Race Results for
SE Regional Championship Series #5
Anniston, AL
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/13/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Quehl   Loganville, GA 175816   
2 Eric Danford   Ocala, FL 194810   
3 WILL FORBES      
4 Chad Fee   Wesley Chapel, FL 194823   
5 Steven Halgat   Monroe, GA 195113   
6 JOSHUA CANLGLIA   Aiken, SC 190267   
7 Kyle Hodges   Signal Mountain, TN 192075   
8 AUSTIN BERGER      
9 JACOB MARTIN      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Irwin   Micanopy, FL 187363   
2 MARTIN COX   San Jose, CA 185985   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Davis   Midvale, UT 196139   
2 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806   
3 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
4 DAVID BENTOLILA      
5 Jeffrey Cunningham   Powell, TN 186321   
6 Joseph Bolton   Fairhope, AL 193893   
7 MAX TRENT   Chicago, IL 184413   
8 DANIEL HAZELWOOD      
9 Jaymes Halgat   Monroe, GA 195114   
10 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Hinshaw   Winter Haven, FL 176950   
2 Shane Danford   Ocala, FL 175210   
3 Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240   
4 Aaron Sniker   York, SC 197086   
5 Tyler Crabtree   Columbia, SC 188955   
6 JOHN KARRASCH      
7 Christian Fontaine   Monroe, GA 195115   

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Turner   Canton, GA 103410   
2 CESAR GRAJALES      
3 Christopher Wiley   Atlanta, GA 105145   
4 Benjy Coil   Decatur, GA 85178   
5 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075   
6 Robert Taylor   Knoxville, TN 35122   
7 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
DNF Jacob Fetty   Athens, GA 102111   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mauricio Fontenelle   Canton, GA 195105   
2 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
3 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
4 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
5 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   
6 Joseph Carter   Jesup, GA 171189   
7 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
8 GENE MEDANIEL   Louisville, KY 183472   
9 Brian Lord   Covington, GA 182406   
DNF Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
DNF Christopher Straynar   Parrish, AL 164955   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Stern   Indialantic, FL 153379   
2 Peter Joski   Decatur, GA 192560   
3 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
4 Darrell Pounders   Fort Myers, FL 172097   
5 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
6 ERIC KEFFMAN   Greenville, SC 146946   
7 David McComb   Yoder, IN 172316   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Carlos Soler   Longwood, FL 104661   
3 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
4 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
5 Greg Turner   Marietta, GA 79057   
6 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
7 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557   
8 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Viertel   Chattanooga, TN 144596   
2 SETH ELLIS      
3 SCOTT BURTON      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Luedeke   New Smyrna, FL 188511   
2 SCOTT PAVAO      
3 Zdenek Fiebinger   Franklin 183301   
4 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
5 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
6 Joseph (Todd) Clifton   Lawrenceburg, TN 184255   
7 Philip Erbland   Wesley Chapel, FL 172665   
8 DAVID REED      
9 Bobby Lincoln   Park City, UT 81215   
10 MIKE POE      
11 JEFF NOWLIN      
12 Jeffrey Stuhlman   Camp Lejeune, NC 190687   
13 Jay (Geza) Balint   Johnson City, TN 190296   
14 Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
15 JIM PAYNE      
16 MARCUS TILLMAN      
17 Andrew Danford   Ocala, FL 173954   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Myers   East Point, GA 164658   
2 Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
3 EDWARD HAMILTON      
4 Philip (Ted) Alber   Royal Palm Beach, FL 139832   
5 ROBERT BANNER      
6 John Krizan   Winston Salem, NC 197130   
7 Andy Ramirez   Superior, CO 176007   
8 Joel Hodges   Signal Mountain, TN 122408   
9 ALAIN FONTAINE      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duane Dobesh   Roswell, GA 9641   
2 BOBBY WHITE      
3 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
4 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL 144584   
5 JIM OVERSTRAETEN      
6 Martin Turanec   Columbia, SC 171345   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 German Bermudez   Colombia 194439   
2 CALEB FLETCHER      
3 CHARLES HELLER      
4 GREG RODRIGUEZ      
5 CHRIS WADE      
6 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
7 WILLIAM FORD      
8 ROD BANUA      
9 JEREMY BELCHER      
10 JACK MOSES      
11 JAMES BUSHART      

Men - BG - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Baes   New Bern, NC 84128   
2 CHRIS LEDBETTER      
3 JACKSON WILLHITE      
4 Rich Wetherald   Vero Beach, FL 188690   
5 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
6 Kevin Trent   Powell, TN 195825   

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Becker   Tampa, FL 194447   
2 LADON MCPHERSON      
3 Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204   
4 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   
5 Brent Haeseker   Crystal River, FL 194807   
6 SHAWN WINSOR      
7 Stanley Lewis   St Cloud, FL 121214   
8 Michael McGinnis   Trussville, AL 192494   
9 MYK NELSEN      
10 GREG ELROD      
11 LONNY PENDERGRASS      
12 CHRIS STORIE      
13 MIKE OAKMAN      
14 Jody Hershbine   Birmingham, AL 197386   
15 STAN LEWIS      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Early   Lexington, SC 190266   
2 THOMAS OSTERLOH      
3 Malcolm Quehl   Grayson, GA 175815   
4 WOJTEK WYSOCKI      
5 RUSSELL GOINS      
6 HAMLET HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
7 DAVID BECKEMEIER      
8 Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
9 WALLACE PHILLIPS      
10 Michael Bobroski   Ft Walton Beach, FL 186224   

Women - EX - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LISA ROPKE   Canton, GA 172792   
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3 Alexis Dabroski   Gainesville, FL 189458   
4 Cassandra Perkins   Asheville, NC 161585   

Women - SP - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Stetter   Fernandina Beach, FL 185978   
2 Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   
3 Elizabeth Irving   Hendersonville, NC 180995   
4 Kathleen Tokuda   Atlanta, GA 194539   
5 KIM MOORE      
6 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   

Women - BG - Master - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Jessica Thomas   Lilburn, GA 196708   
3 Rebecca Gicewicz   Panama City Beach, FL 187410   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee