Race Results for
Meadow Muffin Madness
Quaker Hill, CT
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/27/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Wheeler   Old Lyme, CT1:12:35 193535  Wallingford Bike
2 Beau Brennan   Northfield, MA1:17:43 197027  
3 Andrew Mladek   1:18:53  
4 Christopher McCullough   1:35:18  Wallingford Bike
5 Richard Jeffrey Rude   1:36:34  Cycle Center
DNF Jorge Pagan     
DNF Julien Boone     10 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO1:31:25 191158  454 Team Edge
2 Dan Casioppo   Canton, CT1:31:42 186243  463 
3 Nicholas Leigh   Springfield, MA1:31:44 189574  456 Team Edge
4 Ian Schulte   Dalton, MA1:31:58 196055  459 
5 Jerome Townsend   Princeton, MA1:33:30 196503  458 
6 Andrew Krulewitz   1:33:40  455 
7 Timothy Carey   Windham, CT1:36:38 191616  450 
8 Billy Bateson   Cheshire, CT1:38:39 191156  452 
9 Jay Colapietro   1:39:59  460 
10 Randy Myers   Chester, CT1:40:52 187425  451 
11 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:41:02 180948  466 
12 Richard Patty   East Lyme, CT1:42:25 170407  468 
13 Geoff Veysey   Longmeadow, MA1:45:42 191161  461 
14 Evan Owens   Woodbridge, CT1:46:45 166831  464 
15 Cory Marniven   1:53:38 185265  457 
16 Brian Palasz   1:57:02  469 
17 Adam Bickford   2:07:40  462 
18 David Culbert   2:08:11  467 
19 Nathan Miller   Apo, AE2:09:36 197967  453 Simsbury Hugh School
DNF David Scherp   East Hampton, CT 182798  465 

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Worth Wolcott   West Suffield, CT1:02:39 191273  105 Suffield High School
2 Greg Wrobel   1:04:39  108 Suffield High School
3 Bradley Werntz   Falls Village Ct1:05:39 148065  103 Salisbury School
4 Brendan Rogers   East Hampton, CT1:05:40 196775  119 Xavier High School
5 Nick Fenton   1:06:03  134 
6 Christopher White   1:08:27  104 Simsbury Hugh School
7 Georg Reynolds   1:08:40  129 
8 Arron Kopp   1:11:04  112 
9 Paul Bickford   1:11:50  121 
10 Jason Tromboly   1:13:51  109 Suffield High School
11 Wentworth Knipe   1:13:50  118 Berkshire
12 Brooks Chamberlin   Darien, CT1:13:51 170389  110 
13 Sean Comer   1:16:13  135 Team Edge
14 Stephen Hakenjos   1:17:42  111 
15 Georg Kucsko   1:19:47  117 Berkshire
16 Aaron Shelanskas   1:20:06  130 Suffield High School
17 Tim Lynch   New Canaan, CT1:20:49 192136  127 
18 Shane Lewis   W Suffield, CT1:21:06 191344  133 
19 Dan Moyal   1:21:51  124 Simsbury High School
20 John Daly   1:22:40  107 Suffield High School
21 Dave Marryat   1:22:46  131 
22 Peniche Iliv   1:24:00  115 Berkshire
23 Jonathan Allured   1:24:24  114 Berkshire
24 Richard Ebert   1:24:31  101 
25 Sean Townsend   1:24:53  128 Simsbury High School
26 Ian Collins   1:28:13  126 Xavier High School
27 Brian Noble   1:30:27  122 Simsbury High School
28 Clinton Hayes   1:30:28  132 Xavier High School
29 Daniel Mauclair   1:30:28  125 Cycle Center
30 David Johnson   1:31:55  123 Xavier High School
DNF Brant Stout     106 Xavier High School
DNF Garner Resch     102 Salisbury School
DNF Andres Quintana     120 Salisbury School
DNF Corey Mears     113 
DNF Shaun Friedman     116 Berkshire
DNF Jonathan Ebert     100 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Weldon   Avon, CT1:48:47 159653  736 
2 Colin Coates   Cheshire, CT1:57:01 159652  735 Coupte Hill
3 Ben Yanni-Lazarus   2:02:36  739 
4 Matthew Sheldon   Chester, CT2:10:10 196704  741 
5 David Diamond   Westford, VT2:21:22 189410  738 Bliss
DNF Jamie Ford   Hillsborough, NJ 157077  737 Briarcliff Bike Works
DNF Casey MacNiven   Roseburg, OR 141368  740 Hampton Velo
DNF Niall Gengler     743 AFD
DNF Chris Kohnle     742 

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salem Mazzany   S Glastonbury, CT2:04:17 23079  184 CVC Pig Iron
1 Christian Favata   Rosendale , NY2:07:35 135665  179 
2 Edward Ceccolini (1 - PR)   Pompton Lakes, NJ2:07:09 54209  178 
2 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA2:12:01 140698  186 
3 Adam Snyder   Westminster, MA2:12:31 122912  185 Team DEVO
DNF Kevin Brennan (SM)   Waitsfield, VT 150649  182 
DNF Sam Bensen   Sharon, VT 122425  183 
DNF John Foley   Fiskdale, MA 121026  181 
DNF Brian Clark   Middlefield, CT 40571  175 Exposition Wheelmen
DNF Maciej Molag     177 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Boeckmann   Boise, ID1:50:55 137869  832 SoBe/Cannondale
2 Kevin Petrone   Fairlee, VT1:53:18 164287  819 Northeast Bikes
3 Neal Burton   Arvada, CO1:56:04 41605  829 
4 Matthew Jamieson   1:56:05  818 
5 Anthony Eisley   Norwich, CT1:56:40 117285  825 Rose City Cycle
6 Ben Jones   Cardiff By The Sea, CA1:59:24 106338  820 Suburban Sports
7 Spencer Powlison   Boulder, CO1:59:25 161897  824 Bliss
8 Jason Comer   2:00:24  821 Table Rock Racing
9 Matthew DeMeis   Pawtucket, RI2:01:22 88417  830 
10 Troy Romanowski   Stamford, CT2:01:33 181067  816 
11 Brian Wolff   Sound Beach, NY2:03:00 92298  817 Online Ontime Ltd.
12 Kevin Montgomery   San Francisco, CA2:04:05 164746  827 Santa Cruz
13 Bryan Boeckmann   West Camp, NY2:06:20 152491  831 SoBe/Cannondale
14 Jason McLevy   Sterling, CT2:08:16 187360  828 
15 Jeremy Geiger   2:28:57  826 
16 Steven Ivory   Manchester, CT2:36:56 188634  815 
17 Scott Brundage   2:57:48  822 Kingston Cyclery
DNF Kyle Drennen     833 
DNF Charles McCarthy   Burlington, VT 99405  823 Independent Fabrication

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Wilcox   Glastonbury, CT1:44:29 38212  942 Seven Cycles
2 Roland Meunier   Templeton, MA1:47:22 138682  930 Bike Alley
3 Robert Campos   Nesconset, NY1:47:57 101149  935 BLS Racing
4 Christopher Adeletti   Granby, MA1:50:46 1190  943 Cyclonzut Races
5 Michael Wonderly   Colchester, CT1:51:01 114677  939 Subase Cycling Club
6 Tony Cipolla   Little Silver, NJ1:51:35 139915  928 
7 Jonathan Lombardo   Newton, NJ1:51:58 21498  927 
8 Stuart Jensen   Windsor, CT1:52:10 94818  931 Eastern Bloc Cycling
9 Douglas DeLapp   Mystic, CT1:52:49 144949  938 
10 Myron Baker   Hamilton, NJ1:53:28 175086  933 Santa Cruz
11 Brian Kelles   Pawling, NY1:53:58 133393  944 K-2
12 Gary Velard   Wallingford, CT1:54:17 170856  932 Northeast Bicycles
13 Mike Czerwonka   Middletown, CT1:54:45 155473  940 Berlin Bike
14 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:56:21 159697  923 Berlin Bike
15 Kenneth Caputo   North Windham, CT1:59:48 147508  948 
16 Samual Stevens   Middletown, CT2:04:36 178524  922 
17 Jon Murphy   Burlington, CT2:04:50 87341  921 Mud Hounds
18 Gregg Galletta   Dobbs Ferry, NY2:04:52 97363  936 
19 Emile Smith   2:07:48  946 Outlow Cycle
20 Brian Rutter   Belchertown, MA2:10:10 168738  926 Berlin Bike
21 Ed Grano   Yorktown Hts, NY2:11:22 145243  929 
22 Anthony Grabiec   Stamford, CT2:14:48 157239  920 
23 Robert Wolff   Middle Island, NY2:15:21 92296  925 Online Ontime Ltd.
24 Israel Evarts   Waltham, VT2:21:02 114575  941 Independent Fabrication
25 Ethan Spinelli   Ventura, CA2:22:15 146567  947 
DNF Arthur Leray     945 Bike Alley
DNF Joshua Begin   Brookline, MA 163260  937 Independent Fabrication
DNF Johan Koserius   Davie, FL 125473  934 Ridgefield Bank
DNF Maximino Veiga   Danbury, CT 86327  949 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Ely   1:51:18  356 Mystic Cycle Center
2 Matthew Soucy   Bolton, CT1:53:20 125883  354 
3 Bruce Saxton   West Suffield, CT1:55:48 31403  362 Cutting Edge
4 Bob Ludwig   2:01:11  364 
4 Glenn Giglio   Manchester, CT1:56:38 13215  359 CVC Pig Iron
5 Christopher Logan   Keene, NH2:01:22 21464  351 
6 Massimo Cavalli   Woodstock, CT2:01:48 109227  358 
7 Ross Bonacci   Newtown, CT2:02:53 93099  350 
8 Esteban Fernandez   Greenwich, CT2:06:38 103630  355 Northeast Bicycles
9 John Franco   2:08:15  361 
10 Denis Biglin   Glastonbury, CT2:11:41 160943  363 
11 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY2:11:49 169430  353 Yeti Cycles
12 Jonathan Fielding   Rock Hill, SC2:14:50 155755  357 Bike Alley
13 Randy Tefft   Keene, NH2:14:53 100727  352 
14 Kevin Farrell   York, ME2:38:59 174078  365 
DNF Steve Alger   Uncasville, CT 134091  360 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Weikert   Phoenix, AZ2:33:30 37275  195 
2 Charles Beristain   W Hartford, CT2:36:56 194152  196 
DNP Alfonso Favata   Kerhonkson, NY 184937  197 Table Rock Racing

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Maglieri   Weatogue, CT1:23:30 159692  639 
2 Lance Jones   1:32:10  641 
3 Robert Christie   Manchester, CT1:33:17 191154  642 
4 Shawn Creasey   1:36:38  627 
5 Jeff Campbell   1:37:08  625 
6 Michael Cryan   1:37:50  628 
7 Christopher Perkins   Vernon, CT1:38:56 190956  629 
8 Ben Breslauer   Salisbury, CT1:41:06 116256  638 
9 Miles Ericson   1:44:28  640 
10 Sean McCutchan   Hamden, CT1:46:47 189205  635 
11 Jonathan Rice   York Beach, ME1:49:14 29684  630 
12 Chris LaSalle   1:49:29  636 
13 Brian Sakidovitch   1:50:35  633 Rose City Cycle
14 Mike Hadley   1:57:41  634 
15 Ray Mostowy Jr   2:06:57  632 Rose City Cycle
16 Joshua Gilbert   2:11:34  637 
17 Carter Stern   2:24:06  631 
DNF Alan (Bo) Daley   Worcester, MA 92923  626 Bicycle Alley

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Crowell   Prospect, CT1:29:20 173890  531 
2 Matt Craner   New Haven, CT1:30:56 194213  520 Wallingford Bike
3 Jon Benerakis   1:31:13  534 
4 Roy Powers   1:32:32  530 
5 Jeff Sowa   Middletown, CT1:35:36 172807  525 Suburban Sports
6 John Meyerle   Monroe, CT1:36:23 174385  522 
7 Juan DeJesus   1:36:31  528 
8 Brian Drenen   1:40:08  533 
9 Steve Young   1:41:20  532 
10 Darren Crupi   Essex, CT1:41:50 183164  527 
11 Ryan Dubey   Hamden, CT1:45:06 10063  523 Wallingford Bike
12 Graham Thompson   Voluntown, CT1:45:46 171460  521 
13 Guy Herrmann   Danbury, CT1:47:57 159309  529 
14 Joe Policarpio   Bristol, CT1:48:01 135669  537 
15 Eric Policarpio   Bristol, CT1:49:20 159499  538 
16 Mark Flynn   Farmington, CT1:51:29 92643  524 Mud Hounds
17 Thomas Verish   Salem, CT1:57:43 187179  535 
18 Leonardo Paredes   Jefferson, MA2:00:00 197968  539 
DNF Johnny Valdes     536 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Rude   Redding, CT1:30:45 189124  706 Cycle Center
2 David Wheeler   1:32:15  700 Wallingford Bike
3 Scott Plantier   1:34:44  714 
4 David Schachte   Woonsocket, RI1:35:08 169209  713 Providence Velo
5 Matthew Carpenter   1:39:06  703 Team Edge
6 Paul Hayes   Guilford, CT1:39:14 188015  702 
7 Matt Eigner   Cheshire, CT1:41:19 191720  705 Suburban Sports
8 Paul Ayouh   1:43:07  716 
9 Ed Snyder   Ashburnham, MA1:43:39 181421  711 Gear Works
10 Fred Mackowitz   1:44:18  709 Berlin Bike
11 Louis Denaro   Oxford, CT1:47:42 88351  704 
12 Clark Drake   Sunderland, MA1:48:22 168733  701 Drake Racing
13 Bob Near   1:49:47  712 
14 Richard Sanburn   1:51:56  707 Bike Alley
16 William Bonin   Hampton, CT2:06:05 156799  710 
DNF Richard Manders     717 
DNF Tim Lapine   Melville, NY 196148  715 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Brais   Chepachet, RI1:42:41 146123  802 Team Hawaiian
2 Robert Spreng   Groton, CT1:49:21 79869  800 Rose City Cycle
3 Michael Medas   North Dighton, MA1:58:12 23883  801 World Team Sports

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Horrobin   1:03:45  200 
2 Robbie Pfunder   1:05:02  210 Salisbury School
3 Brennan Downes   1:05:23  212 
4 Carson Konow   1:05:37  208 Team Rochambeau
5 Gregg Ferraris   1:06:26  207 
6 Christian Mack   1:07:46  219 
7 James Armstrong   1:09:15  206 
8 Jeffrey Hartnett   1:10:14  213 
9 Chris Sabrowski   1:10:12  209 
10 Collin Konow   1:10:18  205 
11 James Pulaski   1:14:10  216 Black Magic Bikes
12 William Lane   1:14:48  218 
13 Michael Wright   1:19:07  202 Xavier High School
14 Sean Drew   1:24:02  211 
15 Pat Cryan   1:24:15  215 
16 Stephan Goupil   Hartford, CT1:28:01 192252  214 
DNF Jesse Rhodes     203 Berkshire
DNF Benjamin Lopez     217 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Barrett   1:05:26  300 Wallingford Bike
2 Travis Jakan   1:07:45  301 
3 David Schillinger   1:08:57  315 
4 Brian Specyalski   1:13:05  310 
5 Gregory Smith   1:14:32  313 
6 Nathan Chubet   Plantsville, CT1:15:54 197062  305 
7 Raposo Humberto   Lisbon, CT1:16:08 196909  302 
8 Mark Pierson   1:16:27  307 
9 Paul Cullina   1:19:36  308 Wallingford Bike
10 Mark Martinez   1:21:06  311 
11 Lance Ryley   1:21:13  314 
13 James Pals   1:29:03  312 
14 Timothy Sabrowski   1:29:12  303 
14 BJ Draper   1:29:12  309 
15 Iver Allgrove   Windsor, CT1:36:29 197441  304 
16 Kevin Sombric   1:42:00  316 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Gurney   1:05:28  408 
2 John Torrey   1:09:57  413 Team Edge
3 Shawn Black   1:10:28  410 
4 Jeffrey Zelek   1:11:30  409 
5 Michael Boice   1:16:03  404 
6 Warren Leigh   Holyoke, MA1:16:47 189573  405 
7 Christopher Hinds   Exeter, NH1:19:20 16260  400 
8 Craig DiCiancia   1:19:49  411 
9 David Singleton   1:24:54  412 Pfizer Cycling Club
10 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:26:50 190114  402 
11 Daniel McCoach   1:28:48  401 Subase Cycling Club
12 Robert Reenan   Farmington, CT1:31:22 192253  403 
13 Jonathan Lach   Westport, CT1:32:08 198670  406 
DNF Dennis Genarelli     407 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roland Proulx   1:27:23  501 Team Suburban
2 Pete Sullivan   1:34:05  503 
3 Albert Jackson   E Hampton, CT1:56:49 194500  502 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Drake   Sunderland, MA2:09:07 186383  97 Drake Racing
2 Chloe Jackson   East Hampton, CT2:10:44 181210  96 

Women - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alaina Casioppo   1:46:36  600 Team Edge

Women - EX - Master - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Potter   Shrewsbury, MA2:18:23 150561  86 Yippee Racers
2 Kristen Schaffer   Moodus, CT2:20:59 151017  87 Sunshine Cycle
3 Samantha Ecke   Stamford, CT2:49:51 185842  83 Northeast Bicycles
DNF Lesli Comp   Middletown, CT 159513  85 Berlin Bike
DNF Mary Lynn Wikar     84 GU Sports
DNF Diana Panchyk   Hewitt, NJ 89201  82 Town Cycle
DNF Christine Ford   Coralville, IA 41642  81 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:27:57 2763  76 
2 Laura Jensen   Windsor, CT2:30:14 190960  77 Eastern Bloc Cycling
3 Holly Hageman   Glastonbury, CT2:34:53 32341  79 Vernon Cycle
DNF Elizabeth Merikle   Salem, CT 24073  78 Subase Cycling Club

Women - SP - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charlotte Johnson   Gardner, MA1:53:00 197688  901 Gear Works
2 Kerri Moore   Bloomfield, CT2:08:24 159698  900 Berlin Bike
DNF Kelly Powers     902 DOD

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Hawkins   Voluntown, CT2:08:34 143500  915 Pfizer Cycling Club
2 Cathy Wilson   Middle Island, NY2:38:26 163898  916 Carl Hart

Women - BG - Senior - 19-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tonya Hancin   1:21:53  606 
2 Susan Harris   1:26:05  605 Pedal Power
3 Cheryl Hancin   1:44:39  607 

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Rude   2:14:53  620 Cycle Center

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREUSACDFOSMOSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee