Race Results for
Last Chance for Glory Northface #8
Ski Plattekill Resort, NY
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Downhill on 11/07/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Ryan   00:03:27.517  27 Ironhorse
2 Derrick Nobman   00:03:28.316  29 90 degrees
3 Lars Tribus   00:03:29.785  30 Chumba/Rockshox
4 Erik Hudson   00:03:32.436  33 Finish Line Factory/E13
5 Michael Carron   00:03:38.021  31 661 Kenda/ Azonic
6 Heikki Hall   00:03:45.309  25 Evil Bikes/E13
7 Stephen Cavalear   00:03:48.709  36 Pro Cycles
8 Marc Sullivan   00:03:49.605  37 Elevate
9 Andrew Bressem   00:03:49.717  20 Turner/Azonic/ Gravity Warehouse
10 Eric Fleming   00:03:50.480  21 Finish Line
11 Coakley Jopling   00:03:52.963  32 Chumba Wumba/GRC/661
12 John Galli   00:03:55.369  28 Advanced Cyclery
13 Jocelyn Langlois   00:03:55.748  22 Iron Horse/ODI/Fizik/Michelin
14 Stephen Porraro   00:03:57.845  34 Arrow Tubeless Tires
15 Marvin Scanland   00:04:02.057  23 Yous Guys.org
16 Josh Clark   00:04:02.328  26 
17 Fred Bassett   00:04:04.250  24 Team Drop

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ford   Littleton, CO00:03:38.397 157072  248 UMASS
2 Jason Anderson   00:03:40.428  247 Maxxis/Silver Bikes
3 Chris Hinman   00:03:46.457  253 Cutting Edge
4 PJ Post   00:03:48.715  254 Cycle Works
5 Richard Johns   00:03:50.088  252 Elevate Cycles
6 Kurt Bergfjord   00:03:56.950  249 Bike Works/Maxxis
7 Mike Stock   00:03:57.123  257 Gravity Warehouse/Clifcat Cycles
8 David Todaro   00:04:01.158  250 SVB Racing
9 Chris Scannell   00:04:02.894  255 Crankfiredotcom
10 Julian Blakney-Carlson   00:04:24.686  251 Elevate Cycle
11 James Adamowicz   00:04:28.588  256 Clifcat/Gravity Warehouse

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Dom DeMaio   00:03:56.542  74 HCOR.net/Oakley
3 Jason Memmelaar   00:03:59.437  76 Bliss Racing
4 Felipe Zenaide   00:04:01.791  72 Diamond Cycle
5 Kevin Whalen   00:04:04.958  70 Iron Horse 661
6 Jonathan Lutke   00:04:13.592  73 Sussex Bikes/Dirtworks
7 Kevin Dole   00:04:24.756  69 3 Midgets and a Monkey
8 Jonathan Rivera   00:04:40.574  75 Iron Horse/THB
9 Miguel Mendez   00:05:40.398  77 Sun Ringle Racing/THB

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerardo Garcia   00:03:51.604  115 Maxxis Los Changos
2 Justin McMenanmin   00:04:04.486  111 Aztech Bikes IZceni Racing
3 Jerime Smiley   00:04:09.148  112 Reading Racing
4 Michael Crnjarich   00:04:15.400  109 
5 Justin Fraczek   00:04:22.869  108 NE Sovereign DH Racing
6 Charles Castrogiovanni   00:04:24.855  106 Team Castro Rock
7 Mike Hellinger   00:04:28.025  110 Team Laszlo
9 Jay Unternahrer   00:04:59.554  113 Reading Racing/ Azonic/Sun Reigel
10 Lander Juqueira   00:05:10.544  117 SVB Racing/Brasilian Grill

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Roland Dufresne   00:04:00.407  172 Santa Cruz/Sun/MetRX
3 Tom Orsini   Watertown, CT00:04:02.059 192183  174 Gravity Warehouse/Turner
4 Jimmy Rosario   00:04:11.071  154 Tread Bike Shop
5 Howard Boswell   00:04:12.862  159 Los Changos/Maxxis
6 James Roy   00:04:13.154  156 Dirtworks/Land Rover
7 Steve Warnkin   00:04:15.165  151 Azonic
8 Jeff Bielak   00:04:27.421  157 Wachusett Brewery
10 Ryan Crotty   00:04:41.212  173 Souuuuul Cycles
11 Mo Mourad   00:04:44.053  158 Dangergirl.com
12 Michael Mullen   00:05:58.512  152 Elevate / 661

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Sherman   00:03:55.695  195 Hcor/Deity
2 Dennis LaClair   00:03:57.014  192 Wachussett Brewing Co
3 Michael Kulp   00:04:02.743  194 Dirtworks USA
4 Jacob Dallegro   00:04:04.253  196 Freeride/Yards Brewski
5 Paul Adams   00:04:09.978  193 Team Drop
6 Scott Hofmann   00:04:13.805  198 KAOS Racing/Finishline Factory DH
7 Jim Dellavalle   00:04:21.101  197 Reading Racing/Tomac
8 Carl Hopkins   00:05:08.443  200 Gorilla Racing
9 Scott Robinson   00:05:19.244  191 Bike Line Doylestown
10 Brent Spear   00:07:47.315  199 Leopold & Leob

Men - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Saccardo   00:04:05.732  234 Azonic/KAOS Racing
2 Wayne DeVingo   00:04:07.932  239 Down Cycles
3 John Pallotto   00:04:25.511  238 Gravity Warehouse
4 Jay Barrows   00:04:30.557  233 Team Drop
5 Ted Spencer   00:05:06.936  240 Gravity Warehouse

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Pettee   New Canaan, CT00:04:02.623 208186  1108 Step-up Racing
2 James Hurteau   00:04:04.923  1102 Midd Free Ride
3 Paul Beardsley   00:04:13.822  1106 Middfree ride/The bike center
4 Gary English   00:04:13.943  1105 Midd Free Ride
5 Alex Mahlum   00:04:20.486  1103 Copperstown Bicycle Works
6 Rob Thodal   00:04:23.072  1107 Lehigh U. Cyc
7 Robert Ayers   00:04:25.942  1104 Diamond Cycle
8 Leonid Podokshik   00:04:42.569  1109 My Momma

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Christenson   00:03:56.340  1004 
2 David Warburton   00:03:59.769  1008 
3 Vilen Rydzevsky   00:04:25.997  1009 Springfish/GRC/SIC
4 Joseph Ziemann   00:04:31.556  1005 Lehigh
5 Jake Morrill   00:04:46.879  1010 
6 Alvaro Guerara   00:07:11.017  1006 Bay Ridge Bike

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Kane   00:04:04.941  1020 
2 Jim Civitello   00:04:05.454  1023 Gravity Warehouse
3 Willis Matis   00:04:05.558  1029 Big Als Bikes
4 Steve Laviolette   00:04:10.747  1022 
5 Aaron Oeser   00:04:22.566  1028 Bay Ridge Bikes
6 Kenneth Jones   00:04:28.514  1021 Bike Church Pissed Off Inc
7 Tom Sorfozo   00:04:39.946  1007 
8 Greg Campetella   00:04:46.854  1030 NYC

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Oberg   00:04:02.454  1048 O.T. Racing
2 Donald Brensinger   00:04:17.651  1047 SVB Racing/ Azonic
3 Donny Traina   00:04:20.316  1053 Bay Ridge Bike World
4 Andrew Terzo   00:04:24.744  1057 Bay Ridge Bikes
6 Paul LaBarbera   00:04:34.682  1075 Black Diamond Racing
7 Steven Battaglini   00:04:37.906  1049 Elevate
8 Andrew Folcher   00:04:39.225  1056 Freeride/Yards Brewski
9 Jon Siverling   00:04:40.230  1050 Yee Ha!
10 Bryan Russell   00:04:41.148  1055 
11 Paul Cortes   00:04:42.754  1058 
12 J P LeBlanc   00:04:53.048  1051 Guys Bike/Kona
13 Marc Fisher   00:04:58.443  1073 
14 Keith Jewell   00:05:01.719  1074 Freemans Bridge Sports
15 Umberto DeRosa   00:05:05.103  1054 

Men - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Ulmer   00:04:28.123  1086 OMR
2 Walter Schramm   00:04:36.669  1085 
3 Lee Bergman   00:05:38.285  1084 Guys Racing/Springfish

Men - BG - Junior - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Ulmer   00:03:57.596  1181 Cooperstown Bike Works
2 Andrew Johns   00:04:34.753  1182 Elevate Cycles
3 Patrick Hurteau   00:05:27.286  1180 Midd Freeride

Men - BG - Junior - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Wolmer   00:04:05.045  1134 
2 Cole Girard   00:04:10.350  1138 
3 Chad Kilmartin   00:04:14.867  1137 Fenominon
4 Derrick Bilodeau   00:04:23.059  1135 Midd Freeride/Bike Center
5 Don Bowdish   00:04:24.979  1136 Midd Freeride
6 Brooks Chamberlin   00:04:37.351  1133 Twisted Nipple Racing
8 Kevin Stiffler   00:05:24.146  1151 Freemans Bridge Sports
9 Chris Schram   00:05:43.350  1152 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Danckert   00:03:59.394  1213 Myself
2 Chris Eichele   00:04:37.284  1214 
3 George Berger   00:04:57.517  1202 3 midgits and a monkey
4 William Downes   00:05:02.758  1212 www.brooklynbikeriders.com
5 Chad Hunter   00:05:44.659  1201 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Molloy   00:04:50.203  1226 
2 James Hess   00:06:58.221  1224 

Women - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Eagan   00:04:25.381  64 Team Outback/Vitamin Water
2 Alexis Wruble   00:04:33.314  65 Team Outback

Women - SP

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vicki Koch   00:04:53.824  1129 Team CMI/Cycles Plus
2 Jenna Rizzo   00:05:25.733  1130 Finishline Factory DH
3 Kim Inman   00:07:13.507  1128 

Women - BG

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristine Koch   00:05:54.076  1195 Team CMI/Cycle Plus

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFOSMOBonk BreakerCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee