Race Results for
DINO Mountain Bike Series #4
Nashville, IN
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/28/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
2 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
3 Joe Tonak      
4 Luke Waninger      
5 Braeden Day      
6 Ben Gadomski   Fort Collins, CO 200008   
7 Blake Pedigo      
8 Chris Murray      
9 Gatewood Brown      
10 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
11 Kory Noland      
12 Ty Alsop      
13 Nigel Graham      
DNF David McDowell   Gifford, IL 167998   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Smart   Catlin, IL 191391   
2 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
3 Ben Olsen   Hermosa Beach, CA 170987   
4 Guy Bresler      
5 Jeremy Thomas   Grandview, IN 180439   

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Peterson   Lexington, KY 122742   
2 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
DNF Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
DNF David McComb   Yoder, IN 172316   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
2 Steven Carwile   Owings Mills, MD 149268   
3 Daniel Eberhart   South Bend, IN 153247   
4 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
5 Mark Giganti      
6 Chris Ploch   St Louis, MO 163562   
7 Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
8 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
9 David Wert   Lafayette, CO 185690   
10 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
11 Mario Medina   Sussex, WI 181488   
12 Jason Nixon   Lake Orion, MI 194468   
13 Rocky Thomas      
DNF Mark VanGemert   Indianapolis, IN 177017   
DNF Michael Hartlaub      
DNF Albert McWilliams   Ann Arbor, MI 186870   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
2 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
3 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
4 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
5 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
6 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
7 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   
8 Brian Bauer      
9 Richard Kisseloff   Algonquin, IL 97352   
10 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
11 Chris Anderson   Westport, CT 172505   
12 David McDowell   Gifford, IL 156033   
DNF Garth Prosser   Dublin, OH 28761   
DNF Mark Olson   Hickory Corners, MI 140153   
DNF Randy Coddington   Camby, IN 113316   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
2 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
5 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
2 Brad Kosiba   Indianapolis, IN 194586   
3 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
4 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
5 Adam Shelton      
6 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
7 Gale Hess      
8 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
9 Martin Sanders      
10 Brian Rohrbach      
11 Brenden McNamee      
12 Kevin Kaufman      
13 Brian Zimmer      
14 Zach Sibrel      
15 Richard McZo      
16 Jeremy Brown      
17 Chris Barkow   Lafayette, IN 191361   
DNF Michael Keller      
DNF Patrick Bogen      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
2 John Wheeler II    37889   
3 David Raber   Carmel, IN 185433   
4 Brent Vanlandingham      
5 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
6 Kevin Marzahl   Bloomington, IN 198634   
7 Tom Tirmenstein      
8 Jeff Carter      
9 Scott Kanehl      
10 David Appel      
11 Jeff Miller      
12 Mark French   Cincinnati, OH 189064   
13 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
14 Mike Conaway      
15 Neil Henson   Fishers, IN 198119   
16 William Schwieter      
17 Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
18 David Strole      
19 Mike Johnson   Fort Wayne, IN 137503   
20 Brent Thompson   Bloomington, IN 152571   
DNF Dan Sheets      
DNF Kip Grasse      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
2 Brad Myers   Scottsburg, IN 25602   
3 Jonathan Phillips      
4 Kenny Cochran      
5 Michael Walls      
6 Cris Calhoun      
7 Randy Bartz   Ft. Wayne, IN 194584   
8 Richard Castle   Urbana, IL 164669   
9 John Mullican   Terre Haute, IN 192111   
10 Clay Scott      
11 Rowland Peddie      
12 Keith Caudill      
13 Jim Whaley      
14 Bob Kenworthy   Kokomo, IN 190106   
15 Mike Russell      
DNF Randal Austin      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Bevier      
2 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
3 Bud Hettrick      
4 David Fleming   Hanover, IN 116285   
5 Bill Kennedy      
DNF Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Ritter      
2 Scott Lunzer      
3 James Hight      
4 Joshua Mann      
5 Jake Wiesen      
6 Brian Bergeron      
7 Kevin Payne      
8 Chris Bottorff      
9 Brian Ternet   Ft Wayne, IN 197728   
10 Kerry Tyler      
11 Matt VanDeventer      
DNF Greg Johnson      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Cochard      
2 Keith Morkal      
3 Bob Killen      
4 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
5 Richard Fennelly      
6 Aaron Evans      
7 Trevor Miller      
8 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
9 David Tonak      
10 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
11 Chris Beck      
12 Scott Heeg      
DNF Bradley Riley      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Griffiths      
2 Reid Westphal   Indianapolis, IN 37841   
3 John Wright      
4 Randy Lamaster      
5 Robert Bolt      
6 Roger Rosignol      
7 Larry Lawrence      
8 Joe Gaines      
9 Dion Garner      
10 Brad Day      
11 Mark Glore      
12 Roger Grah      
13 Norm Graham      
DNF John Ledford      
DNF David Foxworthy      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Fewell      
2 Partick Jonte      

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debra Castle      

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Kenny   Akron, OH 106535   

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   
2 Hope Proctor   Frankfort, KY 184212   

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rigel Wood   Cincinnati, OH 200060   
2 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Baker      
2 Bridget Donovan      

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Collins   Carmel, IN 194516   
2 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   
3 Dawn Olry      
4 Valerine Meyer      

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Lineberry   Paducah, KY 129514   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Sheets      
2 Meredith Battin      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Herald      
2 Kristin Juliot      
3 Stephanie Brinkerhoff      
4 Kate Clemmer      
5 Lisa Caputo      
6 Linda Meyer      
7 Barbara Heeg      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee