Race Results for
Ft Davis Hammerfest
Ft Davis, TX
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Stage Race on 04/28/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Tokarski   The Woodlands, TX 172297   
2 Andrew Tharp   Cypress, TX 178197   
3 Travis Burandt   Austin, TX 189171   

Men - Junior - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane Rogers   Houston, TX 156451   
2 Brad Armstrong   Burleson, TX 187706   
3 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   
4 Nick Schilling   Fair Oaks Ranch, TX 187323   
5 Andrew Cashion   Houston, TX 189467   
6 Colin Murphy   Boerne, TX 181131   
7 James Smith   Waco, TX 189172   
8 Bryan Berkenkamp   Boerne, TX 187320   
9 Joel Williams      
DNF Daniel Snyder   Fair Oaks Ranch, TX 187324   
DNF Richard Coker   Boerne, TX 187319   
DNF Tyrell Coker      

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Williamson   Ft Worth, TX 165906   
2 Sam Childs   Austin, TX 6779   
3 Craig Miller   Dallas, TX 49325   
4 Michael Talifero   Euless, TX 49159   
5 Daniel Joder   Boulder, CO 17847   
6 Kevin Urbanczyk      
7 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   
8 Scot Orgish   Houston, TX 58135   
9 Daniel Lazarine   San Antonio, TX 78502   
DNF Joe Udell   Austin, TX 90097   
DNF Tim Litch      

Men - Master - MR - 45-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
2 Greg Monty   Conway, AR 184055   
3 Michael Olstad   San Marcos, TX 45755   
4 Michael Knoll   Bartonville, TX 49809   
5 Frank Kurzawa   Austin, TX 66479   
6 Jack Richards   Aledo, TX 120631   
7 Mark Crosno   Kingwood, TX 140541   
DNF Charles Jones   Lubbock, TX 58753   
DNF Jack Avigael   San Antonio, TX 49297   

Men - Master - MR - 55-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Pittaway   Midland, TX 28236   
2 Phillip Fox   Cochranville, PA 103219   
3 Donald Huschle   Garland, TX 86453   
4 Robert Rountree   Cotpaxi, CO 164159   
5 Walter Sosnowski   Dallas, TX 134695   
DNF Edward Meyer   Bulverde, TX 87969   
DNF Walter Giesberg   San Antonio, TX 78311   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddy Hilger   Lookout Mountain, GA 178591   
1 Carlos Vargas   Kingwood, TX 177122   
2 Ian Dille   Austin, TX 104953   
2 Scott Henry   Austin, TX 254   
3 Kevin Nicol   Lafayette, CO 46845   
3 Phillip Sladek   Dallas, TX 112803   
4 Matt Gordon   Austin, TX 13715   
4 Aron Huerta   San Rafael, CA 160056   
5 Eric Murphy   Athens, GA 127087   
5 Zachary Martin   Park City, UT 87169   
6 Andrew Clark   Ft Collins, CO 42741   
6 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT 96459   
7 Michael Luther   North Collins, NY 99397   
7 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   
8 Chris Aarhus   San Antonio, TX 1003   
8 Edward Kwon   Boulder, CO 91005   
9 Edgar Nunnelly   Houston, TX 117   
9 Russell Carr   Austin, TX 156400   
10 Dave Thornton   Arlington, TX 51007   
10 Thad Stocker   Ft Collins, CO 169000   
11 Chris Alexander   Austin, TX 48269   
11 Brent Turner   Stonewall, LA 55990   
12 Jeffrey Johnston   Sugar Land, TX 72609   
12 Jeffrey Via   Wichita Falls, TX 164722   
13 Alistair Sponsel   Nashville, TN 33657   
14 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   
15 Scott Romero   Salt Lake City, UT 48213   
DNF James Corletta   San Antonio, TX 105280   
DNF Justin Green   Dublin, CA 165798   
DNF Steen Rose   Allen, TX 120807   
DNF David Layfield   Houston, TX 110376   
DNF Paul Guidry   Round Rock, TX 122716   
DNF Robert Ketchell   Portsmouth, NH 97874   
DNF Brian Walburn   Elbert, CO 91050   
DNF Wes Keeton   Dallas, TX 55579   
DNF Doren Bingham   Tempe, AZ 235   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Swinty   Fort Wayne, IN 48628   
2 Damon RW Wiseman   Lubbock, TX 17072   
3 Joseph Castille   Austin, TX 117755   
4 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
5 Scott Skiles   Boerne, TX 168031   
6 Jaime Slaughter   Austin, TX 74137   
7 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   
8 Joseph Klein   Magnolia, TX 66846   
8 Logan Garey   Boulder, CO 160801   
9 Troy Dunton   Houston Tx 155928   
10 James Exum   Benbrook, TX 11120   
11 Anuthee Huffstetter   Austin Tx 159143   
12 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   
13 Joshua Youngblood   Santa Cruz, CA 109194   
14 Jaime Arrieta   New Braunfels, TX 162167   
15 Stephen Wasmund   Bountiful, UT 37323   
16 Kelly Brown   Midland, TX 126012   
17 Christopher Schmiedeke   Dallas, TX 31665   
18 John Leader   Elgin, TX 180657   
19 Larry Tharp   Houston, TX 141664   
20 Jeromie Payne   Leander, TX 173567   
21 Brian Bordovsky   Arlington, TX 167678   
22 Luke Magilke   Houston, TX 167570   
23 Travis Wilky   Hutto, TX 178182   
24 Brendan Witt   Houston, TX 139496   
25 Robert Malinak   College Station, TX 22258   
DQ W Shawn Harris   San Marcos, TX 174704   
DNF Keith Neu   Ventura, CA 90057   
DNF Nathan Leigh   Tulsa, OK 84431   
DNF Bernie Chapa   Laredo, TX 54193   
DNF Bryan Goins   Wichita Falls, TX 177753   
DNF Jason Whiteley   Jenks, OK 162265   
DNF Jeff Stuechehi   Austin, TX 154027   
DNF Walter (Chris) Bregon   Houston, TX 120577   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rusty Stover   Diboll, TX 188032   
2 Joseph (Joe) Chipuk   Charlottesville, VA 185088   
3 Mark Brooker   Houston, TX 184570   
4 Zak White   Wrightwood, CA 106709   
5 Jay Burton   San Antonio, TX 143837   
6 Robert Eason   Pflugerville, TX 177057   
7 Lance Daugherty   Dallas, TX 180675   
8 Eric Hess   Austin, TX 139534   
9 Freddy Brito   San Antonio, TX 164033   
10 David James   Austin, TX 185704   
11 Bradley Gunter   Houston, TX 176292   
12 Jonathan Taylor   Austin, TX 186737   
13 Joey Machado   Austin, TX 91641   
14 Robert Phillips   Fort Worth, TX 141157   
15 Scott Howell   Flower Mound, TX 166360   
16 Michael Adrion   Spring Tx 162037   
17 Gary Metcalf   Austin, TX 187158   
18 Stephen McMillan   Austin, TX 178115   
19 Clark Hamilton   Austin, TX 95974   
20 Craig Fitzgerald   Spring, TX 11748   
21 Chris Dow   Madison, AL 155337   
22 Robert McGuire   Austin, TX 133554   
23 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   
24 Terry Dupler   Houston, TX 177060   
25 Rick Anderson   Austin, TX 184852   
26 Kyle Russell   Dallas, TX 173513   
27 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX 145515   
DNF Jason Scislowicz   Raleigh, NC 169336   
DNF Jacob Tung   Death Valley, CA 157356   
DNF Steven Knight   Conroe, TX 156397   
DNF Mark Phillips   Austin, TX 28061   
DNF Christopher Crane   The Woodlands, TX 185069   
DNF Kevin Yeh   Philadelphia, PA 178409   
DNF Gregg Kosterlitzky   San Antonio, TX 177860   
DNF Bruce Miller   Houston, TX 173902   

Men - Cat 5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Briggs      
2 Jimmy Zumwalt   Kermit, TX 170200   
3 Brian Rogers      
4 Paul Scheuer      
5 Kevin Schmitt   The Woodlands, TX 168244   
6 Jason Moore   Webster, TX 157623   
7 Kevin Burandt   The Woodlands, TX 178577   
8 James Anderson      
9 Glenn McKinlay   The Woodlands, TX 185388   
10 Demosthenes Karagas   Westerville, OH 178096   
11 Ed Pedroza      
12 Luis Torres      
13 Mark Yuhas      
14 William Weidlein      
15 Charles Hobbs   Dallas, TX 137993   
DNF Taylor Pope      
DNF Orlando Uranga   San Jose, CA 182867   
DNF J.B. Stewart      

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Manach   Katy, TX 172045   
1 Janna Jackson   Morgantown, WV 123595   
2 Ramsay Wall   Austin, TX 181620   
3 Eileen Gaughran   San Antonio, TX 119311   
DNF Heather Farrell   Albuquerque, NM 72612   
DNF Sarah Faulkner   San Francisco, CA 177279   

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Celia Mulder   Austin, TX 185472   
2 Renate Junold   Houston, TX 177300   
3 Christine Long   Linthicum Heights, MD 58435   
4 Betty Chang   Austin, TX 161218   
5 Brigitte Jordan   Dallas, TX 186365   
6 Elaine Park   Los Angeles, CA 174530   
7 Nancy Smalley   Seattle, WA 174605   
8 Teresa Troll      
9 Catherine Gibson      
DNF michelle Montoya      
DNF Ginger Colquette   Marina Del Rey, CA 186542   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOCUORESierra NevadaUSACDFShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee