
2 Chad Kuhn      
3 David Raber   Carmel, IN 185433   
4 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
5 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
6 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
7 John Ryan      
8 Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
9 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
10 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
11 Russ Goodman      
12 Chris Weich      
13 Brian Zimmer      
14 Yngvar Brynildssen      
15 Michael Helton      
16 Chris Vestal      
17 John Wickstrom      
18 Jeff Wass      
DNF John Gleason      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
2 Eric Schroeder      
3 David Warnsman   Bloomington, IN 204751   
4 Steve Harpster      
5 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   
6 Don Harries      
7 Brendan Wahl      
8 Andrew Combs   Muncie, IN 200119   
9 Brad Nyenhois      
10 Richard Houston      
11 Terry Guimond      
12 Brad Owen      
13 Darren Lawson      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ball      
2 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
3 Don Stump      
4 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
5 Zeke Miller   Indianapolis, IN 194020   
6 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guimond      
2 Joseph Casady   Zionsville, IN 212311   
3 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
4 Quinn Gray      
5 Brad Nelson      
6 Zach Edwards      
7 Eric Harris      
8 Harrison Chilton      
9 Hudson Chilton      
10 Matthew Kiel      
11 Pat Maloney      
12 Ryan Kiel      
13 Daniel Shannon      
14 John Hayes   Chicago, IL 210313   
15 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
16 Kyle Stamatkin      
17 Vladimir Kagan      
18 Steven Moffett      
19 Max Nelson      
20 Zane May      
21 Trace Fetterer      
22 Garrett Wass      
23 Jade May      
24 Grigoriy Kagan      
25 Austin Wass      
26 Joe Rady      
DNF Matt Catanzarite      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Booth      
2 Dan Kloiber      
3 Braeden Day      
4 Chris Ackerman      
5 Rick Stephens      
6 Cameron Louie      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Dotlich      
2 Chris Stillabower      
3 Bob Killen      
4 Kevin Payne   Hobart, IN 205268   
5 Chris Hansen      
6 Shawn Demarest      
7 Jeffrey Echols   Indianapolis, IN 214374   
8 Kurt Shetter      
9 Bradley Pittman      
10 Jonathon Sanders      
11 Chad Stratton      
12 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
13 Benjamin Bierce   Indianapolis, IN 206542   
14 Marc Heniser      
15 Eric Frazier      
16 Shonn Parmeter      
17 Shaun Heishman      
18 Steven Bissey   Eaton, OH 206927   
DNF Scott Heeg      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
2 Dale Rhoads      
3 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
4 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
5 Kirk Hilton      
6 David Tozer      
7 David Foxworthy      
8 Mark Finney      
9 Exel Harris      
10 Jose Valle      
11 Richard Feeley      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Walden      
2 Alan Sue      
DNF David Ward      

Women - Intro - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Paulsen      

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
2 Sherry Martin   East Lansing, MI 152561   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Herald   Georgetown, IN 202129   
2 Leesa Stefano      
3 Anne Sheets      
4 Dawn Olry      
5 Stephanie Brinkerhoff Riley      

Women - BG - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Griffiths      
2 Amy Weik   Chicago, IL 210069   
3 Jessica Randolph      
4 Monika Maeta      
5 Lisa Caputo      
6 Melody Lowder      
7 Diana Jones      
8 Jennifer Anneken      
9 Diane Barrus      
10 Kim Stinson      
11 Cindy Holzhausen      
12 Ellen Elliott   Eaton, OH 211383   
13 Barbara Heeg      
DNF Loretta Huckstep      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee