Race Results for
South Eastern Regional Championship #3
Fontana, NC
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/16/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11*12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Locascio   Plantation, FL 188331   
2 Sean Northrup   Pembroke Pines, FL 154678   
3 LUKE WHITAKER      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Weber   Knoxville, TN 184414   
2 Michael Cummings   Snellville, GA 189325   
3 DAVID EDMONDSON      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL CUMMINGS   Mission Viejo, CA 176089   
2 JAFER BEIZER      
3 Max Trent   Powell, TN 184415   
4 Ryan Sickles   Barbourville, KY 179875   
5 Neal Wetherald   Vero Beach, FL 188966   
6 TODD TURNER      
7 STEPHEN SCHULTZ      
8 JAMIE GODFREY      
9 DOMINIK GIROUARD      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Burress   Arden, NC 146920   
2 Brandon Barbour   Murphy, NC 164656   
3 ANDREW BOYD      
4 JOSEPH BOLTON      

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Shirey   Athens, GA 113111   

Men - SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY YATES   Suffield, CT 165708   
2 Jacob McGahey   Asheville, NC 108366   
2 Joshua Seldman   Dahlonega, GA 164830   
3 Jeremy Getgen   Owings, MD 144253   
3 Christopher Livengood   Knoxville, TN 145115   
4 Nicholas Ranno   Boulder, CO 128706   
4 ROBERT JOHNSON   Chattanooga, TN 127349   
5 Travis Hutchinson   Signal Mountain, TN 71038   
5 Jeramie Hoff   Hixson, TN 57758   
6 Troy Adams   Sylva, NC 157975   
7 Todd Helmick   Newport News, VA 181000   
8 William Fyfe   Huntsville, AL 172779   
9 Colin Izzard   Brevard, NC 17483   
10 Chris Ernst   Fairview, NC 145551   
11 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
12 C Jason Lake   Tuscaloosa, AL 166185   
13 Andrew Mills   Orlando, FL 159112   
14 Travis Werts   Brentwood, TN 159867   
15 JAMES SHELFER      
16 John Hayes   Cleveland, TN 176666   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Gregory App   Atlanta, GA 151329   
5 Chuck Shell   Blountville, TN 148958   
6 Shane Schreihart   Woodstock, GA 185868   
7 Eric Kleffman   Greenville, SC 146946   
8 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
9 ERIC PRUDUE      
10 Patrick Jones   Atlanta, GA 153186   
11 SVEN EISENHAUER      
12 Ken Melvin   Northport, AL 151177   
13 Lee Thomas   Johnson City, TN 137857   
14 Eric Capley   Tuscaloosa, AL 164952   
15 Jason Crosby   Decatur, GA 148361   
16 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
17 Randall Dial   Tampa, FL 122337   

Men - EX - Senior - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 James Hendry   Jacksonville, FL 138975   
3 Jerry (Jay) Charles   Blythewood, SC 110326   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   
2 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
3 Douglas Stein   Fernandina Beach, FL 139966   
4 John Blessed   Gainesville, FL 122531   
5 Steven Trantham   Fletcher, NC 148960   
6 Larry Peck   Kingsport, TN 113906   
7 Art North   Valrico, FL 165892   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN MAGIERA      
2 MARCO SCHAETZING      
3 Scott Dettman   Murphy, NC 170157   
4 Thomas Esposito   Fuquay Varina, NC 172830   
5 SCOTT BURTON      
6 336      
7 Rick Wetherald   Logan, UT 188971   
8 Anthony McClain   Greenville, SC 171118   
9 Noah Harper   Chattanooga, TN 191028   
11 Brandon Smith   Alpharetta, GA 180630   
12 NATHANIEL FAULIKENBERRY      
13 Tyler Benedict   Greensboro, NC 144441   
14 John Burroughs   Riceville, TN 156701   
15 JOHN MODER      
16 Brian Lord   Covington, GA 182406   
17 DUSTIN WILSON      
18 J Brent Clarkson   Auburn, AL 179906   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
2 Matthew Sanford   Savannah, GA 181453   
3 Kip Humphries    175470   
4 SHEY LINDNER      
5 MARK PRINCE      
6 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643   
7 Donald Taylor   Asheville, NC 175495   
8 Robert Whitaker   Madisonville, TN 152250   
9 DAVID MAY   Gilroy, CA 169912   
10 Steven Pavent   Saint Petersburg, FL 139379   
11 John Myers   East Point, GA 164658   
12 449      
13 TOM SPENCE      
14 Grant Lawyer   Greensboro, NC 190982   
15 TIM HILTON      
16 TYLER GRANOVER   Atlanta, GA 179499   
17 Russell Hagan   Port Orange, FL 185851   
18 CHRISTOPHER MCFADDEN      
19 JONATHAN REICHLEN      
20 Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
21 JOHN MCELROY      
22 Brian Russell   Chattanooga, TN 170685   
23 TROY ORR      
24 Preston Yarborough   High Point, NC 169509   
25 Dave Watson   Davie, FL 154901   
26 ALAN LARA      
27 Kenneth Tackett   Pendleton, SC 154655   
28 JEFFERY STUHLMAN      
29 JOE BELDEN      
30 JOHN RUSSELL JR   Port Orange, FL 172662   
31 Frank McCarthy   Tallahassee, FL 139841   
32 STEVE DIX      
33 William Briggs   Augusta, GA 52755   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GLEN GRAHAM   Marquette, MI 13898   
2 Rudy Mendias   Griffen, GA 170905   
3 Rich Bulgrin   Umatilla, FL 176000   
4 Jon Bowman   Waynesville, NC 154880   
5 Gregory Greer   Memphis, TN 166170   
6 Alfred Mann   Sorrento, FL 122822   
7 Kris Van Allen   Chattanooga, TN 160546   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PHILIP THOMPSON      
2 DON DAVIS      
3 Steven Price   Chattanooga, TN 185852   
4 JOSH CROSBY      
5 TIM LEWIS      
6 RAJEEB DAS      
7 CHRISTOPHER SHADRICK      
8 SEAN CREWS      
9 Rob Morgan   Huntersville, NC 184573   

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE BAES      
2 TRENTON GREENE      
3 KEITH ADKINS      
4 John Jupin   Palm Bay, FL 179305   
5 Tim Vollack   Kodak, TN 185895   
6 GAVIN ALFORD      
7 KEVIN TRENT      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZDENEK FIEBINGER      
2 JUSTIN DE LEO      
3 Scott Pavao   St Augustine, FL 182303   
4 MATT SESCILLA      
6 JAY BALINT   Edina, MN 109296   
7 Pradeep Tandon   Arden, NC 177091   
8 Steve Lawhorn   Fpo, AP 190015   
9 Andy Taylor   Candler, NC 190970   
10 Mark Meredith   Asheville, NC 108064   
11 Joe Kean   Newport Richey, FL 186639   
12 David Parrett   Macon, GA 176827   
13 Richard Lanigan   North Venice, FL 188692   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE EDMONDSON      
2 Jerry Steele   Winston Salem, NC 180635   
3 Robert Hawk   Nicholson, GA 186434   
4 RAYMOND SCHMIDT   Jacksonville, FL 166155   
5 HAMLET F. HARRIS JR   Dallas, GA 15170   
6 DANE MERCER      
7 James Haycraft   Pensacola, FL 144614   
8 Bryan Boren   Parrish, FL 186005   
9 Jeffrey LeBlanc   Newport, NC 190001   
10 James Delp   Ft Walton Bch, FL 9139   
11 Jim Russell   Shaker, OH 150420   

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed McCalley   Rockwood, TN 169484   
2 Daniel Mitchell   Muscle Shoals, AL 87522   
3 SCOTT FLETCHER      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cherie Touchette   Bend, OR 120609   
2 Ellen Carroll   Atlanta, GA 108074   
3 Michele Niles-Benedetti   Bluffton, SC 152683   
4 Beverly Robinson   Winston Salem, NC 173205   
5 PAULA MARCINEK      
6 CINDY KOERBER      
7 Patricia Pinner   Asheville, NC 170839   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Craig   Jacksonville, FL 181515   
2 CATHERINE FENSTER      
3 GRACE KOERBER      
4 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   
5 Kelli Williams   Gainesville, FL 148457   
6 Candi Pennington   West Palm Beach, FL 172964   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Carnathan   Palo Alto, CA 185971   
2 Stephanie Knotek   Kodak, TN 185894   
3 Kirsten Fee   Austin, TX 185982   
4 Michelle Balint   Gray, TN 190297   
5 MEGAN BURKHART      
6 KAYLA WHITAKER      
7 Heather Adkins   Winter Garden, FL 190994   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoSpyUSACDFBonk BreakerCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee