Race Results for
Spring Challenge #3
North Miami, FL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 03/23/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARCOS RODRIGUEZ      
2 DANIEL JIMENEZ      
3 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
4 Josh LaRue   Cooper City, FL 194172   
5 CONNOR FLAMM      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM AVENDANO      
2 TYLER SHIELDS      
3 STEPHEN MATTHEWS      
4 EDDIE FELIPE      
5 Max Lashin   Coral Springs, FL 189472   
6 RUBEN HERRERA      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Meisberger   Pompano Beach, FL 194879   
2 DAVID BENTOLILA      
3 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
4 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
5 KYLE MORGAN      
6 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
7 JORDAN GOLDFELD      
8 FEDERICO RIOS      
9 TANNER KEELER      
10 JAY BELL      
11 COREY WALLS      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY FURMAN      

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
2 Filippo Barbieri   Delray Beach, FL 136914   
3 RAUL BELLO      
4 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
5 Kevin Lanford   Hollywood, FL 86765   
6 Juan Monge   Miami, FL 188096   
7 Justin Broman   Hollywood, FL 179882   
8 MICHAEL CUMMINGS      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
2 JORGE CORTEZ   Weston, FL 140447   
3 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
4 ANDRES VILLADIEGO      
5 John Myers   N Miami Beach, FL 25612   
6 Robert Childers   Pembroke Pines, FL 179883   
7 Campbell Newport   Deerfield Beach, FL 179880   
8 John Moorhouse   Altamonte Spgs, FL 112597   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLENN MILLER   Los Alamos, NM 116838   
2 Thomas Tubridy   Hollywood, FL 129020   
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Peter Ciasca   Hollywood, FL 176832   
3 JOEY KUNDTZ      
4 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
5 ADRIAN CAMPBELL   Miami, FL 193726   
6 FRANK MANDARO      
7 CHRIS HINSHAW   Boulder, CO 175690   
8 JEREMY SCHANDELMAYER      
9 JOEL FEINBURG   Hollywood, FL 186749   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY WEHMEYER      
2 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   
3 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
4 JAKE WADE      
5 Carlos Thompson   Ocala, FL 194880   
6 CARLOS FELIPE MEJIA      
7 JOHN BOCHINO      
8 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
9 CARLOS DIAZ      
10 CARY FLAMM      
11 MARK LOPEZ      
12 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
13 MIKE THOMPSON      
14 Chris Vietri   Davie, FL 185989   
15 Jeff Zeyer   Weston, FL 179302   
16 JULIAN BUERES      
17 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
18 Evan Hollander   Fort Lauderdale, FL 139796   
19 Marco Guajardo   Miami, FL 185862   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX HERNANDEZ      
2 RON RAY      
3 Carlos Hernandez   Miami, FL 193217   
4 ALLAN HAIMES      
5 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 192004   
6 Jeffrey Northrup   Pembroke Pines, FL 154677   
7 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
8 GEORGE FELICIANO JR   Coral Gables, FL 185885   
9 Glenn Zeyer   Hialeah, FL 179303   
10 Jim Gillis   Pembroke Pines, FL 179311   
11 CURT MORLOCK      
12 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
13 Robert Joa   Miami, FL 140354   
14 TOM EDGE      
15 Allan Cambareri   Coconut Creek, FL 56312   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Cole   Miami, FL 7319   
2 BOB WEBSTER   Pittsburgh, PA 120628   
3 Thomas Bremen   Miami, FL 4737   
4 MIKE DMYTRIW      
5 GERARDO FLOREZ   Richmond Hill, NY 144580   
6 Rennie Vogel   Jupiter, FL 92676   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GERMAN BERMUDEZ   Jamaica Plain, MA 194430   
2 JIM MCGUIRE      
3 ANDREW FAULK      
4 LESTER SANCHEZ      
5 RICK DEBUSK      
6 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
7 Christopher Jordan   Boca Raton, FL 151333   
8 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
9 JOHN MORGAN      
10 NESTOR MONTESINO      
11 OSCAR VALLE      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andres Torres   Hialeah, FL 40875   
2 MARK ANSEL      
3 MARCUS GUARA      
4 JAVIER BAEZ      
5 MASON HARRIS      
6 John Mason   Oakland Park, FL 187889   
7 BRAD MILLER      
8 DOUG YGLESIAS      
9 LINCOLN CHIAPPONE      
10 DONALD DIMON      
11 Brian Knight   Miramar, FL 189054   
12 RUSSELL RYAN      
13 LUIS ORTIZ      
14 JUAN GODOY      
15 BRYAN SIMONE      
16 MARIANO GONZALEZ      
17 PAUL SCHELLER      
18 DAVID BUNDY      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALFREDO LARRE      
2 CARLOS RUIZ      
3 ROBERT BRIDGHAM      
4 Oscar Camacho   Fort Lauderdale, FL 188691   
5 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
6 KEVIN HOFMANN      
7 ADAM GOLDFARB      
8 JOHN GOMEZ      
9 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
10 TOM PRICE      
11 TONY MARTINEZ      
12 OSWALD VELAZQUEZ      
13 ROBERT KENNEDY      
14 ROMAN JOA      
15 JAMIE MARRERO      
16 RICHARD MOSS      
17 BOBBY MASULA   West Point, NY 156183   
18 LARRY BEUTE      
19 DAVID GUEST      
20 JOHN SALAZAR      
21 JULIO MIRANDA      
22 JOSE SEMPER      
23 JUAN RODRIGUEZ      
24 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
25 ANTHONY PULLO      
26 SCOTT CLOUTHIER      
27 AARON RABINOVICH      
28 REY QUINONES      
29 MARK KRIZ      
30 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
31 ADAM GRUMAN      
32 JOE VANDERVOORT      
33 CHRIS CHANDLER      
34 TODD NEAL      
35 LANCE CROIX      
36 GALBA BRANDAO      
37 DENNIS SANCHEZ      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
2 CLINT PERIGARD      
3 Larry Goode   Pembroke Pines, FL 177035   
4 ROBERT NESSELROTH      
5 Mike Berrios   Pompano Beach, FL 194873   
6 AL SANTEIRO      
7 CARLOS QUINONES      
8 TOM PIKE      
9 KEN GARZA      
10 PHILIP SCANDARIATO      
11 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
12 Luis Berrios   Miami, FL 64189   
13 JOHN POCZYNSKI      
14 DAVID BRYER      
15 LEON SZCZEPANSKI      
16 JAMES CORNELISON      
17 ALBERTO DE LA TORRE      
18 EDUARDO CLAVIJO      
19 BOB PRITCHARD      
20 RICHARD GIUFFREDA      
21 MICHAEL KEELER      
22 DEL CAMPO      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Callis   Ft Lauderdale, FL 187892   
2 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
3 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL 177095   
4 Karina Kroll   Weston, FL 157601   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   
2 Ambre Levy   Fort Lauderdale, FL 194877   
3 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
4 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
5 Julie Barker   Lake Park, FL 185887   
6 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970   
7 KAREN ROBERTSON      
8 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JANE QUIGLEY      
2 CYNTHIA FEENEY      
3 BETH POCZYNSKI      
4 ALEX CONTRERAS      
5 LILLIE FARNIAS   Miami, FL 185976   
6 LAURIE SCHOEPE      
7 NICOLE MCNALLY      
8 KIMBERLY THOMPSON   Orlando, FL 193166   
9 CINDY MITTET      
10 MICHELE RIVERA      
11 MERRI BASS      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOShimanoBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee