Race Results for
Greenwater Thriller The
Greenwater , WA
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/23/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER LARSON   52:32.0  161 RAGNAROK
2 ANDY MEYER   04:21.0  304 

Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Perkins   Buckley, WA43:01.3 190855  260 RAGNAROK
2 Andy Christiansen   Veradale, WA44:01.3 198257  119 MACH HEAD
3 Trevor Taylor   Port Angeles, WA47:27.1 198255  220 JF2
4 Tavish Taylor   Port Angeles47:51.2 198253  219 JF2
5 MICHAEL MCBREEN   37:04.4  301 
DNF SEAN CRUM   999  125 BIKEBUTLER

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Martin   Tacoma, WA12:13.0 199557  175 JF2
2 JEREMEY BARTEE   15:10.1  102 
3 Luciano Worl   Woodinville, WA17:39.2 162267  286 RADRACING
4 JAMES REED   25:27.9  197 MACH HEAD
5 EVAN SCHMITT   28:07.9  308 
6 BEN KUTINA   30:04.0  156 
7 Bryen Graver   Monroe34:26.0 181937  137 RAGNAROK
DNF SPENCER BALDWIN   999  100 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM KUTINA   05:21.6  158 
2 GERITT SHIPLEY   10:07.7  305 MACH HEAD
3 Joseph Rogerson   Bellingham, WA13:00.6 197147  200 RAD RACING
5 STEPHAN JONES   26:00.9  154 
DNF JOSH HAFNER   999  139 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT DEVAUL   11:24.2  259 BONNEYLKBK
2 RYAN SIOK   22:16.2  306 MACH HEAD

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Carbaugh   Sumner, WA20:45.2 173745  283 RAD RACING

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Knapp   Des Moines, WA32:51.0 19425  15 KONA

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Hanson   Sammamish, WA21:53.6 67417  10 ADIDAS
2 Mark Hanson   Sammamish, WA21:53.6 40137  11 ADIDAS
3 Sloane Anderson   Bend, OR22:29.3 159947  13 TREK/CLIF
4 Evan Plews   Salem, OR22:34.1 28290  
5 Christian Young   Port Townsend, WA22:35.0 39273  RAGNAROK
6 Kris Holden   Spokane, WA26:42.5 148376  12 KONA/BBUTL

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KYLE FELMLEY   59:47.7  60 
2 Peter Held   Seattle, WA05:46.9 176225  144 BOLLABIANC
3 Ramon Gibbs   Denver06:32.0 124904  24 
4 Sean Conto   Lakewood, WA10:09.5 190828  250 JF2
5 Justin Valente   Kirkland, WA10:39.6 110337  225 BOLLABIANC
6 Jesse Carbaugh   Sumner, WA10:47.3 171199  287 DC REPAIR
7 Dan Heins   Wanatchee, WA17:58.3 171218  88 TREK

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Phillips   Seattle, WA59:00.6 173613  192 RAGNAROK
2 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA00:46.8 26778  263 BICYCLECTR
3 Doug Graver   Monroe Wa01:36.1 101059  23 RAGNAROK
4 Kevin Reinkensmeyer   Fircrest, WA04:38.8 171055  198 GRAYSHIRT
5 Derek Shiers   Bellingham, WA05:23.2 179700  247 TICYCLES
6 TODD GALLAHER   05:24.4  271 DIRTWORLD
7 Christopher Bevens   Seattle, WA05:26.2 166356  108 RAGNAROK
8 Robert Ballinger   Seattle, WA10:08.5 44029  101 BOLLA/BIAN
9 DAVE LAHN   10:49.6  294 JAMIS/WHIT
10 Dave Pearson   Auburn, WA10:58.7 98832  191 BICYCLECTR
11 Dean Burton   Orting, WA11:35.8 180697  118 RAGNAROK
12 KEVIN HORNBACK   13:52.4  30 JF2 RACING
13 Sean Curran   Everett, WA15:07.9 193211  267 TIMS BIKE
14 Randall Reily   Maple Valley, WA15:27.4 176340  269 
15 David Sullivan   Mercer Island, WA15:28.8 91222  281 USPS
16 Dean Zimny   Seattle, WA34:08.3 105916  238 DIRTWORLD
DNF Mike Rolcik   Bellevue, WA999 155561  203 RAGNAROK
DNF Patrick Bentson   Auburn, WA999 3386  104 RAD RACING

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Shenkel   Sandpoint, ID06:12.2 162215  254 SPORTSPLUS
2 PAT DALE   06:20.1  257 RAD RACING
3 Timothy Crum   Spokane, WA13:32.6 94190  126 BIKEBUTLER
4 Steven Wade   Bow, WA14:02.9 149725  230 SKAG CYCLE
5 Russ Staples   Yakima, WA15:24.3 33847  256 CHINOOKCYC
6 Rocky Crocker   Wenatchee, WA15:29.2 180676  21 WAR
7 GLEN CONLEY   17:01.5  282 USPS
8 VIRGIL LONG   Alexandria, VA20:25.1 156858  166 
9 DAN VANCAMP   Lagrangeville, NY39:40.3 90857  226 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Will   Stanwood, WA16:46.5 134012  49 SKAGITBIKE
2 James Wagner   Auburn, WA17:55.7 64329  232 TI CYCLES
3 Ken Embrey   Poulsbo, WA27:50.8 83191  130 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Rigel   Seattle, WA34:00.9 77337  199 
2 Shawn Howard   Colbert, WA34:02.6 190844  275 GFORSE
3 SAM VERDERICO   35:38.1  179 WAR
4 Jarred Swalwell   Shoreline, WA35:45.7 136675  298 
5 STACY MOON   36:31.7  278 FREAK NAT
6 JEFF VANDEVENTER   Spokane, WA37:51.8 194764  227 
7 Brandan Lonac   Seattle, WA37:54.7 191441  165 
8 JAKE MAEDKE   38:11.4  169 VICIOUSCYC
9 Matt Rossman   Lynnwood, WA39:32.6 199610  204 
10 Doug Schmitt   Redmond, WA43:00.9 160937  207 UW HUSKY
11 Daniel Myers   Renton, WA57:43.7 176254  295 SPEEDMETAL
12 Benjamin Newton   Bellingham, WA10:52.0 198263  188 MUDDYDUCKS
DNF BRYCE TUPPER   999  42 GREGGS FAT
DNF ERIC ELLIS   999  75 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA35:41.9 98135  193 JF2
2 MIKE GILE   36:20.2  135 
3 Eric Armstrong   Spokane, WA36:24.3 76317  201 
4 Michael Prochaska   North Bend, WA36:34.3 159182  194 
5 James Magnuson   Redmond, WA38:20.7 199368  170 TREK NW
6 Brandon Lockwood   Tacoma, WA40:42.5 191565  82 COUNTERBAL
7 BRAD SEVENKO   41:17.3  38 GREGGS FAT
8 WILBUR KELLY   41:18.5  44 GREGGS FAT
9 JOSH WIGGINS   42:10.1  55 
10 BILL HUGGINS   42:54.0  150 
11 ANTHONY EARLE   44:55.3  296 DIRTWORLD
12 BARRY MCMONAGLE   46:28.8  252 
13 Jason Land   Seattle, WA46:39.6 107699  159 MANGO
14 ADAM LEAHY   46:51.7  302 
15 PETER STEILBERG   47:28.4  262 TM MOO
16 John Arland   Palouse, WA47:46.7 183502  99 TWIN RIVER
17 LeRoi Smith   Seattle, WA48:31.1 181380  216 DIRTWORLD
18 NATHAN RUCH   48:44.7  210 
19 Chris Bentley   Fall City, WA50:13.0 199389  103 SINGLETRAC
20 DAVID VAUTIER   50:26.3  39 GREGGS FAT
21 GREG LUNIEWSKI   51:34.1  167 
22 Scott Bly   Snoqualmie, WA53:06.3 43106  114 DIRTWORLD
23 Dzon Nguyen   Seattle, WA53:35.9 91702  189 
24 Ron Funston   Black Diamond, WA53:53.6 186044  132 
25 RON COLLINS   55:23.9  121 
26 Steve Bourke   Kent, WA55:33.2 190846  279 
27 Gergory Smith   Seattle, WA55:38.0 171060  303 TICYCLE
28 RICHARD HUNT   57:47.9  152 RAGINGRIVE
29 ERIC YOTZ   58:36.2  236 
30 BRIAN YOTZ   59:08.2  235 
31 Brett Larson   Port Townsend, WA01:49.7 198256  160 
32 Michael Braaten   Lakewood, WA13:48.7 4537  115 
33 MATT MOORE   25:21.2  186 
DNF CAPTAIN MONROE   999  74 MTB ENTERP
DNF MICHAEL MCAULEY   999  61 BRAMBLEBER
DNF JOSH CARLSON   999  80 
DNF Brian Thompson   Greenacres, WA999 189524  223 GFORSE
DNF J Colin Meagher   Seattle, WA999 189489  182 GREGGS/FAT
DNF Jeremy McKinley   Madison999 171208  86 GREGGS FAT
DNF Troy Hopwood   Newcastle, WA999 150716  149 DIRTWORLD
DNF Eric Layland   Seattle, WA999 115948  162 DIRTWORLD

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Kopczynski   Asotin, WA35:52.8 166685  155 
2 Jim Albright   Olympia, WA37:01.7 190621  81 SINGLETRAC
3 Steve Coon   Butte, MT39:30.8 198923  214 SNOSHOESPT
4 Brian Vickers   Bainbridge Island, WA40:25.8 160299  228 BAINISCYCL
5 SCOTT MCKINLEY   41:32.1  181 SPORTWORKS
6 PETE THEISEN   Charlotte, NC42:23.8 180625  222 
7 Dave Reed   Seattle, WA44:56.8 163525  196 DIRTWORLD
8 Don Hecker   North Bend, WA44:59.1 172017  141 
9 CRAIG WAGONER   46:34.8  299 
10 Scott Krallman   Post Falls, ID47:30.3 189533  231 
11 Stuart Broderick   Snohomish, WA49:27.9 4924  117 
12 Richard Hughes-Davies   Sedro Woolley, WA50:22.0 189505  70 SKAGIT CYC
13 William Devlin   Sammamish, WA51:31.7 152899  245 TITUS
14 Jeffrey Haymes   Lacey, WA51:52.5 116719  140 
15 KELLY EARLE   53:55.9  128 DIRTWORLD
16 Theodore Parry   Lake Forest Park, WA56:17.8 179684  190 AVANTI/TI
17 Mark Kunnecke   Everett, WA09:18.5 84751  273 BICYCLECTR
DNF DAVE DUNNELL   999  177 WAR
DNF Troy Taylor   Port Angeles, WA999 179954  221 JF2

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Beattie   Snoqualmie, WA47:11.2 190830  51 SINGLETRAC
2 Sandy Thomas   Sandpoint, ID52:07.0 189495  62 
3 Brian Volkert   Normandy Park, WA09:39.2 176988  229 ASC/GENISO
4 David Luke   Newport, WA19:57.6 180750  71 
DNF Tom Feil   E Wenatchee, WA999 189511  28 WAR

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MARCIN   06:50.5  285 WAR
2 MICHAEL MANTHEY   07:45.3  172 SINGLETRAC
3 TROY MARKS   08:13.9  174 
4 Ed Stringer   Langley, WA15:50.7 199365  293 
5 Tim Mezen   Tacoma, WA24:08.1 190845  255 LEFTCOAST
6 STEVEN STEINBRINK   25:13.7  251 
7 CHRIS HEILAND   45:07.8  143 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE WILKINS   05:55.4  234 
2 THEO BROWNE   06:39.7  290 SINGLETRAC
3 JOHN HERZOG   06:40.9  145 
4 Jon Reinstra   Sedro Wooley, WA07:56.3 198252  288 SKAG CYCLE
5 Bryan Hopkins   Newport, WA11:55.2 190860  307 
6 CHRIS NODDER   14:19.5  266 
7 PAUL JONES   14:32.1  277 SINGLETRAC
8 Lorne Cross   Portland, OR16:41.0 173715  124 
9 BILL MARSON   17:52.2  239 
10 MATT BERGER   19:24.2  280 
11 MICHAEL SMITH   24:27.0  217 
12 Phillip Blume   Medical Lake, WA31:31.1 135658  113 
13 CHRISTOPHER BLACK   34:07.8  111 
14 SETH HOOPER   01:07.0  289 
DNF BRANDON RUSSELL   999  242 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT MANTHEY   12:22.4  173 
2 David Stanton   Kenmore, WA14:26.9 52077  218 SEA VELO
3 KURT PACHAUD   17:11.8  249 
4 STEVE KUTINA   17:29.1  157 
5 Tom Warren   North Bend, WA19:14.6 179691  67 SINGLETRAC
6 John Koschnick   Nordland, WA20:32.7 198269  215 ESCAPADOS
7 RIC PEARCE   24:28.6  291 
8 LEN THROOP   26:55.2  224 
9 Randy Blomgren   Edmonds, WA33:15.0 134535  112 COMBMONKEY
DNF JIM HAFNER   999  138 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Hoch   Snoqualmie, WA36:46.2 179956  58 SINGLETRAC
2 Thomas Gardner   Redmond, WA40:03.9 190622  134 SINGLETRAC
3 Larry Schoonover   Spokane, WA50:56.0 101847  208 
DNF James Olsen   Bothell, WA999 195903  78 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hope Chamberlin   Poulsbo, WA44:48.3 189501  26 ESCAPADOS

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Sucich   Seattle, WA20:48.9 189527  47 GREGGS FAT
2 Kristi Berg   Arlington, WA21:40.1 87266  106 BIKECENTER
3 Shannon Holden   Spokane, WA30:39.7 151124  147 BIKEBUTLER
4 Sarah Bender   Duvall, WA37:42.5 150851  264 BIKECENTER

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicola Mann   Bellingham, WA21:56.2 196369  171 TICYCLES
2 Melanie Lewis   Duvall, WA32:18.3 195970  164 PACBIKE
3 Maribeth Evezich   Bellevue, WA32:23.8 185334  53 RAGNAROK
4 Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA41:53.8 84782  265 JF2
DNF Danielle Crandall   Seattle, WA999 173615  123 SUBWAY

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hidi Cramer   Des Moines, WA09:19.8 180751  183 DIRTWORLD
2 LAURA LEBLANC   09:31.9  35 BREGGS FAT
3 JULIE PIERCE   38:01.9  241 
DNF KRISTIN VARNER   999  41 GREGGS FAT
DNF KAREN BECH   999  36 GREGGS FAT

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN GLYZINSKI   56:21.9  136 GREGGS/FAT
2 Robyn Angliss   Seattle, WA02:33.3 197267  248 TICYCLE
3 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA02:48.0 189525  195 
4 Lisa Miller   Seattle, WA07:08.9 177215  184 RAGNAROK
5 JENNIFER JACOBS   11:36.0  240 
6 MARA WHITE   14:34.5  233 
DNF Rachel Steilberg   Seattle, WA999 199373  261 TM MOO
DNF ELIZABETH MARZOLF   999  33 BREGGS FAT

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VAL HECKER   56:46.3  142 
2 Julie Meyer   Sandpoint, ID58:19.7 198271  209 
3 ELIZABETH MCBREEN   05:51.9  176 RAGNAROK
4 Kathryn Smith   Bellingham, WA10:10.7 176767  246 RUNNINGSHO
5 Nancy Gardner   Redmond, WA34:11.7 150749  133 SINGLETRAC
DNF Vicki Shafer   Tacoma, WA999 169693  46 JF2

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID36:16.9 189494  68 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID21:44.1 198961  127 GFORSEBIKE
2 JESSICA STULTZ   26:14.7  270 
3 MEGHAN LEIPER   27:39.2  163 
4 JILL MCGINNIS   49:03.8  178 
5 CATHIE LENTS   52:17.0  297 RDR
DNF CHERI BIBB   999  272 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA JOHNSON   29:34.1  153 
2 APRIL HICKS   47:06.9  146 
3 Corazon Batacan   Auburn, WA47:46.6 192438  110 TICYCLES

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Helen Chamberlin   Poulsbo, WA999 189502  96 ESCAPADOS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee