Race Results for
Alpine Valley Open - WORS #1
East Troy, WI
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cross Country on 05/05/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Uselman      

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Overeem   Green Bay, WI 187175   
2 Levi Riggs      
3 Lowell Johnson III      
4 Mitch Gantz      
5 Nathan Fish      
6 Shaine Nelson      
7 Justin Palm      
8 Casey Wampler      
9 Zach De George      
10 Thomas Vamvakos   Prospect Heights, IL 192997   
11 Collin Kearney      
12 Charles Rechner      
DNF Chris Alvino      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi 183112   
2 Jordan Danielski      
3 Eric Bojan      
4 Matt Radke      
5 Karl Sachs   Seymour, WI 180985   
6 Wes Bonebrake      
7 Rusty Otten   Boulder, CO 175825   
8 Sean Gore      
9 Justin Schmidt      
10 Matthew Limberg      
11 Peter Bergstrom      
12 Matt Resop      
13 Patrick Ettmayer      
14 Dustin Fehl      
15 Jason Roelse      
16 Bj Lekander      
17 Dillon Bera      
18 Dj Denny      
19 Matt Delaney      
20 Steven Zimbler      
21 Robert Holbus      
22 Richie Miller      
23 Corey Thompson      
24 Aaron Rusch      
25 Bryce Maj      
DNF Andy Van Rens      
DNF Shawn Sheltrow      
DNF Thomas Richgels      
DNF Zach Pontillo      
DNF Matthew Brandt      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Zuend      
2 Peter Stanislaus      
3 Dustin Zimmerman      
4 Richie Otten   Kildeer, IL 175824   
5 Ethan Lenss      
6 Mike Sherer      
7 Bill Johnson      
8 Zachary Boxx   Eau Claire, WI 190322   
9 Sam Weis      
10 Brett Palm      
11 Brian Murrock      
12 Teddy Peterson      
13 Brent Keller      
14 Aaron Brandt      
15 Billy Burch      
16 Sam Leighton      
17 Brian Wampler      
18 Jake Whitman      
19 Keegan Byrnes      
20 Mike Rudebeck      
21 Joshua Heinecke      
22 Mitch Dreher      
23 Charlie Krause      
24 Andreas Nickhorn      
25 Jason Shong      
26 Scott Cullen      
27 Nicholas Hartman      
28 Kip Spaude      
29 William Westrick      
30 Michael Curtiss      
31 Jake Degroot      
32 Phillip Tuman      
33 Matt Bair      
34 Joshua Sohn      
35 Patrick Carman      
36 Zak Entringer      
37 Mike Snyder      
38 Ryan Paull      
39 Jamie Selinske      
40 Marshall Hau      
41 Mark Leffingwell      
42 Mitch Kauppila      
43 Rick Purcell      
44 Judd Perner      
45 Andrew Campbell      
46 Jake Abbott      
47 Jerald Hettenbach      
48 John Radloff      
49 Troy Hoppe      
50 David Gretzinger      
51 Jeff Collins      
52 Aaron Gretzinger      
53 Nick Jensen      
DNF Steven Kuick      
DNF Dallas Fowler      

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Riemersma      
2 Dan Teaters      
3 Scott Golomski      
4 Troy Carmody      
5 Jerad Poling      
6 Eric Lau      
7 Derek Dobratz      
8 Mark Schnettler      
9 Andy Mertlik      
10 Weston Bierma      
11 Brad Uttech      
12 Mitch Plout      
13 Ryan Knoll      
14 Stuey Malingowski      
15 Matt Larson      
16 A J Ettmayer Jr      
17 Tim Jahn      
18 James Lalonde      
19 Steve Scholzen      
20 Eric Murrock      
21 Paul Zuleta      
22 John Pemberton      
23 John Henry      
24 Charles Burton IV      
25 Aaron Whalen      
26 Derek Palm      
27 Ben Rahoy      
28 Chris Kerscher      
29 Carl Morse      
30 Christopher Waraxa      
31 Daniel Schmidt      
32 Jared Suster      
33 Joe Nolan      
34 Dana De Met      
35 Jarrod Rude      
36 Nick Gore      
37 Jake Tschirgi      
38 Daniel Cutts      
39 Jimmy Vetrano      
40 Stephen Angster      
41 Philip Ott      
42 Will Roth      
43 Eric Butler      
44 Kevin Langenecker      
45 Derek Powell      
46 Doug Depies      
47 Michael Collins      
48 Nathan Sippel      
49 Dave Cornils      
50 Matt Siemko      
51 Aaron Cleveland      
52 Steve Marek      
53 Jacob Rubin      
54 Justin Jones      
55 Joshua Bucholtz      
56 Scott Brooks      
57 Brandon Hoeft      
58 Kyle Freund      
59 Daniel Gabor      
60 Michael Fenster      
61 Josh Ropson      
62 Chip Olson      
63 Joseph Chojancki      
64 Andrew Kyllonen      
DNF Tony Wagner      
DNF Shawn Sillman      
DNF Tyler Hau      
DNF Rick Oberst   Waukesha, WI 190188   

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Devine   Dixon, IL 166980   
2 Zachary Davies   Boulder, CO 182034   
3 Seth Lenss   Luxemburg, WI 182019   
4 Anthony Fehr   Whittemore, IA 170615   
5 Michael Anderson   Colorado Springs, CO 183953   
6 Sean Svee      
DNF Jordan Carr   Gunnison, CO 170822   
DNF Joey Weichmann      

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071   
2 Brian Eppen      
3 Daniel Swanson   St Louis Park, MN 117942   
4 Brian Schaning   Renton, WA 161933   
5 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411   
6 Bryan Bos      
7 Travis Woodruff   Prescott, AZ 135975   
8 Aaron Lenss      
9 Jacob Stechmann   Chardon, OH 133200   
10 Jeffrey Kerkove   Eagle, CO 140406   
11 David Kay   Appleton, WI 130383   
12 Andrew Harrison   Madison, WI 117621   
13 Brian Mohrlant      
14 Erich Ponath      
15 Adam Atkinson   Plymouth, WI 185667   
16 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372   
17 Jason Fryda   Boulder, CO 169457   
18 David Kockzer      
DNF Daniel Tess      
DNF Matthew Carter      
DNF Justin Rinehart   Mankato, MN 149501   

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Rowley   Pittsburgh, PA 175925   
2 James Lennon   Plymouth, WI 143906   
3 Eli Mercer   Fox Lake, IL 148150   
4 Luke Nelson   Anoka, MN 135538   
5 Justin Salzmann      
6 Jeremey Rodriguez   Kenosha, WI 117449   
7 Craig Manthe   Eau Claire, WI 78139   
8 Tim Drankus   Sheboygan, WI 151397   
9 Mike Phillips      
10 Chris Peariso   Amherst, WI 139566   
11 Chris Pagels      
12 David Schuda      
13 John Spranger   Madison, WI 190206   
14 Nathan Cover   Hendersonville, NC 127357   
15 Mat Bostelman      
16 Zachary Stanford      
17 Rob Brugman      
18 Douglas Pietz   Milwaukee, WI 138646   
19 Ryan Rollins      
20 Chris Drewes      
21 Lee Unwin      
22 Michael Tofel      
23 John Cummings      
DNF Nathan Tock      
DNF Frank Rowley   Channahon, IL 178739   

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Barrett   Whitewater, WI 189760   
2 Albert Hall   Groton, MA 137428   
3 Matthew Stewart   St.charles, IL 34141   
4 Mike Kelsall   Shorewood, IL 175959   
5 Ray Follen      
6 John Gatto   Oak Forest, IL 121461   
7 Joe Stephens      
8 Erick Marcheschi   Morgan Hill, CA 96065   
9 Chad Hildebrandt      
10 Jesse Haynes      
11 Jeff Abitz      
12 John Rodriguez      
13 Jose Barraza   Chicago, IL 188356   
14 Sergio Barraza      
15 Brent Patterson      
16 Michael Jeschke      
17 John Ohotto      
18 Shane Kullman      
19 Scott McLaughlin   Chicago, IL 72722   
DNF Ed Henry      
DNF Duane Dickey   Cokato, MN 9437   

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN 134734   
2 Mike Roberts   Wheaton, IL 134339   
3 Todd Cully      
4 Jeff Melcher      
5 Robert Byrne      
6 Christopher Lombardo      
7 Robert Kelley   Geneva, IL 52765   
8 Scott Cole   Stevens Point, WI 7340   
9 Camden Kirkpatrick   Clive, IA 154860   
10 Christopher Maharry   Des Moines, IA 22159   
11 David Bodmer      
12 Eric Peterson      
13 Kari Babinski      
14 Susie McGinnity      
15 Robent MacEy      
16 Brad Verstegen      
17 Bill Colvin      
DNF Michael Stanley   Evanston, IL 33828   
DNF Todd Kinart      

Men - EX - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Otto   Beaverton, OR 105304   
2 Mark McGeen      
3 Jim Peterson   Edgerton, WI 154720   
4 Jeff Sympson      
5 Gary Engholm      
6 James Smith      
7 Randal Warren   Chicago, IL 37289   
8 Hugh Kelly      
DNF Mark Gore   Bartlett, IL 184409   
DNF Danny Warner   Trout Valley, IL 131585   

Men - EX - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Nelson   Eldridge, IA 25836   
2 John Fleckenstein      
DNF Mark Knauer   Lake Forest, IL 181656   

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Snyder   Downers Grove, IL 80973   

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dwight (Whitey) DeBroux   Boulder, CO 191625   
2 Mike Humpal   Mundelein, IL 189221   
3 Matt Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054   
4 Thomas Bender      
5 Ryan Ruhland      
6 Nicholas Lemke      
7 Seth Eckert   Oregon, WI 148803   
8 Joe Farris      
9 Matias Lauryssens   Costa Mesa, CA 186888   
10 Craig Buechel   Milwaukee, WI 185664   
11 Jared Wasielewski   Eagle, WI 186027   
12 Mike Eckert      
13 Travis Olson      
14 Allen Loewe      
15 Eric Michaels      
16 Jim Bassett      
17 Brett Riemersma      
18 Allan Schimberg      
19 Ryan Mihm      
20 Ryan Lee      
21 Scott Ramsey      
22 Brian Austin      
23 Andy Skurda      
24 Jerry Piper      
25 Aaron Rogers      
26 John Schoofs      
27 Hans Kavfenberg      
28 Kyle Jacobson      
29 Matthew Berg      
30 Corey Betchwars      
31 Jesse Lalonde      
32 Justin Danielski      
33 Jacob Mueller      
34 Ron Stawicki      
35 Jonah Lenss      
36 Colin Powell      
37 Jonathan Wooden      
38 Andrew Mommsen      
39 Kevin Last      
40 Conrad Tufte      
41 Charles Nowacki      
42 Caleb Wendel      
43 Daniel Fitzgerald      
44 Keith Krautkramer   Whitewater, WI 153239   
45 Shawn Long      
46 Michael Spiewak      
47 Ryan Timm      
48 Jaron Acker      
49 Kyle Jefcik      
50 Justin Stalpes      
51 Brett Ebben      
52 Tony Schellinger      
53 Ryan Kobs      
54 Christopher Rupiper      
55 Aaron Halfman      
56 Michael Manhardt      
57 Jeff Peterson      
58 Keith Kudla      
59 Todd Vandeberg      
60 Joel Renstrom      
61 Glenn Kingsley      
62 Ryan Moran      
63 William Olander   Schaumburg, IL 139922   
64 Chad King      
65 Jonathon Milam      
66 Eric Willman      
67 Chris Ackerman      
68 Preston Theler      
69 Timothy Krueger      
70 Andrew Sparapani   Appleton, WI 190031   
71 Corey Voigt      
72 Mitchell Schmidt      
73 Steve Spiewak      
74 Jonathan Camp      
75 Matthew Miller      
76 Andrew Golding      
77 Andy Bradbury      
78 Ryan Will      
79 Matthew Ducharme-Smith      
80 Robert Waddell      
DNF Caleb Bonnett      
DNF Greg Partyka      
DNF Travis Goodman      
DNF David Loeper      
DNF Jonathon Whitney      
DNF Brian Pipkorn      
DNF Chris Flury      
DNF Mike Dattner      
DNF Josh McDole      
DNF Brett Blumenstein      
DNF Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN 182827   

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Wilsing   Milwaukee, WI 186886   
2 Rob Holden      
3 Matthew Lawrence      
4 Jamison Stachel      
5 Matt Silvia      
6 Shad Young      
7 Erich Hartman      
8 Ryan Ruesch      
9 Carter Shelton      
10 Matt Lieven      
11 Timothy Case      
12 Clayton Kalweit      
13 Andy Hoenisch      
14 Chad Pliskie   Brookfield, WI 190128   
15 Brian Murphy      
16 Chad Lane      
17 Adam Matson      
18 Todd Derksen      
19 Mark Walter      
20 Ronald Knutowski      
21 Michael Waisbrat      
22 Joel McCauley      
23 Ben Hoppe      
24 Joel Coon      
25 Ryan Shiroma      
26 Gador Csonka      
27 Jarred Cassady      
28 Brian Gurney      
29 Matthew Forst      
30 Jim Jacobs      
31 Joshua Mor      
32 Toby Berg   Lacrosse, WI 123760   
33 Lou Kuhn      
34 Patrick Fasse      
35 Jay Hasart      
36 Marc Salm      
37 Sanjay Ganju      
38 Chad Wilson      
39 Peter Reis      
40 Bradley Byrge      
41 Robert White Jr.      
42 Scott Frazer      
43 Carey Falkenberry      
44 Adrian Redd      
45 Heath Fossen      
46 Garrett Knoespel      
47 Richard MacKins      
48 Ryan White      
49 Ryan Herman      
50 Edward Poindexter      
51 Christopher Hiebert      
52 Benjamin Bartoszuk      
53 Jeremiah Miller      
54 Ian Johnson      
55 Jeremy Lincoln      
56 John Mangin      
57 Rick Walls      
58 Andrew Angeli      
59 Joe Verstegen      
60 Tim Patterson      
61 Paul Reis      
62 Paul Castelli      
63 Robert Schwalbach      
64 Chris Lawn      
65 Micky Froehlich   Los Angeles, CA 188110   
66 Christopher Euden      
67 Jack Thompson      
68 Bill Ostrowski      
69 Terry Sommers      
70 Brad Beyer      
71 James Gatz      
72 John Brown      
73 Sean Flaherty      
74 Timothy Leverance      
75 Todd Steif      
76 Brian Wikrent      
77 Nahum Bert      
78 Jim Kildew      
79 Benjamin Swart      
80 Ben Lasecki      
81 Wally Kunstman      
82 Kenneth Masch      
83 Bill Anderson      
84 John Tomljenovic      
85 Erik Schmitter      
86 Matthew Hunt      
87 Ritchie Greening      
88 Benny Smith      
89 Chris Meier      
90 Sean Fagan      
91 Bill Noreika      
92 Mark Balkenende      
93 Matthew Hotelling      
94 Michael Bellin      
95 Daniel Texidor      
96 Curt Pliskie      
97 Matt Murray      
98 Scott Baryenbruch      
99 John Frye      
100 Russell Toms      
101 Jared Dalberg      
102 Matt Phinney      
103 Gregory Ziesemer      
104 Chris Gabrielson      
105 Travis Thiel      
106 Vincent Purpero      
107 Matthew Gittins      
108 Richard McCaleb      
109 Robert Sands      
110 Jonathan Morgan      
111 Shawn Carlson      
112 Eric Hack      
113 Keith Vonachen      
114 Jay Zielinski      
115 Maxwell Steiner      
116 Jeff Steckbauer      
117 Charles Oconnor      
118 Hans Heller      
DNF Joshua Peters      
DNF Ben Verstegen      
DNF Justin Kraft      
DNF Adam Swank      
DNF Chris Roberts      
DNF Shawn Meredith      
DNF Steve Ebling      
DNF Robert Brezinski      
DNF Ryan Jung      
DNF Warren Heise   Hartland, WI 186878   
DNF Ben Wilkinson      

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Johnson   Elgin, IL 127482   
2 Ray Nelson      
3 Matthew Montagne      
4 Jerrod Collier      
5 Richard Damm      
6 Greg Blake      
7 Anthony Gonzalez   Milwaukee, WI 188864   
8 Steven Frost      
9 Randal Sahs      
10 Brooke Furio   Rocky River, OH 12572   
11 Peter Stinski      
12 Pete Hill      
13 Mike Arft      
14 Jeff Langlois      
15 Lowell Johnson   Waterford, WI 168345   
16 Chad Griffin      
17 Chuck Birling      
18 Scott Vandenheuvel      
19 Wade Loberger      
20 Paul Weber      
21 John Dixon   Chicago, IL 9614   
22 Paul Andresen      
23 Mike Budd      
24 Jason Griffin      
25 Kevin Heppner   Modesto 188763   
26 Mark Harris      
27 Roger Eckes      
28 Joe Ramos   Holly, MI 190466   
29 Christopher Hanson      
30 Steve Knaus      
31 Kevin Blake   Whitewater, WI 72005   
32 Murphy MacK      
33 Craig Shwonek      
34 Thomas Dehler      
35 Kenny Dretzka      
36 Christopher Justman      
37 Mark Purdy      
38 Stafford Kramer      
39 Kevin Plato      
40 Ken Melville      
41 Mark Hesterberg   Evanston, IL 188925   
42 Craig Kuhfuss      
43 Erik Enyedy      
44 Ryan Krayer      
45 Joe Huebner      
46 Harlan Larson      
47 David Stahl      
48 Douglas Cutler      
49 Daniel Guse      
50 Aaron Boyd      
51 Marc Calder   Denver, CO 148986   
52 Rob Buksyk      
53 Bill Nigh      
54 Curtis Lehnert      
55 Michael Gabor      
56 Tom Durell      
57 Norman Paternoster      
58 Scott Plank      
59 Patrick Alvord      
60 Kent Solberg      
61 Eric Buzza      
62 David Kuphal      
63 Scott Janssen      
64 Gary Shorell      
65 Ken Stuckart      
66 Wade Flisram      
67 Craig Marotz      
68 Kevin Herman      
69 Jeffrey Lindemann      
70 Dave Lewis      
71 Scott Peterson      
72 Richard Rudolph      
73 Scott Tawse      
74 Michael Jaeger      
75 Leif Hagman      
76 Aaron Bailey      
77 Kevin Klug      
78 Marc Dietrich   Chicago, IL 9487   
79 Troy Olm      
80 Greg Murphy      
81 Brian Delorenzo      
82 Todd Jaffe      
83 Jon Matheus      
84 Mark Van Lanen      
85 Dan Tavela      
86 Jonathan Nehring      
87 Randy Snyder   Dixon, IL 126893   
88 Jeff Hammond      
89 Vince Paske      
90 Tony Gindt      
91 Todd Wroblewski      
92 Brian Powell      
93 Brian Gill      
94 Lew Mangin      
95 Timothy Eddy      
96 Brian Rummelhart      
97 Keith Ligler      
98 Andrew Manocheo      
99 John Holmes   La Crescent, MN 163247   
100 Chris Cooper      
101 Scary Larry      
102 Rick Glos      
103 Steve Gesicki      
104 Sebastian Kuncik      
105 Thomas Williams   Chicago, IL 139455   
106 Tad Bruckner      
107 Shawn Hauser      
108 Mark Zaleski      
109 Rich Uselman      
110 David Augustiniak      
111 Cory McKone      
112 Rich Lester      
113 Laszlo Horvath      
114 Paul Kloppenburg      
115 Joseph Doyle      
116 Ric Jump      
117 Dan Resenbeck      
118 Kevin Czaicki      
119 Jim Benedict      
120 Tom Reppen      
121 Jonathan Wrightsman      
122 Robert Brown      
123 Christian Hilbert      
124 Francis Bongey      
125 James Lee      
126 Chris Beltramini      
DNF Stephen Kralovec      
DNF Benjamin Griggs      
DNF Eric Gibson      
DNF Ozgun Ozguc      
DNF Dan Hakes      
DNF Randy Jennings      
DNF Art Coleman      
DNF Joel Aziere      
DNF Patrick Loewe      
DNF Mark Szudrowitz      
DNF Brad Addink      
DNF Dain Trittau      
DNF Travis Armstrong      
DNF Gary Bentz      
DNF Jason White      

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Nielsen      
2 Andy Caron      
3 Donny Kay      
4 Stephen Kmecak      
5 Paul Fox      
6 Jerry Daanen      
7 John Lirette      
8 Butch Welke   Lake Geneva, WI 169422   
9 Joe Kuick      
10 Dru Bittner      
11 Robert Meurer      
12 Todd Kalkoske      
13 John-Paul McCarthy      
14 Keith Russell      
15 Jon Suyko      
16 Jeffrey Kloppenburg   Jackson, WY 170768   
17 Bruce Keyes      
18 Daniel Schneider   Racine, WI 31695   
19 David Remmert      
20 Robert Manwaring      
21 Chris Hammer      
22 Rob Sleger      
23 Allen Brunner      
24 Joe Casica      
25 Rob Hofmann      
26 Todd Karkula      
27 John Mahr      
28 Steve Roeder      
29 Michael Beatty      
30 Michael Mayer      
31 Ross Lemke      
32 Matt Caron      
33 Rick Biel      
34 Rusty Childers      
35 Mark Boufford      
36 Bill Humburg      
37 Rick Johnson   Woodstock, IL 92911   
38 Mike Slade   Park Ridge Il 138933   
39 Steven Pribek      
40 Mike Geitner      
41 Jeffrey Frings      
42 Jeff Stephanie      
43 Dave Schlabowske      
44 Greg Duckett      
45 Kevin Putzke      
46 Michael Tweet      
47 Chuck Cunningham      
48 Mike Meccia      
49 Scott Wippermann      
50 Sean Shields      
51 Kurt Hartman      
52 Tim Peters      
53 Steve Miller      
54 John Gregorski      
55 Mike Owens      
56 Randy Kelliher      
57 Joseph Lucey      
58 Thomas Flynn      
59 Steve Jeske      
60 Denny Paul      
61 Bradley Giesel      
62 Daniel Kutz      
63 Russell Jobs      
64 Robb Ayers      
65 John Miller      
66 Michael Prange      
67 Mike Stanislaus      
68 Tom MacOne      
69 Robert Antholine      
70 Steven Kuphal      
71 Ricky Hamilton      
72 Douglas Kortbein      
73 Cliff Henning      
74 Kevin Lesneski      
75 Todd Hill      
76 David Henderson      
77 Richard Kester      
78 Todd Arvidson      
79 John Olson      
80 Michael Tans      
81 Bob Schmitt      
82 Kelly Rickgauer      
83 Michael Follen      
84 Bruce Borcherding      
85 Andrew Overeem      
86 Fred Young      
87 Jon Holcomb      
88 Randy Beach      
89 Jerry Lourigan      
90 Len Cabaltera      
91 Dean Mueller      
92 John Daming      
93 Brian Buchanan      
94 Matthew Bellm      
95 Dean Truettner      
96 Edward Schuster      
97 Jeff Ginocchio      
98 Anthony Barnes      
99 Brad Subotnik      
100 Dean De George      
101 Stan Garvin      
102 Jeffrey Homan      
103 David Geibel      
104 Guy McDermuht      
105 James Paloucek      
106 James Carino      
107 Richard Blust      
DNF David Pronger      
DNF John Wypiszinski      

Men - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Haradem      
2 Chuck Strauss      
3 Thomas Rinehart      
4 Al Ludtke      
5 Dan Griffin      
6 Darin Steiner      
7 Michael Bottum      
8 Jeff Chesmore      
9 David Poulton   Lake Forest, IL 28536   
10 Kent Wenger   Madison, WI 99087   
11 Michael Wodyn      
12 Steve Manthey      
13 Peter Stock      
14 Leo Phelps      
15 Craig Watson      
16 James Greenfield      
17 Brian Kaufman      
18 Mark Day      
19 Lyle Distel      
20 Douglas House      
21 Jeffrey Gantz      
22 John Christensen      
23 Scott Palmersheim      
24 Jay Graupp      
25 Dave Romuald      
26 Thomas Rees      
27 Edward Brogan      
28 Doug Callies      
29 Kevin Paul      
30 Larry Affeldt      
31 Tim Larson      
32 Dave McCollum      
33 Mark Kollock      
34 Curt Villadsen      
35 Walter Richardson      
36 Scott Woodruff      
37 Dean Clipps      
38 Joe Elliot      
39 Joseph Nadolski      
40 John Wrycza   Naperville, IL 76133   
41 Dale Freund      
42 John Dabbeekeh      
43 Steven Humphrey      
44 Sam Kuehnel      
45 Mike Rubens      
46 Timothy Blob      
47 Gareth Newfield      
48 Mark McIntyre      
49 Rob-Roy Darrow      
50 John Senkerik      
51 Tom V Nelson      
52 Gustavo Vaz Da      
53 Chet Bergstrom      
54 Dirk Ingram      
55 Michael Borchardt      
56 Dennis Malmanger      
57 Mark Petterson      
58 Michael Frank      
59 Tony Zbichorski      
60 Jerome Hamilton      
61 Michael Orr      
62 Tim Snyder   Sugar Grove, IL 176846   
63 Bob Mark      
64 John Moschetto      
65 Randy Borst      
66 Blake Moll      
DNF Arthur Spurlock      

Men - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm      
2 Randy Pallex   Ashwaubenon, WI 176653   
3 David Peck      
4 Samuel Tobias      
5 Mark Schimberg      
6 Gary Bender      
7 Will Gehling      
8 Steven Stanislaus      
9 Jim Radke      
10 Don Schaning      
11 Edward Bartley      
12 John Kollock      
13 Mike Wanek      
14 Richard Schauer      
15 Marc Larson      
16 Scott Olson      
17 Curtis Allison      
18 James Sniadajewski      
19 John Neal      
20 Dave Oberst      
21 Mark Danielski      
22 John Rosebush      
23 Sterling Schmidt      
24 D J Weis      
25 Tim Speer      
26 Kris Klapperich      
27 Rafael Torres      
28 Rick Schnell      
29 David Sparapani   Appleton, WI 189290   
30 Mark Specht      
31 Douglas Waraxa      
DNF Dave Hofman      
DNF Gerry Butler      
DNF Bob Anderson      
DNF Bob Huber   Appleton, WI 189062   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Swanson      
2 Dewayne Bonnett      
3 James VanNess   Freeport, IL 56004   
4 Steve Hildebrandt      
5 Thomas McParlan      
6 Daniel Carlson      
7 Tom Ries      
8 Pete Noffke   Menasha, WI 189045   
9 Stephen Week   Bloomer, WI 190236   
10 John Bartow      
11 Mike Rummelhart      
12 Errico Auricchio      
13 Chuck Ziegler      
14 Jeff Brierton      
15 Robert Hayssen   Racine, WI 186713   
16 Marc Colbert   Lincolnshire, IL 163077   
17 John Washburn      
18 Martin Green      
19 Steve Schmelzer      
20 Neal Rollins      
21 Dale Lenss      
22 Gary Smits      
23 Stephen Blank      
24 Ronald Faccio      
25 Ken Kranz      
26 Don Howell      
27 Robert Langlois      
28 Thomas Vomastic      
29 Thomas Silbernagel      
DNF Mark Ullenberg      
DNF Alan Engebretson      

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Hoppe      
2 Cory Peterson      
3 Luis Maldonado      
4 Dave Smage      
5 Collin Schaafsma      
6 Daniel Coppola      
7 Jason Latoski      
8 Jason Schnoor      
9 Bryan Scheel      
10 Jeff Godbout      
11 Andy Czechanski      
12 Josh Binder      
13 Noel Shanteau      
14 Matthew Byrge      
15 Joshua Krick      
16 Luke Corsi      
17 Jacob Schroeder      
18 Bruce Kennedy      
19 Gregory Hudy      
20 Mike Witcik      
21 Tim Edwards      
22 Joseph Sargeant      
23 Ben Cleveland      
24 Dave Last      
25 Clay Kohl      
26 Jason Brenner      
DNF Chad Wojcik      
DNF Eddie Sandoval      
DNF Robert Olsen      
DNF Prezemylaw Berendt      

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Solan      
2 Troy Schmidt      
3 Mike Kohnle      
4 Kris Pietruszka      
5 Ted Ramos      
6 Adam Nowos      
7 Dave Butz      
8 Timothy Hall      
9 Donald Palmquist      
10 Timothy Codeland      
11 Darrin Kolka      
12 Kyle Watterson      
13 Adam Weber      
14 Scott Ariagno      
15 Chad Frazer      
16 David Somerfield      
17 Paul McDowell      
18 Daniel Wise      
19 Scott Ertl      
20 Ronald Hastings      
21 Tom Last      
22 Eric Gorder      
23 Michael Oconnell      
24 Patrick Heckmann      
25 Matthew Petersen   Minneapolis, MN 244920   
26 Jeff Cismoski      
27 Jim Eggleston      
28 Jason Streit      
29 Larry Janke      
30 Rick Leukhardt      
31 Ryan Ganshow      
32 Guillermo Cannon      
33 Brandon Baird      
34 Edward Wolk      
35 Chris Birling      
36 Andrew Kerrigan      
37 Chad Woodman      
38 Kreg Wesley      
39 Chelkh Diagne      
40 Scott Rollo      
41 Scott Nichols      
42 Ryan McEneany      
43 Douglas Scheftner      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Peet      
2 David Bottum      
3 Chip Larkby      
4 Robert Biddle      
5 Mike Belden      
6 Brian Fontaine   Rockford, IL 187622   
7 Arthur Herrmann      
8 Joe Skibinski      
9 Peter Cesarz      
10 Tim Smith      
11 Chris Weiland      
12 David Gempler      
13 Joel Kable      
14 Mark Wilkinson      
15 Andrew Spahr      
16 Ken Petrikat      
17 Dan Covey      
18 Doug Edwards      
19 Eric Anderson      
20 Jason Griese      
21 Bruce Martin-Wright      
22 John Jr. Deering      
23 Stephen Kokesh      
24 Doug Schletz   Tampa, FL 139808   
25 Virgil Aurand      
26 Joe Doyle      
27 Philip Lee      
28 Jefferson McCarley   Chicago, IL 189772   
29 Donald Lueck      
30 Earl Jacob Jr      
31 Christopher Harris      
32 James Schiaufnagel      
33 Chris Pasternak      
34 Neal Vogt      
35 Doug Carr      
36 Mike Stromme      
37 Steven Nejedlo      
38 Daniel Roethe      
39 Eric Wesley      
40 Christopher Hoyme      
41 Gary Van Ommeren      
42 Michael Buckley      
43 Dave Brandenburg      
DNF David Savoia      
DNF Rob Livingston      
DNF Andrew Leptich      
DNF Chris Lemke      
DNF Jason Britten      
DNF Michael Brandl      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Eddy      
2 Will Hollrith      
3 Peter Janu      
4 Todd Hentz      
5 William Murray      
6 Kris Maj      
7 Art Eichmann      
8 Kurt Korte      
9 Rafael Colorado      
10 Trevor Russell      
11 Paul McCellan      
12 Michael Kaspar      
13 Randall De Greef      
14 Jeffrey Scott      
15 Tim Felsinger      
16 Tracy Hustad      
17 Kevin Niesen      
18 Pat Finn      
19 Bern Haggard      
20 Brett Morley      
21 Greg Morrow      
22 Gregory Swanson      
23 Dale Wuestenhagen      
24 James Deboer      
25 Kenneth Bickness      
26 Michael Ip      
27 Rick Griesbach      
28 Gary Urbahn      
29 Steven Wise      
DNF Scott Witzke      
DNF Patrick Stoiber      

Men - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hyra Mitchell      
2 Daniel Halloran      
3 Craig Scholzen      
4 Don Freitag      
5 Craig Vierck      
6 Barry Lengfeld      
7 Thomas Meyer      
8 Thomas Wendland      
9 John Jenings      
10 Gary Ertl      
11 Terry Schlaver      
12 Glenn Oleston      
13 Jim Carman      
14 Todd Cleaveland      
15 Doug Henry      
16 Daniel Holbus      
17 Wally Sniadajewski      
DNF Bob Marfechuk      

Men - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrzej Kozik      
2 Peter Kot      
3 Peter Degroot      
4 Fletcher Belt      
5 Curtis Jahn      
6 Stuart Rudolph      
7 Joseph Sanfilippo      
8 Bob Inda      
9 Dennis Hoeft      
10 Kurt Gilbertson      
11 Bruce Harvey      
12 Derrek Palmer      
13 Thomas Cornils      
14 John Plout      
15 Jay Hoppe      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Albert Weigel      
2 John Spaude      
3 James Heinecke      
4 Ted Batzer      
5 Steve Manthe      
6 Doug Tufte      
7 Keith Westphal      
8 Jim Obrien      
9 James Schnettler      
10 Jim Shong      
11 Arnie Degarmo      
12 David Sherer      
DNF Thomas Hostvedt      
DNF Richard Finch      

Women - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jasmine House   Oneida, WI 183111   
2 Murphykate Montee      
3 Emily Stanislaus      
4 Brittany Truettner      
5 Regina Richardson      

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gabrielle Jaeger      
DNF Natalie Whalen      

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Much      
2 Amanda Wanek      
3 Ashley Lippincott      
4 Jayme Christensen      
5 Brianne Charles      
6 Nicole Specht      
7 Andrea Zettler      
DNF Mellissa Lemke      
DNF Katie Miller      

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Negrete   Sugar Grove, IL 176844   
2 Heather Herzfeldt      
3 Pam Foy      

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Holly Liske   Stanford, CA 190109   
2 Kari Schindler   Shawano, WI 186876   

Women - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Schneider      
2 Sherry Scott      
3 Erin Freeberg      

Women - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Juedes   Madison, WI 169773   
2 Christina Woodman      
3 Ava Cuffe      

Women - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Cleveland   Green Bay, WI 100571   
2 Christine Cunningham      
3 Heather Convey   Chicago, IL 188228   
4 Michele Schulze      
5 Carrie Barrett      

Women - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Grabowski   Minneapolis, MN 57292   
2 Pamela Patterson      
3 Samantha Kaplan      
4 Karrie Timm      
5 Lori Sable      
6 Monique Karlen   Madison, WI 165538   

Women - EX - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassandra Gran      

Women - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Weis      
2 Teri Pitman      
3 Karen Croysdale      
4 Sabrina Coleman      
5 Julie Legge      
6 Jenna Lange      
7 Kristin Beck      
8 Pamela Halbach      
DNF Nikki Deprey      

Women - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leanne Greco-Gill      
2 Melissa Haberman      
3 Karen Zielinski      
4 Lisa Skrzeczkoski   Madison, WI 176373   
5 Sara Stanford      
6 Lindsey Kriete      
7 Erin VanDalen   Madison, WI 190207   
8 Leely Lundgren   Edina, MN 180604   
9 Sheila Ardisana      
10 Liza Krayer      
11 Laura Skrzeczkoski   Madison, WI 185685   
12 Kelly Bendickson      
13 Christina Falci      
14 Boglarka Gyorfi   Vernon Hills, IL 212199   
15 Michelle Peariso      
16 Amy Lamkins      
17 Katie Crocker      
18 Rachael Kilmer      

Women - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Raymo   Chicago, IL 145850   
2 Cathy Diamond      
3 Annie Johnson      
4 Amy Pikalek      
5 Amy Giuffre      
6 Francine Damico      
7 Bonnie Casamassa      
8 Melissa Putzer      
9 Julie Hughes      
10 Jennifer Skoloda      
11 Amy Dedecker      
12 Brittany Nigh      
DNF Traci Carino      

Women - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Putzke      
2 Joan Sachs   Seymour, WI 188740   
3 Fran Beckmann      
4 Cindy Darrow      
5 Candy Hofmann      
6 Peggy Becker      
DNF Judi Zaferos-Pylant      

Women - SP - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Toni House      
2 Colleen Westphal      
3 Gretchen Montee      
4 Susan Borchardt      
5 Deborah Sykora   Sugar Grove, IL 176845   
6 Rolleen Kralovec      
DNF Carole-Anne Steward      

Women - SP - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Sniadajewski      
2 Mary Oberst      
3 Petra Peterson      
4 Fran McCollum      

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gail Tufte      
2 Rose Lenss      

Women - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katja Maertens      
2 Jasey Hein      
3 Elizabeth Eggman      
4 Aimee Ostenso - Pauls      
5 Jenny May      

Women - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Carter      
2 Wendy Wydeven      
3 Katherine Wheeler      
4 Monica Trieber      
5 Liz Hunt      
6 Julie George      
7 Sarah Guse      
8 Monica Maeta      
9 Dana Schneider      
DNF Kathryn Rusch      
DNF Chasity Gabrielson      

Women - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Gillis      
2 Carrie Peterson      
3 Shelley Reifschlager      
4 Heather Frank      
5 Beth Haggard      
6 Nancy Rendl      
7 Danielle Noel      
8 Kimberly Roesler      
9 Melissa Meeuwsen      
10 Annie Horvath      
DNF Andrea Aluarado      

Women - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alyson Chapman      
2 Cynthia Novak      
3 Lynne Senkerik      
4 Gail Goehrig      
5 Berlinda Lopez      
6 Diana Yost      

Women - BG - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Post      
2 Chris Griesbach      
3 Terri Cornils      
4 Patricia Bauer      
5 Tc Spitz      
6 Pamela Gantz      
7 Bernadette Barton      
8 Maria Phelps      
9 Tracey Merrill      

Women - BG - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gretchen Schmelzer      
2 Mary MacHt-Brooks      

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rollins      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee